Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο στη λίστα των 200 κορυφαίων ΑΕΙ της εφημερίδας "Times"


ilias

Recommended Posts

μα έξοδα διαβίωσης υπάρχουν και στο εξωτερικό, δεν είναι μόνο τα δίδακτρα

----

το βασικο προβλημα της Ελλάδας θεωρώ πως είναι ο αθέμιτος ανταγωνισμός

εσυ το μετακινούσες στους απόφοιτους ή τουλάχιστον έτσι φαινοταν από τον τρόπο που το έγραψες

----

με τα δίδακρτρα τι ακριβώς θα πετύχουμε

δε θα σπουδάζει η πλέμπα > άρα λιγότεροι εισακτέοι > άρα ;

τα παιδιά απο το Βύρωνα δεν θα σπουδάζουν !!!!

 

αμα θέλουμε ο τρόπος μείωσης των εισακτέων να είναι με οικονομικά κριτήρια και κατά συνέπεια με ταξικά

να μπουν διδακτρα , αυτή είναι η ενδεδειγμένη λύση

φυσικά αυτό δε συνεπάγεται αυξηση της ποιότητας λόγω υψηλού επιπέδου εισακτέων

 

άμα ο διαχωρισμός θέλουμε να έχει άλλα κριτήρια

ας πρότείνουμε άλλες λύσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είπα βάλτε δίδακτρα χωρίς λογική. Για να γίνει αυτό θα πρέπει πρώτα να δημιουργήσουμε τον ποιοτικό έλεγχο για να τα δικαιολογήσουμε. Τέτοιος ποιοτικός έλεγχος θα πρέπει πρώτα απο όλα να έχει

 

Συνεργασίες με εταιρίες για την απορρόφηση των αποφοίτων.

Απαιτήσεις ποιότητας εκπαίδευσης

Απαιτήσεις βιωσιμότητας συστήματος

Απαιτήσεις υποστήριξης έρευνας/καινοτομίας (οχι στα λόγια με πρόγραμμα τουλάχιστον 5 ετών)

Link to comment
Share on other sites

 

αλλη μια ιστορια τρελας απο τα ελληνικα πανεπιστημια. για να σπουδασεις ιστορια πρεπει να εισαι αρτιμελης.....

Link to comment
Share on other sites

Μερικοι εδω μεσα θα μας τρελανουν εντελως! Ποιος σας ειπε οτι η Παιδεια ειναι δωρεαν στην Ελλαδα;

Με το εκ-παιδευτικο συστημα να στελνει τα παιδια στο φροντιστηριο απο το Δημοτικο για να κρατα απασχολημενους τους χιλιαδες εκπαιδευτικους που δε μπορει να αποροφησει; Ας καθιερωσει τα ολοημερα, να καταργηθουν τα φροντιστηρια και συζηταμε για διδακτρα.

Το εγγλεζικο μοντελο να μη το αντιγραφετε επιλεκτικα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά τι γίνεται: πέρασε ανεπιστρεπτί η περίοδος των παχιών αγελάδων, ήρθε η πείνα και ξεκίνησε η μουρμούρα τώρα. Μας φταίνε τα πάντα. Μας φταίει πλέον και η νέα γενιά. Ο εαυτούλης ποτέ. Η μόνη σας διαφορά από τα σημερινά παιδιά είναι ότι τότε εσείς δεν είχατε facebook. ...

Τέτοιο είμαστε, τέτοια μας αξίζουνε. Αν αξίζαμε και θέλαμε κάτι παραπάνω θα το είχαμε διεκδικήσει και θα το είχαμε κερδίσει.

 

Πέστα ρε ν αγιάσει το στόμα σου , το πιο σωστό, αιχμηρό και εύστοχο post σε όλο το thread

Link to comment
Share on other sites

Daron χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου και ταυτόχρονα λυπάμαι που αυτή είναι η πραγματικότητα.

Έχω κι άλλα να πω, αλλά στο τέλος θα γίνω γραφικός και ο διάλογος θα γίνει μονόλογος.

 

Όποιος έχει όρεξη ας ακούσει

και όποιος είναι πιο ροκ
Link to comment
Share on other sites

kostaspde, όλα αυτά καλά είναι και γνωστά. Το πρόβλημα πραγματικά το δημιούργησαν οι προηγούμενες γενιές.

