Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο σενάρια για τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων


ilias

Recommended Posts

Υπάρχει εδώ κανείς μελετητής Πράξεων Εφαρμογής?Μου φαίνεται ότι ένας mod είναι.Να μας πει για να γελάσουμε τις προϋποθέσεις της διακύρηξης για τα πλάτη δρόμων, για το ποσοστό των αυθαιρέτων που επιτρέπεται να εξωραϊστούν, σε ποιούς καταλήγουν τα φιλέτα της τράπεζας γης, προδιαγραφές για καθορισμό κατοίκων ανά εκτάριο κλπκλπ.

 

ΝΑ ΣΚΑΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ.

 

Κατά τα άλλα ''απαγορεύεται η ιδιωτική πολεοδόμηση'' και κάτι νόμιμοι κακομοίρηδες απαγορεύεται να οικοδομήσουν σε τυφλά οικόπεδα σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων...

 

Υπήρχε κ ένα απίστευτο θρεντ με ένα τυπάκο που το γραφείο που δούλευε πήρε μελέτη Π.Ε. κ την ανέθεσαν σε αυτόν τον πιτσιρικά των 800 ευρώ......Και ενώ όλοι οι συνάδελφοι προσπαθούσαν να τον πείσουν ότι δεν έχει τις γνώσεις για τέτοια σοβαρή δουλειά, εγώ του είπα ''μη φοβάσαι, κάτι μικρορυμοτομήσεις θα κάνεις, στην ουσία ολόκληρη η περιοχή έχει πολεοδομηθεί πριν καν υπάρξεις ως ιδέα στους όρχεις του πατέρα σου, με συνεργασία μεσιτών κ πιτσιρικάδων μηχανικών''

 

Έτσι κ αλλιώς καθορίζεται το ποσοστό των αυθαιρέτων που επιτρέπεται να εξωραϊστούν, το πλάτος των οδών έχει καθοριστεί,ο προσανατολισμός των ''μελοντικών'' Ο.Τ. έχει καθοριστεί, ακόμα και οι κοινόχρηστοι χώροι έχουν καθοριστεί!!!:lol::lol:

 

Τζάμπα πράμα δηλαδή........

 

Α ρε σιχαμένοι, βγαίνουν μετά τα φερέφωνα οι δημοσιογράφοι και παρουσιάζουν τη Μπιρμπίλη ως λαϊκό ήρωα κατά της αυθαιρεσίας........

 

δεν υπάρχει περίπτωση να έχει αποδοχή, και δεν έχει να κάνει μόνο με λαμόγια και κοράκια ή ζητήματα πολεοδομικού σχεδιασμού.

 

Είναι ζήτημα του πως αντιλαμβάνεται την ακίνητη ιδιοκτησία ο έλληνας

 

Ο νεοέλληνας φίλε, σε αντίθεση με το δυτικό ευρωπαίο που φοβάται το κράτος, αν έχει να διαλέξει μεταξύ του να είναι νόμιμος ή παράνομος, θα διαλέξει το πιο καλό value for money.Αυτό είναι κανόνας.Ο νεοέλληνας δεν προτιμάει κατά κανόνα να είναι desperado, εδώ οφείλω να αναγνωρίσω την παρεξήγηση που υπάρχει για το καταραμένο αυτό ανθρώπινο είδος.Εξού κ η απάντηση γιατί έπιασε το κόλπο των ημιυπαιθρίων και πήγαν όλοι και αυτοκαρφώθηκαν.

 

Αν του παρουσιάσεις ένα καλό value for money να είναι νόμιμος, τότε είναι ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα το επιλέξει, έστω κ αν κοστίζει παραπάνω από το να είναι παράνομος, αρκέι το value for money να είναι καλό.

 

Αν έχω εγώ ένα γήπεδο 3 στρέμματα εντός Αττικής, μη οικοδομήσιμο, αξιοποιήσιμο μόνο για ραπανάκια ή αυθαίρετα, ευχαρίστως το ανταλλάζω με ΟΙΚΟΠΕΔΟ 400 τ.μ. και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ σκάω στο Κράτος και άλλα 50-100.000 ευρώ, αρκεί να μου δώσει συντελεστή >2

 

Με πιάνεις τί εννοώ value for money? ;) Eίμαι σίγουρος ότι με πιάνεις, εξάλλου ελάχιστοι μπορούν να καταλάβουν από πολεοδομία εδώ μέσα, κ προς τιμήν σου εσύ είσαι ένας από αυτούς.

