Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τί εννοείς ότι έχουν απλοποιηθεί λίγο οι διατάξεις 4) - 6) ? Εννοείς ότι πλέον ένα ενιαίο έντυπο - τιμολόγιο καλύπτει τα πάντα προφανώς.

Βεβαια, από γραφειοκρατικής άποψης, αυτό το έντυπο δε το βρίσκω στην αγορά, εξακολουθούν ως σήμερα να υπάρχουν μόνο Τ(ΠΥ) ή Τ(ΠΩΛΗΣΗΣ ΑΓΑΘΩΝ).

Επίσης από άποψη ουσίας, ο διαχωρισμός του 1/3 αξιας υλικών ως προς το τί παραστατικό κόβεις, που εισήχθη με την ΠΟΛ3/92 (π.δ. 186/1992 ΦΕΚ Α' 84/26.5.1992) αν δεν κάνω λάθος, καταργείται με τον ΚΦΑΣ? γιατί δε νομίζω να προκύπτει κάπως έμμεσα αυτό.

Και αντε ως προς το τί κόβεις δεν έχει νόημα πλεον με τον ΚΦΑΣ, ως προς το αν θεωρειται ότι κάνεις εμπορία υλικών όμως μήπως εξακολουθεί να έχει νόημα ο διαχωρισμός του 1/3? (ερώτηση κάνω προφανώς δε ξέρω)

 

Επίσης για την παρακράτηση, εννοείς προφανώς ότι κόβοντας εγώ προς πελάτες επαγγελματίες : μου παρακρατούν 20% (για τεχνικό έργο ή για επισκευή δεν παίζει ρόλο έτσι???)

και όταν κόβουν σε εμένα συνεργεία, η παρακράτηση είναι 3% (για τεχνικό έργο ή για επισκευή είναι το ίδιο ???)

 

Για το ΙΚΑ καμιά άποψη κανείς?

 

ΥΓ : τώρα που το σκέφτομαι ξανά για τα 4-6, δε βλέπω και πολύ απλοποίηση με τον ΚΦΑΣ τελικά. πχ κάνω μια ανακαίνιση, ή μια εγκατάσταση θέρμανσης (πχ πηρα 4000, και έχω έξοδα 2000 υλικά και 1500 μαστορικά) σε ιδιώτη. Εγώ έχω ένα μπλοκάκι ΑΠΥ, θα κόψω από αυτό, ή πρέπει να πάρω νέο που θα γράφει σκέτη ΑΠΟΔΕΙΞΗ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Kαι με το προηγούμενο καθεστώς ενα έντυπο κάλυπτε την τιμολόγηση, προς επιχειρήσεις, του τεχνικού έργου, ενα την καλύπτει και τώρα (από 01/01/2013 και μετά ). Η μόνη διαφορά είναι πως αυτό το φορολογικό παραστατικό είναι πλέον αθεώρητο.

2. Η ΠΟΛ3/1992 δεν είχε εισαγάγει κανένα απολύτως κριτήριο διαχωρισμού της αξίας των υλικών, στην εκτέλεση των τεχνικών έργων. Αρα ο ΚΦΑΣ δεν κατήργησε κάτι που δεν υπήρχε.

3. Η παρακράτηση επί του εργολαβικού τιμήματος στα τεχνικά έργα είναι πλέον 3% και όχι 20%. Αυτό το τελευταίο είναι παρακράτηση στο εισόδημα των ελευθερίων επαγγελμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, εγώ μιλώ κυρίως για ΜΗ τεχνικα εργα παραπάνω (post 199 - 201). Στα μη τεχνικά έργα, η ΠΟΛ 3/92 αναφέρει :

"Ακόμη, στις περιπτώσεις επισκευών, βελτιώσεων, συντηρήσεων κ.λπ. τεχνικών έργων ή

εγκαταστάσεων, εφόσον χρησιμοποιούνται υλικά του εργολάβου, εξετάζεται η σχέση

του κόστους αυτών (υλικών) σε σχέση με τη συνολική αμοιβή, κατά τα οριζόμενα στις

διατάξεις του άρθρου 3, παράγραφος 2δ του Κώδικα, οπότε, κατά περίπτωση, εκδίδεται

τιμολόγιο αθεώρητο, αν η αξία των υλικών είναι πάνω από το 1/3 της συνολικής

αμοιβής, ή τιμολόγιο θεωρημένο, αν η αξία των υλικών είναι κάτω από το 1/3 της

συνολικής αμοιβής.

