Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κανεις που να γνωριζει?εκοψα ΤΠΥ για εργασία και υλικά επειδή τα υλικά ήταν μικρό μέρος του συνολικού ποσού. Στα έσοδα όμως νομίζω πως πρέπει να τα διαχωρίσω (την εργασία στην παροχή υπηρεσιών και τα υλικά στις πωλήσεις), άσχετα αν δεν έκοψα ΤΔΑ χωριστά για τα υλικά (εφόσον και στα έξοδα το ΤΔΑ που κόπηκε προς την επιχείρηση με τα υλικά το καταχώρησα στις αγορές-α' ύλες).

Link to comment
Share on other sites

το ρωτάω γιατί αν καταχωρήσω τα υλικά ως πωλήσεις στο βιβλίο εσόδων εξόδων, στο Ε3 θα πρέπει να τα καταχωρήσω στο εισόδημα απο εμπορικές επιχειρήσεις και την εργασία στα έσοδα απο παροχή υπηρεσιών (ενω εκοψα ένα ΤΠΥ και για τα 2, στο οποίο φυσικά αναφέρονται αναλυτικά τα ποσά για εργασία και υλικά). Ποιο είναι το σωστό?

Edited by sandra3gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτησω και εγω μια χαζομαρα..?

Πριν ενα χρονο οταν ρωτησα τον λογιστη μου αν μπορω να παρω τιμολογιο υλικων (πχ τσιμεντα) μου ειπε οτι δεν μπορω γιατι δεν ειμαι ΕΔΕ και δεν εχω εργο.

Σημερα που πλεον ειμαι ΕΔΕ (ΜΕΚ-ΜΕΕΠ) παλι μου λεει οτι δεν μπορω να παρω τιμολογια (να αγορασω δηλαδη υλικα) γιατι δεν εχω δικαιολογια-εργο!!!

Τι συμβαινει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω μια χαζομαρα..?

Πριν ενα χρονο οταν ρωτησα τον λογιστη μου αν μπορω να παρω τιμολογιο υλικων (πχ τσιμεντα) μου ειπε οτι δεν μπορω γιατι δεν ειμαι ΕΔΕ και δεν εχω εργο.

Σημερα που πλεον ειμαι ΕΔΕ (ΜΕΚ-ΜΕΕΠ) παλι μου λεει οτι δεν μπορω να παρω τιμολογια (να αγορασω δηλαδη υλικα) γιατι δεν εχω δικαιολογια-εργο!!!

Τι συμβαινει τελικα?

 

Τιμολόγια υλικών μπορείς να "πάρεις" όσα θέλεις. Το ερώτημα είναι τι θα κάνεις με τα υλικά αυτά ? Που θα τα χρησιμοποιήσεις (φορολογικά ) ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδερφοι έχοντας διαβάσει το νήμα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς επιβεβαίωση της διαδικασίας των φορολογικών.

 

Περίπτωση αλλαγής κουφωμάτων σε διαμέρισμα.

Ως μηχανικός εμπλέκομαι στη διαδικασία για την "αδειοδότηση" από την ΥΔΟΜ και το συντονισμό των εργασιών από τα διάφορα συνεργεία που θα περάσουν από την ιδιοκτησία.

Ο ιδιοκτήτης θα λάβει προσφορά με ένα συνολικό ποσό που περιλαμβάνει υλικά - μαστορικά - μηχανικό το οποίο ποσό θα πληρωθεί τμηματικά στο κάθε ένα εμπλεκόμενο κατά τις εργασίες.

 

Βρίσκετε κάποιο λάθος στο να κοπούν τιμολόγια από τους προμηθευτές προς τον ιδιοκτήτη και εγώ στο τέλος πλέον των εργασιών να κόψω μια συνηθισμένη ΑΠΥ για τις υπηρεσίες που προσέφερα?

Υπάρχει κάποια φορολογική υποχρέωση από εμένα προς τη ΔΟΥ (προκαταβολή ή παρακράτηση φόρου) με τον παραπάνω τρόπο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν λαβει μια προσφορά, τοτε θα πρεπει να πληρωσει ολα σε εναν, λογικα σε εσενα και εσυ μετα πληρώνεις τους αλλους.

Ολα γινονται με ιδιωτικά συμφωνητικκα για να είσαι καλυμμένος και νομότυπος. 

 

Αν λάβει παραπάνω πρόσφορες τότε μπορεί να γίνει όπως λες.

Σε αυτήν περίπτωση τα κέρδη σου είναι προκαθορισμένα. 

Παρακρατηση δεν γίνεται εφόσον ο πελάτης ειναι ιδιώτης. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η περίπτωση όντως αφορά μια προσφορά.

 

Με πρόλαβες στην επόμενη ερώτησή μου, τι γίνεται εάν λάβω εγώ όλο το ποσό από τον ιδιοκτήτη και αναλάβω να το επιμερίσω στους εμπλεκόμενους?

 

Ιδιωτικό συμφωνητικό και μεταξύ εμένα - ιδιοκτήτη θα υπογραφεί σίγουρα ως προς τις υποχρεώσεις μου, πρέπει να αναγραφεί και η υποχρέωσή μου ως "ο ενδιάμεσος" των πληρωμών ή αυτά αναγράφονται σε νέο συμφωνητικό που κάνω εγώ με τα συνεργεία?

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγράφεις τίποτα για ενδιαμεσους.

Ιδιωτικό συμφωνητικο με τον πελάτη

 

Έπειτα ιδιωτικά συμφωνητικά με προμηθευτές για  υλικά παραδεδομένα στο μέρος του πελάτη αλλά τιμολογημένα σε εσένα και συνεργεία όπου εκεί θα γίνει παρακράτηση φόρου με αναλυτικές λεπτομέρειες εργασιών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ακομα δεν εχω βγαλλει ακρη με τις εργολαβιες.

 

Στη θεση σου (αφου τα υλικα θα κοπουν στον ιδιοκτητη) θα εκανα συμφωνητικο μονο για την αμοιβη μου.

Φυσικα ειναι Παροχη Υπηρεσιας σε ιδιωτη, οποτε δεν εχεις παρακρατηση.

 

Ας πληρωσει ο ιδιοκτητης και τους τεχνιτες (αν θελει κανει και με αυτους συμφωνητικο) και συ μην μπλεκτεις καθολου.

 

Αν παλι θελεις να κανεις και την εργολαβια, εγω θα εκοβα δυο παραστατκα.

Ενα για  την αδειοδοτηση και ενα για την εργολαβια.

Ειναι πιο σωστο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.