Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Η τεκμαρτή δαπάνη για την κατοικία θα βαρύνει αυτόν που κατοικεί στη συγκεκριμένη οικία και στην προκειμένη περίπτωση είναι αυτός που αποδέχεται την δωρεάν παραχώρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά καταχωρημένο από maximos75

ΝαΤέλος να ρωτήσω κάτι. Η εκκθαριστική μου για πρώτη φορά βγαίνει πιστωτική για το 2010. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση μεταφέρεται στο ΦΠΑ του 2011 ή μου δίνουν λεφτά πίσω ?

 

Μεταφέρετε στην επόμενη χρονιά προς συμψηφισμό (υπό προυποθέσεις τις οποίες εσύ πληρείς ).

Σωτήρη, μπορείς να γίνεις πιο σαφής;;

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει δωρεάν παραχώρηση, αυτός που τη δέχεται πρέπει να το δηλώσει στα τεκμήρια διαβίωσης του Ε1?

 

ναι, λέει μισθωμένη ή δωρεαν παραχωρούμενη στον 203

Link to comment
Share on other sites

Η τεκμαρτή δαπάνη για την κατοικία θα βαρύνει αυτόν που κατοικεί στη συγκεκριμένη οικία και στην προκειμένη περίπτωση είναι αυτός που αποδέχεται την δωρεάν παραχώρηση.

 

Κάποιος ο οποίος μένει μόνος του σε οικία που ανήκει στη μητέρα του, θεωρείται φιλοξενούμενος ή ότι του έχει παραχωρηθεί δωρεάν;

Και η δωρεάν παραχώρηση που αναφέρεται στο πίνακα 5.1 του Ε1 αφορά δωρεάν παραχώρηση για κατοικία ή επαγγελμα ή δεν έχει σημασία ;

Προσωπικά εγώ κατοικώ μόνος σε σπίτι που μου έχει παραχωρήσει δωρεάν η μητέρα μου για έδρα του επαγγέλματος μου. Πρέπει να συμπληρώσω το πίνακα 5.1 (δωρεάν παραχώρηση ) ή το κουτάκι 10 του πίνακα 7 (φιλοξενούμενος ) ;

Link to comment
Share on other sites

ο πίνακας 5.1 αφορα κατοικία. εφόσον το έχεις δηλώσει ως επαγγελματική έδρα, άσχετα με το αν το γραφείο σου το έχεις κάνει σπίτι σου, δεν μπορείς να το δηλώσεις εκει

Link to comment
Share on other sites

Ο πίνακας 5.1 αναφέρεται σε αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης για κατοικία.Αν σου έχει παραχωρηθεί ως κατοικία και ως επαγγελματική έδρα(ή έστω ένα μέρος αυτού), τότε θεωρώ οτι τον επαγγελ. χώρο δε θα τον λάβεις υπ' όψιν σου στον υπολογισμό των δηλουμενων τετραγωνικών.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έτσι πιστεύω αλλά προβληματίζομαι στο ότι το συμφωνητικό που θεωρείς στην εφορία είναι είτε κατοικίας είτε επαγγελματικής στέγης, ενα απο τα δύο και όχι και τα δύο ακόμα κ αν αναγράφεται ότι μέρος αυτού θα χρησιμοποιηθεί ως επαγγελματική στέγη. Η διαφορά είναι στη διαφορετική φορολογική και νομική αντιμετώπιση. πχ επαγγελματικη΄στέγη επιβαρυνει τον ιδιοκτήτη με χαρτόσημο το οποίο μετακύλυεται στον μισθωτή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω ακούσει κι απο άλλον αυτό που λες....Άρα μάλλον το δηλώνει υποχρεωτικά σαν επαγγ. στέγη και δεν υφίσταται τεκμήριο διαβίωσης......

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο περί τεκμηρίων συζύγων:

 

-Αυτοκινητο στο όνομα της γυναίκας= 3.600,00

-Διαβίωσης-κατοικίας (50%-50% κυριοτητα)= 25.000,00

-Ελάχιστο 5.000,00 (για παντρεμένους)

 

Άρα σύνολο=33.600,00 το οποίο είναι και φορολογητέο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.