Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Εχει καποιο νοημα.

Καποιος εμπορος μου ειχε πει

"Εγω δεν μπορω να κανω στον ιδιωτη την εκπτωση που κανω σε σενα. Ακομα και αν ξερω οτι εσυ αγοραζεις. Αυριο θα ερθουν ολοι οι ιδιωτες και θα μου ζητανε 20-30% εκπτωση που αγοραζεις εσυ"!!!!

 

και πολυ σωστα το λενε. Για ποιο λογο να κανουμε εξυπνους ή να δινουμε δικαιωμα στους ιδιωτες?

 

 

 

αν αρχισουμε παλι τις περιπτωσεις και τι κοβουμε σε καθε μια, εγω τα παραταω. Ουτως ή αλλως ακρη δεν βγαζω δεν θα χασω αλλο το χρονο και την ηρεμια μου.

Εχει γινει καθημερινος πλεον ο αγωνας να προσπαθω να πληρωθω για τα εκδοθεντα παραστατικα και θα ερθει ο εφορος να με ελενξει γιατι δεν εχω κοψει 2 διαφορετικα ή γιατι δεν εχει το αναλογο χρωμα? Αν θελει να πληρωσει αυτος την νυφη......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να πληρώνει καμία νύφη ο έφορος ,αντιθέτως εμείς θα τη πληρώσουμε με το 26 % που μας έχωσαν...βάλε και 23% ΦΠΑ, και μετά άντε κλείσε δουλειές όταν σχεδόν το 50% πάει στο κράτος και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά μας φορολογεί και με 26 % στα τεκμήρια ασχέτως αν έχεις η δεν έχεις δουλεία ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μάλλον θέλουν να μας κλείσουν όλους.

Link to comment
Share on other sites

maneni εγώ ρωτάω ποια είναι η προβλεπόμενη διαδικασία όταν πας ΜΕ τα υλικά μέσα για ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ (ΌΧΙ ΑΝΕΓΕΡΣΕΙΣ), ειδικά με ΚΦΑΣ να δούμε αν απλοποιπηθηκε τίποτα. Σωστή η αγανάκτηση σου, βλέπεις αυτό το θέμα 3 χρόνια "τρέχει" και ένας άνθρωπος δε μπορεί να πει ότι κάνουμε τα 1,2,3 βήματα και τέλος. Οπότε αν δε ξέρω έστω ποια είναι η σωστή διαδικασία τί να πω στον έφορο μετά -κουφια η ώρα- που θα λέει τα δικά του?

Link to comment
Share on other sites

Και για να γελάσουμε λίγο, απαντήσεις από ΔΟΥ (μετά από μισάωρη κουβέντα, με 2 έμπειρους υπαλλήλους του πρώην ΚΒΣ, όχι στο φτερό) :

- για επισκευαστικές εργασίες με υλικά λένε ότι εξακολουθεί να ισχύει το 1/3 (όχι όμως με σιγουριά), οπότε αν τα υπερβαίνουμε, θέλουμε χώρια Π.Υ. και χώρια Πωληση Αγαθών.

Και όταν τους ρώτησα τί κόβουμε πλέον σε ιδιώτες, εκεί .. κόλλησε το σύμπαν. Θέλουμε Ταμειακή μηχανή για πώληση υλικών ΚΑΙ υπηρεσίας σε ιδιώτες (με ξεχωριστή εκτύπωση, από το ίδιο μηχανημα).

Και τώρα το καλύτερο (από δω και κάτω νομίζω κάπου το έχασαν) :

ακόμα και να μη δουλεύουμε με τα υλικά μέσα (για επισκευές πάντα), αλλά μόνο υπηρεσία, μου είπαν ότι για την παροχή υπηρεσίας εργολαβίας-επιστασίας εργου εφόσον δεν είναι άμεση δραστηριότητα μηχανικού, και εφόσον δεν εμπιπτει στις απαλλαγές από ταμειακή αυτών που παρέχουν υπηρεσία δουλεύοντας οι ίδιοι ως τεχνίτες (ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί, σιδεραδες κλπ), ΠΑΛΙ θέλουμε ταμειακή, για την ΑΠΥ σε ιδιώτες!

