Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Μου φαίνεται πολύ λίγο για 3 μήνες καθυστέρηση.

Το επιτόκιο είναι 0.66% μηνιαίως στην περίπτωσή σου.

2015* (1.0066)^3 = 2055.16

 

(Το 1.0066 για όσους δεν ξέρουν προκύπτει ως εξής: 100% το αρχικό ποσό + 0.66% ο τόκος = 100/100+0,66/100=1,0066)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κ εμένα μου φαίνεται υπερβολικά μικρό. Αυτό που ανέφερα είναι αυτά που μου είπε η υπάλληλος στην είσπραξη στο ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης όταν τη ρώτησα αυτόν τον Απρίλιο. Εάν δεν ξέρουν τι τους γίνεται κ λένε αρλούμπες άλλο θέμα.

Το επιτόκιο είναι παρονυχίδα μπροστά στο θέμα μας κάποιος πρέπει να κάνει μια αρχή κ να οργανωθούμε.

 

______________________________________________________________

(Τα σχόλια περί καταγγελίας, έχουν μεταφερθεί σε άλλο θέμα).

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Link to comment
Share on other sites

Τι να πως συνάδελφοι. Δεν πιστεύω να μου κάναν σκόντο επειδή με είδαν όμορφο.

Πάντως το επιτόκιο είναι περίπου 8% ετησίως. (χωρίς ανατοκισμό)

Όταν κάνεις 10μηνο διακανονισμό το αρχικό ποσό των 2015,52€ γίνεται 2120,33€, δηλαδή τόκοι 104,81€. Δηλαδή κάπου 5,2% ετησίως. (χωρίς ανατοκισμό)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Έχω διαβάσει όσα έχετε γράψει και συμφωνώ με κάποιες φωνές ώστε να κάνουμε κάτι. Αυτοί που είναι στην διοίκηση του ΤΕΕ δεν είναι μηχανικοί δεν βλέπουν πως τα πράγματα είναι δύσκολα και δεν μπορούμε να πληρώσουμε της ασφαλιστικές μας εισφορές; Δεν έχουν πάρει το μήνυμα ότι πολύ μηχανικοί θέλουν να φύγουν από το ταμείο με αποτέλεσμα θα χάνει το ταμείο. Δέκα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και μία καλή πρωία μου ανακοίνωσαν ότι απολύομαι γιατί έπαιρνα αρκετά χρήματα. Έθεσα το ερώτημα για μείωση αποδοχών η απάντηση είναι πολλά τα χρήματα που δίνει ο εργοδότης για εισφορές στο ταμείο μας. Έχω κάνει αίτηση στον ΟΑΕΔ για ταμείο ανεργίας 12-1-2011 θα μου απαντήσουν. Και εγώ είχα τις ίδιες απορίες-ερωτήσεις με τους συναδέλφους τη να κάνω με το ταμείο μας. Αυτά που λέγονται εδώ τα διαβάζει κανένας από την διοίκηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Διαβάζω καιρό το φόρουμ. Γίνεται τρομερή προσπάθεια εδώ μέσα. Νομίζω πως ο τομέας των μηχανικών είναι από τους πιο πολύπλοκους και υπάρχουν τόσα "σκοτεινοί" τομείς που καταφέρνετε να "φωτίσετε" και φυσικά υπάρχουν άλλοι τόσοι!! Οκ οκ σταματαώ τα καλά λόγια :P

 

Στο θέμα μας. Είναι 27 ετών, νέος μηχανικός, άνεργος χωρίς προυπηρεσία στον τομέα μου. Μακάρι το πρώτο ποστ μου να ήταν ερώτηση για το τι θα έπρεπε να κάνω στην εργασία μου...δυστυχώς ήρθαν έτσι που και εγώ με τη σειρά μου θέλω να επαναφέρω το συγκεκριμένο θέμα. Όχι τόσο της διαγραφής αλλά του πως θα μπορέσουμε να κινηθούμε για να σταματήσει πλέον αυτό το "ρουφηγμα αίματος" από το ΤΣΜΕΔΕ. Να είχαμε και "αίμα"...δανεικά από γονείς κυρίως. Καλό είναι να έχεις ιατροφαρμακευτική κάλυψη, αλλά να έχεις επιλογή ρε γμτ..ζητάμε κάτι παράλογο? Για να ξέρω δλδ..

