Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

Οχι CNA δεν ήσουν ποτέ μόνος! Εξ'αρχής και παντού γράφω ότι (αν και δεν είμαι σίγουρος ότι με συμφέρει) είμαι υπέρ της ουσιαστικής κατάργησης των αμοιβών...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι είμαι υπέρ του καθορισμού ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ελάχιστων αμοιβών που θα τηρούνται με θρησκευτική ευλάβεια ακόμα και με αστικές ευθύνες π.χ. σε περίπτωση αθέμιτου ανταγωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι υπέρ του καθορισμού ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ελάχιστων αμοιβών που θα τηρούνται με θρησκευτική ευλάβεια ακόμα και με αστικές ευθύνες π.χ. σε περίπτωση αθέμιτου ανταγωνισμού.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Θα πρέπει κάποια στιγμη ο ανταγωνισμός να υπάρχει στο επίπεδο της δουλειάς. Σήμερα δουλευει ο ποιο φτηνός. Με ελάχιστες εξαιρεσεις που υπ΄ρχουν απλα για να επιβεβαιώνουν το κανίνα

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα τηρούνται οι αμοιβές με "θρησκευτική ευλάβεια" είναι ξεκάθαρα στο χέρι μας, καταγγελία όπου βλέπουμε-παρατηρούμε τέτοια φαινόμενα. Να δεις για πότε "στρώνει" ο ανταγωνισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ... Εχω κάθε δικαίωμα να καθορίζω το κόστος της εργασίας μου...

Σήμερα, είναι αδύνατο να αυξήσεις το τζίρο σου... Μπορείς όμως να μειώσεις τα λειτουργικά σου έξοδα... Αν εγώ το έχω καταφέρει πώς εσύ δεν με αφήνεις να πάρω μια δουλειά;

Αυτή τη στιγμή έχω καταφέρει να έχω δικό μου γραφείο, άρα όχι νοίκι, δίπλα στο σπίτι μου, άρα όχι βενζίνες, έχω ήδη αγοράσει και αποσβέσει Η/Υ και προγράμματα (σε αντίθεση με άλλους που είναι παράνομοι και κάνουνε μελέτες χωρίς να δώσουν μία...) ΟΠΟΤΕ μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο στον πελάτη μου... Με αντιμετωπίζεις ως επιστήμονα ή ως απατεώνα;;; Αν μου λες ότι εφόσον δεν παίρνω τα 1200 ευρώ αλλά τα 900 θα τον κοροϊδέψω, αυτομάτως με ονομάζεις απατεώνα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Θέλεις να ελέγξεις τη δουλειά μου ως κράτος; Ελεύθερα.. Αλλά ΟΧΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ από την αρχή ότι δεν θα κάνω καλή δουλειά... Εγώ μπορώ και το κάνω και ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να το κάνω...

Απλά... Αν τώρα δεν έχετε καταλάβει ότι αυτό συμβαίνει παντού τί να πώ...

Πείτε, ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ, θέλω να έχω ελάχιστες γιατί ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ... Οχι θεωρίες περί δικαίου και ποιότητας γιατί θα μας πάρουν με τις ντομάτες...!!!!!

Εφόσον ζούμε σε ελεύθερη αγορά, να είναι ελεύθερη... Αλλιώς να καθορίσεις αμοιβές... όχι ελάχιστες, αλλά αμοιβές.... αυτά δικαιούσαι κύριε... Τί μου το παίζεις ο μεγαλομηχανικός... Τόσο θα πάρεις... Οχι όποιον πιάσουμε... που ακούω κάτι χαϊβάνια να δίνουν κάτι νούμερα σε "φίρμες" .... σαν χάνοι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε αντιμετωπίζω ως απατεώνα (γενικά μιλώντας) αλλά θα ήθελα να μην δικαιούσαι να διαφημίζεις την δυνατότητα σου να κάνεις έκπτωση γιατί αυτό συνιστά ανήθικο και αθέμιτο ανταγωνισμό κατά την γνώμη μου. Το τι θα κάνεις με τον πελάτη είναι δικό σου θέμα. Αν όμως εσύ δουλεύεις για χόμπυ π.χ. ή αν απλώς σε ενδιαφέρει να "τζιράρεις", το βρίσκω άδικο να το δηλώνεις δεδομένου οτι θεωρώ εξ΄ορισμού χαιβάνι τον πελάτη στην επιλογή ποιήτητας υπηρεσιών μηχανικού άρα θα μείνω χωρίς δουλειά επειδή εσύ απλώς έχεις το περιθώριο (οικονομικό ή χρονικό) και εκμεταλλεύσαι την άγνοια και την ανάγκη του κόσμου για φτηνό-μελέτη και φτηνο-κατασκευή.

Το θεωρώ απαραίτητο να με προστατεύσει η πολιτεία σ αυτό αφού δεν έχω άλλο τρόπο να προασπίσω το συγκεκριμένο δικαίωμά μου.

 

υ.γ. Η χρήση δευτέρου προσώπου συνάδελφε έγινε απλώς για έμφαση και παρακαλώ να μην εκληφθεί οτι αναφερόμουν σε εσένα προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

JTB

 

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο .

 

Θεωρώ και εγώ ότι σε μια ελεύθερη αγορά ο καθένας έχει δικαίωμα να ζητήσει όσα θέλει .Δεν μπορεί κανένας να σε κατηγορήσει για το πόσο πληρώνεσαι ούτε το επιμελητήριο δεν μπορεί να σου επιβάλει πόσα εσύ θα παίρνεις .

