Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός ασφάλιση σε ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


Geo Pas

Recommended Posts

Μήπως όμως όλα αυτά ισχύουν για μακροχρόνιες συμβάσεις , και όχι για ωρομίσθιους με 6-μηνη σύμβαση;

Οι συμβάσεις μου πάντως ήταν 6μηνες και ανανεώνονταν για συνολικό διάστημα 4 ετών. Εξάμηνη σύμβαση, ετήσια, ακόμα και 3ετής είναι το ίδιο για το νόμο: Είναι σύμβαση ορισμένου χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 458
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δέχτηκα κι εγώ πρόταση συνεργασίας ως μισθωτός με ασφάλιση ΙΚΑ.Τους δήλωσα ότι σαν Μηχανικός ασφαλίζομαι μόνο σε ΤΣΜΕΔΕ.Μου είπαν μπορούμε να σε ασφαλίσουμε στο ΙΚΑ και να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ μόνος σου.Τους λέω αν γίνει η πρόσληψη μόνο με ΤΣΜΕΔΕ.Περιμένω νέα απάντηση,αλλά χλωμό με κόβω.Η θέση δεν είναι θέση Μηχανικού

Edited by makis_81
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να πάρεις βεβαίωση από το ΤΣΜΕΔΕ ότι ασφαλίζεσαι σε αυτό και την πηγαίνεις στο ΙΚΑ, παίρνεις απαλλαγή και πληρώνει ο εργοδότης μία μικρή εισφορά κάθε μήνα σε αυτό, όπως κι εσύ ένα μικρό ποσοστό και μπορεί να σου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ σου.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πολύπλοκα μου τα περιγράφεις.Τέλος πάντων,όταν θα έχω νεότερα από την εταιρία(αν έχω) θα τους θέσω κι αυτή την άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Τι στο καλό βρε παιδιά, έχω διαβάσει όλο το νήμα, τόσο ακριβό είναι το ΤΣΜΕΔΕ για τους εργοδότες πια;

Από την αρχή του θέματος έχουμε πει (τουλάχιστον για τους μετά '93):

 

1. Ως εγγεγραμένοι σε ΤΕΕ (οπότε αυτομάτως και σε ΤΣΜΕΔΕ), δεν μπορούμε να ασφαλιστούμε πουθενά αλλού. Απαγορεύεται

2. Ως μισθωτοί (ετεροαπασχολούμενοι ή μη) ο εργοδότης υποχρεούται να πληρώνει το ταμείο μας (που είναι αναγκαστικά το ΤΣΜΕΔΕ)

3. Οι εργοδοτικές του εισφορές είναι ποσοστό  του μικτού μισθού που δηλώνει ότι μας δίνει και συγκεκριμένα 20,33%

4. Εμείς πληρώνουμε το ποσοστό ασφαλισμένου (ή το παρακρατά και το αποδίδει απευθείας, δεν ξέρω, πάντως απ' τον μικτό μας μισθό βγαίνει), αναλόγως τα χρόνια μας, π.χ. 15,82% συν την εδική προσαύξηση.

5. Επιπλέον ο εργοδότης πληρώνει στο ΙΚΑ την "ασθένεια σε χρήμα", η οποία μάλιστα μόλις πρόσφατα μειώθηκε σε 0,25% από 0,80%. Δεν ξέρω από που έβγαινε αυτό το 7,7% που αναφέρεται στην αρχή του νήματος ή αν πληρώνει και τίποτα άλλα ψιλά (π.χ. ΟΑΕΔ). Εμείς πληρώνουμε τη συμμετοχή μας στα ψιλά αυτά πάντως. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ, το εξήγησαν οι συνάδελφοι στις πρώτες σελίδες.

6. Το ΦΜΥ βαρύνει εμάς και παρακρατείται από το μισθό μας και στη δήλωση Φ.Ε. το εμφανίζουμε. Άρα δεν έχει να κάνει. Ως μη μισθωτοί θα είχαμε και χειρότερο συντελεστή φορολογίας (για τους χαμηλόμισθους τουλάχιστον)

 

Εάν δεν ήμασταν μηχανικοί αλλά υπάλληλοι γραφείου θα ήμασταν ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ οπότε στην καλύτερη περίπτωση ο εργοδότης θα πλήρωνε 21,56% (πρώην 24.46%) μείον τα ως άνω "ψιλά" και εμείς θα πληρώναμε 12.5%. Μην πω 24,56 (πρώην 27,46) γιατί θα είχαμε λογικά και επικουρικό.