 

Πάντως, ανεξάρτητα από τα προαναφερθέντα, σημειώνουμε ότι δεν απαγορεύεται η

χρήση του ίδιου στελέχους με τον τίτλο "ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ", το οποίο, εφόσον είναι

θεωρημένο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όλες τις περιπτώσεις εκτέλεσης τεχνικών

έργων ή εγκαταστάσεων (με ή χωρίς υλικά του εργολάβου κ.λπ.)."

 

Εσύ απ ότι καταλαβαίνω λες ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με το χαρακτηρα της δραστηριότητας μου (δηλαδή αν εισάγεται χαρακτήρας εμπορίας), ασχέτως του τί ποσοστό φαίνονται διαρκώς τα υλικά επί των λοιπών εξόδων της κατασκευής, αν καταλαβαίνω καλά. Για αυτά λοιπόν τα μη τεχνικά εργα, τί κόβω με τον ΚΦΑΣ?

παίζει ή δεν παίζει ρόλο το ποσοστό των υλικών στο τί κόβω?

 

Για την παρακράτηση δηλαδή ισχύει :

τεχνικό έργο : πελάτης προς εμένα :3%

Εγώ προς μαστόρους : 3%

Μη τεχνικό έργο (επισκευη - ανακαινιση) : πελάτης προς εμένα 20%

Εγώ προς μαστορους : 3%. Σωστά???

 

ΥΓ ευχαριστώ παρα πολυ για την ταχύτατη απάντηση.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να κάνω λιανή την ερώτηση για τα ΜΗ ΤΕΧΝΙΚΑ, σε παλιότερο post του θέματος (οκτ 2012) είχες αναφέρει αγαπητέ Sothris ότι

"...Αν πάλι η εργασία που έχετε αναλάβει αφορά ήδη υπάρχουσα οικοδομή , κτίριο κλπ τότε θεωρείται επισκευή και θα τιμολογήσετε είτε αναλόγως της συμμετοχής των υλικών στο σύνολο της αμοιβής δηλαδή με υλικά που έχουν συμμετοχή μικρότεη του 1/3 αρκεί το ΤΠΥ , ενώ σε διαφορετική περίπτωση θα εκδόσεις ΤΠΥ για την υπηρεσία και ΤΔΑ για τα υλικά. Σχετικά είναι τα άρθρα 3 παρ. 2δ και 12 του ΚΒΣ (πδ 186/1992).."

Τώρα με τον ΚΦΑΣ απλοποιήθηκε αυτό ή όχι??? Πάλι δηλαδή πρέπει να κοψω ΤΠΥ για εργασία και Τ-ΔΑ για υλικά (ΔΑ γιατί χρειάζεται αν είναι όλα τα υλικά με ΔΑ στο όνομά μου αλλά με προορισμό απευθειας το έργο?) και αυτό συνεπάγεται εμπορια?

 

Για την παρακρατηση αυτό που γράφω παραπάνω είναι σωστό???

δηλαδή

Για τεχνικό έργο : πελάτης προς εμένα :3%

Εγώ προς μαστόρους : 3% ως εργατοτεχνίτες (ή 20% αν μου κοβουν τπυ)

Για Μη τεχνικό έργο (επισκευη - ανακαινιση) : πελάτης (επαγγελματιας) προς εμένα 20%

Εγώ προς μαστορους : 3% ως εργατοτεχνίτες (ή 20% αν μου κοβουν τπυ)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Μήπως καμιά βοήθεια για τα ΜΗ τεχνικά (επισκευές, ανακαινίσεις κλπ) που ρωτάω παραπάνω αγαπητέ Σωτήρηηη? εσύ στο post 202 μου απαντάς προφανώς για τα τεχνικά, αλλά εγώ για τα άλλα ρωτούσα.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Μήπως καμιά βοήθεια για τα ΜΗ τεχνικά (επισκευές, ανακαινίσεις κλπ) που ρωτάω παραπάνω αγαπητέ Σωτήρηηη? εσύ στο post 202 μου απαντάς προφανώς για τα τεχνικά, αλλά εγώ για τα άλλα ρωτούσα.

