Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Chartered Engineer: Όλα όσα θέλατε να μάθετε αλλά φοβόσασταν να ρωτήσετε


Topap

Recommended Posts

ok! είχα "κατεβάσει" μια παλαιότερη έκδοση όπου δεν υπήρχε σχετικός περιορισμός...!

Ευχαριστώ!

Και κάτι άλλο, για όσους έχετε ήδη ολοκλήρωσει την διαδικασία (mutual recognition agreement): Έχουμε την αίτηση, τα attribute achievements & ta CPDs. Έχετε κάποια μεθοδολογία που ακολουθήσατε για την προετοιμασία όλων αυτών των εγγράφων? Ειδικά για τα attributes. Μου έρχονται μεγάλα και μικρά παραδείγματα στο μυαλό, παραδείγματα που δινουν μια καλή ιδέα (attribute 1) και είναι πχ η ανάπτυξη ενός εξελόφυλλου για την επίλυση ενός σχεδιαστικού προβλήματος που δεν λύνει το software και παραδείγματα ολόκληρης επαγγελματικής διαδρομής χρόνων...

Τι προτιμάται? Τα σχέδια και οι φωτογραφίες είναι θεμιτά? ή απλά προσθέτουν μπούγιο? 

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, bilya63 said:

πρέπει να μιλήσεις με το ice εχει κ Ελλάδα στοιχεία δες στο site..

Πιστεύω έχεις δύο δρόμους ειτε career appraisal , ειτε mutual recognition.

Το career appraisal θελει αρκετή καλη προετοιμασία κ φυσικα να προλάβεις deadlines κ να δηλώσεις που θα εξαταστεις κτλπ. 

Συνάδελφος (οχι Έλληνας) βρίσκει αρκετά δύσκολο το cpd κομμάτι μιας κ απο ενα σημείο κ μετά σταμάτησε να κάνει training κ δεν ξέρει τι να βάλει. 

Γιατι σκέφτεσαι όμως να γίνεις qualified με το ice ενώ δουλεύεις Ελλάδα?

Σχετικά με το CPD, μπορείς να βάλεις πράγματα όπως διάβασμα σχετικών βιβλίων, περιοδικών, άρθρων, αναζητήσεων στο διαδίκτυο, σχετικές εκπομπές στη τηλεόραση.διαδίκτυο, παρουσιάσεις, διαλέξεις, σεμινάρια ΤΕΕ κτλ, αλλά και προσωπικό ψάξιμο σε κάποιο θέμα. Π.χ, δεν ξέρω να κάνω flat slab με πεπερασμένα--> ξόδεψα 15 ώρες διαβάζοντας θεωρία,  λυμένα παραδείγμα, manual λογισμικού κτλ. 'Εμαθα δηλαδή 5 πράγματα από προσωπικό ψάξιμο. Προφανώς δεν θα βάλεις 15 ώρες, μπορείς όμως να κάνεις μια αντιστοίχιση με μια θεωρητική διάλεξη που θα κάλυπτε την ίδια ύλη (πχ 3 ώρες). Προσοχή, αν θυμάμαι καλά χρειάζονται 6 ώρες τουλάχιστον σε health and safety (ανά χρόνο). Ουσιαστικά, αν το στηρίξεις καλά, τα πάντα είναι CPD..😉

 

8 ώρες πριν, Γιάννης said:

ok! είχα "κατεβάσει" μια παλαιότερη έκδοση όπου δεν υπήρχε σχετικός περιορισμός...!

Ευχαριστώ!

Και κάτι άλλο, για όσους έχετε ήδη ολοκλήρωσει την διαδικασία (mutual recognition agreement): Έχουμε την αίτηση, τα attribute achievements & ta CPDs. Έχετε κάποια μεθοδολογία που ακολουθήσατε για την προετοιμασία όλων αυτών των εγγράφων? Ειδικά για τα attributes. Μου έρχονται μεγάλα και μικρά παραδείγματα στο μυαλό, παραδείγματα που δινουν μια καλή ιδέα (attribute 1) και είναι πχ η ανάπτυξη ενός εξελόφυλλου για την επίλυση ενός σχεδιαστικού προβλήματος που δεν λύνει το software και παραδείγματα ολόκληρης επαγγελματικής διαδρομής χρόνων...

Τι προτιμάται? Τα σχέδια και οι φωτογραφίες είναι θεμιτά? ή απλά προσθέτουν μπούγιο? 

Φαντάζομαι εννοείς το EU directive σωστα?

