Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

terry ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Εμένα με ενδιαφέρει ο ιδιοκτήτης να έχει να κάνει μόνο μαζί μου, τόσο για το πότε θα μπει το κάθε συνεργείο όσο και για τη πληρωμή τους.

Άρα με ενδιαφέρει να είμαι καλυμμένος ώστε να πάρω τα χρήματα εγώ και να τα δώσω στα συνεργεία ως διευκόλυνση μιας και ο ιδιοκτήτης θέλει απλά να πληρώσει και να γίνει η δουλειά δίχως να ασχολείται με τα διαδικαστικά.

 

Κάπως έτσι έχει η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και που σε κολλαει αυτο που σου προτεινα?

Με εσενα μιλαει, εσενα πληρωνει, εσυ πληρωνεις τους αλλους.

Εν αναγκη κανε συμφωνητικο με τα συνεργεια, μην το καταθεσεις πουθενα, ετσι για να τους εχεις λιγο στριμωγμενους.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν, πριν κάνεις οτιδήποτε να συννενοηθείς με το λογιστή σου διότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά (όσο θα θέλαμε να είναι).

Έχεις λοιπόν δύο ξεχωριστές περιπτώσεις:

1. Παίρνεις τη δουλειά εργολαβικά. Θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει έναρξη στη ΔΟΥ σαν εργολάβος ιδιωτ. έργων και να έχεις το αντίστοιχο Τ.Π.Υ. (αν είσαι ΕΔΕ δεν χρειάζεται αντίστοιχη έναρξη). Κάνεις συμφωνητικό με τον ιδιοκτήτη για το πραγματικό ποσό, και στη συνέχεια συμφωνητικά με τους υπεργολάβους. Έτσι, έχεις τον πλήρη έλεγχο της δουλειάς, αλλά και την ευθύνη για την ποιότητα του έργου και τις προθεσμίες.

2. Υψηλή επίβλεψη-επιστασία. Κάνεις συμφ/κό με τον ιδιοκτήτη όπου θα αναφέρονταισ αφώς οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματά σου. Η εργασία αυτή θεωρείται ως επίβλεψη.

 

Πάντως, κι επειδή τα (οικονομικά) πράγματα έχουν σφίξει πολύ, σου συνιστώ να το σκεφτείς καλά πριν αποφασίσεις για "μαύρο κέρδος".

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το 1.

Δεν απαιτειται εκ νεου εναρξη, αφου ως μηχανικος εχεις ηδη κανει.

Απαιτειται μονο η προσθηκη αντιστοιχου ΚΑΔ και η θεωρηση (αν απαιτειται θεωρηση) του καταλληλου παραστατικου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα ειναι Παροχη Υπηρεσιας σε ιδιωτη, οποτε δεν εχεις παρακρατηση.

 

  

H συγκεκριμένη δουλειά δεν είναι τεχνικό έργο και γιαυτό δεν υπάρχει η γνωστή παρακράτηση 3% . Είναι εργασία επισκευής ήδη υπάρχουσας κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη διαφωνω.

Ο συναδελφος εγραψε οτι θα αναλαβει αδειοδοτησεις στην Υπ. Δομ. και θα λαβει αντιστοιχη αμοιβη, ομοιως θα λαβει και αμοιβη επιβλεψης/επιστασιας.

Δεν μιλαμε για εργολαβια, ετσι οπως εκανα εγω το διαχωρισμο στο παραδειγμα μου.

 

 

ΥΓ. Αν θες, οταν θες, οποτε θες, γραψε ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ τι κανουμε σε περιπτωση εργολαβιας (τεχνικο και μη εργο κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο terry, αναλαμβάνω την αδειοδότηση των εργασίων, τη συνεννόηση με τα συνεργεία και τη τήρηση του χρονοδιαγράμματος του έργου.

Πραγματικά θα βοηθούσε πολύ ένας οδηγός για κάθε περίπτωση από όποιον διαθέτει τη ανάλογη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ημουνα σαφης.

Ασφαλως οπως το λεει ο Σωτηρης ειναι.

Δηλαδη ο συναδελφος θα εχει ενα εργολαβικο κερδος.

Απλα στο παραδειγμα μου, του προτεινα να "τιμολογησει" το κερδος ως επιβλεψη.

Δεν νομιζω οτι ειναι κατι παρατυπο ή να μπορει να ισχυριστει καποιος οτι δεν ειναι επιβλεψη αλλα εργολαβικο ωφελος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο Σωτήρης παραπάνω είναι σωστό αφού το έργο δεν αφορά ανέγερση αλλά επισκευή και σύμφωνα με την εφορία δεν είναι τεχνικό έργο που έχει υποχρέωση του 3%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.