Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ


jmoirots

Recommended Posts

Ούτε καν για τα λοιπά συμφωνητικά αυθαιρέτων?

 

Για κανένα συμφωνητικό του ν3919.....

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΥ και μόνο.

 

 

αυτό κάνω και εγώ...

κάτοικοι εξωτερικού, ανήλικα, γιαγιάδες με εγκεφαλικό, παππούδες που δε ξέρουν να γράφουν, ψάξε βρες...

δηλώνω αμοιβή στο σύστημα, και την συνοδεύω από την αντίστοιχη ΑΠΥ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν για τα λοιπά συμφωνητικά αυθαιρέτων?

 

 

Τα συμφωνητικά μελετώ /επιβλέψεων θεσπίστηκαν με τον Ν3919 κα βάσει αυτού δεν υπόκεινται στην 3μηνη υποβολή αλλά στην ετήσια ηλεκτρονική (όποτε και αν γίνει). 

......

 

Οσοι επιμένετε με τις ΔΟΥ μάλλον ξύνεστε στην γκλίτσα του τσοπάνη..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

<<Το παρόν συντάχθηκε σε τέσσερα πρωτότυπα, υπογράφηκε από τους συμβαλλομένους και έλαβε ο καθένας από ένα όμοιο. Τα λοιπά θα κατατεθούν από το μηχανικό στις αρμόδιες αρχές ή υπηρεσίες σύμφωνα με το νόμο>>.

Ένα ο "αναθέτων", ένα ο "μηχανικός" και δύο στο μούσκιο :grin:;

Άκη, δεν μνημονεύεις τον Α/Α του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ και θα σε επιπλήξει ο πρόεδρας.

Ευχαριστώ πάντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εγώ γράφω (γιατί κάπου πήρε το μάτι μου ότι το ζητάει το ΤΕΕ):

<<Λήφθηκε υπ' όψιν από τους συμβαλλόμενους το 179 Α.Κ. και ο μηχανικός θα γνωστοποιήσει την παρούσα στο ΤΕΕ.>>

 

Τώρα τι είναι το 179 Α.Κ. δεν έχω ιδέα και θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος συνάδελφος μου το εξηγούσε :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι αναφέρεται στο άρθρο 179 του Αστικού Κώδικα:

 

Άρθρο 179

Άκυρη ως αντίθετη προς τα χρηστά ήθη είναι ιδίως η δικαιοπραξία με την οποία δεσμεύεται υπερβολικά η ελευθερία του προσώπου ή η δικαιοπραξία με την οποία εκμεταλλεύεται κάποιος την ανάγκη, την κουφότητα ή την απειρία του άλλου και πετυχαίνει έτσι να συνομολογήσει ή να πάρει για τον εαυτό του ή τρίτο, για κάποια παροχή, περιουσιακά ωφελήματα, που, κατά τις περιστάσεις, βρίσκονται σε φανερή δυσαναλογία προς την παροχή.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ ρώτησα εκατό φορές την λογίστρια και είπε δεν απαιτείται από ιδιώτες τριμηνιαία

 

 

Mονο που εσυ δεν εισαι ιδιωτης, αλλα επαγγελματιας.

Συγκεκριμενα εχεις ατομικη επιχειρηση!

 

Aπο τον φορολογικο Οδηγο του 2013 του ΤΕΕ

 

 

 

Σύμφωνα με την Π.Ο.Λ.1270/2000, οποιαδήποτε συμφωνητικάόταν καταρτίζονται

και δεν υπάγονται στις προηγούμενες περιπτώσειςτ ότε τα βασικά τους στοιχεία

καταχωρούνται σε μια τριμηνιαία κατάσταση η οποία υποχρεωτικά υποβάλλονται έως την 20η ημέρα του επόμενου μήνα του τριμήνου. (π.χ. για Ιαν, Φεβ, Μαρτ υποβάλλεται

έως20 Απρ).

 

Προσοχή

Αναφέρει ・・όταν・・ καταρτίζονται και συνεπώς δεν είναι υποχρεωτικήη σύνταξη τους.

Αν όμως συνταχθούν, τότε υποχρεωτικά πρέπει να θεωρηθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα σύμφωνα με αυτό... ιδιωτικά συμφωνητικά κάνουμε για αμοιβές διαφορετικές από τις νόμιμες, άρα για τα ΠΕΑ που καταργήθηκαν δεν απαιτούνται, ούτε για βεβαιώσεις. Για όλα τα υπόλοιπα κάνουμε. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.