 

Αλλά για τί συντελεστή δόμησης να μιλήσουμε από τη στιγμή που δεν υπάρχει χωροταξικό?:lol::lol:

 

Και σε παρακαλώ φίλε μη με αρρωστήσεις παλι παρουσιάζοντάς μου το χαρτί τουαλέτας που μου παρουσίασες ως χωροταξικό, το χωροταξικό είναι πρωτογενής σχεδιασμός και στην επιστήμη ΠΟΤΕ ο πρωτογενής σχεδιασμός δεν έπεται του τριτογενούς, πόσο μάλλον του τεταρτογενούς....Είναι σαν να κτίζει κάποιος ένα κτίριο, και αφού αποπερατώσει, ΤΟΤΕ να ξεκινάει γεωτεχνική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....

....

... το χωροταξικό είναι πρωτογενής σχεδιασμός και στην επιστήμη ΠΟΤΕ ο πρωτογενής σχεδιασμός δεν έπεται του τριτογενούς, πόσο μάλλον του τεταρτογενούς....Είναι σαν να κτίζει κάποιος ένα κτίριο, και αφού αποπερατώσει, ΤΟΤΕ να ξεκινάει γεωτεχνική μελέτη.

+1000

 

Το εκ γενετής κουσούρι της Ελλάδας να μη έχει χωροταξικό σχεδιασμό.

Ακόμα και ο «μονόφθαλμος» Τρίτσης όπως είπες, που πήγε να το ξεκινήσει,έφαγε τα μούτρα του στην εκκλησία με τις εκκλησιαστικές εκτάσεις της και τα χρυσόβουλα.

 

Τεράστιο θέμα…

Τεράστιο έλλειμμα...

Ελάχιστοι το συζητούν...

Link to comment
Share on other sites

.....το πιο σημαντικο: ο καινουργιος ΓΟΚ, η καινουργια πολεοδομια, ο καινουργιος τροπος ελεγχου.....

καλομελέτα και έρχονται!!!

 

έρχεται το αποκλειστική ευθύνη του μηχανικού

 

με μπόλικες αρλούμπες περι ΓΟΚ

να μια γευση http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=75037&nslt=1&catid=3

 

διαβάστε 1 προς 1 τις αρλούμπες

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε μυρι που το βρηκες αυτο χαχαχα

 

αναθεμα αν βγαζει νοημα μια λεξη απο αυτα που λεει αυτος ο βλακας. μεγιστο υψος 2,40....

Link to comment
Share on other sites

Η υποδομή για να τους πιάσουν όλους αυτούς υπάρχει ήδη πάντως.

 

Πρόπερσι νομίζω με το Κτηματολόγιο, το υπουργείο είχε εξαγγείλει τη δημιουργία ''ομάδων επιτήρησης αυθαιρέτων κτισμάτων'' μέσω των μηχανικών των τεχνικών υπηρεσιών των δήμων, με το Hepos.Το Google Earth βέβαια εδώ κ ένα χρόνο έχει και αεροφωτογραφίες σε τακτά χρονικά διαστήματα και είναι κ δωρεάν, αλλά φυσικά δεν καταδεχόμαστε το τζάμπα λογισμικό κ τον εύκολο τρόπο.Εξάλλου η Κυβέρνηση άλλαξε και ήρθε η νέα με πιό ευσυνείδητους περβαλλοντικά πολιτικούς από τότε, πράσινη γαρ.

 

Προς το 3500 μ.Χ. νομίζω ότι οι φανταστικοί δήμοι θα είναι σε θέση πλέον να τρέξουν αυτά τα φανταστικά προγράμματα.Μέχρι τότε, υπάρχει το παρατηρητήριο του ΣΚΑΪ με τον πράσινο συναγερμό.....

 

Άντε να καθοριστεί κ η συμβολή των μηχανικών σε όλη αυτή τη φανταστική επιχείρηση επιβολής της νομοθεσίας από τη φανταστική κυβέρνηση των φανταστικών νεοελλήνων.