Αλλά να σου πω την πικρία που μου γέννησε αυτό το κείμενό σου.

Γράφεις "Μας φταίνε τα πάντα. Μας φταίει πλέον και η νέα γενιά. Ο εαυτούλης ποτέ. Η μόνη σας διαφορά από τα σημερινά παιδιά είναι ότι τότε εσείς δεν είχατε facebook. .".

Σε ποιους απευθύνεσαι? Γενικά στις προηγούμενες γενιές ή συγκεκριμένα στους συνομιλητές σου?

Διότι εγώ προσωπικά μια φορά πήγα σε παραταξιακή συγκέντρωση ως φοιτητής και δεν ξαναπάτησα.

Και όσο περνούσε από το χέρι μου δεν έκανα αυτά που περιγράφεις και θέλω να πιστεύω πως και άλλοι από εδώ μέσα.

Γράφεις λοιπόν:

απολογηθείτε για το τι έχει κάνει η γενιά σας. Κι εσείς από τους ίδιους χώρους περάσατε μιας και μιλάμε της σχολές. Με διαπιστώσεις εκ των υστέρων θα λύσετε το πρόβλημα; Τι κάνατε όσο ήσαστε μέσα; Ποιό καθεστώς ανέχεστε τόσα χρόνια; (Και) Με τη δική σας σιωπηρή ή ενεργή συγκατάθεση δεν συντηρείται αυτό το σάπιο το πολιτικό σύστημα; Εσείς δεν γινόσαστε οι καρπαζοεισπράκτορες και οι φιλήσυχοι κυρ-Παντελήδες σε κάθε υπηρεσία και σε κάθε τομέα της καθημερινότητας; Όλοι της γενιάς σας πλην κάποιων βολεμένων, δηλώνετε αγανακτισμένοι. Ορίστε κύριοι!; Πού είναι όλη αυτή η οργή σας; Στα λόγια; Γιατί δε ξεμπροστιάζετε όποιο κάθαρμα αυθαιρετεί εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος; Γιατί κάθεστε και ανέχεστε κάθε δημόσιο υπάλληλο που σας ταλαιπωρεί ή ακόμα χειρότερα θέλει χρηματισμό για να σας εξυπηρετήσει; Γιατί σκοτώνετε οι ίδιοι τις ελάχιστες αμοιβές και μετά παραπονιέστε; Ποιός έχει καταντήσει το επάγγελμα του μηχανικού ένα από τα πιο κακοπληρωμένα επαγγέλματα; Οι ίδιοι που δικαίως θεωρείτε πενιχρούς τους μισθούς μετά από τόσο κόπο πάνω από τα βιβλία, δέχεστε να δουλεύετε ή ακόμα χειρότερα παίρνετε στη δούλεψή σας μηχανικούς με μπλοκάκι.

 

Αλλά καλέ μου φίλε, ο δονκιχωτισμός είναι πολύ βαρύ πράγμα. Γιατί κάποια στιγμή αντιλαμβάνεσαι, όχι εσύ αλλά ο Δον Κιχώτης, πως το τέρας έχει πάρα πολλά κεφάλια και πάρα πολλά πόδια και πατερίτσες. Ένα κόβεις, 10 ξεπετάγονται. Σαν την λερναία ύδρα. Οπότε κάποια στιγμή δεν αντέχεις και παραδίδεις τα όπλα. Γιατί βλέπεις πως έχεις γίνει ο γραφικός και αυτός που την πατάει ενώ οι άλλοι επιπλέουν. Και μετά σε παίρνει η μπάλα και αυτό που κάνεις είναι να κοιτάς τον εαυτό σου και την οικογένειά σου. Και προσωπικά αυτό που προσπαθώ πλέον είναι το παραπάνω με τον περιορισμό να μην πληγώσω κάποιον συνάνθρωπό μου. Τουλάχιστον όχι επίτηδες.

 

Μακάρι εσύ και οι συνομήλικοί σου να συνεχίσουν και να παλεύουν ώστε κάποια στιγμή να σταματήσει να υπάρχει αυτό που έχει αφήσει σαν παρακαταθήκη η γενιά μου. Η οποία μεγάλωσε με τον Καραγκιόζη. Δηλαδή με έναν ανθρωπάκο που κοιτάει πως να την βγάλει στην τσέτουλα και το μόνο πιστεύω του ήταν "Η φτώχεια θέλει καλοπέραση".

