Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωγμές σε πλάκα σκυροδέματος


 
kolam

Recommended Posts

Η παρέμβαση μου δεν έγινε για να μειώσω την εμπειρία σου ούτε εσένα προσωπικά.Δεν με ενδιαφέρουν οι εταιρίες και ούτε πρόκειται να αναφέρω καμία , απλά γιατί είναι έμποροι και να μην επεκταθώ παραπάνω....

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

O.k McRaster, είμαι σίγουρος ότι καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας... 

Η αρχική μου απάντηση στον ROKY έγινε απλά για να δώσω μια απλή-πρακτική απάντηση που ενδεχομένως θα τον διευκόλυνε στο να κάνει την περαιτέρω αναζήτησή του στο πρόβλημά του. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μεγάλο γνώστη στον συγκεκριμένο τομέα αλλά και ούτε θέλω να ενθαρρύνω οποιονδήποτε να στραφεί σε συγκεκριμένες εταιρίες κ.τ.λ. Απλά είχα δουλέψει κάποια στιγμή μερικά προϊόντα αυτής που πρότεινα (και μάλιστα σε όχι εύκολες περιπτώσεις) και μου έμεινε μια θετική εικόνα/εντύπωση και για αυτό και μόνο την ανέφερα. Προφανώς υπάρχουν και άλλες εταιρίες που μπορούν να δώσουν λύση με τα προϊόντα τους...  

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπερα ,παρακαλω για την γνωμη σας αναφορικα με την βλαβη του δοκαριου

προκειται για διωροφη οικοδομη με τον α οροφο να εχει κατασκευαστει απο yton πληρως αυθαιρετα 

δικη μου εκτιμηση ειναι ολισθηση  εφελκυομενου οπλισμου  και γενικα απομειωμενη  καμπτοδιατμητικη αντοχη  σαν να μην αναμενονταν καποια προσθηκη 

επισης φαινομενα υγρασιας και  μουχλας φαινονται και στην φωτο αλλα και στην βαση το υπερκειμενου α  οροφου .

 

post-79290-0-49622600-1517847833_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία δεν είναι καλής ανάλυσης και δεν φαίνεται καλά.

 

Μπορεί να είναι απλά οξείδωση οπλισμού και τίναγμα του ενανθρακομένου σκυροδέματος και του σοβά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προς οξείδωση τείνω και εγώ εφόσον έχεις και τις υγρασίες αλλα και καθώς στη φωτό

δε βλέπω ιδιαίτερο βέλος κάμψης ώστε να δικαιολογεί καμπτική αστοχία σύν ότι ειναι και

κοντά στη στήριξη..επίσης δεν έχεις έντονες λοξές διατμητικές για να υπονοεί θέμα σε διάτμηση.

Ολα αυτα οφθαλμοστατικά....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ  καλημερα!

χωρις να εχω εμπειρια θεωρουσα οτι η οξειδωση  θα δημιουργουσε  μεγαλυτερη αποδιοργανωση (οπτικα) και οχι ας πουμε  τετοια "καθαρη" ζημια

Οι κατακορυφες ρωγμες  ?επισης οξειδωση?

.Κατα την αποψη σας ο ενδεικνυομενος τροπος επιλυσης του προβληματος?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Οξείδωση οπλισμού και σοβαρά εκτεταμένη σε όλα τα σίδερα της δοκού. Χωρίς μετρήσεις δεν υπάρχει τρόπος αποκατάστασης. Το πιθανότερο είναι οτι οπλισμός έχει σε μεγάλο ποσοστό πάει στον Αγιο Πέτρο και ταυτόχρονα βλέπουμε και προβλήματα απομείωσης καμπτικής αντοχής. Το πρόβλημα σίγουρα δεν είναι μόνο στο σημείο αυτό αλλα επεκτείνεται και σε άλλα σημεία της δοκού. Θα πρέπει να γίνουν εκτεταμένες καθαιρέσεις και μετρήσεις αρχικά για ενανθράκωση και χλωριόντα και βλέπουμε. Το κλιματιστικό μπορεί να αλλάζει σοβαρά τον τύπο διάβρωσης και ακόμα και με καθαρή ενανθράκωση να βρούμε έντονες εξαχνώσεις. Αν βρούμε εξαχνώσεις τότε πάμε σε έλεγχο εφελκυσμού στο ΚΕΔΕ. Το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο απο όσο φαίνεται.

 

 

Η ρητίνη δεν είναι πανάκεια , ούτε εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις.Θα το καταλάβεις στη πορεία εφόσον θα ασχοληθείς

 

Υ.Γ Απο φωτογραφίες συμπεράσματα βγάζει μόνο ο Ροδόπουλος, εσύ κοίτα να βγάζεις εφόσον υπάρχει η φυσική σου παρουσία στη βλάβη

 

Ναι αλλά τα πετυχαίνω σχεδόν Πάντα!!!!!!!!

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν νομίζω ότι έχουμε μόνο οξείδωση, ή το ότι η παρατεταμένη απομείωση δεν έχει βγάλει και άλλα προβλήματα. Ούτε η διαγώνια στον κυρίως οπλισμό μου αρέσει ούτε οι καμπύλες στους συνδετήρες. Ψιλοσίγουρο ότι το πρόβλημα συνεχίζετε τουλάχιστον και στους στύλους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 στους στυλους δεν εμφαινεται κατι τουλαχιστον μεχρι τωρα ,φυσικα τιποτα δεν αποκλειεται,παντως   σιγουρα ειμαστε σε κατασταση συναγερμου .

Πως επιλυεται το γενικευμενο πια προβλημα ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.