Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

2 ώρες πριν, GiorgosCivil said:

Καλησπέρα στην παρεά!

Επαναφέρω το ζήτημα του EU Directive μέσω του ICE για να ρωτήσω αν κάποιος πέρασε τη διαδικασία πρόσφατα, με τους νέους κανονισμούς που σε περιορίζουν μέχρι 3 σελίδες Α4 για κάθε Attribute και maximum 12 σελίδες έξτρα με φωτογραφίες σε όλο το report, appendices δεν επιτρέπονται.  Μέσα σε 3 σελίδες δυσκολεύομαι να μπω σε πολύ λεπτομέρεια και ταυτόχρονα να αναφέρω πολλά παραδείγματα απο την εμπειρία μου, οπότε αναρωτιέμαι το στυλ γραφής που ακολούθησαν όσοι συνάδελφοι το έχουν κάνει.

Ευχαριστώ πολύ!

αν κ δεν εχω περάσει την διαδικασία αλλά λόγω οτι κανω 6μηνα report θα σου δώσω μερικά tips. 

1.Δεν υπάρχει εμείς αλλά ΕΓΩ. 

2. Δεν τους νοιαζει ποσο μεγαλο /δυσκολο ειναι ενα εργο αλλα τι εκανες ΕΣΥ στο εργο. Οπότε πολυ περιληπτικά τι ειναι το έργο (Scope of Works)

3. ΔΕΝ νοείται τα πάντα όλα μηχανικός οπότε πρόσεχε σε καθε έργο τι ρόλο αναφέρεις οτι έχεις.

4.ΜΗΝ γράψεις ψέματα(ακομα κ μικρό) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

bilya63 ευχαριστώ για τα tips. Ήμουν και γω σε training agreement για 3 χρόνια αλλά για "χαζούς" λόγους το έκανα sign off σε ΙΕng level, οπότε γνωρίζω το γράψιμο των quarterly reports. Το να καταφέρεις να αναφέρεις 5 χρόνια εμπειρίας με την απαραίτητη λεπτομέρεια για ability level μέσα σε 3 σελίδες, και να τους πείσεις είναι πιο δύσκολο. Εκτός από το γεγονός ότι 3 σελίδες κείμενο αν θες να εκμεταλευτεις των αριθμό λέξεων στό μέγιστο, φαίνεται απίστευτα "βαρετό" οπτικά στον αναγνώστη, σαν βιβλίο. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, GiorgosCivil said:

bilya63 ευχαριστώ για τα tips. Ήμουν και γω σε training agreement για 3 χρόνια αλλά για "χαζούς" λόγους το έκανα sign off σε ΙΕng level, οπότε γνωρίζω το γράψιμο των quarterly reports. Το να καταφέρεις να αναφέρεις 5 χρόνια εμπειρίας με την απαραίτητη λεπτομέρεια για ability level μέσα σε 3 σελίδες, και να τους πείσεις είναι πιο δύσκολο. Εκτός από το γεγονός ότι 3 σελίδες κείμενο αν θες να εκμεταλευτεις των αριθμό λέξεων στό μέγιστο, φαίνεται απίστευτα "βαρετό" οπτικά στον αναγνώστη, σαν βιβλίο. 

τι σε εμποδίζει να συνεχίσεις το training για ceng. Επίσης για πιο λόγο ψαχνεσαι για eu detective? αν ήσουν εδω-εφυγες κ γύρισες τσεκαρε μήπως δεχθούν να πας για ceng review με career report.

Ξερω τι εννοείς με τις σελίδες μιας κ ειχα δωσει για engtech κ αίτηση+evidence επρεπε να ναι μεχρι 12 Α4 κ δεν ήξερα τι σχέδια/εγγραφα να κρατήσω.

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, bilya63 said:

τι σε εμποδίζει να συνεχίσεις το training για ceng. Επίσης για πιο λόγο ψαχνεσαι για eu detective? αν ήσουν εδω-εφυγες κ γύρισες τσεκαρε μήπως δεχθούν να πας για ceng review με career report.

Δεν μπορω να το προχωρησω σε CEng διοτι άλλαξα δουλειά, η εταιρία που είμαι τώρα ειναι περισσότερο consulting και δεν είναι σε training agreement. Δεν έφυγα στο ενδιάμεσο από την Αγγλία, δούλεψα στην Ελλάδα για λίγο μετά το πτυχίο και η βασική μου εμπειρία είναι από τότε έως τώρα στην Αγγλία. Ο λόγος που κάνω το EU Directive είναι κυρίως διότι αυτό μου πρότεινε ο MDO μου από το ice.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Προφανώς για να ζητούν 12 σελίδες δεν περιμένουν εκτενείς αναφορές. Οι reviewers δεν την πάλεψαν μάλλον αφού 100+ σελίδες καταθέταμε πριν λίγους μήνες. 