Πραγματικά σου εύχομαι να συνεχίσεις μαζί με τους συνομήλικούς σου.

Γιατί το μέλλον σας ανήκει.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

kostaspde , αν εσυ τωρα ηρθες, να σε καλωσορισω.

Σε πληροφορω ομως οτι εχω μαζι με πολλους αλλους αγωνιστει και ηττηθει αρκετες φορες στο πολιτικο πεδιο και για τα δικαιωματα σου. Κι οταν λεω πολιτικο, ΔΕΝ εννοω κομματικο. Εννοω την υποχρεωση καθε πολιτη να ασχολειται με οτι συμβαινει γυρω του και τον αφορα. Και οχι να ειναι ιδιωτης (με την κλασσικη εννοια της λεξης, οπως εχει περασει στην αγγλικη = idiot )

Ασε λοιπον τις γενικοτητες κατα μερος.

Link to comment
Share on other sites

kostaspde, όλα αυτά καλά είναι και γνωστά. Το πρόβλημα πραγματικά το δημιούργησαν οι προηγούμενες γενιές.

Αλλά να σου πω την πικρία που μου γέννησε αυτό το κείμενό σου.

Γράφεις "Μας φταίνε τα πάντα. Μας φταίει πλέον και η νέα γενιά. Ο εαυτούλης ποτέ. Η μόνη σας διαφορά από τα σημερινά παιδιά είναι ότι τότε εσείς δεν είχατε facebook. .".

Σε ποιους απευθύνεσαι? Γενικά στις προηγούμενες γενιές ή συγκεκριμένα στους συνομιλητές σου?

Διότι εγώ προσωπικά μια φορά πήγα σε παραταξιακή συγκέντρωση ως φοιτητής και δεν ξαναπάτησα.

Και όσο περνούσε από το χέρι μου δεν έκανα αυτά που περιγράφεις και θέλω να πιστεύω πως και άλλοι από εδώ μέσα.

Γράφεις λοιπόν:

 

 

Αλλά καλέ μου φίλε, ο δονκιχωτισμός είναι πολύ βαρύ πράγμα. Γιατί κάποια στιγμή αντιλαμβάνεσαι, όχι εσύ αλλά ο Δον Κιχώτης, πως το τέρας έχει πάρα πολλά κεφάλια και πάρα πολλά πόδια και πατερίτσες. Ένα κόβεις, 10 ξεπετάγονται. Σαν την λερναία ύδρα. Οπότε κάποια στιγμή δεν αντέχεις και παραδίδεις τα όπλα. Γιατί βλέπεις πως έχεις γίνει ο γραφικός και αυτός που την πατάει ενώ οι άλλοι επιπλέουν. Και μετά σε παίρνει η μπάλα και αυτό που κάνεις είναι να κοιτάς τον εαυτό σου και την οικογένειά σου. Και προσωπικά αυτό που προσπαθώ πλέον είναι το παραπάνω με τον περιορισμό να μην πληγώσω κάποιον συνάνθρωπό μου. Τουλάχιστον όχι επίτηδες.

 

Μακάρι εσύ και οι συνομήλικοί σου να συνεχίσουν και να παλεύουν ώστε κάποια στιγμή να σταματήσει να υπάρχει αυτό που έχει αφήσει σαν παρακαταθήκη η γενιά μου. Η οποία μεγάλωσε με τον Καραγκιόζη. Δηλαδή με έναν ανθρωπάκο που κοιτάει πως να την βγάλει στην τσέτουλα και το μόνο πιστεύω του ήταν "Η φτώχεια θέλει καλοπέραση".

Πραγματικά σου εύχομαι να συνεχίσεις μαζί με τους συνομήλικούς σου.

Γιατί το μέλλον σας ανήκει.

Φιλικά.

 

Όχι φίλε erling δε το εννοουσα για 'σένα προσωπικά, ούτε για κάποιον εδώ μέσα συγκεκριμένα. Έθεσα κάποια ερωτήματα στην γενιά σου. Μιλάω για το σύνολο γενικά. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου Δον Κιχώτη (κατάλαβα ότι δεν το εννοούσες για εμένα). Ούτε βγάζω την ουρά μου απ'έξω. Κι εγώ φταίω γιατί ανέχομαι όλα αυτά που δε μου αρέσουν. Προσωπικά κρατάω μια στάση σαν και τη δική σου, δηλαδή να βοηθάω όσο μπορώ τους συνανθρώπους μου και να μη βλάπτω κανέναν εσκεμμένα. Έχω επιλέξει μια στάση στη ζωή μου που δε θα αναλύσω, ίσως όμως καταλήξω κι εγώ ένας κυπ-Παντελής (αν δεν έχω γίνει ήδη χωρίς να το έχω καταλάβει).