Αν θυμάμαι καλά χρειάζεσαι 4-6 παραδειγματα(δηλαδή έργα) ανά attribute. Εγώ εβαλα 4 και ήταν οκ. Το attribute 1 και 2 είναι λίγο παραπλήσια, αυτό που λες ακούγεται μια χαρά. Εγώ έκανα πρώτα το CV (λίστα έργων που τη ζητάει κάπου στην αίτηση), και απο εκεί αποφάσισα ποια έργα θα βάλω (χρειάζεσαι παραδείγματα σε έργα. ). Εκεί έβαλα και μια σύντομη περιγραφή του έργου και των δικών μου αρμοδιοτήτων (2-3 σειρές).  Έτσι, δεν είχα καθόλου περιγραφή στα attributes. Επίσης, με βόλεψε να έχω ένα έργο σε παραπάνω από ένα attribute, βασικά χρησιμοποίησα το ίδιο έργο σε 3 attributes (μου είπαν καλά είναι όχι παραπάνω). Φυσικά καλύπτεις άλλες πτυχές, ανάλογα το attribute. Για παράδειγμα, μια επίβλεψη, θα μπορούσες να τη βάλεις στο attribute 3,4,6. Νομίζω ότι αυτό το βρίσκεις μόλις γράψεις κάποια πράγματα, τότε θα αρχίσεις να σκέφτεσαι συνδυαστικά. Υπάρχουν και κάποια βίντεο στην σελίδα του ICE για τα attributes, προσωπικά δεν τα βρήκα ίδιαίτερα χρήσιμα πάντως.

Εγώ έβαλα σχέδια, φωτογραφίες, μοντέλα υπολογιστή, υπολογισμούς σε χέρι και ότι άλλο είχα σχετικό με τα παραδείγματα. Νομίζω αφιέρωσα μισή με μια σελίδα ανά attribute (στο appendix). Φυσικά, δεν είναι υποχρεωτικό, εγώ θεώρησα ότι θα βοηθήσει στην αίτηση μου. Προσοχή στο μέγεθος του αρχείου, μπορεί να ξεφύγει με φωτογραφίες κτλ και υπάρχει όριο.

Και κάτι ακόμη,

Κάπου πιο πάνω είχε συζητηθεί το τι μπορείς να χρησιμοποιείς για τίτλο όταν πηγαίνεις μέσω EU directive. Η απάντηση που πήρα απο ICE είναι ότι

"You would be CEng MICE so a charted member of the ICE, however, you would not be a Chartered Civil Engineer as this title is only awarded to those who become CEng MICE through the professional review."

Επίσης, σε κάποια σεμινάρια του ICE, μας είχαν πει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τα CEng MICE σε χώρες εκτός UK (πάλι για τους EU directive). Με τη λογική ότι δεν μπορείς να είσαι CEng MICE στην Αυστραλία, μέσω αναγνώρισης UK-EU.Θα πρέπει να κάνεις ξανά χαρτιά για την αντίστοιχη αναγνώριση.

Δείτε και τα σχόλια του Peterpan πιο πάνω (παραπάν που λέει και το ανέκδοτο), σχετικά με τους τίτλους και το Ελληνικό παράρτημα του ICE..

Edited by sofopc
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2019 at 10:12 ΜΜ, CivilKald said:

Συνάδελφοι

Μπορεί μηχανικός με προϋπηρεσία στην Ελλάδα και στο Ηνωμένο Βασίλειο να ακολουθήσει το European Route του ICE ενώ βρίσκεται και δραστηριοποιείται στην Ελλάδα (υπάρχει ενεργό παράρτημα του ICE στην Ελλάδα?). Στην περίπτωση αυτή τα δικαιολογητικά (Attribute form κλπ) υποβάλλονται κανονικά και εξετάζονται από UK? Τέλος, για σπόνσορες και lead sponsor τι επιλογές υπάρχουν (π.χ. εφόσον ασκεί ο υποψήφιος ελ. επάγγελμα)? Θα με ενδιέφερε σχετική εμπειρία από συνάδελφο. Ευχαριστώ

Καλησπέρα,

Μπορεί. Δεν έχει σημασία το που βρίσκεσαι, σημασία έχει να έχεις το δικαίωμα του να μπορείς να ασκείς το επάγγελμα σε μία ευρωπαϊκή χώρα έτσι ώστε να το μεταφέρεις σε μία άλλη (EU Directive 36/2005).  

