Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

varxo οι ανακαινίσεις δεν είναι τεχνικό, έχει αναρτηθεί στο φορουμ τί ορίζεται ως τεχνικό έργο, υπεραπλουστεύοντας σου λέω ότι πρέπει να ειναι νέο και να στηρίζεται με θεμέλιο στο έδαφος.

Εγώ για αυτά τα ΜΗ τεχνικά ρωτάω αν δειτε τα προηγούμενα post, στα τεχνικά για τα οποία μου απάντησε ο Σωτήρης όλως περιέργως είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα. Εύλογες οι παρατηρήσεις σας. Σύνηθες πρόβλημα αυτό που αναφέρει ο terry, το οποίο το ξέρουμε όλοι και δύσκολα αντιμετωπίζεται, γιατί αν αρχίζεις να κόβεις Δ.Α. για κάθε υλικό που παίρνεις με το δικό σου αμάξι, μετά να δω τι θα πει ο έλεγχος για αυτά, αφού δεν είναι δυνατόν να φαίνονται όλα αναλυτικά στο τιμολόγιο που θα κόβεις. Σωστός ο maneni, εγώ δε βλέπω πάντως κανέναν τρόπο που και εύχρηστος να είναι και να μας εξασφαλίζει σε έλεγχο, ειδικά για μικρουλικά που και μόνοι μας θα πάμε να τα πάρουμε, και πανάκριβα μπορεί να είναι (όπως ένα κουτί εποξειδικές ρητίνες που είπε ο terry).

ΥΓ Ακόμα και στην αντιπαροχή με τόσες διευκρινιστικές κλπ που έχουν βγει πλέον υπάρχει μπούσουλας, και για μια επισκευή δεν ξέρουμε -τουλάχιστον εγώ- ακόμη τί πρέπει να κάνουμε για να μην είμαστε έμποροι, αλλά κατασκευαστές!

Αν κάποιος μπορεί να απαντήσει στα post 203, 204 ξεκάθαρα και συκγκεκριμένα εγώ θα χοροπηδήσω, έχω ακούσει ένα κάρο απόψεις από λογιστή, άλλο λογιστή, συναδέλφους, φόρουμ, κανένας μα κανένας δεν κάνει τα ίδια πράγματα με τον άλλο! Παράνοια ως συνήθως..

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω κανω οτι εχω γραψει παραπανω.

Δεν μπορω στο τιμολογιο να γραφω ολα τα υλικα αναλυτικα, ουτε μπορω να κοβω "ακριβως" οσα θα πανε στο εργο.

Οταν αγοραζω και μεταφερω με το αυτοκινητο μου κοβω ΔΑ.

Δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Τα βασικα προβληματα δημιουργουνται σε περιπτωσεις οπως αυτες που ανεφερα παραπανω.

 

Επισης βασικο προβλημα προβλημα ειναι οτι ο μηχανικος δεν μπορει να εχει επ. οχημα.

Αρα πως μετεφερα εγω 150τμ εξηλασμενη πολυστερινη με οχημα που ανηκει σε καποιον αλλο (πχ στον τεχνιτη).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το πώς μετέφερες άντε πες ότι το λύνεις, με ένα τιμολόγιο μικρής φορτωτικής, το πού το είχες πώς το λύνεις? ή απλά κόβεις ΔΑ απευθείας από το ένα έργο στο άλλο? και αν δεν υπάρξει άλλο?

terry, όταν κάνεις ένα έργο "μερεμέτι" όπως λένε και οι παλιότεροι (γιατί γι αυτούς μερεμέτια ηταν κάθε τί μικρότερο της ανέγερσης), κόβεις ξεχωριστά την υπηρεσία με ΤΠΥ και ξεχωριστά τα υλικά με Τιμολόγιο Πώλησης (αφού στις περισσότερες των περιπτώσεων τα υλικά είναι >1/3 του κόστους, εκτός αν μιλάμε για πολύ χειρωνακτική δουλειά με πέτρα κλπ)? Και εάν κάνεις αυτό, πρέπει να απογράφεις υλικά ? θεωρείσαι δηλαδή έμπορος? τώρα που ο ΚΦΑΣ μιλάει για τιμολόγιο γενικώς, ή για απόδειξη γενικώς, μήπως με ένα απροσδιόριστο Στοιχείο (με τη φορολογική έννοια) μπορεί να ξεμπερδεψει κάποιος χωρίς διαχωρισμό?

Κάτι έχεις γράψει σε παλιό ποστ του θέματος για ειδικό παραστατικό, αλλά δεν το πολυέπιασα τί εννοείς!

