Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβία μηχανικού με υλικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τι θα τα βάλεις στο Ε3 και τι παραστατικό θα κόψεις εξαρτάται από τι κωδικούς δραστηριότητας έχεις δηλώσει.

Αν δεν έχεις δηλώσει εμπόριο δεν κόβεις ΤΠ-ΔΑ αλλά μόνο ΤΠΥ & ΔΑ συμπεριλαμβανομένων και υλικών και εργασίας.

 

Στο Ε3 δεν δηλώνεις έσοδα από εμπόριο αν δεν έχεις δηλώσει ΚΑΔ για εμπόριο. Τα πας όλα σε έσοδα από παροχή υπηρεσιών.

 

Αν έχεις ΚΑΔ εμπορίου, τότε στο Ε3 θα διαχωρίσεις σε έσοδα από εμπόριο το κομμάτι της πώλησης και σε έσοδα από παροχή υπηρεσιών το κομμάτι της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πάντως σχετικά με ένα οικιακό Φ/Β έργο, εμένα ο λογιστής μου είπε:

 

Όλα τα Δ.Α μπορούν να "κόβονται" από τον προμηθευτή σε εμάς με προορισμό τον τόπο του έργου (εμείς ΔΕΝ εκδίδουμε ΔΑ σε αυτήν την περίπτωση). Τα τιμολόγια ή οι αποδείξεις λιανικης (αν είνα ιδιώτες) εκδίδονται στο τέλος του έργου. Επίσης αν θέλουμε μπορούμε να ΜΗΝ εκδίδουμε ξεχωριστά την εργασία. Η αξία στην απόδειξη λιανικής μπορεί να την περιλαμβάνει.

 

Τα συμφωνητικά, εφόσον είναι ιδιώτης, δεν είναι υποχρεωτικό να κατατεθούν στην εφορία.

 

Τι λέτε;

 

ΑΧΧΧ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΣΤΕ και ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ τελικά

Edited by georgor
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

διορθωστε με αν κανω λαθος στα παρακατω: θελοντας να ειμαι σωστος φορολογικα, να μην κινω υποψιες κ δινω στοχο στην εφορια κανω τα εξης. για οικιακο φ/β σε στεγη κοβεται τιμολογιο απο τον προμηθευτη μου για πανελ,ινβερτερ κ βασεις απ ευθειας στον πελατη π.χ 15.000. αγοραζω τα υπολοιπα ηλ/κα υλικα οπως καλωδια, κτλ τα οποια ειναι π.χ 500 στο ονομα μου. μου κοβει σε μενα το συνεργειο εγκαταστασης ΤΠΥ π.χ 1000€. κοβω εγω στον πελατη/ιδιωτη ΑΠΥ π.χ 5.000. το "εργο" στην προκειμενη ειναι η εγκ/ση φ/β κ κοστολογειται 5000 κ οχι 20.000 (15000+5000). κοβω ΑΠΥ κ οχι ΤΔΑ γιατι τα υλικα ειναι <1/3 του εργου (500<5000/3).

Ετσι δεν φορτωνομαι με μεγαλους τζιρους (αγορα/πωληση πανελ κτλ) κ φορολογουμαι δικαιως για τι ποσο των 5000-1000-500€

Θα θελα καποια παρατηρηση επι των παραπανω αν υπαρχει κ επισης θα θελα να ρωτησω αν τελικα απαιτειται καταθεση ιδ συμφωνητικου στην εφορια εφοσον προκειται για ιδιωτη...

Τελος για ανακεφαλαιωση κ για αποσαφηνηση του ολου θεματος, ενημερωστε μας εαν απαιτειται εκτος του Καδ σχετικου με το εργο (π.χ. εγκατασταση συστηματος θερμανσης) εαν απαιτειται καποιος αλλος καδ για εμπορικη χρηση η' αλλο βιβλιο εκτος του ΤΔΑ υπο την προυποθεση οτι τα υλικα/ α'υλες θα χρησιμοποιηθουν στο εργο

Link to comment
Share on other sites

διορθωστε με αν κανω λαθος στα παρακατω: θελοντας να ειμαι σωστος φορολογικα, να μην κινω υποψιες κ δινω στοχο στην εφορια κανω τα εξης. για οικιακο φ/β σε στεγη κοβεται τιμολογιο απο τον προμηθευτη μου για πανελ,ινβερτερ κ βασεις απ ευθειας στον πελατη π.χ 15.000. αγοραζω τα υπολοιπα ηλ/κα υλικα οπως καλωδια, κτλ τα οποια ειναι π.χ 500 στο ονομα μου. μου κοβει σε μενα το συνεργειο εγκαταστασης ΤΠΥ π.χ 1000€. κοβω εγω στον πελατη/ιδιωτη ΑΠΥ π.χ 5.000. το "εργο" στην προκειμενη ειναι η εγκ/ση φ/β κ κοστολογειται 5000 κ οχι 20.000 (15000+5000). κοβω ΑΠΥ κ οχι ΤΔΑ γιατι τα υλικα ειναι <1/3 του εργου (500<5000/3).