Χρησιμοποίησε λέξεις κλειδιά. Σε κάθε attribute χώρισε τα υπο-attributes και με σύντομη περιγραφή προσπάθησε να τα καλύψεις. Σύντομα και περιεκτικά. Έπειτα το διαβάζεις και αρχίζει να αφαιρείς για μειώσεις το μέγεθος του attribute. Ζήτησε επίσης κάποιον από τη δουλειά σου να το διαβάσει και να σου γράψει comments.

Αφού είσαι σε αυτό το level μπορείς να πας και για career appraisal, αλλά ο συντομότερος τρόπος είναι το EU Directive.  

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Συνάδελφοι

Μπορεί μηχανικός με προϋπηρεσία στην Ελλάδα και στο Ηνωμένο Βασίλειο να ακολουθήσει το European Route του ICE ενώ βρίσκεται και δραστηριοποιείται στην Ελλάδα (υπάρχει ενεργό παράρτημα του ICE στην Ελλάδα?). Στην περίπτωση αυτή τα δικαιολογητικά (Attribute form κλπ) υποβάλλονται κανονικά και εξετάζονται από UK? Τέλος, για σπόνσορες και lead sponsor τι επιλογές υπάρχουν (π.χ. εφόσον ασκεί ο υποψήφιος ελ. επάγγελμα)? Θα με ενδιέφερε σχετική εμπειρία από συνάδελφο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, CivilKald said:

Συνάδελφοι

Μπορεί μηχανικός με προϋπηρεσία στην Ελλάδα και στο Ηνωμένο Βασίλειο να ακολουθήσει το European Route του ICE ενώ βρίσκεται και δραστηριοποιείται στην Ελλάδα (υπάρχει ενεργό παράρτημα του ICE στην Ελλάδα?). Στην περίπτωση αυτή τα δικαιολογητικά (Attribute form κλπ) υποβάλλονται κανονικά και εξετάζονται από UK? Τέλος, για σπόνσορες και lead sponsor τι επιλογές υπάρχουν (π.χ. εφόσον ασκεί ο υποψήφιος ελ. επάγγελμα)? Θα με ενδιέφερε σχετική εμπειρία από συνάδελφο. Ευχαριστώ

πρέπει να μιλήσεις με το ice εχει κ Ελλάδα στοιχεία δες στο site..

Πιστεύω έχεις δύο δρόμους ειτε career appraisal , ειτε mutual recognition.

Το career appraisal θελει αρκετή καλη προετοιμασία κ φυσικα να προλάβεις deadlines κ να δηλώσεις που θα εξαταστεις κτλπ. 

Συνάδελφος (οχι Έλληνας) βρίσκει αρκετά δύσκολο το cpd κομμάτι μιας κ απο ενα σημείο κ μετά σταμάτησε να κάνει training κ δεν ξέρει τι να βάλει. 

Γιατι σκέφτεσαι όμως να γίνεις qualified με το ice ενώ δουλεύεις Ελλάδα?

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ bilya63

Εργάζομαι UK τα τελευταία χρόνια και σε περίπτωση που επιστρέψω Ελλάδα για ένα διάστημα εξετάζω το σενάριο να ολοκληρώσω το European Route από την Ελλάδα για να έχω το qualification μελλοντικά.

Θα επικοινωνήσω κι με το ICE μέσω του [email protected] (δεν έχω δει ελληνικό email για το ICE).

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 4:25 ΜΜ, GiorgosCivil said:

Καλησπέρα στην παρεά!

Επαναφέρω το ζήτημα του EU Directive μέσω του ICE για να ρωτήσω αν κάποιος πέρασε τη διαδικασία πρόσφατα, με τους νέους κανονισμούς που σε περιορίζουν μέχρι 3 σελίδες Α4 για κάθε Attribute και maximum 12 σελίδες έξτρα με φωτογραφίες σε όλο το report, appendices δεν επιτρέπονται.  Μέσα σε 3 σελίδες δυσκολεύομαι να μπω σε πολύ λεπτομέρεια και ταυτόχρονα να αναφέρω πολλά παραδείγματα απο την εμπειρία μου, οπότε αναρωτιέμαι το στυλ γραφής που ακολούθησαν όσοι συνάδελφοι το έχουν κάνει.

Ευχαριστώ πολύ!

ρε παιδιά? που αναφέρονται αυτοί οι κανόνες (μέχρι 3 σελίδες για κάθε attribute και μέχρι 12 έξτρα)? Μπορεί να μου δώσει κανείς κάποιο λίνκ ή τον οδηγό?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Γιάννης said:

ρε παιδιά? που αναφέρονται αυτοί οι κανόνες (μέχρι 3 σελίδες για κάθε attribute και μέχρι 12 έξτρα)? Μπορεί να μου δώσει κανείς κάποιο λίνκ ή τον οδηγό?

Γεια σου συνάδελφε,

Κατέβασε το έγγραφο του παρακάτω link και ρίξε μία ματιά στις σελίδες 8 και 9.

https://www.ice.org.uk/my-ice/membership-documents/recognition-of-eu-qualifications-guidance

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.