Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αμοιβών ιδιωτικών έργων online μέσω ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 333
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

terry ευχαριστώ.

Έχω τσεκάρει και σε άλλα σημεία του φόρουμ ότι έχεις αρχίσει να χάνεις την ψυχραιμία σου. Ειδικά για συντονιστής. Άλλοι (όπως η myri για παράδειγμα) είναι εξαιρετικά υπομονετικοί και εξυπηρετικοί πρώτα, και μετά κάνουν ευγενικά το σχόλιό τους για κανόνες φόρουμ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ευγενικοτατος ειμαι..

Εκανα αναζητηση και σου μετεφερα και το ποστ το σωστο θεμα...

Ειναι τοσα πολλα τα μελη που ειναι αδυνατο, αν δεν διαβαζουν τους κανονες, να μπορουν οι συντονιστες να διορθωνουν τα παντα..

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω...

 

Για αυτο που ρωτας, επειδη δεν εχω χρησιμοποιησει το λογισμικο του ΤΕΕ, νομιζω υπολογιζει μονο αμοιβες μηχανικων, οχι οτιδηποτε αλλες εισφορες, κρατησεις....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι βρήκα μια άκρη:

 

(Αναφέρω παρακάτω τις κρατήσεις που βαρύνουν τον Ιδιοκτήτη)

 

1. Εισφορά ΚΗ' ψηφίσματος: Γενικά, 2% επί του προϋπολογισμού Πολεοδομίας (Π.Π.) του έργου (αυτόν με ΕΤΑ=€44)

2. Εισφορά υπέρ Δήμου: Γενικά 0.5% επί του (Π.Π.)

3. Εισφορά ΤΕΕ: 0.025% επί του (Π.Π.)

4. Εισφορά ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ: 0.15% επί του (Π.Π.)

5. Παράβολο Δημοσίου: 0.5% επί των εισφορών (πλήν Δημοσίου), αλλά πάντα μικρότερο από €2.50

6. Παράβολο Ν. 1041: 0.2% επί του (Π.Π.)

7. ΦΠΑ: 23% επί των αμοιβών μελετών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέα στο επάγγελμα, Αρχιτέκτων Μηχανικός και θα ήθελα μια καθοδήγηση όσον αφορά τις αμοιβές.Δυστυχώς στο ΤΕΕ μου είπαν να πάρω σε μια βδομάδα.....(που θαχει λήξει το μέτρο).Θα κάνω την πρώτη τακτοποίηση ημιυπαιθρίου και δεν έχω ακόμα κωδικό κατάθεσης αμοιβών.Μπορείτε να μου πείτε την διαδικασία για να πάρω τον κωδικό για να μπορώ να λειτουργήσω ως Μηχανικός;;

Ευχαριστώ,

Η.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να συνεννοηθείς με το ΤΕΕ για να σου δώσει κωδικό πρόσβασης στο σύστημα αμοιβών. Οι εντολές πληρωμής βγαίνουν μόνο μέσω του online συστήματος.

 

Ίσως αν κάνεις μία βόλτα στο περιφερειακό τμήμα της περιοχής σου να μπορούν να σου βγάλουν χειρόγραφη εντολή πληρωμής, όμως αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.