Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ περί δικαιώματος υπογραφής εξαρτημένων τοπογραφικών διαγρ/των


GRTOPO

Recommended Posts

Συνάδελφε μην τα ισοπεδώνουμε όλα, όλα αυτά που αναφέρεις και μερικά παραπάνω εγώ μπορώ να στα εξηγήσω και να στα αναλύσω. Το οτι η σφραγίδα λέει Τ.Ε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις. Έχουμε αρκετά διαβάσει βιβλία και σημειώσεις τοπογραφίας, γεωδαισίας γεωδαιτικής αστρονομίας και άλλα, και ένα μικρό ποσοστό από εμάς κάνει πολύ καλά την δουλειά του.

Αλλά η πλειοψηφία δεν γνωρίζει όχι να κάνει συνόρθωση δικτύου αλλά ούτε όδευση να λύσει!

Οι περισσότεροι μηχανικοί τοπογράφοι και μη παιρνουν ένα gps πατάνε ένα fixed και έχουν την εντύπωση ότι όλα είναι οκ. Με το δε ταχύμετρο χτυπάνε αυτά που δεν πιάνει το gps και όλα καλά έως εκεί. Σε αυτούς όχι μόνο τα εξαρτημένα άλλα και τα απλά να κόψει!!!

Επίσης το άλλο σημαντικό το θέμα των αμοιβών των τοπογραφικών εργασιών, δεν μπορούμε να χάνουμε δουλειές επειδή ορισμένοι δουλεύουν με 10Ε/στρ. ναι καλά ακούσατε.

Link to comment
Share on other sites

@mandreakis αυτά που ρωτάς έχουν απαντήσει συνάδελφοί σου σε πολλά post, τα οποία δεν έκανες καν τον κόπο να τα ψάξεις.

Η απάντηση είναι κάθε κατεργάρης στον πάγκο του, πιστεύω ότι έγινα κατανοητός.

Μην απειλείτε τους ΤΕ, είναι οι μόνοι που δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Τόσα χρόνια έχουν μάθει να επιβιώνουν.

Αλλά επειδή δεν μπορείτε να χτυπήσετε τον γάιδαρο βαράτε το σαμάρι...

Αντε ΥΠΕΚΑ βάλε την υπογραφή σου..

Link to comment
Share on other sites

Και εδω υπογραφουν Π.Μ.?

Ξυπνατε επιτελους και ζητηστε ολοι Π.Ε. ,Τ.Ε. συγκεκριμενα επαγγελματικα δικαιωματα αναλογα με τις σπουδες σας και μην τσακωνεστε για τα ψιχουλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αλληλεγγύη από τους ΤΕ λοιπών κατηγοριών προς τους ΤΕ Τοπογράφους είναι φοβερή πάντως.

 

Οι πατερούληδες μας μάραναν πάντως που κόπτονται για τους άλλους θεωρητικά αλλά στην πράξη κοιτάνε πως να αρπάξουν ό, τι μπορούν παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

του διπλωματούχου ΠΜ η οποία ειδικότητα είναι η μόνη για την οποία υπάρχει πρόβλεψη βάση της υπάρχουσας νομοθεσίας;

Αυτό το τελευταίο, κακώς συμβαίνει, είναι κατάλοιπο παλαιών εποχών όπου και το πρόγραμμα σπουδών των ΠΜ ήταν διαφορετικό αλλά και ανυπαρξία εξειδικευμένων σχολών στο αντικείμενο της Τοπογραφίας υπήρχε, αλλά εν πάσει περιπτώσει είναι ξεκάθαρο βάση της προαναφερόμενης νομοθεσίας! Οι διπλωματούχοι Πολιτικοί Μηχανικοί (και οι Υπομηχανικοί) -γιατί πολύ απλά δεν υπήρχαν άλλοι τότε και σε αυτούς και μόνο αναφέρονται οι σχετικές διατάξεις- καλώς ή κακώς με τα σημερινά πλέον δεδομένα, έχουν επαγγελματικά δικαιώματα στα Τοπογραφικά. Με αυτά τα δεδομένα πορευόμαστε μέχρι να μπει το πράγμα σε τάξη.

 

Δηλαδή ο ΠΜ του 2011 είναι ίδιος με τον ΠΜ του 1934 και έχει κληρονομήσει τα δικαιώματα , ενώ ο ΤΕ του 2011 δεν κληρονομεί τα δικαιώματα του 1972 του υπομηχανικού τον οποίο διαδέχθηκε .

