Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο στη λίστα των 200 κορυφαίων ΑΕΙ της εφημερίδας "Times"


ilias

Recommended Posts

Κατ'αρχήν δεν ανήκω σε κανένα κόμμα.

2ον Δεν είπα πως πρέπει να είμαστε στα 200 καλύτερα. Τα Ελληνικά πανεπιστήμια έχουν τα χάλια τους αλλά κυρίως 2 από αυτά τα χάλια έχουν επηρεάσει την αξιολόγησή τους. Έρευνα και Υποδομές. Δεν κολλάει οι οικογενειοκρατία και όλα τα , ούτε οι μεγάλες εταιρίες που ευαγγελίζεσαι.

 

Εννοείται πως φταίνε όλα τα κόμματα μιας και σε όλους βολεύει αυτή η κατάσταση.

 

Επίσης θα προτιμήσω να κάτσω στην Ελλάδα αφού μια χαρά περνάω εδώ. Δεν θα μου πεις εσύ που θα πάω.

Επίσης με συγχωρείς καλέ έντμε πολίτη που έχω τις αντιρήσεις μου με τη Μπολώνια. Ξέχασα πως ακόμα κι αν τη θεωρώ λάθος και δεν τη δέχομαι και απλά ανέχομαι τους νόμους πρέπει να μεταναστεύσω.

Τι υφάκι είναι αυτό;

 

 

Τέλος οι Γερμανοί φοιτητές γιατί ξεσηκώθηκαν; Αυτό και μόνο λέει πολλά

 

 

Το παρακάτω άσχετο με το θέμα αλλά θα το πω.

 

Να πας εσύ σε άλλη χώρα αν θες τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός μηχανικού ΑΕΙ.

Με την ίδια λογική λοιπόν που σκέφτεσαι κι εσύ πρέπει να σεβαστείς του νόμους της Ελλάδας και να μην ζητάς παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα. Όταν μας βολεύουν οι νόμοι και η Ευρώπη πρέπει να τα σεβόμαστε και όταν δεν μας βολεύουν ζητάμε να αλλάξουν; Μάλιστα παροτρύνεις όσους έχουμε αντιρήσεις να πάμε σε άλλη χώρα. Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://press.auth.gr/news/wordpress/?p=16356

 

mms://video.auth.gr/public_university_2010

όποιος θέλει ας μπει να δει μία ενδιαφέρουσα ομιλία.

 

Ο πρύτανης του ΑΠΘ αν και κυβερνητικό κομματόσκυλο λέει σχεδόν όλη την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

E ρε γλέντια. Λοιπόν φίλε επειδή είσαι σε σύγχυση και μια λες το ένα και μια το άλλο, θα σε πληροφορήσω πως εδώ είναι το thread που συζητάμε για τη λίστα των Times και το γιατί δεν είναι ένα ελληνικό ΑΕΙ σε αυτή. To γράφει στον τίτλο, εκεί ψήλά πάνω πάνω. Αν έχεις κόμπλεξ, άχτι, οιδιπόδιο, φετιχ κτλ με Μηχανικούς ΤΕ, υπάρχουν άλλα threads για να μας βρίζεις.

 

Επίσης μόνο εσύ κομματικοποίησες τη συζήτηση άρα προφανώς ασχολείσαι με κόμματα. Για αυτό σου λέω καρφώθηκες.

 

Τέλος όσο ζουμε σε αυτή τη χώρα θέλουμε δε θέλουμε ισχύουν συμφωνίες, νόμοι, μνημόνια κτλ. Αν δε σου αρέσει εσένα η Μπολώνια, θα βάλουμε τον Κάμερον να κλαίει. Τα δεχόμαστε και κάνουμε τουμπεκί γιατί πάνω από όλα η Ελλάδα, είναι η Ελλάδα που μας αξίζει. Όχι εσένα ή εμένα ξεχωριστά αλλά σαν σύνολο...

 

ΥΓ Όσο για τους φοιτητές της Γερμανίας, το αν κάνουν καλά ή όχι που φωνάζουν δε μπορώ να το κρίνω εγώ από την καρέκλα που κάθομαι. Εσύ προφανώς που τα ξέρεις όλα, έχεις και άποψη για αυτό. Πάντως φάνηκε για άλλη μια φορά πως δεν ξέρεις τι λες...

Link to comment
Share on other sites

Είπα πως ήταν άσχετο με το θέμα. Άρα άυρο το σχόλιο σου. Επίσης το είπα για να τονίσω το ότι όποτε σε βολεύει λες πως πρέπει να μην είμαστε αντίθετοι με νόμους και όποτε δεν σε βολεύει ζητάς αλλαγή των νόμων.

 

Τέλος θα μπορούσες να είσαι λιγάκι πιο ευγενικός αλλά δύσκολο αυτό..

Σου ζητώ λοιπόν την επόμενη που θα αναφερθείς σε μένα προσωπικά να κόψεις το ειρωνικό υφάκι.

Στο κάτω κάτω δεν συμβαδίζει με τους κανόνες του site. Αν λοιπόν είσαι τόσο νομοταγής τήρησε τους κανόνες. Ακόμα κι αν έχεις δίκαιο το χάνεις. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι..Τέλος.

