Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι άσχετο... Όταν κάνατε έναρξη επαγγέλματος για τεχνικές δραστηριότητες (πχ εγκαταστάσεις φ/β, ηλεκτρικές εγκαταστάσεις) κλπ σας ζήτησαν να γραφτείτε στο εμπορικό επιμελητήριο; Εμένα δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο, τους αρκούσε η βεβαίωση στο ΤΕΕ, αλλά ένας φίλος που πήγε σήμερα στην εφορία του είπανε πως πρέπει να έχει και από το εμπορικό επιμελητήριο...

Link to comment
Share on other sites

Γκρίνιαξε λίγο στην εφορία, πες πως είσαι γραμενος σε άλλο Επιμελητήριο (το ΤΕΕ) και να δεις που θα αλλάξουν γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και από μένα..διάβασα τα προηγούμενα ποστ σας..τελικά για μια ηλεκτρολογική εργασία που τα υλικά υπερβαίνουν το 1/3 της εργασίας κόβουμε χωριστά ΤΠΥ για την εργασία και ΤΠ-ΔΑ για τα υλικά (αφού έχει κοπεί τιμολ.πώλ.προς το όνομά μου κατά την αγορά τους). Το ΤΠ-ΔΑ σε βιβλία Β καταχωρείται στα έσοδα στη στήλη αγορές α' υλών και το ΤΠΥ στην παροχή υπηρεσιών.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

Στο Ε3, το ΤΠ-ΔΑ που δηλώνεται?στα ακαθάριστα έσοδα από εμπορία (π.χ. κωδικός 273)? και το ΤΠΥ στα ακαθάριστα έσοδα από παροχή υπηρεσιών?

Link to comment
Share on other sites

Αφου κοβεις ΤΠ-ΔΑ γτ κοβεις και ΤΠΥ???

Αν δεις το ΤΠ-ΔΑ εχεις χωριστα πλαισιο για υλικα και χωριστα πλαισιο για εργασια.

 

Για το Ε3 θα σε γελασω, δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.