Τα δικαιολογητικά εξετάζονται από την επιτροπή του ICE. Αν θυμάμαι καλά μόνο ένας sponsor χρειάζεται γι αυτόν τον δρόμο, που να είναι τουλάχιστον στο level που κάνεις αίτηση για Membership. Καλό είναι να είναι εργοδότης σου. Για τους Ελ. Επ. κάπου είχα διαβάσει στο site του ICE ή σε κάποιον σχετικό οδηγό για Membership, πως μπορεί να δώσει τη συστατική μέλος του οικείου φορέα των Μηχανικών (πχ συνάδελφος)

 

8 ώρες πριν, Γιάννης said:

Έχουμε την αίτηση, τα attribute achievements & ta CPDs. Έχετε κάποια μεθοδολογία που ακολουθήσατε για την προετοιμασία όλων αυτών των εγγράφων? Ειδικά για τα attributes. Μου έρχονται μεγάλα και μικρά παραδείγματα στο μυαλό, παραδείγματα που δινουν μια καλή ιδέα (attribute 1) και είναι πχ η ανάπτυξη ενός εξελόφυλλου για την επίλυση ενός σχεδιαστικού προβλήματος που δεν λύνει το software και παραδείγματα ολόκληρης επαγγελματικής διαδρομής χρόνων...

Γεια σου Γιάννη. Δεν υπάρχει καμία μεθοδολογία ή πρότυπο για το Attribute Achievement Form (AAF). Είναι στην εμπειρία του καθενός. Όπως λέω και στους δικούς μου ως Supervising Civil Engineer (SCE) για το ICE: 

Att 1. Υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι πρόβλημα; Πιθανές λύσεις; Καλύτερη λύση και γιατί; Πως θα εφαρμοστεί.

Att 2. Πως εφαρμόζεται η λύση λεπτομερώς (πχ υπολογισμοί, ή κατασκευή, κτλ).

Καλό είναι να αφήνετε παραγράφους. Επίσης εγώ είχα βάλει τις εικόνες μου και τα σκίτσα μου εντός των παραδειγμάτων. Δεν είχα ξεχωριστό Appendix. Φυσικά και μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ίδιο έργο για να καλύψετε 9 attributes. (Αυτό θα ήταν το ιδανικότερο)

 

3 λεπτά πριν, sofopc said:

Σχετικά με το CPD, μπορείς να βάλεις πράγματα όπως διάβασμα σχετικών βιβλίων,

Προσοχή όμως στις ώρες που θα βάλεις. Φυσικά και είναι CPD αλλά με μέτρο το συγκεκριμένο (δηλαδή χρειάζονται και σεμινάρια, παρουσιάσεις, webinars, κτλ). Νομίζω το H&S είναι 10 ώρες τον χρόνο. 

 

7 λεπτά πριν, sofopc said:

Chartered

Τον τίτλο Chartered (νομικά κατοχυρωμένος) τον δίνει το Engineering Council και όχι το ICE. Το ICE δίνει τους τίτλους Fellow (FICE), Member (MICE), AMICE, και GMICE. To Engineering Council αναφέρει στην άδεια: 

"This is to certify that XXXXX in membership of the Institution of Civil Engineers has been registered by the Engineering Council and is hereby authorised to use the style or title of Chartered Engineer. "

Επίσης, τον τίτλο μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις μετά από το όνομά σου. Στο βρετανικό διαβατήριο ακολουθεί και το επίθετο. Γι αυτούς που δουλεύουν εκτός ΗΒς η οδηγία είναι να τον γράφουν ως CEng MICE (UK) για να γίνεται κατανοητή η χώρα προέλευσης του τίτλου.  Κατά τα άλλα, όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Το ζουμί είναι στο CV. 

Ο μόνος περιορισμός που ξέρω για το EU Directive είναι το ότι δεν μπορείς να δώσεις μόνο την εξέταση στο IStructE όπως θα έκανες με mutual agreement, γιατί θα πρέπει να είχες περάσει από Professional Review. 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sofopc said:

Σχετικά με το CPD, 

συμφωνώ οτι μπορείς να βάλεις αρκετά πράγματα σαν cpd αλλά θεωρώ οτι πρέπει να χει σχέση κ με τα εργα/μελέτες σου. Δεν θεωρώ καλό να βάλεις πράγματα ετσι για να τα βάλεις.

*Το ice ειναι full απο webinars.

Edited by bilya63
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Earl said:

...  Κατά τα άλλα, όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Το ζουμί είναι στο CV. 

 

Έτσι!

