Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο 60.000 ευρώ στο ΤΕΕ για τις αμοιβές των μηχανικών


Recommended Posts

άρα χρόνια τώρα

η αμοιβή των τοπογραφικών που διαμορφώθηκε ελευθερα στην αγορά

ειναι υποκοστολογιμένη

 

καταλαβαίνετε τώρα γιατί χρειάζονται στην Ελλάδα οι ελάχιστες αμοιβές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 285
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρόνια τώρα ίσχυε το 5000λ ως ελάχιστη επί όλων των ειδών εργασιών. Δεν είναι και ευθύνη των τοπογράφων που ποτέ δεν ζήτησαν τόσα; Ξέρω ακόμα και σήμερα τοπογράφους που αμοίβονται με 300 ευρώ και ας είναι η ελάχιστη 1200 ευρώ. myri να σου πω πώς το βλέπω εγώ; Αυτοί που έχουν τα φράγκα ή που μπορούν να καλυφθούν πίσω από την ασάφεια των νόμων κάνουν όση έκπτωση θέλουν και έχουν δουλειά. Εγώ εδώ και 3 μήνες βαράω μύγες ακριβώς επειδή δεν δύναμαι να κάνω έκπτωση όσο και αν το θέλω. Ειδικά τώρα που οι ελάχιστες γίνονται νόμιμες και μάλλον θα αυξηθούν είμαι βέβαιος ότι θα βρεθώ εκτός αγοράς όσο καλός μηχανικός και αν είμαι και όσο ποιοτική εργασία και αν προσφέρω. Γιατί κανείς δεν μπορεί να μου διασφαλίσει ότι η έκπτωση που θα κάνω δεν θα θεωρηθεί ιδιαιτέρως υψηλή έναντι κάποιου ανταγωνιστή μου...

 

Λες και τόσα χρόνια που είχαμε ελάχιστες δεν γίνονταν εκπτώσεις. Βρε myri μήπως ζεις στην Αγγλία και δεν μας το λες; :P

Link to comment
Share on other sites

θα δούμε τι θα γίνει τελικά ας περιμένουμε λίγο... μάλλον άλλα λέγανε και άλλα θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το υποτίμηση είναι λίγο. Εγώ το ζω καθημερινά. Οι Τοπογράφοι θα μπορούσαν από μόνοι τους να είναι κλειστό επάγγελμα χωρίς κανένα νόμο.

Γι αυτό θα γυρίσω στα παλιά μου σχόλια περί αποφοίτων Τ.Ε.Ι και Πολιτικών Μηχανικών του εξωτερικού. Στην ουσία και οι δύο είναι το ίδιο. Απέτυχαν όταν διαγωνίστηκαν (δηλαδή συγκρίθηκαν με άλλους) να γίνουν Μηχανικοί. Αυτοί του εξωτερικού διάλεξαν τον πλάγιο τρόπο. Πήγαν στα καλύτερης ποιότητας πανεπιστήμια του εξωτερικού όπως λένε. Ξερω πολύ μεγάλο αριθμό από αυτούς ,εγώ προσωπικά, και σίγουρα και εσύ οι οποίοι προσπάθησαν μια, δύο , μέχρι και 3 φορές με το ελληνικό σύστημα και απέτυχαν παταγωδώς. Όχι απλά απέτυχαν δεν πλησίασαν καν. Και πήγαν έξω. Με το ζόρι μηχανικοί. Τότε τι νόημα έχουν οι εξετάσεις. Να γινόμαστε όλοι. Εδώ . Τουλάχιστον σπουδάζοντας στο εσωτερικό θα αφήναμε συνάλλαγμα στην Ελλάδα. Γιατί νομίζεις ότι τους δέχονται τα ξένα Πανεπιστήμια. Εμπόριο είναι. Θέλουν πελάτες. Άλλωστε μετά τις σπουδές τους στη χώρα τους θα μείνουν? Είναι δυνατόν στην Ελλάδα να έχουμε 5 φορές κατά αναλογία ατόμου περισσότερους Μηχανικούς από αναπτυγμένες χώρες του εξωτερικού? Είναι ?. Τόσο έξυπνοι ήμαστε εδώ? Και αφού είμαστε τόσο έξυπνοι γιατί έχουμε τέτοια χάλια?