 

Μιλάω πάντα για επισκευές, στα τεχνικά έργα (νέα δηλαδή) είναι άλλος κόσμος, εκεί σου αναγνωρίζεται το δικαίωμα να είσαι εργολάβος και να συντονίζεις απ όλες τις πλευρές ένα έργο. Στις επισκευές - ανακαινίσεις ...... σχεδόν ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!!! Εκτός αν είσαι εταιρεία, με μονιμο προσωπικό μαστορια κλπ κλπ.

Τώρα δηλαδή εγώ που ρώτησα -σοβαρούς επαγγελματίες, δε μιλάω για μη σοβαρούς- όλοι μου είπαν ότι κόβουν σε όλα τα ιδιωτικά (τεχνικά και μη τεχνικά) Τιμολόγιο (έργου) ή τιμολόγιο π.υ. ανεξαρτητως ποσοστού συμμετοχής υλικών, και για ταμειακές δεν ήξερε κανείς, όλοι δηλαδή δουλεύουν παράνομα και όπως τους φωτίσει ο Θεός και ο λογιστής??? και μετά περαίωση και τελειώσαμε??? Ε τώρα έχω φρικάρει. Σωτήρη, σε παρακαλώ όταν μπορέσεις δώσε μας μια κατευθυνση - γνώμη.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ως τεχνικό έργο νοείται κάθε νέα κατασκευή ή επέκταση ή ανακαίνιση ή επισκευή ή συντήρηση και η οικονομικά ή τεχνικά αυτοτελής λειτουργία, καθώς και κάθε σχετική ερευνητική εργασία, που απαιτεί τεχνική γνώση και επέμβαση.

 

 

αυτή η απάντηση δόθηκε σε σεμινάριο του ΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/8_KYKLOS_SEM_M_DIARKEIAS_THESSALONIKI_SEPT_09_SHMEIWSEIS/8_KYKLOS_S_M_D_SEPT_09_PKTMNE_PPAE/gkekas.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από εδώ που είναι σεμινάριο του 2012

 

1063573/1172/Α0012/9.7.2008

Χαρακτηρισμός τεχνικού έργου.

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

 

Αθήνα 9 Ιουλίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1063573/1172/Α0012

 

ΘΕΜΑ: Χαρακτηρισμός τεχνικού έργου.

 

1. Σύμφωνα με τη διοικητική και δικαστηριακή νομολογία, η οποία υφίσταται για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 34 του ν.2238/1994, ως τεχνικό έργο νοείται κάθε έργο το οποίο συνδέεται με οποιοδήποτε τρόπο με το έδαφος, το υπέδαφος, ή τον υποθαλάσσιο χώρο, όπως το οικοδομικό, λιμενικό, υδραυλικό σιδηροδρομικό έργο, το έργο γεφυροποιίας και το έργο υπαίθρου γενικά.

 

2. Ειδικότερα, επίσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ.3 της αρ.173/1957 εγκυκλίου διαταγής μας «περί καθορισμού του ποσοστού προκαταβολής φόρου εισοδήματος εργοληπτών κ.λπ.», με την οποία κοινοποιήθηκε το από 11.12.1957 Β. Δ/γμα, στην έννοια των τεχνικών έργων, επί της αξίας των οποίων προκαταβάλλεται φόρος εισοδήματος εργοληπτών περιλαμβάνονται οι οικοδομικές κυρίως εργασίες και αυτές που αφορούν ξυλουργικές εργασίες υδραυλικές και ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, εγκαταστάσεις ανελκυστήρων, ελαιοχρωματισμοί κ.λπ.. Όμως, για να θεωρηθεί ότι οι εργασίες αυτές αποτελούν τεχνικά έργα πρέπει να εκτελούνται σε οικοδομές που ανεγείρονται και να βρίσκονται σε συνάρτηση με τη κύρια εργολαβία εκτέλεσης της οικοδομικής εργασίας. Ως τεχνικό έργο θεωρείται και η εργασία προσθήκης κάποιου στοιχείου ή ιδιότητας επί υπάρχοντος ήδη πράγματος, ανεξάρτητα αν τα συνδεόμενα θα αποτελέσουν ενιαίο ή όχι πράγμα (π.χ. εγκατάσταση μηχανημάτων) (1029816/10268/Β0012/25.6.2002).