 

 

Όταν πας να κάνεις μια ανακαίνιση ή επισκευή γιατί λες ότι δεν είναι τεχνικό έργο ;

Εγώ πιστεύω ότι αγοράζεις τα υλικά στην επωνυμία σου ΠΡΟΣΟΧΗ στον τόπο προορισμού μην σου βάλει ΕΔΡΑ ΣΟΥ

Αλλά την διεύθυνση που γίνεται η ανακαίνιση ή επισκευή και στον πελάτης σου κόβεις συνολικό τιμολόγιο που περιέχει την άξια υλικών και την εργασία σου

Πριν την έναρξη έχεις κατάθεση ιδιωτικό συμφωνητικό στην ΔΟΥ σου

Link to comment
Share on other sites

varxo

 

Δεν εχεις διαβασει ολο το θεμα απο την αρχη.

Διαβασε το.

 

Σχετικα τα Δ.Α.

Δεν ειναι το προβλημα η "Εδρα μου".

πχ μπορει να αγορασω 4 δοχειο χρωμα, να παω τα 2 σε μια οικοδομη και τα αλλα δυο σε μια αλλη.

Με το δικο μου οχημα, αρα κοβω εγω ΔΑ.

 

Το τυπικο προβλημα θα ηταν, αν εγω αγοραζα πχ 50κ.μ μπετο και τα εκοβα προορσμο στην εδρα μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις βγει σε έλεγχο του ΣΔΟΕ γι αυτό το λες

μας έκοψε όλα τα τιμολόγια με την ένδειξη έδρα μου σαν εικονικά

και αναγκαστήκαμε να επιστρέψουμε φπα βγήκε επιπλέον φόρο εισοδήματος για τις χρήσης αυτές συν πρόστιμα όποτε άσε να ξέρω κάτι παραπάνω

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα το αντιθετο, αλλα ειναι ασχετο με το παρον θεμα.

Δεν ξερω τι γινεται με τα προστιμα της ΣΔΟΕ και ποσο ειναι οριστικα.

 

Το εχω κανει αρκετες φορες.

πχ να αγοραζω υλικα το απογευμα με το οχημα μου και να τα πηγαινω στο εργο την αλλη μερα το πρωι.

Δεν ειναι "εικονικο" να κοψω προορισμο "εργο" ενω παω "εδρα μου"???

 

Επισης ετυχε να βρω εξηλασμενη πολυστερινη σε τιμη 2Ε κατω απο την τρεχουσα τιμη (επωνυμη εταιρεια ειχε ανεβασε την τιμη και αγορασα με την παλια).

Αγορασα λοιπον 300τμ και πηγα τα 150τμ σε ενα εργο και τα υπολοιπα 2 μηνες μετα σε αλλο εργο.

Γιατι να ειναι εικονικα κατι τετοιο???

 

Να πω και αλλο παραδειγμα.

Αγοραζω ενα κιβωτιο χημικα βλητρα.

Χρησιμοποιω τα μισα σε ενα εργο.

Τα υπολοιπα τι να κανω? Να να παω στη ΔΟΥ??

Στη εδρα μου θα τα παω (δεν μπορω να τα επιστρεψω), μηπως και τα χρησιμοποιησω σε αλλο εργο.

 

 

ΥΓ. Για την περιπτωση του επιβληθηκε το προστιμο απο τη ΣΔΟΕ, υπηρχαν Δ.Α. θεωρημμενα απο "εδρα μου" με προορισμο "θεση εργου"?????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η φορολογικη νομοθεσια δεν ελειτουργει απαραιτητα με τη κοινη λογικη.

για να κρατησεις υλικα στην εδρα σου πρεπει να εχεις αποθηκη (φορολογικα).

Το τιμολογιο αγορας μπορει να εκδοθει με προορισμο την εδρα αλλα ταυτοχρονα πρεπει να εκδοθει απο εμας και το αντιστοιχο ΔΑ με προορισμο το εργο. Τα επειπλεον υλικα υποτιθεται οτι μενουν στο πρωτο εργο και οταν χρειαστει εκδιδουμε δευτερο ΔΑ απ το πρωτο εργο στο δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.