Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές στο εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

μέγιστη επιδότηση του προγράμματος εξοικονομώ για την αμοιβή του ενεργειακού καθορίζεται από την πάλαι ποτέ "νόμιμη αμοιβή" :

(2,0 €/τμ για διαμερίσματα με min 150 € και 1,5 €/τμ για μονοκατοικίες με min τα 200 €) + ΦΠΑ.

 

Παραπάνω αμοιβή δεν πληρώνει.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αμοιβή υπόκειται σε ελεύθερη διαπραγμάτευση, ωστόσο ο πελάτης ο οποίος θα ενταχθεί στο πρόγραμμα θα του επιστραφεί κατά το τελικό στάδιο του προγράμματος, το ποσό των δύο επιθεωρήσεων, όπως αυτό υπολογίζεται με βάση το άρθρο 10 του Προεδρικού Διατάγματος 100/2010. Με πρόλαβες στη στροφή....

Edited by thntoumas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, κάνω το πρωτο μου εξοικονομώ και ξεκιναω με πολυκατοικία. 4 διαμερισματα, 2 στον πρωτο όροφο και 2 στο ισόγειο, χωρίς κλιμακοστάσιο (έχουν όλοι προσβαση με εξωτερικές σκάλες στα διαμερίσματά τους), επίσης από την οικοδομική άδεια υπάρχει υπόγειο όπου βρίσκεται ο λέβητας και αποθηκευτικός χώρος. έχω επιφάνεια θερμαινόμενων χώρων 345 τ.μ. και 170 τ.μ. μ.θ.χ. Συνολο 515 τ.μ. Σε ερώτηση μου για τα τετραγωνικά που δηλώνω και πληρώνομαι πήρα την εξής απάντηση απο το εξοικονομώ (infotexoik <[email protected]>) : Στο ΠΕΑ θα πρέπει να αποτυπωθεί μόνο η θερμαινόμενη επιφάνεια για την οποία και θα υπολογιστεί η αμοιβή σας, και όχι όλα τα τετραγωνικά της κατοικίας, δηλ. το υπόγειο και ο αποθηκευτικός χώρος. Η αμοιβήτου ενεργειακού επιθεωρητή ορίζεται στο Π.Δ. 100/30.09.20109ΦΕΚ Α΄ 177) και υπολογίζεται βάσει των τ.μ. επιφανείας του κτηρίου (δηλ. των συνολικών τ.μ. από το ΠΕΑ) και σύμφωνα με αυτό καταβάλλεται στον Ωφελούμενο η εξόφληση της εν λόγω δαπάνης. Και στην ίδια ερώτηση απο το eyepen <[email protected]> μου απάντησαν

1.       Κατά την επιθεώρηση ενός κτιρίου αποτυπώνονται αναλυτικά οι μη θερμαινόμενοι χώροι και το εμβαδόν τους προσμετράται στην συνολική επιφάνεια του κτιρίου.

2.       Η ΕΥΕΠΕΝ δεν εμπλέκεται στη διαδικασία αμοιβής της επιθεώρησης.

Δηλαδή για τον μ.θ.χ. 2 αντίθετες απαντήσεις

Τελικά τι να κάνω; γνωρίζει κανείς; απο το εξοικονομώ μου είπανε οτι για τον πελάτη μου θα εγκριθούν μόνο τα χρήματα για τον θερμαινόμενο χώρο και όχι για τον μ.θ.χ.

από την άλλη για το πεα μου λένε αποτυπώνονται αναλυτικά οι μη θερμαινόμενοι χώροι και το εμβαδόν τους προσμετράται στην συνολική επιφάνεια του κτιρίου

 

δεν θέλω να χρεώσω και τον πελάτη παραπάνω και να μην τα πάρει πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου απάντησε (εξοικονομώ) είναι άσχετος.

Κι επειδή το έχω εφαρμόσει σε αρκετές περιπτώσεις δίχως πρόβλημα:

Αποτυπώνεις ΟΛΟΥΣ τους χώρους και η αμοιβή προκύπτει από τη συνολική επιφάνεια (θερμαινόμενοι + μη θερμαινόμενοι).

Απλώς, στο ΠΕΑ θα φαίνεται η επιφάνεια των θ.χ. και η συνολική

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλω για τον εάν είναι καν μηχανικοί αυτοί στο ετεαν.

Θα συμπεριλάβεις τους ΜΘΧ κανονικά, και θα πληρωθείς για αυτούς.

 

Υ.Γ. Δε χρειάζεται copy paste της ερώτησης από θέμα σε θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ του ποσού της ΑΠΥ του 1ου ΠΕΑ και της νόμιμης αμοιβής, η τράπεζα τι θα επιδοτήσει? Δηλαδή, η περίπτωση που έχει κοπεί ΑΠΥ με ποσό μικρότερο της νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

Lina 19 θα πάρει τα λεφτά που έχεις κόψει απόδειξη (μου έχει τύχει)...για το θέμα με το μ.θ.χ. σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση είχαμε πρόβλημα από την τράπεζα..τελικά χρειάστηκε να στείλω επιπλέον χαρτί με την απάντηση από το ΕΤΕΑΝ ότι έπρεπε να μελετηθεί και ο Μ.Θ.Χ και να πληρωθεί μάλιστα..είχαμε ντράβαλα με την τράπεζα..να μου λέει αυτός που έλεγχε το φάκελο οτι το κάνω για να πάρω τα λεφτά και οτι θα το στείλει στο ΕΤΕΑΝ το φάκελο και θα το κόψουν εκεί...χαζομάρες..τώρα περιμένω να δω πως θα  εγκριθεί απο το ΕΤΕΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.