Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Πάντως συνάδελφοι έχετε ακούσει το καλύτερα να σου βγή το μάτι παρά το όνομα?

Για να πάρουμε 150 - 200 € :

  • κόβουμε ΑΠΥ που πάει στον πελάτη και 2 φορές στη ΔΟΥ (ΦΠΑ+δήλωση εισοδήματος)
  • Το δηλώνουμε στο ΤΕΕ
  • Το δηλώνουμε στο ΥΠΕΚΑ
  • Πάει στην ΕΤΕ
  • Κάνουμε και σύμβαση (->ΔΟΥξανά+ΤΕΕ ξανά)
  • (Ξέχασα τίποτα?)

Ξέρετε άλλον επαγελματία που για τέτοια ποσά να κάνει τόσα? (εκτός της εργασίας)

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η θεωρηση που αναφερεις? Η ηλεκτρονικη καταχωρηση σε μια βαση δεδομενων?

Το ΠΕΑ ειναι εγκυρο οταν μπει σφραγιδα μηχανικου.

Η ΟΑ ειναι εγκυρη οταν μπει σφραγιδα πολεοδομιας.

 

Συν. κάνεις λάθος. Το ΠΕΑ είναι έγκυρο όταν έχει επάνω του Α.Π. και Α.Α.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω τσεκάρει κατά το παρελθόν με τον λογιστή μου μετά από πολλές ερωτήσεις και ψάξιμο για το πότε έχουμε ΦΕΜ 10% και πότε 20 % και είναι τα πράγματα όπως τ’ αναφέρει ο συνάδερφος GPER

Δεν ξέρω σε πιο απ'όλα αναφέρεσαι αλλά αν ο λογιστής σου διαφωνεί με αυτό :

Σε περίπτωση που υπάρχει υποχρέωση ΦΕΜ πληρώνεται μόνο το ΦΕΜ 10% και δεν γίνεται παρακράτηση 20%.

...να αλλάξεις λογιστή.

 

ποια ειναι η θεωρηση που αναφερεις? Η ηλεκτρονικη καταχωρηση σε μια βαση δεδομενων?

Το ΠΕΑ ειναι εγκυρο οταν μπει σφραγιδα μηχανικου.

Η ΟΑ ειναι εγκυρη οταν μπει σφραγιδα πολεοδομιας.

 

Πήγαινε εσύ ΠΕΑ με σφραγίδα μηχανικού χωρίς να έχει πάνω δεξιά ΑΠ και ΑΑ και άμα στο δεχθούνε ..σφύρα μου κλέφτικα. Ενώ με ΑΠ και ΑΑ χωρίς σφραγίδα το έχουν δεχθεί.

Οταν μπαίνεις στην διαδικασία των ηλεκτρονικών συναλλαγών-εφαρμογών το ρόλο της σφραγίδας παίζουν κωδικοί όπως ο ΑΑ.

 

Οποιος θέλει ας κάνει γραπτό ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ για το αν το ΠΕΑ λαμβάνεται ως θεωρημένο από Δημόσια Αρχή.

Αν του πούνε όχι τότε δεν υπάρχει υποχρέωση ΦΕΜ και παίρνω πίσω όσα έχω πει.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Και με την ίδια λογική ρε παιδιά....στον 4014 γιατί κόβουμε ΦΕΜ ??? Ούτε πολεδομία πάμε ούτε τίποτα. Τα στέλνουμε όμως στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ. Άρα μην μπερδεύεστε. Συμφωνώ με avgoust.

 

Και τέλος πάντων αφού σας λέω ότι στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ για μόνιμους ενερ. επιθεωρητές, οι αρμόδιοι μας λέγανε ότι το ΥΠΕΚΑ τους έχει πει να πληρώνουμε ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Το όλο θέμα έχει προκληθεί λόγω περιόδου ισχνών αγελάδων και μη επίσημης ενημέρωσης.... Ψαρεύουμε σε θολά νερά....

Link to comment
Share on other sites

......... ενώ το ΠΔ 100/2010 που αναφέρει τις αμοιβές των ενεργειακών επιθεωρήσεων (άλλου παπά ευαγγέλιο που δεν εφαρμόζονται πλέον) δεν αναφέρει πουθενά περί ΦΕΜ και περί ΤΣΕΔΕ, ΕΜΠ.

 

Πολύ σωστά spiliosa !

Αν νομίζει κάποιος (ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ) οτι πρέπει να ισχύσει κάτι διαφορετικό απο την γενικά ισχύουσα φορολογική υποχρέωση για παρακράτηση του 20% για > 300€ απο ετειρείες (και όχι ιδιώτες), ας το περάσει με νόμο, εγκύκλιο, διευκρίνηση κ.λ.π. αλλά επίσημη, όχι προφορική. Το ΤΕΕ για τις δικές του κρατήσεις το "πέρασε" και το πληρώνουμε όλοι.

Επίσης θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή ότι αν κατατεθεί ΦΕΜ 10%, ενώ υπάρχει φορολογική υποχρέωση για παρακράτηση 20%, ίσως δημιουργηθούν σοβαρά προβλήματα απο την εφορία (απ'αυτούς όλα να τα περιμένεις ... ο φίλος μπορεί να σε ξεχάσει η εφορία ποτέ ! εκτός αν είσαι πολύ .... "large")

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε στον αέρα.

Υπάρχει από το 1995 έγγραφο της Γεν. Δ/σης Φορολογίας του ΥΠΟΙΚ με ΑΠ 1123927/10906/80012 που λέει ότι στην περίπτωση που υπάρχει ταυτόχρονη υποχρέωση ΦΕΜ και παρακράτησης , πληρώνεται μόνο το ΦΕΜ και δεν διενεργείται η παρακράτηση φόρου.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε στον αέρα.

Υπάρχει από το 1995 έγγραφο της Γεν. Δ/σης Φορολογίας του ΥΠΟΙΚ με ΑΠ 1123927/10906/80012 που λέει ότι στην περίπτωση που υπάρχει ταυτόχρονη υποχρέωση ΦΕΜ και παρακράτησης , πληρώνεται μόνο το ΦΕΜ και δεν διενεργείται η παρακράτηση φόρου.

Ευχαριστώ για το συγκεκριμένο στοιχείο. Παρόλα αυτά στην ουσία του θέματος : υποχρέωση ΦΕΜ (ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ) αναφέρεται κάπου συγκεκριμένα για ενεργειακή επιθεώρηση ? Αν όχι εγώ δεν πρόκειτε να καταθέσω σε καμιά περίπτωση τίποτα απο τα παραπάνω και κατά τα λοιπά ακολουθώ τις γενικότερες φορολογικές διατάξεις που ισχύουν (περί παρακράτησης και μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Οι γενικές φορολογικές διατάξεις λένε πως αν η μελέτη θεωρείται από δημόσια υπηρεσία, είμαστε υπόχρεοι σε καταβολή ΦΕΜ, προ της θεώρησης από την Δημόσια Υπηρεσία.

Άρα πριν την υποβολή για θεώρηση στην δημόσια υπηρεσία, πρέπει να κόψουμε ΑΠΥ και να αποδώσουμε το ανάλογο ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Faethon11. και πολύ σωστά αυτό γίνεται στην ΜΕΑ. Η ενεργειακή επιθεώρηση όμως δεν είναι μελέτη ή τουλάχιστον δεν έχει χαρακτηριστεί επίσημα μελέτη απο κανέναν αρμόδιο, Κατά τη γνώμη μου θα μπορούσε να θεωρηθεί κάτι ανάλογο με μια πραγματογνωμοσύνη - τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.