Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

τότε θεωρώ οτι τον επαγγελ. χώρο δε θα τον λάβεις υπ' όψιν σου στον υπολογισμό των δηλουμενων τετραγωνικών.

 

Δε νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Κι εγώ την κατοικία μου δηλώνω ως έδρα (τμήμα αυτής προφανώς), αλλά όλα τα τ.μ. δηλώθηκαν στην αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιος ο οποίος μένει μόνος του σε οικία που ανήκει στη μητέρα του, θεωρείται φιλοξενούμενος ή ότι του έχει παραχωρηθεί δωρεάν;

Και η δωρεάν παραχώρηση που αναφέρεται στο πίνακα 5.1 του Ε1 αφορά δωρεάν παραχώρηση για κατοικία ή επαγγελμα ή δεν έχει σημασία ;

Προσωπικά εγώ κατοικώ μόνος σε σπίτι που μου έχει παραχωρήσει δωρεάν η μητέρα μου για έδρα του επαγγέλματος μου. Πρέπει να συμπληρώσω το πίνακα 5.1 (δωρεάν παραχώρηση ) ή το κουτάκι 10 του πίνακα 7 (φιλοξενούμενος ) ;

Αν μένεις με τους δικούς σου τότε θεωρείσαι φιλοξενούμενος και για το τεκμήριο διαβίωσης ισχύει:

"Αδυναμία συμπλήρωσης της ένδειξης «Φιλοξενούμενος» στο πεδίο «Ονοματεπώνυμο Εκμισθωτή» .

- Σε περίπτωση φιλοξενίας , αναγράψτε στον κωδικό 801 τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που σας φιλοξενεί χωρίς να συμπληρώσετε τους κωδικούς 091, 097 και 811.

Η συμπλήρωση του ονοματεπωνύμου ή της επωνυμίας του εκμισθωτή, γίνεται αυτόματα με την πληκτρολόγηση του Α.Φ.Μ. στο σχετικό κωδικό (801, 802 κ.λπ.).

 

Πηγή: http://www.fimes.gr/2011/05/forologiki-dilosi-2011-apodeixeis-e1-e2-e3-e9/"

 

Δωρεάν παραχώρηση σημαίνει ότι μένεις (μόνος σου) σε οικία που σου έχει παραχωρηθεί, χωρίς να μένει εκεί και αυτός/αυτοί που σου έχει/έχουν παραχωρήσει. Τότε πας με βάση τον Πίνακα 5.1. Ο ανωτέρω σύνδεσμος το ξεκαθαρίζει:

"Πως δηλώνεται η δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι 200 τμ από γονέα σε παιδί και αντίστροφα;

- Α) Αυτός που το παραχωρεί το δηλώνει μόνο στο Ε2 σαν δωρεάν παραχώρηση.

Β) Αυτός που το κατοικεί, το δηλώνει στον πίνακα 5.1α επιλέγοντας τον κωδικό 203 (δωρεάν παραχωρημένη κατοικία)."

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Αν ο χώρος που έχουμε το γραφείο μας είναι ιδιόκτητος είναι απαραίτητο να βάλουμε κάποιο συμβολικό μίσθωμα για την επαγγελματική μας στέγη;;

Link to comment
Share on other sites

1) Δηλώνεις το μίσθωμα στα έξοδά σου (Ε3) και το "τεκμαρτό έσοδο" στο Ε1.

2) Δεν δηλώνεις ούτε έξοδο ούτε το αντίστοιχο έσοδο.

3) Σε κάθε περίπτωση θα υποβληθεί και το έντυπο Ε2.

Link to comment
Share on other sites

1) Δηλώνεις το μίσθωμα στα έξοδά σου (Ε3) και το "τεκμαρτό έσοδο" στο Ε1.

2) Δεν δηλώνεις ούτε έξοδο ούτε το αντίστοιχο έσοδο.

3) Σε κάθε περίπτωση θα υποβληθεί και το έντυπο Ε2.

Μου παραχωρείται δωρεάν μέρος (10.3 τ.μ.) της οικίας των γονέων μου για χρήση ως επαγγελματική έδρα. Είναι συγκύριοι σε ίσο ποσοστό (50%). Υπάρχουν δύο ίδιεσ υπεύθυνες δηλώσεις μία για κάθε γονέα που έχουν υποβληθεί στη ΔΟΥ κατά την έναρξη επαγγέλματος. Έτσι στο Ε3, συμπληρώνω στο 906 τον ΑΦΜ του ενός (είναι η γραμμή δωρεάν παραχώρησης) και στο 671 τον ΑΦΜ του άλλου με συμβολικό ποσό 0.01 Ευρώ γιατί αλλιώς δεν το δέχεται το σύστημα!

