Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Αααα, αυτό εννοούσες*! Εγώ κατάλαβα ότι αναφερόσουν στην ελάχιστη αμοιβή γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί να αποτυπώνω την πραγματική κατάσταση με τις κρυφές εκπτώσεις κλπ.

 

*Όπως είδες δεν γράφω έκθεση ιδεών επάνω στα επαγγελματικά δικαιώματα, παραπέμπω στην αντίστοιχη θεματολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόστιμο των 60.000€ είναι καθαρά συμβολικό.

 

Είμαστε 100.000 μέλη εγγεγραμμένα στο ΤΕΕ και η συνδρομή μας μόνο είναι 100.000*55€=5.500.000

Αν προσθέσουμε και το ποσοστό επί των αμοιβών το ποσό ανεβαίνει κατακόρυφα.

 

Τα 60.000€ δεν είναι ούτε 1% του τζίρου του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σχηματίζω πλέον την άποψη ότι το πρόστιμο έπεσε για να "κουκουλωθεί" το ζήτημα της νόμιμης αμοιβής στο νομοσχέδιο. Ο κόσμος ακούει για το πρόστιμο και για το νομοσχέδιο και νομίζει ότι όλα κινούνται ακριβώς έτσι όπως τα εξαγγέλλει η κυβέρνηση. Αμ δε...

Link to comment
Share on other sites

Ως νέα μηχανικός που παλεύω εδώ και ένα χρόνο περίπου μόνη μου, έχω πετύχει πολλές περιπτώσεις όπου ο πελάτης μου έχει πει ξεκάθαρα οτι βρήκε άλλο μηχανικό που θα του κάνει τη δουλειά με έκπτωση μέχρι και 40% επι της ελάχιστης αμοιβής. Και κάπου εκεί εγώ τραβάω τα μαλλιά μου..

 

Προσωπικά δεν έχω δεχτεί να κάνω τέτοιου είδους εκπτώσεις και ζητούσα πάντα την ελάχιστη αμοιβή. Αυτή τη στιγμή νιώθω αρκετά εκτεθημένη γιατί βλέπω οτι υπάρχουν εκεί έξω μηχανικοί, οι οποίοι είναι τόσο ανταγωνιστικοί, που είναι ικανοί να πάρουν μια δουλειά με αμοιβή που σχεδόν αγγίζει το μηδέν και αυτό που με εκπλήσει είναι οτι κάτι τέτοιο θα το περίμενα απο νέους πεινασμένους μηχανικούς.. αλλα συμβαίνει και με μεγάλυτερους και σχετικά "χορτασμένους" του επαγγέλματος

 

Όπως και να χει, ως νέα στο χώρο, νομίζω οτι αργά ή γρήγορα σε καταδικάζουν να μπεις στο σύστημα των εκπτώσεων και της υποτίμησης της δουλειάς και της μόρφωσής σου, είτε υπάρχουν ελάχιστες, είτε όχι. Αυτή είναι η λογική του μέσου ελεύθερου επαγγελματία στην Ελλάδα. Σκεφτόμαστε μόνο το σήμερα και όχι τις συνέπειες των πράξεών μας μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

akara το θέμα είναι όμως ότι λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης των νέων γραφείων δεν μπορούν να ανταγωνιστούν, έτσι όπως είναι το φορολογικό, τα εδραιωμένα γραφεία. Όντας περισσότερο καιρό στην αγορά μπορούν και ξεγλιστρούν όπως το χέλι...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία... αφού καταργήθηκαν στη πράξη οι ελάχιστες αμοιβές, να καταργηθούν και εντελώς... αλλά ουσιαστικά και σωστά... όχι στα ψέμματα όπως τα κάνει η κυβέρνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ της ουσιαστικης καταργησης.....

Το λεω τωρα ενα χρονο...

Δεν υπαρχουν στην πιατσα ελαχιστες...υπηρξαν μονο για λιγο μεσα στο 2010 λογω φορολογιας, αλλα ηταν τοσες λιγες οι δουλειες που δεν το πηρε κανεις πρεφα..ασε που τους περισσοτερους με 1-2 ΟΑ το χρονο τους επαιρνε και για εκπτωση...

 

Ετσι οπως πανε να τα κανουμε θα μπλεξουμε...να το δειτε...

Εκτος του οτι οι αμοιβες θα ανεβουν..(ετσι το καταλαβα εγω...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.