 

3. Κατά την έννοια των διατάξεων του πιο πάνω Β.Δ/τος, στην περίπτωση κατά την οποία εκτελούνται εργασίες σε οικοδομήματα με σκοπό απλώς τη συντήρηση ή επισκευή ήδη υφισταμένων εγκαταστάσεων των οποίων δεν αλλάζει η χρήση και δεν προσδίδει διαφορετικές ιδιότητες, δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι οι εργασίες αυτές είναι «τεχνικά έργα» κα επομένως, οι εργασίες ή εργολαβίες συντήρησης και επισκευής, κτιρίων, μηχανημάτων, τοποθέτηση τζαμιών, μεταφορές βαρέων αντικειμένων δεν θεωρούνται τεχνικά έργα κατά την έννοια των διατάξεων του άρθρου 34 του ΚΦΕ και η φορολόγηση γίνεται με τις γενικές διατάξεις της φορολογίας εισοδήματος (Α 1333/6.7.1988).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανοίξατε μεγάλο θέμα και που να βρεθεί χρόνος :grin:

Το γεγονός είναι ότι καταργήθηκε αυτό το 1/3 και σε περιπτώσεις επισκευών θέλει προσοχή γιατί μπορεί να απαιτεί την έκδοση δύο παραστατικών. Ενα για τα υλικά και ένα για την υπηρεσία.

 

Από 1/1/13 δηλαδή τι ισχύει?Πρέπει να κόβεται πάντα ΤΠΥ και ΤΔΑ (χωριστά υλικά και εργασία δηλαδή) για επισκευές?Πρόσφατα σε μία επισκευή κόπηκε ΤΠΥ θεωρημένο προς επαγγελματία στο οποίο αναγράφονταν αναλυτικά τα υλικά και η εργασία. Είναι λάθος?

Και μία ακόμα απορία. Στο βιβλίο εσόδων εξόδων τα υλικά (πχ καλώδια) για μια επισκευή καταχωρούνται ως αγορές-πρώτες ύλες ή ως δαπάνες? (για τα οποία υλικά υπάρχει ΤΔΑ αγοράς τους με τα δικά μου στοιχεία)

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

το θεμα με τα υλικα λυνεται ευοκλα ως δελτια αποστολης και ας μην εχουμε επαγγελματικα αυτοκινητα

 

τα περισσοτερα καταστηματα- μαντρες εχουν επαγγελματικα αυτοκινητα....

 

ας τα βαζεις στο αμαξι σου σου κοβουν οτι πηγαν με το δικο τους.....

 

 

τα δικα μας ως ιδιωτικα δεν θα τα κανει ελεγχο ποτε ο σδοε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ sandra πιστεύω ότι δυστυχώς - αν και η αγορά κάνει συνήθως ακριβως που ανέφερες εσύ, πολλοί μάλιστα χαρακτηριζουν ολα τα έργα ως τεχνικά και κοβουν τιμ έργου ανεξαρτήτως εάν είναι τεχνικό ή όχι- αυτό είναι προβληματικό, το να κόβεται δηλαδή ένα ΤΠΥ για όλα. Και αυτό αποδεικνύει και η παρατήρηση του SOTHRI που έυστοχα σημείωσες. Απλά όπως βλέπεις δε το προχώρησε παραπέρα, όσο και αν επιμείναμε. Εγώ ακόμα πάντως στα χαμένα είμαι, και αυτά που λένε συνάδελφοι του στυλ "δε θα κάτσω να σκάσω κλπ" τα ακούω στις εποχές που είμαστε λίγο βερεσέ να σου πω την αλήθεια, γιατί αν θα ρθει ο έλεγχος τότε θα σκάσουμε για τα καλά. Εκτός αν κανενας τυχερός κάνει τζίρους 200000 καθε χρόνο οπότε σου λέει στα 4-5 χρόνια και ένα ραβασάκι εφορίας στο πρόγραμμα είναι. Αλλά λίγοι ειναι σήμερα αυτοί.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

οκ αρα καλύτερα να κόβονται χωριστά για υλικά και εργασία. Το θέμα είναι πως ήδη έκοψα ΤΠΥ στο οποίο αναγράφει εργασίες και υλικά μαζί. Στο βιβλίο εσόδων εξόδων πρέπει να τα δηλώσω στην ίδια σειρά αλλά σε διαφορετική στήλη τα ποσά της εργασίας και των υλικών? (την εργασία στη στήλη παροχής υπηρεσιών και τα υλικά στις πωλήσεις α υλης).

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.