 

Υ.Γ.:

1.Τσοχατζόπουλε ήρθε η ώρα σου.(ελπίζω....)Έτσι κ αλλιώς πάντοτε σε τέτοιες κοινωνικές συνθήκες αποκεφαλιζόταν ένας γαλαζοαίματος για να ηρεμήσει ο λαουτζίκος.Ετοιμάσου να σου χαράξουν μια βαθιά μόνιμη γραβάτα, με βαθύ ξύρισμα.Μην ανησυχείς, φαίνεται ότι δεν πρόλαβες ένα καλό money laundry όπως δείχνουν τα πράματα.......$$$$$$$$$$$

 

2.@ΑΚΚ: καλή πλάκα τα σχόλια των αναγνωστών του άρθρου.Φανταστική κοινωνική συνείδηση των συννεοελλήνων μας!Ας κουνήσουν κ καμιά ελληνική σημαία στην επόμενη παρέλαση, ή στην επόμενη νίκη νεοέλληνα τραγουδιστή στη Eurovision, ή στην επόμενη κατάκτηση ευρωπαϊκού τροπαίου από την εθνική, κ μετά να τρέξουν όλοι στην Ομόνοια να σπάνε στο ξύλο τα τριτοκοσμικά πακιστάνια.

 

3.Κατά τα άλλα μαθαίνουμε στα παιδάκια μας στα σχολεία ότι οι Τούρκοι κ οι Αλβανοί είναι τριτοκοσμικά γουρούνια.Εμείς έχουμε αρχαίους ένδοξους προγόνους όμως, κ είμαστε στην απέξω, γαλαζοαίματοι γαρ.

 

4.Ο Ζευς με τους Έψιλον καταφθάνει του χρόνου το Δεκέμβριο, να σώσει όλους όσους τρέχει ο Ιχώρ στις φλέβες τους!Όσοι από τους συνέλληνες επιμένουν να παραμένουν λαϊκοί, έχουν ελπίδες.Αλλά ακόμα και οι Έψιλον, πασοκ ψηφίζουν.

 

5.Να υψώσουμε τείχος σαν του Βερολίνου για να προστατευτούμε από τους σοσιαλιστές, αυτό είναι καλή ιδέα.Αλλά πού?Σε όλη την επικράτεια γουστάρουν σοσιαλισμό!!:lol:Ζήτω ο σοσιαλισμός!

 

6.Μην ξεχνιόμαστε, ζήτω το Έθνος!!!Πού είναι ο Βαυαρός βασιλεύς?Μόνο αυτός λείπει από το πάρτυ, για να πάρει το ''Ηis Majesty's cut''.Ντελαγκέτσια γύρνα πίσω, μπας κ παντρευτεί κάνας γιός σου κ πάμε καλά στον τουρισμό, όπως θα πάνε οι Άγγλοι φέτος.Από το να τα πάρει το ΔΝΤ, πάρτα εσύ που είσαι και φιλέλλην, όπως μαρτυρά το όνομά σου!:lol:

 

7.Μην κλαίτε, ψηφίσατε- ή αν δεν ψηφίσατε, είχατε την ευκαιρία.Λεφτά υπάρχουν-δεν παίζει σάλιο-πού πήγαν τα λεφτά-μαζί τα φάγαμε-δεν θα ληφθούν νέα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Η υποδομή για να τους πιάσουν όλους αυτούς υπάρχει ήδη πάντως.

 

Πρόπερσι νομίζω με το Κτηματολόγιο, το υπουργείο είχε εξαγγείλει τη δημιουργία ''ομάδων επιτήρησης αυθαιρέτων κτισμάτων''.....

....

 

 

γιατί πας τόσο μακριά, και σε τόσο περίπλοκα;;;

 

Ξέχασες ότι το 2004 λίγο πρίν τις εκλογές η βασούλα (τότε υπουργός ΠΕΧΩΔΕ) είχε βγάλει εκείνο το νόμο για την "προσωρινή" ηλεκτροδότηση αυθαιρέτων;

 

Υπάρχει ήδη έτοιμη βάση δεδομένων με αυθαίρετα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε, μέχρι τότε αυτοί ήταν οι ψηφοφόροι τους.