 

Περίεργη άποψη περί κράτους δικαίου και συνεχείας , ομολογώ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βάση της υπάρχουσας νομοθεσία, όχι, δεν τα κληρονομεί. Δε νομίζω ότι έχει σημασία η προσωπική μου άποψη (καθώς δε γνωρίζω από πρώτο χέρι τι επιπλέον διδάσκονταν οι Υπομηχανικοί έναντι των πρόσφατων αποφοίτων ΤΕΙ). Το μόνο που έχει σημασία, είναι τι προβλέπει όμως αυτή η νομοθεσία. Όταν (όπως επιβάλλεται) αλλάξει, το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει από τον ιδρυτικό νόμο ότι τα αντίστοιχα τμήματα ΤΕΙ δεν είναι συνέχεια των υπομηχανικών αλλά νέα. Για αυτό και υπάρχει η ανάγκη για τα ΠΔ.

 

Όσο για αυτούς που χαίρονται για την αυθαιρεσία/παρανομία του κράτους απέναντι στους πολίτες του, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια. Και στην κατοχή είχαμε τέτοιους, και στη χούντα είχαμε τέτοιους...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ είμαι από ΑΣΤΕΜ θα σου πω απλά ότι μέχρι το 1972 οι υπομηχανικοί διδάσκονταν σε 4 χρόνια τα ανάλογα των ΠΜ της εποχής και έκαναν και τις τρείς ειδικότητες .

 

Οταν το 1973 έγιναν οι ΑΣΤΕΜ , τότε έγιναν 3 σχολές με 3 χρόνια σπουδές και 6 μήνες πρακτική η κάθε μία , που έβγαζαν δομικούς , συγκοινωνιακούς και τοπογράφους .

Προφανώς στα 3 χρόνια διδάσκονταν περισσότερα μαθήματα γιά κάθε μία ειδικότητα , από ότι στο ενιαίο 4ετές πρόγραμμα .

 

Αλλωστε αν ήθελες να πας γιά δεύτερο πτυχίο χρειαζόσουν 2 η 3 εξάμηνα επιπλέον σπουδές , δηλαδή πάνω από 5,5 χρόνια και γιά τις 3 ειδικότητες .

 

Παρ' όλα αυτά εγώ με ένα εξάμηνο τοπογραφία , προφανώς δεν έκανα σοβαρά τοπογραφικά και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τον τομέα .

 

Οι συγκοινωνιακοί έκαναν 2 εξάμηνα τοπογραφία , αλλά νομίζω ότι και οι οδοποιίες και τα άλλα μαθήματα ειδικότητας τους ήταν πιό κοντά στο αντικείμενο .

 

Νομίζω ότι αν ανοίξουμε τα προγράμματα σπουδών όλων των σχολών , θα έχουμε έτοιμη την απάντηση , αλλά το αυτονόητο στην Ελλάδα των κακώς κειμένων και των συσχετισμών , είναι αδιανόητο .

 

Είναι πρόβλημα πάντως όσοι συνάδελφοι ασχολούνται πραγματικά και το γνωρίζουν το αντικείμενο , εγώ δεν ανήκω σε αυτούς , να βρεθούν ξεκρέμαστοι ξαφνικά .

 

Καταλαβαίνω ότι η κρίση μας κάνει όλους θηρία , αλλά ας μην χάνουμε την εστίαση στον υπεύθυνο του μπάχαλου και αυτός είναι γνωστός και θεσμικός .

Link to comment
Share on other sites

Kasvan αυτά για τους πατερούληδες αλλού γιατί τουλάχιστον εγώ, μιλάω για μένα αφού δεν εκπροσωπώ απολύτως κανέναν, δεν άνήκω πουθενά και σε κανενός είδους όργανο και ούτε θέλω ποτέ να ανήκω. Είμαι μόνος μου στο forum αυτό και δεν μασάω τα λόγια μου επειδή δεν έχω δεσμεύσεις. Άλλοι είναι μέλη οργάνων και πρέπει να πούν συγκεκριμένα πράγματα εδω μέσα! Για πόσο χαζούς μας περνάτε κύριε Κ.Β. ?

 

Υ.Γ. Όσοι νομίζουν οτι αυτό το πρόβλημα είναι περιορισμένο στους ΑΤΜ και στα εξαρτημένα τους χρειάζονται απεξάρτηση. Το πρόβλημα είναι ολοκληρωτικό γιατί αμφισβητείται εξ ολοκλήρου η επαγγελματική αυτονομία τριών ειδικοτήτων μηχανικών ΤΕ. Αυτό είναι το αληθινό πρόβλημα και όχι ο μικρόκοσμός σας.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Apostol προφανώς είστε εκτός θέματος (αφού το ομολογείτε ο ίδιος) άρα και η συζήτηση μαζί σας τερματίζεται διότι είναι ανούσιο από τη δική μου πλευρά να συνομιλώ με κάποιον σαν και εσάς.

 

Βλέπω ότι άρχισε και το παραλήρημα με τους αγωνιστές της ελευθερίας από τη χούντα και τη κατοχή. Μη χειρότερα!

 

Οι νόμοι κύριοι θα εφαρμοστούν θέλετε - δε θέλετε!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.