Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Μη θερμαινόμενοι χώροι


ΗΛΙΑΣ Ζ.

Recommended Posts

Ας πούμε ότι μέσα σε άνα διαμέρισμα έχω μία αποθηκη που δεν τη θερμαίνω. Σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ, πρέπει να την εντάξω στη θερμική ζώνη του διαμερίσματος. Θα θεωρήσω δηλαδή ότι θερμαίνεται.

 

Οι τοίχοι που ορίζουν την αποθήκη, θα μπουν στο πρόγραμμα όπως θα κατασκευαστούν στην πραγματικότητα, ή όπως θα κατασκευάζοταν αν η αποθήκη ηταν θερμαινόμενη? Δηλαδή αν η αποθήκη έχει εξωτερικό τοίχο, αυτός θα θεωρηθεί μονωμένος? Αφού η αποθήκη είναι μθχ, μπορούμε να μην τον μονώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε θερμική ζώνη όμως πρέπει να ορίσουμε σύστημα θέρμανσης. Πως στέκει να ορίσουμε σύστημα θέρμανσης για μη θερμαινόμενο χώρο?

 

Δεν είναι απαραίτητο.

Π.χ. Σύμφωνα με εγκύκλιο που υπάρχει εξαιρούνται ΠΕΑ κτίρια με χρήσεις:

βιομηχανίας, βιοτεχνίας, εργαστηρίου, αποθήκης, στάθμευσης αυτοκινήτων, πρατήρια υγρών καυσίμων.

 

Συνεπώς μπορείς την αποθήκη (μεγαλύτερη του 10%) να την βάλεις σε άλλη θερμική ζώνη και να μην κάνεις μελέτη

 

Έτσι πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

mixmentzos, αν η αποθήκη ενταχθεί σε κάποια θερμική ζώνη, δεν απαιτείται μελέτη? Εδώ ερχόμαστε στο ερώτημα που κάνω στο #11.

 

g-volos, γιατί να τη μονώσω? Αφού είναι μθχ.

 

Δεν αντιδρώ στη μόνωση των 5m2 κελύφους της αποθήκης (έτσι και αλλιώς θα μονωθεί και αυτό), απλά θέλω να καταλάβω το σκεπτικό της ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω μία μελέτη ΚΕΝΑΚ ισόγειας κατοικίας, που από κάτω είναι μπαζωμένο (με στάθμη πάνω από στάθμη εδάφους..). Σαν δάπεδο της κατοικίας βάζω επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο (αφού έχω ορίσει ΜΘΧ το μπάζωμα κλπ κλπ...), και θα ήθελα να μου πείτε τι θερμογέφυρες προτείνετε να βάλω.

(Ενημερωτικά. δουλεύω το πρόγραμμα της Civiltech)

Link to comment
Share on other sites

Οτι θερμογέφυρες θα είχε σαν μθχ δηλ. δάπεδο σε προεξοχή/πυλωτή.

 

Πρόσεξε με το πρόγραμμα. Να τσεκάρεις αν μεταφέρθηκαν σωστά οι θερμογέφυρες από το πρόγραμμά σου στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Η θεώρηση του υπερυψωμένου χώρου πάνω από το έδαφος ως μθχ, ισχύει για όλες τις παραμέτρους του, όπως και τις θερμογέφυρες.

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει πλέον έδαφος από κάτω αλλά κενός μθχ. Είναι το μοντέλο που προσομοιώνει καλύτερα αυτήν την κατάσταση.

 

Σημειωτέον ότι οι θερμογέφυρες προς έδαφος δεν μετράνε (=0).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το βάζεις με επαφή με ΜΘΧ και όχι με έδαφος;

 

Επειδή έτσι προβλέπει η ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ. Αν το δάπεδο είναι πάνω από την στάθμη 0, είτε είναι επιχωματωμένος είτε όχι ο χώρος από κάτω θεωρείται ως ΜΘΧ, εκτός βέβαια αν δεν είναι κλειστός χώρος.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη...

Στις ΤΟΤΕΕ λέει πως αλλάζουμε και την τιμή του ονομαστικού συντελ. θερμοπερατότητας σε

U=4.50 w/m2k...

εννοεί τη θερμοπερατότητα προς έδαφος, προς εξωτερικό αέρα, ή προς Μ.Θ.Χ. ; (έχω μπερδευτεί λίγο...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.