 

kostaspde , αν εσυ τωρα ηρθες, να σε καλωσορισω.

Σε πληροφορω ομως οτι εχω μαζι με πολλους αλλους αγωνιστει και ηττηθει αρκετες φορες στο πολιτικο πεδιο και για τα δικαιωματα σου. Κι οταν λεω πολιτικο, ΔΕΝ εννοω κομματικο. Εννοω την υποχρεωση καθε πολιτη να ασχολειται με οτι συμβαινει γυρω του και τον αφορα. Και οχι να ειναι ιδιωτης (με την κλασσικη εννοια της λεξης, οπως εχει περασει στην αγγλικη = idiot )

Ασε λοιπον τις γενικοτητες κατα μερος.

 

Καταρχάς σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, αν και δεν είμαι και τόσο καινούριος. Προς τιμήν σου το γεγονός ότι ασχολήθηκες και αγωνίστηκες, αλλά το "άσε τις γενικότητες κατά μέρος" δε μου άρεσε. Έχω άποψη και τη λέω όπως όλοι. Λάθος μου που δεν έργαψα ξεκάθαρα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις, απλά θεώρησα ότι δε θα πιαστεί κανένας από αυτό που περιέγραψα σαν "γενική τάση".

Link to comment
Share on other sites

για να πω και εγω μια γνωμη αν και το θεμα αυτο εχει αμετρητες συνιστωσες ....

 

αν φανει σαν πισωγυρισμα ζητω συγνωμη αλλα τωρα βρηκα λιγο χρονο να διαβασω τις αποψεις που εχουν γραφτει...

 

θα ηθελα να προτεινω την υποχρεωτικη πρακτικη τουλαχιστον για τους μηχανικους αν θελουν να παρουν πτυχιο

 

προτεινω να εργαζονται για 6 μηνες σαν πρακτικη και να πληρωνονται με ενα ποσο των 800ευρω, 500ευρω απο εργοδοτη και 300ευρω απο το κρατος σαν επιδομα

(και αυτο σχετικο ειναι απλα εγραψα καποια νουμερα)

 

το πανεπιστημιο θα πρεπει να συνεργαζεται και να εχει ανοιχτη γραμμη με τις επιχειρησεις και τον ιδιωτικο αλλα και τον δημοσιο τομεα

 

να βλεπει ποιες ειναι οι αναγκες της συγχρονης αγορας και να προσαρμοζει τα μαθηματα και τη γνωση που προσφερει

 

εγω π.χ σαν Η/Υ διαπιστωσα οτι τελειωσα την σχολη και κανενα απο τα εφοδια που ειχα εκεινη την εποχη δεν μπορουσα να τα αξιοποιησω στη δουλεια

 

επρεπε να αφιερωσω προσωπικο χρονο σε ψαξιμο, tutorial και σε training απο τον εργοδοτη ο οποιος ειχε την καλη θεληση να με εμπιστευτει...τωρα ομως τι γινεται που απο οτι μαθαινω για καθε θεση εργασιας ορμανε ολοι σαν αρπακτικα ???

 

αυτο κατα συνεπεια θα φερει νεες επιχειρησεις ή θα ευνοησει τις ηδη υπαρχουσες

 

ναι μπορει να ειναι φτηνα εργατικα χερια αλλα τουλαχιστον εισαι νεος δεν εχεις υπερβολικες αναγκες, οικογενεια, χρεη,δανεια κλπ και δεν εισαι 30χρονων με μαστερ και php, να παρακαλας για θεση σουβλατζη στην ομονοια...

και ξερεις οτι ειναι μια αρχη για κατι καλυτερο και πολλα υποσχομενο...

 

επισης οσα πανεπιστημια δεν βρισκουν πρακτικη για τους μηχανικους τους κατα συνεπεια να κλεισουν και ετσι θα σταματησουμε να βγαινουμε κατα χιλιαδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.