Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

Εγω σου λεω οτι κανεις λαθος.

Αλλο να εισαι ΕΔΕ και να μιλαμε για τεχνικο εργο, αλλο να μιλαμε για μη τεχνικο εργο.

Αλλο να εισαι ελ. επαγγελματιας και αλλο να εχεις κατασκευαστικη.

 

Οτι γραφω το εχει διασταυρωσει ο λογιστης μου με τους ελεγκτες της ΔΟΥ (αυτοι εχουν και τον πρωτο λογο σε μελλοντικο ελεγχο)

Αν εχει καποιος αλλος κατι επισημο ας το παραθεσει μπας και βγαλλουμε ακρη.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς, μιλάω για την περίπτωση ΜΗ ΕΔΕ...

 

Ολοι δηλαδή οι μηχανικοί εργολάβοι οικοδομών, πρόσεξε, οχι ΕΔΕ με ΜΕΕΠ, πως φορολογούνται;

Το λογικό ειναι (κατ'εμε) ο τερυ, να παίρνει μια οικοδομή "εργολαβία". Κόβει ένα τιμολογιο 200.000ε με τη παράδοση και ολα τα εξοδα στο ονομα του πχ 150.000ε. Συνεπώς φορολογείται για 50.000.

 

Κάνω κάπου λάθος; Δε μπορεί ολοι οι εργολάβοι μηχανικοί οικοδομών να μην έχουν βρεί το τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ρωτησα και αυτο.

Και επειδη εχω συγγενικο προσωπο εργολαβο (οχι μηχανικο, εμπειροτεχνη), τα υλικα πρεπει να τα κοβουν στο ονομα του πελατη.

Αν τα κοβουν στο ονομα τους και τα βαζουν στις δαπανες ειναι λαθος.

Δεν μιλαω για υλικα τυπου ξυλεια ή εργαλεια.

Μιλαω παντα για βιβλια κατηγοριας Β'.

 

 

Ειλικρινα σου λεω το εψαξε ο λογιστης μου, και ειναι σωστος, τον εχω τσεκαρει και σε αλλα θεματα. Αν δεν ξερει κατι, θα σου πει θα το ψαξω αλλιως δεν σου απανταω.

 

Μην ξεχνας πως αν μιλαμε για τεχνικο εργο αλλαζουν τα πραγματα..

Και οταν μιλαμε για εργασιες σε νεα κατασκευη ειναι αμεσως τεχνικο εργο.

 

 

ΥΓ Εχω διαβασει απο την αρχη το θεμα αυτο. Ο Σωτηρης μιλαει για τεχνικο εργο. Δεν εχω βγαλλει ακρη ακομα.

Εγω παντως, εχω και συμφωνητικο και τιμολογια και δελτια αποστολης και εξοφληση των υλικων. Αλλα αν δεν περναει ο λογιστης στις δαπανες τα υλικα, ειναι ενα θεμα, αν θα επρεπε να τα περασει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

κατασκευαζω πχ ενα οικιακο ΦΒ. Πρεπει να εχω εξοφλησει τον προμηθευτη πριν την παραδοση των υλικων. Τα υλικα προφανως τα παραδιδω στον πελατη με το αναλογο κερδος ή αν θελετε την εκπτωση μηχανικου την κραταω εγω.

Η συμφωνια πληρωμης με τον πελατη ειναι 35% προκαταβολη και τμηματικη εξοφληση σε 12 μηνες απο την παραδοση του εργου.

 

Εξηγειστε μου πως μπορει να γινει πρακτικα αυτο, αν η προμηθευτρια εταιρεια τιμολογησει απευθειας τον πελατη.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, τιμολογει τα υλικα στα στοιχεια του πελατη σου, εσυ πληρωνεις κανονικα τα υλικα, απο την τσεπη σου, μεχρι να σε εξοφλησει ο πελατης.

 

Με σενα μιλαει η προμηθευτρια εταιρεια, δεν σου λεω να πεις του πελατη σου "πηγαινε πληρωσε τα υλικα και θα παω εγω να τα παρω".

(το ορθο αυτο θα ηταν βεβαια)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, δεν μπορεις να πληρωσεις εσυ φορολογικο στοιχειο αλλου. Αποτελει φορολογικη παραβαση. Η πληρωμη πρεπει να προεερχεται απο τον ληπτη του στοιχειου.

Επιπλεον το κερδος πως θα το παρεις απο τον προμηθευτη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες. Αλλα μην ξεχνας οτι τα χρηματα για την αγορα των υλικων ο πελατης θα στα δωσει.

Το κερδος το βαζεις στην αμοιβη σου, στο ΤΠΥ που κοβεις.

Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα βρες μου κατι χειροπιαστο που να αναφερει πως αντιμετωπιζονται οι προμηθειες πρωτων υλων φορολογικα.

Αυτο ρωταω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι πληρωνω το λογιστη για να μου τακτοποιει τα φορολικα θεματα.

Στο συγκεκριμενο ζητημα εκδιδω ΤΠΥ και τα τιμολογια απο τα υλικα/πρωτες υλες τα περναει ως εξοδα.

 

Πραγματικα απο ενα σημειο και μετα εχω παψει πλεον να ενδιαφερομαι. Ουτως ή αλλως δεν βγαινει ακρη.

Στο συγκεκριμενο ζητημα δεν μπορουμε να βγαλουμε ακρη για την εκδοση των παραστατικων, για το τι ειναι τεχνικο εργο. ποιους ΚΑδ πρεπει να δηλωσουμε, τι κραατησεις κανουμε κλπ...

Εγω απλα προσπαθω να ειμαι σωστος δηλ να εκδιδω αποδειξεις για τα εσοδα μου και να ζηταω για τα εξοδα μου.

 

Απο τοτε που εκοψα παραστατικο και ενω δεν το πληρωθηκα λογω πτωχευσης της εταιρειας και εχασα την πληρωμη μου, η εφορια με αναγκασε να πληρωσω ΦΠΑ και φορο, πλεον εχω παψει να ενδιαφερομαι. ΚΑι το εν λογω σκηνικο επαναλαμβανεται και φετος.

Εε νησαφι ποια......

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Terry, εγώ πάντως τα τρία τελευταία χρόνια είχα κωδικό δραστηριότητας πέρα του μηχανικού και για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις...

Σε αυτές πέρναγα τα υλικά για δαπάνες και έκοβα ΤΠΥ, στο οποίο περιλάμβανα αναλυτικά και τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν...

Όλα αυτά σε συννενόηση με τον λογιστή...

Με τον ίδιο τρόπο συνεχίζω τώρα και για εγκαταστάσεις φ.β.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα!Εχω αναλαβει την μελετη-εγκατασταση ενος φ/β συστ, με προσφορα 20000!Τα πανελ,μετατροπεας και ολα τα υλικα καλωδια κλπ βγαινουν 12500!Τωρα εγω για φπα επιβαρηνομαι στα 7500 που θα κοψω και απυ?Τα 12500 πρεπει να ειναι στο ονομα του πελατη ή το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.