Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Καλά τα κατάφερε και πάλι "σοσιαλιστική" κυβέρνηση!!! Τέτοια αποθέωση του καπιταλισμού ουτε σε αμερικανικές σειρές του 80 δεν έχω ξαναδεί!!!! Μου φαίνεται πολύ απλό να προβλέψω το μέλλον: μπόμπολες,αλαφούζοι,κοκκαλαίοι και λοιποί "παράγοντες" θα ιδρύουν τεχνικές εταιρείς τύπου "μωλλ" όπου θα απασχολούνται μηχανικοί με μισθό 630 ευρώ και 12ωρη εργασία 6ημέρες τη βδομάδα και θα κάνουν προσφορές π.χ. 700ευρώ απλή άδεια για τριώροφο ή 1000 φουλ μαζί με φωτοβολταικό και να δούμε μετά ποιός πολίτης θα προτιμήσει τον μηχανικό και τη μελέτη του!!!

Θα προσευχόμαστε να κάνει κανένα σεισμό πάνω από 7 ρίχτερ να δούμε τι θα μείνει μπας και ξανάρθει κανείς σε μας!

....όπως και να το κάνουμε "οι ελάχιστες ήταν μια κάποια λύσις"....

 

Κατά τα άλλα είμαι απολύτως σύμφωνος με τις ιδέες για πανώ και ενημέρωση του κόσμου καθώς και για την κινητοποίηση μέσω συνδυασμένων δράσεων από τα επιμέρους τοπικά συλλογικά όργανα.

Πάμε ΌΛΟΙ ΜΑΖΙ γιατί αλλιώς θα μας φάνε λάχανο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βρε συνάδελφε για ξαναδιάβασε το νομοσχέδιο και πες μου αν εσύ καταλαβαίνεις ότι μπορεί κανείς να κάνει δώρο την αμοιβή! Εδώ όλα θα περνούν από τον έλεγχο του ΤΕΕ οπότε η ΑΠΥ θα πρέπει να είναι κοντά στη νόμιμη η οποία νόμιμη μάλλον θα είναι Χ10 οι τωρινές αμοιβές. Πες μου μετά αν συμφέρει τον οποιονδήποτε να κάνει δώρο την αμοιβή. Ακόμα και ο Μπόμπολας θα το καλοσκεφτεί πριν δωρίσει 40.000 ευρώ για το διώροφο...

Link to comment
Share on other sites

(off & on topic)

Πάντως ειναι αλήθεια με μία γρήγορη ματιά βλέπω ότι οι συνάδελφοι που συμμετέχουμε περισσότερο σε αυτό το θέμα είναι πολιτικοί μηχανικοί (ΠΕ,ΤΕ) - Τυχαιο; - Αλλωστε σιγουρα ισχύει ότι κατά ποσοστό είναι άκρως περισσότεροι τουλάχιστον από την δική μου, τουλάχιστον, ειδικότητα.

Δεν είδα όμως πουθενα...... να φωνάζουν για τις νόμιμες ή ελάχιστες νόμιμες αμοιβές των τοπογράφων, των μηχανολόγων κτλ, οι συναδελφοι πολ μηχ.

Διότι (τουλάχιστον οι τοπογραφοι) πάντα με αμοιβές πιάτσας πληρωνόμασταν... Και τώρα η πιάτσα πάλι θα μας πει τις αμοιβές. Και δεν είναι έκπτωση 20-30% επί τις ελαχίστης. Πάνω από 60% είναι χαμηλότερα η τιμή για ένα Τ.Δ.

Για να μη μιλήσω για ποια κατηγορία συναδελφων πολ μηχ αναφέρομαι.......(βλ. κατασκευαστής)

Στα "παλιά τους τα παπούτσια" οι αμοιβές των μηχανικών.

Έστειλε εγκύκλιο το ΥΠΕΚΑ για τα εξαρτημένα Τ.Δ, και οι Δημόσιες Υπηρεσίες "αγρό αγοράζουν"(ή αγροτεμαχιο ή γήπεδο ή ιδιοκτήσια κτλ)

Βγήκα λίγο από το θέμα.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν είναι έτσι. Εγώ θεώρω και πολλοί άλλοι ,και έτσι είναι, οτι η βάση για οποιοδήποτε σωστό τεχνικό έργο είναι το τοπογραφικό και αντίστοιχα η καταστροφή του έργου είναι ένα λάθος τοπογραφικό.