Στην Μέση Ανατολή υπάρχει όλο και αυξανόμενη ζήτηση για "chartered engineers" από "αναγνωρισμένους δυτικούς οργανισμούς". Σε μερικά job descriptions αναφέρουν συγκεκριμένα "PE or CEng ICE", σε άλλες αναφέρουν προαιρετικά ή γενικώς δυτικά (όπου γίνεται δεκτή ενίοτε και η Ελληνική εγγραφή στο ΤΕΕ). Επόμένως είναι "ισχυρό" χαρτί για εργασία σε principal/managerial level και άνω. Φυσικά θέλει προσοχή το τι δηλώνεις στο CV σου ώστε να είναι 100% ακριβές και αληθινό. Πολλοί για παράδειγμα δηλώνουν PMP κάνοντας απλά το σεμινάριο χωρίς να περάσουν τις σχετικές εξετάσεις πιστοποίησης στο PMI (το οποίο είναι πειθαρχικό αδίκημα...) *οφ τοπικ* αλλά χρήσιμο για την κουβέντα...

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, bilya63 said:

συμφωνώ οτι μπορείς να βάλεις αρκετά πράγματα σαν cpd αλλά θεωρώ οτι πρέπει να χει σχέση κ με τα εργα/μελέτες σου

Θα διαφωνήσω εδώ λίγο :) 

Τα CPD δεν έχουν να κάνουν με συγκεκριμένα έργα => Continuous Professional Development => δηλαδή αυξάνεις τις γνώσεις σου ως μηχανικός. Υπάρχει συγκεκριμένο template για να τα γράφεις (εικόνα). Τι έμαθες => Σε τι θα σου χρησιμεύσει.  Αν τώρα κάνεις μία μελέτη για κάτι συγκεκριμένο, και διαβάσεις ένα βιβλίο για να εμβαθύνεις τις γνώσεις σου και να τελειώσεις τη μελέτη, προφανώς και αυτό είναι CPD. Αν πας σε μία παρουσίαση πχ για ΑΠΕ, και ας μην ασχολείσαι άμεσα με αυτό, πάλι είναι CPD, αν πας σε ένα σχολείο και τους μιλήσεις για το επάγγελμα του μηχανικού πάλι είναι CPD, όπως και αν πας σε μία έκθεση δομικών υλικών, κτλ κτλ κτλ. 

Αν βάλεις 150 ώρες CPD μόνο από διάβασμα, τότε είναι αρκετά πιθανόν να σου ζητήσει αποδείξεις το ICE (και καλό είναι να μη γίνονται αυτά).  

image.thumb.png.7937def56f1c46b4f90534d2cb66cef1.png

Edited by Earl
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ολοκληρώσει τη διαδικασία πάρα πολύ πρόσφατα, συμφωνώ με τον Earl και θα σου πρότεινα να βάλεις σαν cpd όχι μόνο πράγματα σχετικά με τα project σου αλλά και όλων των ειδών ενδιαφέρουσες ομιλίες/webinars που σε βοήθησαν να γίνεις "καλύτερος" και "all around" μηχανικός.

Για παράδειγμα το δικό μου cpd περιείχε σεμινάρια για: ορθή χρήση κατασκευαστικών συμβολαιων, λιμενικά έργα, deep borehole design, ενεργειακό βιοκλιματικό σχεδιασμό κτιρίων, H&S, CDM, first aid κλπ κλπ....

Topics που δεν συνδέονται αναγκαστικά μεταξύ τους.

Και όπως δείχνει και ο Earl πιο πάνω, ιδανικά θέλουν να χρησιμοποιήσεις το cpd template τους.

Edited by GiorgosCivil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά το διατύπωσα λάθος παραπάνω. Εννοούσα οτι θα ταν καλό κάποιος που δεν κρατά ιστορικό κ παει για career appraisal να μην ξεκινήσει κ πετάει άσχετα πράγματα γιατί μετά θα γίνει question όπως είπες earl. 

Προσωπικά προσπαθώ ο πυρήνας του CPD μου να συσχετίζετε με τα έργα μου ετσι ώστε τα key benefits να τα βγάζω στα έργα κ να  δειχνω progressive learning. Tα εμπλουτίζω με project management, commercial, contracts, CDM, H& S, ΤΜ κτλπ. Βέβααι εγώ εχω training agreement οποτε ακολουθώ αλλον δρομο.

 

Edited by bilya63
Link to comment
Share on other sites

 

Το H&S CPD ήταν 6 ώρες min. (τουλάχιστον από Σεπτ 2018 μέχρι και Μάρτιο 2019). Επειδή προφανώς αλλάζει, καλό είναι να το τσεκάρετε όσοι ενδιαφέρεστε.