 

Αλλά τώρα δεν έχουν ανάγκη.Στο λέω από τις έγκυρες -όπως πάντα- πηγές μου.Πολιτογραφούν ΝΥΧΘΗΜΕΡΟΝ πακιστάνια.Πάλι καλά, διότι θα πάνε προς Ευρώπη επιτέλους, αλλά αφού ψηφίσουν.Οι εκλογές κ το κανόνι είναι ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ κοντά φίλε.Ήδη το αντίστοιχο υπουργείο επιστρατεύει αποσπάσεις, αλλά όλοι βάζουν βύσμα να μην πάνε.Μη ρωτάς τις πηγές μου, εκτίθεμαι.

 

Η Βασούλα η μπεμπέκα καλά την έπαιξε σε όλους αυτούς για το ρεύμα, τους τσάκωσε χωρίς να πάρουν μυρωδιά.Κ τώρα αν θα πληρώσουν?ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΦΙΛΕ.Να είσαι σίγουρος.Και η ρύθμιση θα περάσει μια χαρά.Κ σε 2 χρόνια θα ακυρωθεί από το ΣτΕ, αν έχουμε ΣτΕ τότε.Το πιό πιθανό είναι να μην έχουμε, θα έχουμε κλιμάκιο να κυβερνάει, και παράλληλα θα έχουμε και καμιά 300 κομπάρσους φερέφωνα για βιτρίνα, να τρώνε αυτοί τις ντομάτες κ τις ροχάλες.

 

Το θέμα είναι ποιός θα ρίχνει ντομάτες κ ροχάλες στους συνέλληνές μας!!!:lol:Eγώ προσφέρομαι ως εθελοντής.

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε μυρι που το βρηκες αυτο χαχαχα

 

αναθεμα αν βγαζει νοημα μια λεξη απο αυτα που λεει αυτος ο βλακας. μεγιστο υψος 2,40....

προετοιμάσου, τέτοιες αρλούμπες θα λέέι και ο Νεος ΓΟΚ

πήραμε το βάπτισμα από τον 3410

 

να σου αποκωδικοποιήσω τις αρλούμπες:

  • κατάργιση της οικοδομησιμότητας σε κατα παρέκλιση οικόπεδα
  • το ελάχιστο ύψος του ορόφου θα αυξηθεί πάνω από 2,40
    αυτό σημαίνει 1 λιγότερος όροφος σε όλες τις περιοχές που έχουν περιορισμό ύψους
  • υποχρεωτική η pilotis - no comment
  • τώρα αυτό μετα χαμένα μέτρα, ελπίζω να μην εννοεί πως θα μετρά και στη δόμηση

τέλος .... τα πάντα γίνονται στο όνομα της οικολογίας .... και τις διάσωσης των αρχαίοτήτων

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει το θέμα τις παρέκκλισης... Δηλαδή, όποιος έχει ένα οικοπεδάκι θα πρέπει να παίζει λόττο μπας και μπορέσει να πάρει και το δίπλα; Και σε ποιές περιοχές;

Μήπως είναι πατάτα που μόλις το σκεφτούν θα το πάρουν πίσω σαν τις Natura;

Γιατί σε περιοχές όπως τη γειτονιά μου, ή τη Νίκαια κοιμόντουσαν για δεκαετίες...

Ούτε σχέδιο ούτε τίποτε, χτίζαν σπίτια, ούτε πλατείες, ούτε διαπλατύνσεις... τώρα θα τους πάρουν και τα οικόπεδα;

Τα οικόπεδα σε δεκάδες Ο.Τ. είναι προσφυγικά με μικρά πρόσωπα για να στοιβάξουν πολλούς και φανταστείτε ότι υπάρχουν διατάγματα για κάλυψη μέχρι και 100% για να μπορούν να χτίσουν τόσα χρόνια... Δεν λέω ότι είναι σωστό αυτό, αλλά φοβάμαι ότι θα είναι ένας ακόμη νόμος που θα σχοινοβατεί στα δικαστήρια...

 

Τι θα αναβαθμίσει το μεγαλύτερο οικόπεδο ή η κάπως λιγότερη δόμηση σε μια περιοχή πυκνής δόμησης, όχι ακριβή, όχι "καλή" περιοχή; Ποιόν θα ευνοήσει; Τον κοσμάκη; Τον απλό ιδιώτη; Τον κατασκευαστή που βασίζεται στην αντιπαροχή γιατί δεν υπάρχουν οικόπεδα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.