Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

Φιλε Θοδωρη,

 

Ειναι προφανες οτι υπαρχει συναφεια με τους ΜΜ οσον αφορα το αντικειμενο.

Και πολυ καλα κανατε και ενταχθηκατε σε αυτη την κυρια κατηγορια μηχανικων

φανταζει σωστη επιλογη!

 

Εμενα η ενσταση μου ειχε να κανει με την εμμονη ορισμενων συναδελφων σου

σχετικα με τους ΜΜ που ισως ειναι αποτελεσμα ανεκπληρωτων επιθυμιων... :wink:

 

Κατα τ`αλλα ξεκαθαρο αντικειμενο εχετε, εξαιρετικα εργαστηρια ιδιως στον

τομεα παραγωγης και ξεκαθαρα ΕΔ!! Οποτε αναδειξτε την σχολη σας και βοηθηστε

να χτιστει ενα καλο ονομα γιατι αυτο εχει μεγαλη σημασια!

 

Οσο για τα ΕΔ σας δεν με πειραζει που εχετε εσεις αλλα που υπαρχει μια διακριση

στο ποιες σχολες αποκτουν ΕΔ αλλα αυτο δεν αφορα εσας! Και αναφερομαι

στους ΧΜ και στους ΜΜΜ οχι σε αλλους για να μην παρεξηγηθω για ιδιοτελεια :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γι αυτο φιλε μου εχει την ευθυνη το κρατος που ανοιγε τοσα χρονια σχολες χωρις να φροντιζει για την επαγγελματικη κατοχυρωση τους.

 

Επι "εκσυγχρονισμου" το 1996-2004 ανοιξαν 126 καινουργια τμηματα απο τα οποια το 75% δεν εχει επαγγελματικη κατοχυρωση ακομα και σημερα. Ειναι λοιπον σοβαρα πραγματα αυτα?

Στους αποφοιτους των παραπανω σχολων το κρατος σου δινει ενα πτυχιο και σου λεει μετα "τραβα να βγαλεις ακρη μονος σου". Εχεις ιδεα ποσοι φοιτητες πληρωσαν χοντρα λεφτα απο την τσεπη τους για δικαστηρια επι δικαστηριων προκειμενου να κατοχυρωσουν τα πτυχια που το αθλιο Ελληνικο Δημοσιο τους εδωσε?

 

Η αποψη μου ηταν ειναι και θα παραμεινει πως οσες σχολες υπαρχουν πρεπει να αποκτησουν επαγγελματικα δικαιωματα. Σε οσες δεν ειναι αυτο δυνατον (λογω πολυ εξιδεικευμενου αντικειμενου, λογω ασαφους προγραμματος σπουδων, κ.λ.π) ας κλεισουν. Δεν μπορει να κοροιδευει η Πολιτεια χιλιαδες νεους και τις οικογενειες τους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χανιώτη μαθητή,τα πράγματα είναι απλά.Και βέβαια να διαλέξεις ΜΠΔ.Με το καλό όταν πάρεις το πτυχίο σου θα μπορείς να κάνεις ο,τι κάνει ένας ΜΜ + management,production,logistics κ.α.

 

Υ.Γ:Όσο για κάποιους που ''το πάνε'' με βάσεις(δεν συμφωνώ),δεν είναι εύκολο για κάποιον που μένει στην ηπειρωτική Ελλάδα να πάει να σπουδάσει στην Κρήτη, με αποτέλεσμα η βάση των ΜΠΔ να κυμαίνεται στις 15500-16500 μόρια

Link to comment
Share on other sites

Ο προσανατολισμός του τμήματος είναι ξεκάθαρος:

 

προσανατολισμού μηχανολόγου μηχανικού με ειδίκευση στη βιομηχανία, όχι στις κατασκευές ή στην ενέργεια.

 

Αυτό το κενό καλύπτεται με τα διοικητικά μαθήματα.

 

Αν ο τίτλος ήταν μόνο μηχανικός παραγωγής, θα είμασταν ενα πλήρως εξαρτημένο τμήμα, με λειψό επιστημονικό αντικείμενο.

 

Αυτή είναι η αλήθεια.

 

Στις σχολές ΜΜ, δίνεται η δυνατότητα επιλογής κατεύθυνσης, αλλά ΚΑΜΙΑ κατεύθυνση δεν δίνει γνώσεις σε διοικητικό επιστημονικό αντικείμενο.

 

Αυτή είναι η ευλογία και η κατάρα μας.

 

Στο site του ΕΜΠ, κάτι λένε για τους ΜΜ που έχουν πάρει τη παραγωγική ροή, και για μια "σχεσούλα".

Link to comment
Share on other sites

Θα στειλω επιστολη στον Προεδρο της δημοκρατιας να δωσει "χαρη"

στον Βαγγελη ωστε να περασει ελευθερα στους ΜΜ ωστε να ληξει

αυτο το μαρτυριο για μας και εκεινον... :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη "χάρη" που λές, την έχουνε πάρει άτομα που φοίτησαν ένα χρόνο σε λύκειο της Μποτσουάνα, και όταν γύρισαν Ελλάδα τους δώθηκαν 4000 μόρια...Εγώ που έκατσα και διάβασα(για πρώτη φορά στη ζωή μου το παραδέχομαι) έβγαλα 17.8 και μπήκα στη σχολή μου ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΜΟΥ.Οπότε δεν δέχομαι καμία χάρη από κανέναν υπουργό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη "χάρη" που λές, την έχουνε πάρει άτομα που φοίτησαν ένα χρόνο σε λύκειο της Μποτσουάνα, και όταν γύρισαν Ελλάδα τους δώθηκαν 4000 μόρια...Εγώ που έκατσα και διάβασα(για πρώτη φορά στη ζωή μου το παραδέχομαι) έβγαλα 17.8 και μπήκα στη σχολή μου ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΜΟΥ.Οπότε δεν δέχομαι καμία χάρη από κανέναν υπουργό.

 

Μου αρέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν ειρωνικό, το δέχομαι, δεν ήταν κάνας τρομερός βαθμός...αλλά τη πρώτη λυκείου την είχα βγάλει με 14^^ οπότε καταλαβαίνεις πόσο μεγάλη επιτυχία ήταν για μένα...

Link to comment
Share on other sites

Ο προσανατολισμός του τμήματος είναι ξεκάθαρος:

 

προσανατολισμού μηχανολόγου μηχανικού με ειδίκευση στη βιομηχανία, όχι στις κατασκευές ή στην ενέργεια.

 

Αυτό το κενό καλύπτεται με τα διοικητικά μαθήματα.

 

Εσύ που θες να ασχοληθείς με Η/Μ μελέτες, τι κάθεσαι λοιπόν σε ένα τμήμα που έχει τη συγκεκριμένη κατεύθυνση?

 

@MScEng, προσυπογράφω τη χάρη στον Πρόεδρο...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.