Ετσι δεν φορτωνομαι με μεγαλους τζιρους (αγορα/πωληση πανελ κτλ) κ φορολογουμαι δικαιως για τι ποσο των 5000-1000-500€

Θα θελα καποια παρατηρηση επι των παραπανω αν υπαρχει κ επισης θα θελα να ρωτησω αν τελικα απαιτειται καταθεση ιδ συμφωνητικου στην εφορια εφοσον προκειται για ιδιωτη...

Τελος για ανακεφαλαιωση κ για αποσαφηνηση του ολου θεματος, ενημερωστε μας εαν απαιτειται εκτος του Καδ σχετικου με το εργο (π.χ. εγκατασταση συστηματος θερμανσης) εαν απαιτειται καποιος αλλος καδ για εμπορικη χρηση η' αλλο βιβλιο εκτος του ΤΔΑ υπο την προυποθεση οτι τα υλικα/ α'υλες θα χρησιμοποιηθουν στο εργο

 

διορθωστε με αν κανω λαθος στα παρακατω: θελοντας να ειμαι σωστος φορολογικα, να μην κινω υποψιες κ δινω στοχο στην εφορια κανω τα εξης. για οικιακο φ/β σε στεγη κοβεται τιμολογιο απο τον προμηθευτη μου για πανελ,ινβερτερ κ βασεις απ ευθειας στον πελατη π.χ 15.000. αγοραζω τα υπολοιπα ηλ/κα υλικα οπως καλωδια, κτλ τα οποια ειναι π.χ 500 στο ονομα μου. μου κοβει σε μενα το συνεργειο εγκαταστασης ΤΠΥ π.χ 1000€. κοβω εγω στον πελατη/ιδιωτη ΑΠΥ π.χ 5.000. το "εργο" στην προκειμενη ειναι η εγκ/ση φ/β κ κοστολογειται 5000 κ οχι 20.000 (15000+5000). κοβω ΑΠΥ κ οχι ΤΔΑ γιατι τα υλικα ειναι <1/3 του εργου (500<5000/3).

Ετσι δεν φορτωνομαι με μεγαλους τζιρους (αγορα/πωληση πανελ κτλ) κ φορολογουμαι δικαιως για τι ποσο των 5000-1000-500€

Θα θελα καποια παρατηρηση επι των παραπανω αν υπαρχει κ επισης θα θελα να ρωτησω αν τελικα απαιτειται καταθεση ιδ συμφωνητικου στην εφορια εφοσον προκειται για ιδιωτη...

Τελος για ανακεφαλαιωση κ για αποσαφηνηση του ολου θεματος, ενημερωστε μας εαν απαιτειται εκτος του Καδ σχετικου με το εργο (π.χ. εγκατασταση συστηματος θερμανσης) εαν απαιτειται καποιος αλλος καδ για εμπορικη χρηση η' αλλο βιβλιο εκτος του ΤΔΑ υπο την προυποθεση οτι τα υλικα/ α'υλες θα χρησιμοποιηθουν στο εργο

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω οτι συμφωνητικο δεν εκανα γιατι δεν μπορω να βρω τροπο να βαλω την προμηθεια των πανελ/ινβερτερ εφοσον θα τα τιμολογησει ο προμηθευτης κατευθειαν στον πελατη...

Θα επρεπε να κανω και επιπλεον συμφωνητικο με τον προμηθευτη μου ισως? Και αν ναι ποτε θα επρεπε να κατατεθει? (μεταξυ εργολαβου-ιδιωτη απ'οτι μου ειπε συναδελφος για εργα >3000€ εντος τριμηνου)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δεν φορτωνομαι με μεγαλους τζιρους (αγορα/πωληση πανελ κτλ) κ φορολογουμαι δικαιως για τι ποσο των 5000-1000-500€

 

 

5000-1000-500 = 3.500

 

20.000-15.000-5000-1000-500 = 3.500

 

βέβαια αν και αλγεβρικά είναι το ίδιο , στην πράξη μπορεί η δεύτερη περίπτωση να έχει επιπλοκές και επιβαρύνσεις.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ετσι ειναι οπως τα λες Σωτηρη, την β' περιπτωση την εχω αποκλεισει εφοσον εχω ατομικη και οχι ΟΕ/ΕΕ/ΑΕ

Για τα υπολοιπα που αναφερω εχεις/εχετε καποια γνωμη/συμβουλη? (π.χ. συμφωνητικο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.