Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως πάτε από δουλειά;


maximos75

Recommended Posts

"ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ζητείται για αναθεώρηση άδειας σε ημιτελές κτίριο, ή ανταλλάσσεται με μοτοσικλέτα Yamaha 1.100 cc"

 

όποιος καταλάβει τι εννοεί ο ποιητής ας μου εξηγήσει και εμένα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 222
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο το είδα και γω και έφαγα σκάλωμα για κανα μισάωρο...

Μάλλον ένα ΠΜ στην αγγελία αξίζει όσο μια Yamaha (???)

Ή η αμοιβή του ΠΜ θα είναι η Yamaha...

Link to comment
Share on other sites

"ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ζητείται για αναθεώρηση άδειας σε ημιτελές κτίριο, ή ανταλλάσσεται με μοτοσικλέτα Yamaha 1.100 cc"

 

όποιος καταλάβει τι εννοεί ο ποιητής ας μου εξηγήσει και εμένα...

 

:idea::idea::idea:

Εννοεί οτι αν δεν βρεθεί μηχανικός για αναθεώρηση ανταλλάσσεται το ημιτελές κτίριο με τη Yamaha! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πως στην απόδειξη παροχής αντί για ποσό γράψε #yamaha 1.100cc# με παρακράτηση τα καμένα λάδια ;)

Link to comment
Share on other sites

Που την είδατε αυτήν την αγγελία?

 

Χρυσή Ευκαιρία ... (Business -> Πτυχιούχοι -> Τεχνικοί Επιστήμονες).

 

Πρέπει να 'χει περίπου 2-3 μέρες που 'χει αναρτηθεί (εγώ προχθές την είδα). Ωραία, δεν είμαι ο μόνος που ψάχνω και στη χρυσή ευκαιρία για δουλειά !

Link to comment
Share on other sites

Γιατί την άλλη αγγελία δεν την είδατε;

 

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ κυρία ζητείται από τεχνικό γραφείο στο κέντρο Αθήνας, απαραίτητα γνώση Η/Υ, ωράριο 09.00 - 18.00, Σάββατο 10.00 - 14.00, μισθός 750 ευρώ καθαρά, βιογραφικά, e-mail:....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
2 οικοδομές σε εξέλιξη (όλα πουλημένα και προπληρωμένα)

6 μεγάλες άδειες

πάνω απο 100 Η/Υ

Όλα προπληρωμένα

 

εε λέμε και καμιά @@ να περάσει η ώρα.....

 

χάλια παιδιά η κατάσταση και χωρίς προοπτική...

Είμαι πλέον ευχαριστημένος με το να βγάζω τα έξοδα.

Δυστυχώς αναγκάστηκα να σταματήσω κοπέλα από γραφείο...

Ένα δημόσιο εργάκι έχω αλλά με άγχος αν θα πληρωθώ με το νέο έτος λόγω Καλλικράτη...(ή καλύτερα πότε θα πληρωθώ).

Τέλος πάντων υγεία να έχουμε συμπεριλαμβανομένης και της ψυχικής...

 

 

Συνάδελφε πιστεύεις ότι θέλει κάποιες προϋποθέσεις ή συσσωρευμένη εμπειρία για να ασχοληθεί κάποιος νέος μηχανικός με δημόσια έργα?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

δε νομίζω ότι είναι απαράιτητη η συσσωρευμένη εμπειρία.

Έτσι κι αλλιώς παίρνωντας το εργοληπτικό πτυχίο συνήθως βρίσκεσαι στη χαμηλότερη βαθμίδα με έργα έως 100.000€ για κάθε κατηγορία (οικοδομικά, οδοποϊία κτλ). Υπάρχει βέβαια τρόπος να πας κατευθείαν στη δεύτερη που είναι μέχρι 300.000€ (χοντρικά τα ποσά).

Τα πρώτα μου έργα ήταν ένα πάρκο, περιφράξεις και γενικά πολύ απλά πράγματα.

Το κακό με τα δημόσια έργα είναι ότι "χρηματοδοτείς" το έργο και δεν ξέρεις πότε θα πληρωθείς.

Προσωπικά είμαι τυχερός μέχρι στιγμής αλλά υπάρχουν πάρα πολλοί συνάδελφοι που "έχουν λαμβάνει" μεγάλα ποσά. Αυτό εξαρτάται από το φορέα χρηματοδότησης, τον κύριο του έργου κτλ.

 

Προσωπικά θεωρώ δυσκολότερο κομμάτι αυτό του να ετοιμάσεις τα χαρτιά για τη δημοπρασία, μη τυχόν σου ξεφύγει κάτι, γιατί δεν υπάρχει το "το φέρνω αύριο". Σημαντικό θέμα είναι και ποιος είναι επιβλέπων του έργου γιατί μπορεί να τύχεις σε συνεργάσιμο μπορεί όμως και όχι. Επίσης έχουν τρέξιμο και οι λογαριασμοί, πολύ γραφειοκρατία αλλά θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο.

 

Μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν ασχολούμασταν με δημόσια έργα, μόνο με ιδιωτικά, δυστυχώς όμως επειδή η πίτα όλο και μικραίνει ψάχνουμε κομμάτια και από άλλη "πίτα"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.