Στη τελική δίκιο με την ίδια λογική έχουν και οι απόφοιτοι των ΤΕΙ. Όλοι ίσοι. Τι εσύ που έγραψες 18.5 ή και παραπάνω στις πανελλήνιες τι αυτός με 12 ή και παρακάτω. Ισοι.

Και η σύγκριση δεν γίνεται μόνο στη τεχνογνωσία η οποία με το καιρό μπορεί να αποκτηθεί και από τους ίδιους αλλά και στη γενικότερη παιδεία που έχουν. Η οποία λέει τι? Όταν με τον ίσο δρόμο δεν καταφέρνουμε να κάνουμε κάτι υπάρχει και ο πλάγιος . Είναι δείγμα παιδείας. Όλοι επιστήμονες.

Προσωπικά εγώ θα αναγνώριζα τους αποφοίτους των ΤΕΙ αν έμεναν σε αυτά που δικαιούνται. Και νομίζω ότι δικαιούνται πολλά. Και θίγουν περισσότερο τους Π.Μ απ ότι εμένα. Θεωρώ τραγικό ένας απόφοιτος ΤΕΙ το μόνο περιορισμό που έχει ως προς την εκπόνηση κτηριακών έργων να είναι το ύψος. Ο προϋπολογισμός που πάει ?Δηλαδή σε ένα ισόγειο υπερκατάστημα 10000 τ.μ έχει τα ίδια δικαιώματα με ένα αρχιτέκτονα ή ένα Π.Μ. Πάμε καλά? Μόνο το ύψος αυξάνει τη τεχνική δυσκολία ενός έργου? Το μέγεθος όχι?

Και συμφωνώ . ούτε οι Α.Τ.Μ να έχουν το δικαίωμα αυτό.

Τώρα για να αναφερθώ και στο τομέα μού? Εκεί αν εφαρμοζόταν ο νόμος τα δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ θα περιοριζόταν από μόνα τους. Ειδικά σήμερα που παντού επιβάλλεται το τοπογραφικό να είναι εξαρτημένο και να γίνεται συνόρθωση βάση νόμου δε θα είχαν πολλά δικαιώματα στη σύνταξη τους. Και που υπάρχει όμως? Άσε που θα βρεθεί και κάποιος καλοθελητής Π.Μ και θα δώσει και μια υπογραφή? Όταν έλεγα οι ΑΤΜ να μη κάνουν αρχιτεκτονικά ή στατικά εννοείτε ότι ταυτόχρονα οι υπερεπιστήμονες δεν θα πρέπει να υπογράφουν τα πάντα. Αν κάποιος είναι καλός και εξειδικευμένος στη δουλειά του κάθε μέρα που μαθαίνει , καταλαβαίνει πόσα πολλά είναι και αυτά που δε ξέρει. και κανείς δε μπορεί να είναι καλός σε όλα. Κάνεις. Γιατί σε κανένα επιστημονικό αντικείμενο δεν υπάρχει ταβάνι στη γνώση.

Αν αν αν. Αν ίσχυαν όλα αυτά θα είχαμε ανταγωνισμό. Ο οποίος θα οδηγούσε στη βελτίωση όλων .Και δε θα χρειαζόταν αμοιβές για διασφάλιση ποιότητας. Ο οποίος θα οδηγούσε στη βελτίωση όλων. Σήμερα έχουμε αναρχία. Εγώ δεν ανταγωνίζομαι συναδέλφους αλλά λαμόγια δημόσιους υπαλλήλους που στις περισσότερες περιπτώσεις είναι εργοδηγοί.