Είναι η βάση της πυραμίδας πάνω στην οποία στηρίζονται όλα.

 

Οι αμοιβές για τις οποίες λες οτι φωνάζουμε είναι το σύνολο των αμοιβών είτε είναι χωροταξική μελέτη είτε τοπογραφικό είτε αρχιτεκτονικό. Δηλ. δεν μιλάμε για αμοιβές στατικών αλλά για όλες τις μελέτες ανεξαιρέτως.

Link to comment
Share on other sites

+1000 @panos. Είδες πουθενά να ξεχωρίζω τα τοπογραφικά από τις λοιπές εργασίες; Πάντα στην τιμή βάσης υπολογισμού αναφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα τοπογραφικα δεν εχουν (ουσιαστικα τουλαχιστον) το 5000λ και ουτε οι πελατες υποχρεωνονται να πληρωσουν βασει ΤΕΕ την αμοιβη του τοπογραφικου...

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε εντύπωση η ρήση του τ. Προέδρου των Η.Π.Α. Λίντον Τζόνσον : «…Δεν εξετάζουμε τη νομοθεσία υπό το πρίσμα του καλού που θα επιφέρει αν εφαρμοστεί σωστά, αλλά υπό το πρίσμα του κακού που θα προκαλέσει αν εφαρμοστεί λάθος…» που έχει γραφτεί στην αντίστοιχη "διαβούλευση" για τους συμβολαιογράφους..

Link to comment
Share on other sites

Βρε συνάδελφε για ξαναδιάβασε το νομοσχέδιο και πες μου αν εσύ καταλαβαίνεις ότι μπορεί κανείς να κάνει δώρο την αμοιβή! Εδώ όλα θα περνούν από τον έλεγχο του ΤΕΕ οπότε η ΑΠΥ θα πρέπει να είναι κοντά στη νόμιμη η οποία νόμιμη μάλλον θα είναι Χ10 οι τωρινές αμοιβές. Πες μου μετά αν συμφέρει τον οποιονδήποτε να κάνει δώρο την αμοιβή. Ακόμα και ο Μπόμπολας θα το καλοσκεφτεί πριν δωρίσει 40.000 ευρώ για το διώροφο...

 

Ακόμα έχει πολλές ασάφειες. Οπότε αναμείνατε ....

 

Βάζετε στοίχημα οτι και η νομοθεσία θα κινηθεί προς τον αφανισμό των "μικρών" ;

 

Είδομεν.....

 

υ.γ. Συμφωνώ απολύτως με τον συνάδελφο τοπογράφο για το ότι οι τοπογρφικές εργασίες ποτέ δεν πληρώνονται στην πιάτσα όσο πραγματικά αξίζουν.

Link to comment
Share on other sites

panos:

Δεν αναφέρομαι μόνο για τοπογραφικό αδείας, αλλά και για Τ.Δ. συμβολαίου (κτλ) που δεν υπάρχει καμία μελέτη να κατατεθεί στο Τ.Ε.Ε...

Που ήταν οι πολ μηχανικοί όταν φωνάζαμε (ουμε) για αυτές τις αμοιβές;

Που είναι ακόμη και τώρα το Τ.Ε.Ε. που έστειλε (προς τιμήν του) εισήγηση προς το ΥΠΕΚΑ και αυτό αντίστοιχα προς τις δημοσιες υπηρεσίες, όταν βλέπω στην "διάυγεια" "πράξεις χαρακτησρισμού υπό του δασολόγου Χ Υ";

Πλάκα έχουμε......

Πιστεύω ένας μέσος τοπογράφος από τις δέκα δουλειές, άντε η μία να είναι Τ.Δ. αδειας... Τις άλλες εννέα οριοθετήσεις (το πιο φθηνό προιόν πιάτσας) γιατί να μην τις πληρωθεί με τις ελάχιστες νόμιμες;

Και αφού δεν τις πληρωνόμαστε έτσι "τι με νοιάζει" για την καταργηση ή μη των ελαχίστων; (ρητορική ερώτηση-μην απαντάντε-θα φύγουμε κατα πολυ από το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.