Διότι αυτό εξαρτάτε από τις ανάγκες σου .

Αυτό που συμβαίνει σήμερα είναι ότι ένας μηχανικός που έχει καλή οικονομική κατάσταση δεν εκτιμάει τα λίγα αλλά ζητάει περισσότερα με λίγα λόγια έχει μάθει στα πολλά και δεν δέχεται τα λίγα .

Αυτός όμως που έζησε με τα λίγα και τα βγάζει πέρα εκτιμάει και τα λίγα που θα πληρώνεται .

Link to comment
Share on other sites

Ένας μηχανικός που έχει καλή οικονομική κατάσταση, ξέρετε που τα γράφει όλα αυτά που γράφουμε εδώ..

Τα διαβάζει και γελάει.....

Link to comment
Share on other sites

Ένας μηχανικός που έχει καλή οικονομική κατάσταση, ξέρετε που τα γράφει όλα αυτά που γράφουμε εδώ..

Τα διαβάζει και γελάει.....

 

:D :D :D H απόλυτη προσγείωση!!!

Πράγματι... είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα μας βλέπουν ως Κατίνες που γκρινιάζουν...

 

@tasakos : Δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνω ή ότι διαφωνώ με αυτά που λές αλλά η λύση του περιορισμού αφενός δεν είναι εφαρμόσιμη όπως αποδείχτηκε, αφετέρου είναι λάθος γιατί καθιέρωσε τις ελάχιστες, ως πραγματικές... και μάλιστα έφτασαν να θεωρούνται υπέρογκες όπως πολύ καλά ξέρεις...

Το θέμα είναι να μη φανταζόμαστε πράγματα... Η αγορά σε κάθε μας δραστηριότητα είναι ελεύθερη και ερχόμαστε εμείς που ασχολούμαστε με το σκοπό ζωής του Ελληνα (το σπίτι του) να εξασφαλίσουμε τα λεφτά μας και να βάλουμε ταρίφα! Δεν είναι αρεστό στη κοινωνία, ποτέ δεν ήταν απλά δεν ασχολείται ο κοσμάκης με κάτι που δεν τον πειράζει... Τώρα που του μπήκε η κρίση στο πετσί του, δεν χαρίζει σε κανέναν, τίποτα...

 

Δεν ενδιαφέρεται αγαπητέ κανείς ούτε για τις ευθύνες σου, ούτε για τις γνώσεις σου, ούτε για τις σπουδές σου... Θέλει να του βγάλεις την άδεια γρήγορα, να κάνεις σωστή μελέτη, άριστη επίβλεψη και να πληρωθείς ελάχιστα... Απλώς και μόνο επειδή δεν ξέρει να το κάνει αυτός... όχι ότι σε έχει και για κανένα επιστήμονα όπως τον γιατρό... που του μιλά π.χ.για το συκώτι του και τα κάνει επάνω του...

Ψυχολογία : :rolleyes:

Οταν ένας άνθρωπος απευθύνεται σε ένα μηχανικό να του κάνει το σπίτι, βρίσκεται σε οικονομική άνεση, έχει αυτός τα λεφτά και σου δίνει δουλειά, νιώθει ισχυρός και θέλει να έχει το πάνω χέρι...

Οταν είναι άρρωστος ή όταν κινδυνεύει με φυλακή ή πρόστιμα, βάζει την ουρά στα σκέλια και ακούει γιατρούς και δικηγόρους...

 

 

JTB

 

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο .

 

.... δεν μπορεί να σου επιβάλει πόσα εσύ θα παίρνεις .

Διότι αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες σου ......

ΑΡΙΣΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ!!!

Αυτό που θέλω να πάρω εξαρτάται από τις ανάγκες μου... Αλλιώς, όλοι μεγάλες αμοιβές θέλουμε...

Οι ανάγκες μου όμως θα με αναγκάσουν να σχεδιάσω 10 ημέρες για 200 ευρώ γιατί θα μου δώσουν την αξιοπρέπεια να ταϊσω και να ντύσω τα παιδιά μου...

(Ναι, το ξέρω, ακούγεται σαν Ξανθόπουλος αλλά δεν απέχει πολύ από τη πραγματικότητα μερικών...)

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα τηρούνται οι αμοιβές με "θρησκευτική ευλάβεια" είναι ξεκάθαρα στο χέρι μας, καταγγελία όπου βλέπουμε-παρατηρούμε τέτοια φαινόμενα. Να δεις για πότε "στρώνει" ο ανταγωνισμός.

 

Κάνε καταγγελία και ψάξε για αποδείξεις. Θα βρεις; Αφού όλοι καταθέτουν στον λογαριασμό την ελάχιστη αμοιβή, η ΑΠΥ κόβεται στο ύψος της ελάχιστης, το ΤΕΕ παίρνει την εισφορά του και από εκεί και μετά στα @@ του για το αν τελικά επεστράφησαν λεφτά στον πελάτη, το ΤΣΜΕΔΕ το ίδιο, η εφορία το ίδιο κοκ. Στην καλύτερη θα σε τρέχει μετά ο καταγγελθείς για συκοφαντική δυσφήμιση και δεν θα ξέρεις που να κρυφτείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.