Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εθνικό Κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλησπέρα, βλέπω το ktimatologio.gov.gr, στο πεδίο ΕΡΕΥΝΑ, έχουν προσθέσει και το "Κτηματογράφηση".

Γνωρίζει κάποιος πως ακριβώς λειτουργεί (αν λειτουργει), τι πληροφορίες παρέχει και ποιες περιοχές αφορά;

Δοκίμασα να κάνω αναζήτηση σε περιοχή με κτηματολόγιο βάσει ΚΑΕΚ, αλλά δεν βγάζει τίποτα. Το ίδιο και σε περιοχή που γίνεται τώρα κτηματογράφηση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά, το ετοιμάσανε για τις απαντήσεις επί των ενστάσεων που (προς το παρόν) εξετάζονται από τους αναδόχους. Έβαλα και εγώ μερικά πρωτόκολλα και δε μου έβγαλε αποτέλεσμα. Ίσως ακόμα δεν έχουν περαστεί τα στοιχεία για αρκετές περιοχές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατά την πρώτη ανάρτηση, τι δικαιώματα πρόσβασης έχω στα στοιχεία της κτηματογράφησης;

Μπορώ ως μηχανικός να έχω πληροφορίες για όποιο ΚΑΕΚ θέλω; 

Π.χ. για τους ιδιοκτήτες δίνουν μόνο πληροφορίες για τα όμορες ιδιοκτησίες και λογικό είναι. Αν και στην προανάρτηση ούτε για τα όμορα έδιναν πληροφορίες από το γραφείο κτηματογράφησης.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο στοιχείο που μπορείς να έχεις, είναι το περίγραμμα του γεωτεμαχίου (συντ/νες κορυφών από το maps.gov.gr)  

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για διανομή οικοπέδου σε περιοχή που λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο απαιτείται τοπογραφικό διάγραμμα με ΚΗΔ ή σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος γεωμετρικών μεταβολών ; Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι Παύλο ! το γνωρίζω ότι θα χρειαστεί κατά την μεταγραφή της εγγραπτέας πράξης απλά ρωτάω αν προσαρτάται και στα δικόγραφα ενώπιον δικαστηρίου.

Edited by Dudu1993
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, Dudu1993 said:

...... απλά ρωτάω αν προσαρτάται και στα δικόγραφα ενώπιον δικαστηρίου.

Δες τα παρακάτω. Ίσως απαντούν στο ερώτημά σου.

ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ_ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΩΝ_ΜΕΤΑΒΟΛΩΝ_Ν4602_19-δικογραφα.pdf ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΔΙΚΟΓΡΑΦΑ ΦΕΚ 4765 Β 24.12.2019.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη @Pavlos33 λόγω βιασύνης. Σε ευχαριστώ πολύ , αναφέρεται ξεκάθαρα στο επισυναπτόμενο που έστειλες . @dimitris GM μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ που μπορώ να βρω αυτό για την παράταση που αναφέρεις ?

 

και ένα δεύτερο ερώτημα . Πελάτης κατέχει εξ αδιαιρέτου κληροτεμάχιο εκτός σχεδίου 5 στρεμμάτων το οποίο συνορεύει με ασφαλτοστρωμένη αγροτική οδό. Έχει γίνει διαπλάτυνση της οδού , και παίρνει τμήμα του γεωτεμαχίου χωρίς καμιά απαλλοτρίωση. Το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης έχει τίτλο που αναφέρει τα 5 στρέμματα. Αυτό κατέθεσε και στο κτηματολόγιο. Το συμβόλαιο του συνιδιοκτήτη έρχεται σε αντίθεση με το συμβόλαιο του πελάτη διότι μιλάει για ένα γεωτεμάχιο έκτασης 5 στρεμμάτων , από τα οποία ένα τμήμα έκτασης Ε=900,00τ.μ.  "ρυμοτομείται" λόγω διαπλάτυνσης της οδού . Το λειτουργούν κτηματολόγιο το δίνει εμβαδόν Ε=4100,00τ.μ. . Αυτή τη στιγμή ο πελάτης δεν μπορεί να κάνει συμβόλαιο διότι ο τίτλος του έχει διαφορά με το εμβαδόν του κτηματολογίου >7% . Πως αντιμετωπίζεται αυτή η περίπτωση ? Η μια λύση από τη στιγμή που δεν υπάρχει απαλλοτρίωση είναι να γίνει ΔΓΜ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αφού ο συνιδιοκτήτης έχει άλλο συμβόλαιο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.