Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Συμφωνώ μαζί σου και όπως επισημαίνεις κι εσύ, δεν έχουμε την πολυτέλεια να περιμένουμε να αναγνωριστεί η ποιότητα της δουλειάς μας οπότε μπορούν να διαμορφωθούν κριτήρια που στην γενικότητα τους (και με πολλές εξαιρέσεις φυσικά) θα εξασφαλίζουν μια σχετικά αξιοκρατική διάρθρωση μέσω κάποιου είδους αξιολόγησης π.χ.

Δεν έχω σίγουρη λύση απλώς διαπιστώνω το οτι "όποιος πραγματικά αξίζει θα πάει μπροστά" δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και ψάχνω τρόπους να το επαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να ακουστεί χαζό αλλά εγώ θα ρωτήσω anyway γιατί ψάχνω να βγάλω άκρη με τον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα.

 

Ακυρώνονται οι ελάχιστες αμοιβές και ο κάθε ένας απο εμάς υπολογίζει μόνος του την αμοιβή του. ΟΚ. Οι κρατήσεις για ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ θα συνεχίσουν να υπάρχουν? Και αν ναι ...γιατί? Συγχωρέστε την άγνοιά μου, αλλά πραγματικά θα ήθελα να ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ θα έπρεπε να είχαν καταργηθεί χρόνια πριν. Θεσμοθετήθηκαν σε εποχές που δεν υπήρχε χρήμα ή που ξεκινούσαν την λειτουργία τους και παρέμειναν μέχρι σήμερα που έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των μηχανικών και άρα των εσόδων τους. Όσο δε για το ΕΜΠ είναι σχεδόν αλητεία να χρηματοδοτείται ένα μόνο Πολυτεχνείο έναντι όλων των υπολοίπων πολυτεχνικών σχολών. Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι και η ΕΕ απαγορεύει τέτοιου είδους χρεώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μέσα στην βουλή υπάρχουν 300 άτομα που οι μάνες τους έκαναν συγκεκριμένο επάγγελμα.

Δεν το λέω γιατί θα αποκλειστώ για πολύ καιρό , πάντως έτσι έχουν τα πράγματα.

 

Όσο επικρατεί η λογική του " να πάρτε λιγάκι βαζελίνη να με γ....... καλύτερα"

τέτοια συμβαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ψήφισα ναι ή όχι σχετικά με τις αμοιβές γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό είναι το κύριο θέμα μας.

'Εχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι αμοιβές ή ο ανταγωνισμός αλλά ο αχταρμάς των ατέρμονων και περίπλοκων νομικών διαδικασιών που εμπλέκεται στην άσκηση του επαγγέλματός μας.

Πως να κάνει κάποιος σωστή εργασία όταν νομικά όλα γύρω του γυρίζουν και δεν υπάρχει τίποτα σταθερό. Τι να τις κάνεις τις αμοιβές αφού δεν ξέρεις που πατάς.

Πολλές νομικές ασάφειες σε όλα τα θέματα μηχανικού που δεν χρειάζεται να αναφέρω, σκεφτείτε τες εσείς.

Κανείς μηχανικός δεν ξέρει τι του γίνεται με την νομοθεσία και τις διαδικασίες και καμιά πολεοδομία δεν μπορεί να λειτουργλησει σωστά. Αν ξέρει κάποιος ας το αναφέρει δημόσια.

Μας έχουν παραχώσει μέσα στα χαρτιά με τα νομικά τερτίπια τους που νομοθετούν, δημόσιοι υπάλληλοι και ελευθεροι επαγγελματίες βράζουμε στο ίδιο καζάνι.

'Ολοι πελαγοδρομούν από εδώ και από εκεί μέσα στην νομική αβεβαιότητα που υπάρχει στο επάγγελμά μας.

Αυτά πρέπει να αλλάξουν και αυτό πρέπει να το προσπαθήσουμε όλοι!

Link to comment
Share on other sites

Εάν θέλουμε πραγματική ανάπτυξη τότε το δίδυμο απλούστερες διαδικασίες-αυστηρότερος έλεγχος είναι μονόδρομος και νομίζω ότι δεν θα μας νοιάξει τότε αν υπάρχουν ή όχι ελάχιστες αμοιβές. Έχουμε έναν ΓΟΚ που έχω την εντύπωση είναι από τους δυσκολότερους του κόσμου. Εκτός του πλήθους των άρθρων του υπάρχουν και εγώ δεν ξέρω πόσες επεξηγηματικές εγκύκλιοι που πολλές φορές ανοίγουν πορτοπαράθυρα για καταπάτηση του νόμου. Αφήστε δε που κατά καιρούς έρχεται το κράτος και νομιμοποιεί/τακτοποιεί όλες τις παρανομίες αφήνοντας χωρίς νόημα τις διατάξεις του ΓΟΚ. Οπότε ας απλοποιηθούν οι διατάξεις του στο δίπτυχο κάλυψη-όγκος αλλά οποιοσδήποτε παρανομήσει να καίγεται στην πυρά. Τουλάχιστον όμως θα ελαφρύνει η δουλειά όλων μας και θα υπάρχει χρόνος να ασχοληθούμε πραγματικά με την ποιότητα διαβίωσης των ενοίκων της οικοδομής και όχι με το αν το βάθος του Η/Χ είναι 2,50 και όχι 2,00 κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.