Για την ίδια περίοδο, επιτρεπόταν 3 σελίδες / attribute + 12xA4 + 3xA3 (supporting documents). Φαντάζομαι και αυτό αλλάζει, οπότε επιβεβαιώστε το! 

Δεν διαφωνώ ως προς Chartered αλλά στο Civil. Βασικά, δεν είναι ότι διαφωνώ ακριβώς, απλά ενημερώνω τι μου απάντησε το ICE σε σχετική ερώτηση. Ουσιαστικά, μου απάντησαν ότι έγραψε ο peterpan παλαιότερα (παραθέτω απόσπασμα παρακάτω). Βέβαια, όταν επιμείναμε λίγο στο τι γίνεται και γιατί σχετικά με τις χώρες εκτός UK, τα μασούσανε λίγο.

Όλα τα παραπάνω είναι από τα EU directive courses που παρακολούθησα περίπου Σεπτ - Νοε 2018.

On 28/5/2018 at 11:10 ΠΜ, peterpan said:

 

@GiorgosCivil  Γιώργο θα σε βεβαιώσω ότι μέσω European Directive μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον όρο CEng MICE μόνο για εργασία στο Ηνωμένο Βασίλειο. Επίσης,  για να προλάβω κάποια σχετική ερώτηση, ενημερώνω επίσης ότι αν εγώ π.χ. ως μέλος του ΤΕΕ, πάω στην Αγγλία και μέσω European Direcitve γίνω CEng MICE και στην συνέχεια μεταβώ π.χ. στην Γαλλία, δεν έχω δικαίωμα να αναφέρομαι ως CEng MICE αλλά να ζητήσω και πάλι μέσω European Directive αναγνώριση προσόντων και αν απαιτείται άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος.

@rootbreaker  @Earl  Αυτά που γράφετε και οι δύο είναι σωστά με μία διαφοροποίηση: Τα χαρακτηριστικά CEng MICE σημαίνουν Chartered Engineer, Member of the Institution of ICE ). Ομως, ο όρος Chartered Civil Engineer, είναι προστατευμένος όρος από το Royal Charter Declaration και κάποιος CEng MICE δεν σημαίνει αυτόματα Chartered Civil Engineer. Αν ξαναδιαβάσεις όμως όσα έγραψα παραπάνω θα δεις ότι ακριβώς αυτό επαναλαμβάνω. 

Σχετικά με

19 ώρες πριν, Earl said:

Επίσης, τον τίτλο μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις μετά από το όνομά σου. Στο βρετανικό διαβατήριο ακολουθεί και το επίθετο. Γι αυτούς που δουλεύουν εκτός ΗΒς η οδηγία είναι να τον γράφουν ως CEng MICE (UK) για να γίνεται κατανοητή η χώρα προέλευσης του τίτλου.  Κατά τα άλλα, όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα. Το ζουμί είναι στο CV. 

 

6 ώρες πριν, Γιάννης said:

την Μέση Ανατολή υπάρχει όλο και αυξανόμενη ζήτηση για "chartered engineers" από "αναγνωρισμένους δυτικούς οργανισμούς". Σε μερικά job descriptions αναφέρουν συγκεκριμένα "PE or CEng ICE", σε άλλες αναφέρουν προαιρετικά ή γενικώς δυτικά (όπου γίνεται δεκτή ενίοτε και η Ελληνική εγγραφή στο ΤΕΕ). Επόμένως είναι "ισχυρό" χαρτί για εργασία σε principal/managerial level και άνω. Φυσικά θέλει προσοχή το τι δηλώνεις στο CV σου ώστε να είναι 100% ακριβές και αληθινό. Πολλοί για παράδειγμα δηλώνουν PMP κάνοντας απλά το σεμινάριο χωρίς να περάσουν τις σχετικές εξετάσεις πιστοποίησης στο PMI (το οποίο είναι πειθαρχικό αδίκημα...) *οφ τοπικ* αλλά χρήσιμο για την κουβέντα...

συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ότι το ζουμί είναι το CV και η εμπειρία σου, αλλά το αλατοπίπερο είναι, κάποιες φορές, τα qualifications, τα οποία και ανοίγουν πόρτες. 

Σε κάθε περίπτωση, εαν έχεις γίνει CEng MICE στο UK μέσω EU directive και χρησιμοποιείς τον τίτλο Chartered Civil Engineer πχ στα Εμιράτα, φαντάζομαι ότι θα έχεις θέμα. Aν ισχύουν αυτά που μου απάντησε το ICE φυσικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.