Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ περί δικαιώματος υπογραφής εξαρτημένων τοπογραφικών διαγρ/των


GRTOPO

Recommended Posts

το παρόν κλειδώνεται προσωρινά για ευνόητους λόγους.

 

Είναι αδιανόητο να μην μπορούμε να συζητήσουμε σε ήρεμους ρυθμούς.

 

DOOM

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι??? Πως λέμε τοπογράφος ΕΜΠ (χωρίς τελείες ανάμεσα) = ΕΜΠειροτέχνης....

έτσι λέμε και γεωμέτρης, γεωδαίτης,... η ακόμα και την Κυπριακή ορολογία για τον τοπογράφο :Χωρομέτρης!!! Φυσικά οι Κύπριοι ... έχουν πτυχίο!!

Φυσικά τα γεωμέτρης, γεωδαίτης, Χωρομέτρης είναι ιδιώνυμα του τοπογράφου κι όχι ... η βασική ειδικότητα!!!

Είπαμε στην Ελλάδα είσαι ό,τι ΔΗΛΩΣΕΙΣ!!!

Σταμάτησες να παίρνεις ??? Κακώς!!!! Ελα... πάμε μαζί!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό

Παρακαλώ τα επόμενα μηνύματα εντός θέματος.

Απο τους κανόνες συμμετοχής: "Σχόλια και χαρακτηρισμοί επί προσωπικού δεν θα γίνονται αποδεκτοί, όπως άλλωστε και σε όλο το υπόλοιπο φόρουμ. Οι συζητήσεις πρέπει να διεξάγονται σε ήπιους τόνους, διαφορετικά το θέμα να κλειδωθεί οριστικά "

Παραθέστε τις απόψεις σας με επιχειρήματα, χωρίς αφορισμούς και απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνω με την αποφαση αυτην η οποια προσωπικα μου ελυσε τα χερια και μου εδωσε δουλεια επιτελους

ως ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕ

μπορω να συντασω τοπογραφικα εξαρτημενα και μη αρκει

να μην ιδρυω δικτυα

και να μην κανω κανω επιλυσεις με Μ.Ε.Τ.(κανενα προβλημα)

 

οποτε μπορω να παρουσιαζω εξαρτησεις με οπισθοτομια η εμπροσθοτομια

μεθοδους οικολογικες στο περιβαλλον.

 

και εγω θα ειμαι της αποψης οτι η τοπογραφια ειναι για τους τοπογραφους...

Link to comment
Share on other sites

@castor, όπως σου είπε κι ο συνάδελφος ξαναδιάβασε την απόφαση

εσάς σας βγάζει έξω...μόνο του πολιτικούς υπομηχανικούς αφήνει...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα τώρα , ειλικρινα συγχαρητήρια στους εκπρόσωπους των τοπογράφων αφού καταφέρνουν να είναι μέσα σε κάθε τύπου άδειες ενώ διεκδικούν και την αποκλειστικότητα σε τοπογραφικά. (σε αυτό δικαιολογημένα)

 

Οι δικοι μας σε λιγο θα αποδεχτουν να μην εχουν δικαιωμα σε ΗΜ μελετες οι ΜΜ , ΗΜ μηχανικοι.

Το εκαναν ηδη με τους επιθεωρητες

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ειλικρινά, πες μου πόση ανάμειξη έχεις διαπιστώσει στην διαδικασία έκδοσης αδειών (πλήν προφανως της εκπόνησης του τοπογραφικού διαγράμματος) από συναδέλφους του κλάδου μου!! Εγώ με απόλυτη ειλικρίνεία λέω ελάχιστη (μπορεί επειδή είμαι μικρός και άπειρος). Επιπλέον, κανένας μα κανένας από τους συναδέλφους τοπογράφους δεν έχει υπερασπιστεί την διατήρηση του δικαιώματος να μπορούν να αναλάβουν Ο.Α. (με τους όποιους περιορισμούς) αλλά αντίθετα όλοι δηλώσαν πρόθυμοι να παραιτηθούν αυτού του επαγγελματικού δικαιώματος προκειμένου να δοθεί στον κλάδο μας αποκλειστικό δικαιώμα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων.

Για την ιστορία, είμαι απόλυτα σύμφωνος να δοθούν δικαιώματα σύνταξης τοπογραφικών διαγραμμάτων στους τεχνολόγους τοπογράφους μηχανικούς και καλό είναι να το διεκδικήσουν δυναμικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.