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινούσα τώρα από την αρχή (μόλις είχα πάρει το δίπλωμα), η απάντηση είναι σαφέστατη: θα περίμενα. Δεν θα έδινα εξετάσεις στο ΤΕΕ προς το παρόν ώστε να μην αναγκαστώ να γραφώ και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Θα διερευνούσα τις προοπτικές πρώτα και μετά θα αποφάσιζα. Αν δεν έβλεπα προοπτικές (600-800 και 1000 ακόμα ευρώ το μήνα με ΑΠΥ δεν αποτελούν προοπτική για Μηχανικό για καθαρά οικονομικούς λόγους-δε βγαίνουν οι εισφορές και το ψωμί της ημέρας), με πάσα ειλικρίνεια και σοβαρότητα, σου λέω ότι θα κρατούσα το δίπλωμα στην κορνίζα και θα στρεφόμουν σε άλλο τομέα. Εμπόριο, υπάλληλος γραφείου, αγρότης, online shop, οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινούσα τώρα από την αρχή (μόλις είχα πάρει το δίπλωμα), η απάντηση είναι σαφέστατη: θα περίμενα. Δεν θα έδινα εξετάσεις στο ΤΕΕ προς το παρόν ώστε να μην αναγκαστώ να γραφώ και στο ΤΣΜΕΔΕ.

Θα διερευνούσα τις προοπτικές πρώτα και μετά θα αποφάσιζα. Αν δεν έβλεπα προοπτικές (600-800 και 1000 ακόμα ευρώ το μήνα με ΑΠΥ δεν αποτελούν προοπτική για Μηχανικό για καθαρά οικονομικούς λόγους-δε βγαίνουν οι εισφορές και το ψωμί της ημέρας), με πάσα ειλικρίνεια και σοβαρότητα, σου λέω ότι θα κρατούσα το δίπλωμα στην κορνίζα και θα στρεφόμουν σε άλλο τομέα. Εμπόριο, υπάλληλος γραφείου, αγρότης, online shop, οτιδήποτε.

 

Αν και λίγο offtopic, αλλά την καριέρα του μηχανικού στο εξωτερικό γιατί την απορρίπτεις; Ντε και καλά Ελλάδα; Δηλαδή καλύτερα αγρότης στην Ελλάδα παρά μηχανικός στο εξωτερικό;

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή για το ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο offtopic, αλλά την καριέρα του μηχανικού στο εξωτερικό γιατί την απορρίπτεις; Ντε και καλά Ελλάδα;

 

Δεν την απορρίπτω. Το λέω εδώ και καιρό. Όχι βέβαια ότι σε "πολιτισμένους" προορισμούς του εξωτερικού τα πράγματα είναι ρόδινα. Απλά λόγω ηλικίας πλέον και για άλλους προσωπικούς λόγους, θα πρέπει μάλλον να εξαντλήσω τις πιθανότητες στην Ελλάδα πρώτα, ακόμα και αν αυτό σημαίνει να κάνω κάτι άλλο εντελώς άσχετο με το μηχανιλίκι. Αν ήμουν ξανά 25 ετών, θα στάθμιζα ακριβώς ισότιμα την πιθανότητα να φύγω έξω με το να κάνω κάτι άλλο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα αυτό είναι εξαιρετικά σοβαρό. Ισως πρέπει να μαζέψετε υπογραφές, ίσως πρέπει να κάνετε ένα site στο οποίο ονομαστικά όλοι, με αριθμό μητρώου ΤΕΕ θα εκδηλώνετε την διαμαρτυρία σας. Με το να συζητάτε μεταξύ σας, δεν εξωτερικεύετε κατάλληλα το πρόβλημα και ως εκ τούτου δεν γίνεται γνωστό. Και όταν δεν είναι γνωστό ευρέως, είναι σχεδόν σαν να μην υπάρχει καν. . .

 

απλώς μια ιδέα : Κάντε site,blog διαμαρτυρίας (για αρχή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.