Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ριάλιτι άνα-κατασκευής σπιτιών


agrafiot

Recommended Posts

Συμφωνώ με THEOTDM900 απολύτως και με πρόλαβε. Δε σχολιάζω καθόλου την ανάγκη των ανθρώπων εννοείται και ούτε περίμενα να συγκριθεί η εκπομπή με τα μεγέθη της αγοράς στην Αμερική, αλλά:

Βάζουν τη διακοσμήτρια πάνω από τον αρχιτέκτονα:confused:, ο οποίος νομίζω μπήκε εμβόλημα μετά τη δεύτερη εκπομπή. Βάφουν, κολλάνε, στοκάρουν, τοποθετούν γυψοσανίδες πάνω σε υγρασίες που σε ένα μήνα θα έχουν ανοίξει σαν γαρύφαλλο. Τουλάχιστον ας έσωναν τεχνικά τα σπίτια, τόσες εταιρείες, όλο και κάποια χορηγία θα έπαιρναν και ας έκαναν 7 ημέρες. Από την άλλη γλυτώσαμε από τον άλλο ξανθό που τα έκανε όλα βεραμάν και μοβ. Από την άλλη πάλι ο νεαρός αρχιτέκτονας, μου φαίνεται ανερχόμενο τηλε-αστέρι, το' χει το πακέτο.

 

Αίσχος, συμφωνώ και με τον nvel, το είδα και εγώ και μάλιστα η διακοσμήτρια είπε: βάλαμε θερμαντικά σώματα που καίνε λίγο για να καταπολεμήσουμε τη μούχλα!:-x

 

Επίσης εδώ ταιριάζουν "διάσημα τελευταία λόγια"

" έλα καλέ τι δουλειά έχουν εδώ οι γραμμμμμμμ...."

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να εκθέσω ένα θέμα-απορία μου (δεν ξέρω εάν έχει ξανατεθεί). Όποτε θα πετύχω στην τηλεόραση ριάλιτι πρόγραμμα ανακαίνισης σπιτιών μου γεννιέται πάντα η απορία: άδεια για όλα αυτά έχει βγει? Θα παρακάμψω το κομμάτι του στοιχείου του ριάλιτι (το οποίο προσωπικά απεχθάνομαι), καθώς επίσης και το αισθητικό αποτέλεσμα, που στην τελική μπορεί να είναι και υποκειμενικό, και θα εστιάσω στις μεγάλης κλίμακας επεμβάσεις που γίνονται κάθε φορά στα σπίτια αυτά. Τις περισσότερες, μάλιστα, φορές κάνουν αλλαγές που ουτε η άδεια μικρής κλίμακας τις καλύπτει. Μπάνια, κουζίνες, WC μετακινούνται, μαζί με τις σωληνώσεις τους, και πάνε από τη μία άκρη του σπιτιού στην άλλη. Το μοναδικό που δεν έχω δει, για να είμαι ειλικρινής, να γίνεται είναι το να αλλάξουν σχήμα, θέση και μέγεθος τα εξωτερικά κουφώματα. Αποκορύφωμα ήταν μία εκπομπή που είδα απόψε που συνένωσαν δύο σπίτια!!! Και μετά καθόμαστε εμείς και αναλωνόμαστε για να βρούμε νομοθεσίες, εγκυκλίους, τρέχουμε σε πολεοδομίες για όλα αυτά τα ζητήματα... Το μοναδικό που μένει να πω είναι ότι εάν βγάζουν άδεια τους "βγάζω το καπέλο"...

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δει αυτην τη σαχλαμαρα που προβαλλει ο Alpha? Τραγικο κακεκτυπο του House Makeover για γελια πραγματικα!

Και φυσικα ολες οι εργασιες γινονται υπο την επιβλεψη του κυρ. Χρηστου του εργολαβου και της διακοσμητριας!

Τα βλεπει αυτα η κυρα Μαρια και μετα μιλαμε εμεις για αυτεπιστασια και επιβλεψη!!

 

Όπως και να έχει, αυτή η εκπομπή απαξιώνει πλήρως κατα τη γνώμη μου το επάγγελμα κάθε μηχανικού, αλλά εκτός αυτού εκμεταλλεύεται πλήρως και τον ανθρώπινο πόνο για να "χτυπήσει" νούμερα τηλεθέασης...

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι αυτό που μένει στον τηλεθεατή είναι το ότι μπορεί στο σπίτι του να κάνει ό,τι θέλει χωρίς να συμβουλεύεται μηχανικό και ότι γενικά η ανακαίνιση είναι απλά 5τμ γυψοσανίδα και χρώμα στους τοίχους και μπορεί καθένας να αποφασίσει γι'αυτά διότι είναι έχει να κάνει μόνο με την αισθητική.

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι αυτό που μένει στον τηλεθεατή είναι το ότι μπορεί στο σπίτι του να κάνει ό,τι θέλει χωρίς να συμβουλεύεται μηχανικό και ότι γενικά η ανακαίνιση είναι απλά 5τμ γυψοσανίδα και χρώμα στους τοίχους και μπορεί καθένας να αποφασίσει γι'αυτά διότι είναι έχει να κάνει μόνο με την αισθητική.

Αντιθέτως... στον καθένα που δεν έχει επαφή με την "μαστορο-διακοσμητική τέχνη" ενισχύεται μια άποψη οτι χρειάζεται διακοσμητής ή αν είναι διακοσμήτρια τότε πρέπει να έχει μαζί της και έναν νεαρό Αρχιτέκτονα, προτιμότερο να τον λένε Γιώργο.

 

Πέρα από όλα αυτά, έχουμε ξαναπεί ότι θα έπρεπε το ΤΕΕ να ελέγξει αν αυτές οι εκπομπές βγάζουν άδειες για αυτά που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Eδω το ΤΕΕ δεν ελεγχει τους "συναδελφους" που εκαναν τακτοποιήσεις με 150Ε και διαφημισεις σε ολα τα μεσα...

Θα τα βαλλει με την τεταρτη εξουσια???

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την μούχλα και τους αφυγραντήρες γκαζιου και τραβούσα τα μαλλιά μου τα λίγα. Και καπάκι βλέπω και KRAFT. Ρε παιδιά ήμαρτον. Είστε σοβαρή εταιρεία αντε να μην στείλω εμαιλ στα αφεντικά έξω. Του έστειλα και μαιλ για να τους πω οτι θα σκοτώσετε κόσμο και μου απάντησαν οτι σκοπός της εκπομπής είναι η διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.