1) Θα πρέπει το ποσό αυτό να το βάλω στο Ε1 οπωσδήποτε και πού;

2) Θα πρέπει να υποβάλλω Ε2;;;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Είμαι μηχανικός, ελεύθερος επαγγελματίας. Φέτος υποβάλλω πρώτη φορά κοινή δήλωση με την σύζυγο, η οποία είναι μισθωτός. Η προθεσμία (ηλεκτρονικής) υποβολής είναι η 15 Ιουνίου, δηλαδή η ημερομηνία των μισθωτών για ηλεκτρονική δήλωση, ή θα είναι 20 Μαΐου, δηλαδή η ημερομηνία των ελεύθερων επαγγελματιών? Φαντάζομαι ότι θα είναι 15 Ιουνίου, αλλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ζήσετε.

Θα πας με την ημερομηνία της συζύγου.

 

Μου παραχωρείται δωρεάν μέρος (10.3 τ.μ.) της οικίας των γονέων μου για χρήση ως επαγγελματική έδρα. Είναι συγκύριοι σε ίσο ποσοστό (50%). Υπάρχουν δύο ίδιεσ υπεύθυνες δηλώσεις μία για κάθε γονέα που έχουν υποβληθεί στη ΔΟΥ κατά την έναρξη επαγγέλματος. Έτσι στο Ε3, συμπληρώνω στο 906 τον ΑΦΜ του ενός (είναι η γραμμή δωρεάν παραχώρησης) και στο 671 τον ΑΦΜ του άλλου με συμβολικό ποσό 0.01 Ευρώ γιατί αλλιώς δεν το δέχεται το σύστημα!

1) Θα πρέπει το ποσό αυτό να το βάλω στο Ε1 οπωσδήποτε και πού;

2) Θα πρέπει να υποβάλλω Ε2;;;:confused:

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και δεν έχω δηλώσει πότε τίποτα. Τώρα σωστά είναι, λάθος είναι... Δε ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Αν μένεις με τους δικούς σου τότε θεωρείσαι φιλοξενούμενος και για το τεκμήριο διαβίωσης ισχύει:

"Αδυναμία συμπλήρωσης της ένδειξης «Φιλοξενούμενος» στο πεδίο «Ονοματεπώνυμο Εκμισθωτή» .

- Σε περίπτωση φιλοξενίας , αναγράψτε στον κωδικό 801 τον Α.Φ.Μ. του προσώπου που σας φιλοξενεί χωρίς να συμπληρώσετε τους κωδικούς 091, 097 και 811.

Η συμπλήρωση του ονοματεπωνύμου ή της επωνυμίας του εκμισθωτή, γίνεται αυτόματα με την πληκτρολόγηση του Α.Φ.Μ. στο σχετικό κωδικό (801, 802 κ.λπ.).

 

Πηγή: http://www.fimes.gr/2011/05/forologiki-dilosi-2011-apodeixeis-e1-e2-e3-e9/"

 

Δωρεάν παραχώρηση σημαίνει ότι μένεις (μόνος σου) σε οικία που σου έχει παραχωρηθεί, χωρίς να μένει εκεί και αυτός/αυτοί που σου έχει/έχουν παραχωρήσει. Τότε πας με βάση τον Πίνακα 5.1. Ο ανωτέρω σύνδεσμος το ξεκαθαρίζει:

"Πως δηλώνεται η δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι 200 τμ από γονέα σε παιδί και αντίστροφα;

- Α) Αυτός που το παραχωρεί το δηλώνει μόνο στο Ε2 σαν δωρεάν παραχώρηση.

Β) Αυτός που το κατοικεί, το δηλώνει στον πίνακα 5.1α επιλέγοντας τον κωδικό 203 (δωρεάν παραχωρημένη κατοικία)."

 

Απ' ότι καταλαβαίνω ανήκω στη δωρεάν παραχώρηση. Αυτό σημαίνει όμως ότι πρέπει να το δηλώσω και στο E2;:-o

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.