 

Άρα που είναι η διαφορά για τον εργοδότη; Ψίχουλα είναι. Για εμάς τους εργαζόμενους υπάρχει δυσμενής διαφορά, γιατί από 12.5% που θα είχαμε ως μη-μηχανικοί στο ΙΚΑ, τώρα με το ΤΣΜΕΔΕ πάμε στο 15,82%+ΕΙΔ.ΠΡ+"ψιλά ασφαλισμένου".

 

Για δείτε και δύο εργαλεία υπολογισμού εδώ και εδώ (με τις παλιές εισφορές ΙΚΑ - προ 1.7.14)

Edited by Alex99
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.Σε ποιό τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να απευθυνθούμε για να πάρουμε μια υπεύθυνη απάντηση επί του θέματος ??

Συνάδελφε, τα πράγματα είναι όπως αναλυτικότατα τα γράφει ο Alex99. Το περνάμε το λούκι χρόνια τώρα. Καλύτερα απευθύνσου όχι στο ΤΣΜΕΔΕ, αν θες επίσημη απάντηση, αλλά δε εργατολόγο. 1000% σε διαφωτίζει πολύ καλύτερα, αλλά δεν δύναται ασφάλιση ιδιότητας μηχανικού εκτός ΤΣΜΕΔΕ. Μόνο ασθένεια σε χρήμα στο ΙΚΑ κάτι δηλ. λίγο πιο κάτω του 10% του ποσού που πληρώνεις σε ΤΣΜΕΔΕ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

 

Πρόσφατα έπιασα δουλειά σαν μηχανικός πωλήσεων ΤΕΕ.Δεν υπέγραψα τπτ και πουθενά για να προσληφθω όλα γίναν ηλεκτρονικά μέσω του οαεδ τα λεφτά που συμφωνήσαμε τα παίρνω κανονικά και οταν π΄ηρα στα χερια μου την σύμβαση εργασιας μετά από κάποιους μήνες είδα οτι δεν αναγνορίζεται τπτ απο τις σπουδές μου και δηλώνομαι ώς υπάλληλος γραφείου ενω αναλαμβάνουμε δουλειές στις οποίες συμμετέχω ενεργά όπου γίνονται σε βαριά βιομηχανεία όπώς είναι τα διυληστήρια.Μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει του τι ακριβώς συμβαινει?Γιατί έχω προσληφθεί κατά αυτον τον τρόπο και που με ζημιώνει γιατί σιγουρα βγαίνω ζημιωμενος αλλα δνε ξέρω σε τι βαθμο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν παραθέτεις αρκετά στοιχεία περί της φύσης της εργασίας σου το λαμβάνω ως εξής...

Είσαι διπλωματούχος μηχανικός (αγνώστου ειδικότητας) που εργάζεσαι σαν μηχανικός πωλήσεων...

Το πρόβλημα ποιο είναι που σε βγάζει ζημιωμένο? Δεν παίρνεις την αμοιβή που έχετε συμφωνήσει? Τι σε πειράζει αν είσαι δηλωμένος υπάλληλος γραφείου? 

Και εγώ κάποτε εργαζόμουν σαν μηχανικός πωλήσεων, νταραβεριζόμουν με βιομηχανίες κτλ σχετικά με προμήθεια εξοπλισμού, δεν είχα καν το πτυχίο μου κανένα πρόβλημα... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

manosanagn Ο ΟΑΕΔ δεν δικαιολογεί πρόσληψη για μηχανικούς, και δεν πληρώνει ΤΣΜΕΔΕ γι'αυτό σε προσέλαβαν σαν απλό υπάλληλο γραφείου. Μετά το πέρας του διαστήματος που τις εισφορές σου τις δικαιολογεί ο ΟΑΕΔ να διεκδικήσεις την αλλαγή της σύμβασης σου ως Μηχανικός. (Τώρα το πληρώνεις από την τσέπη σου?) Γενικά το ΤΣΜΕΔΕ μπορεί να σου δώσει βεβαίωση προϋπηρεσίας ως Μηχανικός στις εταιρείες που εργάστηκες ως μισθωτός, με τα ακριβή χρονικά διαστήματα σε κάθε εταιρεία. Ενδεχομένως να σου χρειαστεί κάτι τέτοιο αν θελήσεις να συμμετάσχεις σε κάποιο δημόσιο διαγωνισμό, ή να παρουσιάσεις τη βεβαίωση σαν αποδεικτικό προϋπηρεσίας σε κάποια νέα θέση. Όπως και να έχει ενημέρωσε το λογιστή να το αλλάξει αυτό όταν έρθει η ώρα γιατί όντως μόνο εσύ βγαίνεις ζημιωμένος και θα το καταλάβεις όταν το χρειαστείς κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.