Λέγε ότι θες λοιπόν δεν ξανασυζητώ μαζί σου μιας και δεν ξέρεις να συζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Eιρήνη υμίν !

Η λίστα των Τimes απαξιώνει και το εκπαιδευτικό σύστημα της Ιταλίας και της Γαλλίας.

Σύμφωνα με την έρευνα τους τα Αγγλικά πανεπιστήμια είναι καλύτερα από τα Γερμανικά αφού έχουν περισσότερα στα 200 καλύτερα και σε καλύτερες θέσεις.

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να πάω σε Γερμανικό Πολυτεχνείο σε σχέση με Αγγλικό και ας είναι δυσκολότερο (άποψη μου ;) )

Άρα η έρευνα δεν είναι και τελείως αντικειμενική.

Τα προβλήματα της Ελληνικής Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης είναι πολλά και τα γνωρίζουμε χρόνια. Δε χρειαζόμασταν την αξιολόγηση των Times.

To κακό είναι ότι έρχονται αλλαγές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και συγχώνευση σχολών με σκοπό όχι τη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης αλλά την μείωση των εξόδων τους και των κρατικών δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

Όσο είσαι φοιτητής ακόμα, κάποια πράγματα θα τα βλέπεις μέσα από αυτό το πρίσμα. Όσο πιο γρήγορα το βγάλεις από τα μάτια σου και δεις την πραγματικότητα έξω από το ΑΕΙ (εκτός και αν είσαι από τους προνομιούχους που ο μπαμπάς έχει δικό του γραφείο) τόσο πιο γρήγορα θα μπορέσεις να δεις τα πράγματα στην σωστή τους διάσταση...

Νομίζω αντίστοιχα θα ίσχυε για σένα το γίνε πρώτα μηχανικός και όχι τεχνολόγος για να δεις τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση,αλλά θα ήταν εμπάθεια.Από κάποιον που έχει προτείνει σε άλλα τόπικς σε αποφοίτους ΤΕΙ να προτιμήσουν ένα κωλέγιο (έτσι με ''ω'') από τις κατατακτήριες δεν περιμένω περισσότερα...

Και σε όποιον δεν αρέσει η Μπολώνια, μπορεί να μεταναστεύσει στη Ζιμπάμπουε, στο Τατζικιστάν κτλ Τελευταία ακούγονται πολύ και τα Νησιά των Χριστουγέννων. Ίσως και εκεί λοιπόν...

Η ρήτρα παρέκκλισης των κρατών μελών της Ε.Ε. σου λέει τίποτα?Αν όχι ψάξτο...

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ειπωθει μερικα σωστα , κατα τη γνωμη , επιχειρηματα και απο τις δυο πλευρες, εστω και εκτος θεματος τελικα. Η απορια μου ειναι ομως η εξης. Γιατι οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα, προσπαθουμε να χτυπησουμε εκει που ποναει και ας ειναι ασχετο μετο θεμα; Για να μειωσουμε το συνομιλητη; Το ειρωνικο εστω ''υφακι'' μπορω να το δεχτω σε μια εντονη συζητηση και μπορω να πω πως μ' αρεσει κιολας γιατι δειχνει μια αισθηση του χιουμορ. Το να τη ''λες'' σε καποιον ομως επειδη τελειωσε μια κατα τη γνωμη σου κατωτερη σχολη ειναι unfair (ποιος το ειχε πει , να δεις, αυτο καποτε;;;; ) ;)

Ειναι απιστευτο το ποσο λατρευουμε στη χωρα αυτη τις ετικετες!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν τα χαστούκια. Πάντα δείγμα ανώτερης παιδείας και μόρφωσης.

 

Το ωραίο είναι που κάθετε στο thread και περιμένει απάντηση! Μάλλον το θέμα αυτό έγινε στόχος postocomando για κλείδωμα. Ίσως πονάει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν τα χαστούκια. Πάντα δείγμα ανώτερης παιδείας και μόρφωσης.

 

Το ωραίο είναι που κάθετε στο thread και περιμένει απάντηση! Μάλλον το θέμα αυτό έγινε στόχος postocomando για κλείδωμα. Ίσως πονάει πολύ...

 

Είμαι ο τελευταίος που θα υποτιμήσει τον απόφοιτο ενός ΤΕΙ...Μάλλον ήταν λάθος η διατύπωση.Εννοώ ότι είναι unfair να υποτιμάς την κρίση ενός φοιτητή όταν ούτε εσύ ο ίδιος ασκείς ακριβώς το επάγγελμα αλλά μια εξειδικευμένη πτυχή του (αυτός δεν είναι ο ρόλος του ΤΕΙ-να καλύψει υπερεξειδικευμένες ανάγκες μιας παραγωγής?-αναθεμά την τεράστια ελληνική αγορά που απαιτεί τόσο καταμερισμό...)

 

Δεν ήταν απευθείας επίθεση σε σένα αλλά σε ένα σύστημα που βάζει τα παιδιά του να τρώγονται μεταξύ τους.

Η επίθεση σε σένα αφορούσε το ζήτημα των κατατακτήριων σε σύγκριση με την εύκολη λύση του κολεγίου και περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.