Αν κοπούν οι αμοιβές θα κοπεί κάθε νομικά ορθώς τρόπος που έχω να τους κυνηγήσω. Και αν φύγουμε από το εγώ και πάμε στο εμείς υπάρχει τρόπος. Και λέγεται ΣΔΟΕ. Σε αυτούς που υπογράφουν και φυσικά δεν κόβουν τιμολόγιο. Γιατί στα τοπογραφικά δεν κόβεται πουθενά τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

nikoue δυστυχώς για εσένα υπάρχει η Ευρωπαϊκή και Διεθνής πραγματικότητα. Δεν έχει η Ελλάδα το αλάθητο ούτε μπορεί να είναι ο απόλυτος κριτής των πάντων. Οι απόφοιτοι ΤΕ και εξωτερικού επιζητούν τα ίδια δικαιώματα στην Ελλάδα με αυτά που τους απονέμονται και στις άλλες χώρες. Δεν είναι αφύσικο να έχω Α δικαιώματα στην Γερμανία με το πτυχίο του ΤΕΙ και Β<Α δικαιώματα στην Ελλάδα; Είναι ο βαθμός εισαγωγής το απόλυτο κριτήριο για την μετέπειτα πορεία κάποιου; Αν δηλαδή εγώ μετά το ΤΕΙ κάνω master στο ΕΜΠ τί θα πεις τότε; Ότι και πάλι δεν είμαι άξιος να ασκώ το επάγγελμα; Γιατί αυτό λέει τώρα το ΤΕΕ. Τέλος πάντων αν διαβάσεις αντίστοιχα θέματα θα βρεις πλούσιο υλικό που απαντά πλήρως σε όλα αυτά που λες. Πάντως όπως έχω ξαναπεί ο φόβος του ανταγωνισμού συνήθως υποδηλώνει έλλειψη προσόντων ή υποτίμηση των δυνατοτήτων του ατόμου.

 

"Αν κοπούν οι αμοιβές θα κοπεί κάθε νομικά ορθός τρόπος που έχω να τους κυνηγήσω"

 

Τόσα χρόνια που υπάρχουν οι αμοιβές δεν είδα κανέναν να κυνηγά κανέναν. Ούτε το ΤΕΕ δεν ασχολήθηκε με τις κρυφές εκπτώσεις γιατί είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο να αποδειχθεί. Στην τελική η δωρεά μεταξύ φυσικών προσώπων* δεν απαγορεύεται οπότε μάλλον και το ΣΔΟΕ λίγα πράγματα μπορεί να κάνει.

 

*Αυτό μόλις τώρα το σκέφτηκα ως τρόπο συγκάλυψης της έκπτωσης ή τη δικαιολόγηση απόκτησης περιουσιακών στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τίποτα απο αυτα που έγραψα. Αν έθετα το παραπάνω ως θέμα έκθεσης τοτε για την απαντηση σου θα έλεγα " Έκτός Θέματος "

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική η δωρεά μεταξύ φυσικών προσώπων* δεν απαγορεύεται οπότε μάλλον και το ΣΔΟΕ λίγα πράγματα μπορεί να κάνει.

 

*Αυτό μόλις τώρα το σκέφτηκα ως τρόπο συγκάλυψης της έκπτωσης ή τη δικαιολόγηση απόκτησης περιουσιακών στοιχείων.

λάθος το σκέφτηκες

τα πράγματα είναι πολύ αυστηρά στις δωρεές παροχής υπηρεσιών (αυτοπαράδοση) κλπ

πληρωνεις ΦΠΑ έχει κάποια φορολογία και πολλά άλλα

το διάβασα πρόσφατα με την ευκαιρία των ρυθμίσεων για συγγενείς

Link to comment
Share on other sites

@nikoue νομίζω οτι εσύ είσαι εκτός θέματος.Η θέση σου έχει χιλιοειπωθεί απο απόφοιτους πολυτεχνείων χωρίς να βγεί καμία άκρη...

 

@cna Δεν έχεις βαρεθεί να λες τα ίδια και τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

@cna Το λέω για να μη μπαίνουμε πάάάάλι σ αυτό το φαύλο κύκλο που δεν έχει κανένα νόημα και γίνει ακόμα ένα thread πεδίο μάχης...Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.