Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

Προφανως κρισεις υπηρχαν σε ολος τους καιρους. Το θεμα ειναι μεχρι ποιου βαθμου!

Εγω μπηκα στο Πολυτεχνειο με τις καλυτερες προοπτικες για οταν θα εβγαινα...και οταν αυτο εγινε...δουλεψα καποια χρονια προσπαθωντας να δω σε ποιον τομεα θα αφοσιωθω (μελετες, επιβλεψεις, ιδιωτικα/δημοσια εργα κτλ) και πριν προλαβω αν δω τι + πως...καλωσορισαμε την κριση!! Οποτε τωρα οπου και να στραφω..ντουβαρι συναντω!!

Για μενα αυτη ειναι η πρωτη κριση που βιωνω λοιπον...και θα την αντιμετωπιζα με ψυχραιμια, αλλα μου τη δινει η αδρανεια!!! Δε μπορω να καθομαι...θελω να απασχολουμαι με κατι, για να μην αρχισω να βαραω τους τοιχους!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dimitrispsi αυτά που απαριθμείς παραπέμπουν σε φόρτο ...γραφείου μελετών, Ε' τάξης για τη δεδομένη περίοδο.

Απορώ πραγματικά! Πάντα τέτοια εύχομαι και στα δικά μας.

χαχαχα

Μάλλον γραφείο 2 μηχανικών με κατασκευαστική εταιρεία θα έλεγα... ;)

Βέβαια υπάρχουν και 5-6 άτομα (υπάλληλος γραφείου, οδηγοί, χειριστές, εργάτες, κλπ) που πρέπει να πληρώνονται κάθε μήνα ή κάθε εβδομάδα, οπότε δεν είναι και τόσο εύκολα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι απογοητευση ειναι αυτη....αλλο πραγμα...καταστροφολογια...δεν λεω,ειναι δυσκολα τα πραγματα...ΚΡΙΣΕΙΣ OΜΩΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ....

 

 

Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Πρωτα απ'ολα πλεον αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα φετος εχει ξεπερασει τα ορια της κρισης και πλεον εχει γινει απειλη για την επιβιωση της πλειοψηφιας των πολιτων. Οταν ακους παντου ¨δεν υπαρχει δουλεια¨ και ταυτοχρονα οι υποχρεωσεις ολων των ειδων τρεχουν (διαβιωση,λογαριασμοι,ενοικια,δανεια,περαιωση,κ.α) ποσο θα μπορεσει να αντεξει ο κοσμος? Στην γειτονια της οποια μενω εχουν κλεισει ηδη 45 μαγαζια. Πολλα απο αυτα ηταν μαγαζια δευτερης ακομα και τριτης γενιας. Τι θα κανει ολος αυτος ο κοσμος??

 

Οπου και να μιλησεις ολοι "ζουν απο τα ετοιμα". Οταν τελιωσουν τα ετοιμα τι γινεται? Εγω προσωπικα πιστευω σε αυτα που βλεπω και ακουω και οχι σε οτι λενε τα πουλημενα καναλια. Μην ξεχνατε πως ο Ελληνας ειναι περηφανος απο την φυση του και δεν λεει ευκολα τι βιωνει. Αυτο που ξερω ειναι πως η κατασταση ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ για το μεγαλυτερο κομματι των πολιτων. Και οσο περναει ο καιρος το κομματι αυτο ολο και μεγαλωνει. Οι κατασχεσεις σπιτιων και αυτοκινητων αναμενεται το 2011 να σπασουν καθε ρεκορ.Απο οσους δουλευουν τωρα ποσοι βλεπουν προοπτικες και το 2011?? Το οποιο εχει χαρακτηριστει απο ολους ως η δυσκολοτερη χρονια της μεταπολεμικης Ελλαδας...

 

Το εχω πει πως προσωπικα πιστευω πως καπου μεταξυ Ιανουαριου και Μαρτιου θα ερθει το πραγματικο "μπαμ" στην οικονομια με ηχηρα λουκετα, χιλιαδες μαγαζια και επιχειρησεις να πτωχευουν και 1.000.000 ανεργους. Μια κατασταση μη-διαχειρισιμη. Δεν ειναι τυχαιο πως ο θιασος της καταστροφης (Γιωργακης, Παπακωσταντινου και λοιποι υπουργοι) ετοιμαζονται να την κανουν...