 

Και με την παρακράτηση τί ισχύει τελικά, είναι όπως τα λέω για τέτοια εργάκια?

 

Για Μη τεχνικό έργο (επισκευη - ανακαινιση) : πελάτης (επαγγελματιας) προς εμένα 20%

Εγώ προς μαστορους : 3% ως εργατοτεχνίτες (ή 20% αν μου κοβουν τπυ)

Για τεχνικό έργο : πελάτης προς εμένα :3%

Εγώ προς μαστόρους : 3% ως εργατοτεχνίτες (ή 20% αν μου κοβουν τπυ)

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω τα περί παρακράτησης:

Για Μη τεχνικό έργο (επισκευη - ανακαινιση) : πελάτης (επαγγελματιας) προς εμένα 20%, πελάτης ιδιώτης προς εμένα 0%

Εγώ προς μαστορους : 0 μάλλον (ή 20%?)

Για τεχνικό έργο : πελάτης προς εμένα :3% είτε επαγγελματίας (στον ιδιώτη πάω και το αποδίδω μόνος μου)

Εγώ προς μαστόρους : 3% και όχι (άσχετα αν κόβουν τπυ)

 

Για την ερώτηση που επαναλαμβάνω πάλι καμία απάντηση ???

όταν κάνεις ένα ΜΗ τεχνικό έργο, κόβεις ξεχωριστά την υπηρεσία με ΤΠΥ και ξεχωριστά τα υλικά με Τιμολόγιο Πώλησης (αφού στις περισσότερες των περιπτώσεων τα υλικά είναι >1/3 του κόστους)? Και εάν κάνεις αυτό, πρέπει να απογράφεις υλικά ? θεωρείσαι δηλαδή έμπορος? τώρα που ο ΚΦΑΣ μιλάει για τιμολόγιο γενικώς, ή για απόδειξη γενικώς, μήπως με ένα απροσδιόριστο Στοιχείο θεωρημένο (με τη φορολογική έννοια) μπορεί να ξεμπερδεψει κάποιος χωρίς διαχωρισμό?

 

ΥΓ Μάλλον τελικά για ΜΗ τεχνικό όλοι σχεδόν κόβουμε τα υλικά στον ιδιοκτήτη και δεν ασχολούμαστε με την ερώτηση που κάνω, γιατί δεν έχει απάντηση ξεκάθαρη.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου απαντησω.

Εγω προσωπικα κοβω Δελτια Αποστολης - Τιμολογιο Παροχης. (ειναι σε ενα παραστατικο).

 

Και γω πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να κοβεις στον πελατη τα υλικα.

Αλλα σε μενα δεν κανουν εκπτωση αν δεν τα κοψω στο ονομα μου.

Επισης εχεις θεμα οταν δεν καταναλωσεις ολα τα υλικα.

Ομοιως αν για παραδειγμα θες να παρεις μια κουτα @#$flex γιατι εχεις καλυτερη τιμη και ας χρησιμοποιησεις τα μισα.

Θα τα κοψεις ολα στον πελατη???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Aυτό με την έκπτωση είναι ένα μεγάλο θέμα, ειδικά οι αντιπροσωπείες οι πιο χοντρικής (πχ λέβητες ή θερμομονωτικά από αντιπρόσωπο κατευθείαν όχι από έμπορο) δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν έκπτωση.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιο νοημα.

Καποιος εμπορος μου ειχε πει

"Εγω δεν μπορω να κανω στον ιδιωτη την εκπτωση που κανω σε σενα. Ακομα και αν ξερω οτι εσυ αγοραζεις. Αυριο θα ερθουν ολοι οι ιδιωτες και θα μου ζητανε 20-30% εκπτωση που αγοραζεις εσυ"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξατε μεγάλο θέμα και που να βρεθεί χρόνος :grin:

Το γεγονός είναι ότι καταργήθηκε αυτό το 1/3 και σε περιπτώσεις επισκευών θέλει προσοχή γιατί μπορεί να απαιτεί την έκδοση δύο παραστατικών. Ενα για τα υλικά και ένα για την υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αφενός καταργήθηκε ο διαχωρισμός με το 1/3 (πιθανώς να υποθέσω λόγω κατάργησης του ΚΒΣ), αλλά αφετέρου πάλι δε ξέρουμε πώς θα τιμολογούμε στις επισκευές-ανακαινίσεις σε ό,τι αφορά τα υλικά με τον ΚΦΑΣ! Τί εννοείς Σωτήρη???

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.