 

Εγω το μονο που λεω ειναι πραγματικα ο Θεος της Ελλαδας να βαλει το χερι του.

 

Υ.Γ. Χτες το βραδυ αυτοκτονησε και αλλος επιχειρηματιας που ασχολουταν με το εμποριο αυτοκινητων στην Αθηνα. Οπως λενε αυτοι που τον ξεραν γνωριζαν οτι ειχε οικονομικα προβληματα αλλα δεν περιμεναν ποτε να εφτανε εκει. Ετσι επιβεβαιωνονται οι πληροφοριες που μιλανε για πανω απο 150 ανθρωπους που εχουν θεσει τελος στην ζωη τους λογω της οικονομικης καταστασης το 2010.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και μια ομάδα στο γνωστό μουτσουν τεφτερ, ονόματι Μηχανικοί Άνεργοι Μαζευτείτε. Κατά τα άλλα, έχει να μπει στο γραφείο άδεια για ανέγερση, ενάμιση χρόνο περίπου... Μέχρι και το 2008 είχαμε μέσο όρο 7 8 άδειες στο γραφείο.. Αυτέ συνάδελφοι, καλό μας κουράγιο..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Πρωτα απ'ολα πλεον αυτο που συμβαινει στην Ελλαδα φετος εχει ξεπερασει τα ορια της κρισης και πλεον εχει γινει απειλη για την επιβιωση της πλειοψηφιας των πολιτων....

Συμφωνω μαζι σου φιλε thodoris1982...και γω τωρα που σου γραφω ειμαι σε δημοσιο εργο σαν υπεργολαβος διατηρωντας παραλληλα οσο υπαρχει και το (το ειδος υπο εξαφανιση)που λεγεται οικοδομη...το ρευστο και στις 2 περιπτωσεις ειναι ανυπαρκτο...(ειδικα στην 1η).

Προσπαθω ομως να σκεφτομαι θετικα οσο μπορω για να μην με παρει απο κατω...και οχι να ονειροπολω....

Link to comment
Share on other sites

κρισεις παντα υπηρχαν στη αγορα...

 

αλλα πρωτη φορα...

 

εχουν κατσει τα δημοσια ταυτοχρονα με τους κατασκευαστες και ταυτοχρονα ακομα και τα μικρα ιδιωτικα εργα....

 

οι κατασκευαστες πεθαναν....οι δικηγοροι-ιατροι-μικροεπιχειρηματιες που βγαζαν μαυρα δνε τα σπρωχνουν φοβουμενοι στην κατασκευη.....νεα μαγαζια για μια αδεια ρε αδερφε καταστηματος δεν γινονται....περνανε κριση ακομα και οι συναδελφοι που βγαζαν αδεια για πρατηρια που αποσο ξερω καλα ηταν παντα.....οι τραπεζες δεν σπωχνουν ρευστο.....

 

και απο πανω οταν βγηκα ημασταν 90,000 μηχανικοι και μεσα σε μια 7ετια ειαμστε 115.000 ενεργοι....δλδ καθε χρονο και και 4.000 νεοι....

 

 

και οταν τελειωσουν οι η/χ τοτε θαρχισει το γλεντι

 

 

 

υ.γ ειναι τετοια η κριση που μηχανικοι 30ετιας προτιμουν και χανουν μελετητικα πτυχια-κατασκευαστικα για να βγουν στην συνταξη....αυτο τα λεει ολα !!

Link to comment
Share on other sites

.....νεα μαγαζια για μια αδεια ρε αδερφε καταστηματος δεν γινονται....

πλέον οι άδειες των καταστημάτων μεταβιβάζονται οπότε χάνονται και αυτές οι περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

Δουλειά είχα. Σκατά δουλειά ήταν αλλά τουλάχιστον είχα. Τώρα πλέον είμαι φαντάρος οπότε τουλάχιστον δεν θα πεινάσω. Η φασίνα και το μαγειρείο όμως πάει σύννεφο γιατί για έναν περίεργο λόγο το Πολεμικό Ναυτικό δεν χρειάζεται μηχανολόγους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.