Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες επί ξυλοτύπου


 

Recommended Posts

Προσοχή στην αγκύρωση, όταν είναι ακραίος κόμβος πρέπει να γίνει μέσα στον κόμβο.

 

το εξηγεις λιγο? θα γινει λοξα δλδ για να περασει μεσα στον κομβο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Θα βγάλεις την ράβδο εκτός μόνο αν η διατομή του υποστυλώματος είναι μεγαλύτερη (πχ, δοκός 25/50 σε υποστύλωμα 40/40), ώστε να μπορεί και η εκτός δοκού ράβδος να μπει στον κόμβο ευθυγράμμως.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί το λες; Ο Αsmin για C20/25 και δοκό 25/50 είναι 2Φ14. Πολύ σπάνια έχουμε σε στήριξη λιγότερο από 4Φ12... Συνήθως βρισκόμαστε στο διπλάσιο έως τετραπλάσιο του Αsmin...

Οχι βεβαια...

Σε συνηθη κτιρια-κατοικίες, τις περισσότερες φορές, έχουμε Asmin, όπως και στην περίπτωση για την οποια προτεινες την διαταξη αυτη σε πεδιλοδοκο!

Δεν πρόκειται για κάποια φοβερή επιστήμη saltapidas.
Καλα, φοβερη επιστημη δεν ειναι, δεν ειπε κανεις οτι ειναι. Περαν του συνηθισμενου ειπα οτι ειναι.
Κοινή τεχνική είναι που προβλέπεται από όσους κανονισμούς ξέρω...
...υπο προϋποθεσεις...
και που την εφαρμόζουν σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι που γνωρίζω.
Εσύ. Αλλα δεν μιλαμε μονο για το τι γνωριζεις εσυ...
Για μεγάλα ποσοστά οπλισμού είναι μονόδρομος αν θέλουμε να εφαρμόσουμε τον κανονισμό σε ό,τι αφορά στις αποστάσεις των ράβδων.
Για μεγαλα ποσοστα οπλισμου, ως μελετητης, εχεις πολλα αλλα πραγματα να κανεις πριν καταφυγεις εκει....

 

Τελος παντων, χωριο δεν κανουμε...

 

Eπίσης:

 

25292350.jpg

 

001il.jpg

 

Από τα παραπάνω, εγώ καταλαβαίνω τα ακόλουθα:

α) Μπορεί να συνεκτιμηθει ο οπλισμός πλακών

β) Αυτο γινεται μονο για τους οπλισμους στηριξης

γ) ο οπλισμός δεν προσμετράται στο asmin

δ) Τουλάχιστο το 75% πρέπει να αγκυρώνεται εντός υποστυλώματος

 

Δεν βλέπω πουθενα αυτα που λες εσυ Αλεξη και πουθενα δεν βλεπω να μιλα για πεδιλοδοκους.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εδώ είμαστε υποτίθεται για να μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας και να βοηθούμε ο ένας τον άλλον (προσωπικά βοηθώ αν θέλω και όποιον θέλω). Δεν είναι αμφιθέατρο που κατεβήκαμε για εξεταστική για να δείξουμε τι γνωρίζουμε.

Όλα τα παραπάνω καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

...Σε συνηθη κτιρια-κατοικίες, τις περισσότερες φορές, έχουμε Asmin, όπως και στην περίπτωση για την οποια προτεινες την διαταξη αυτη σε πεδιλοδοκο!...

 

Αυτό δεν το πρόσεξα... Θυμάμαι πλάτος 30cm. Ποιό είναι το ύψος της δοκού; Πως βγαίνει ότι τα 6Φ16 είναι ο Asmin; Συνήθως ο Asmin χωράει άνετα στην δοκό... Για πεδιλοδοκό γενικά έχουμε 3Φ16...

 

Όσο για το "χωριό"... Μια λεπτομέρεια μας χωρίζει, αλλά η ριμάδα είναι σημαντική!

 

Pappos, μάλλον έχεις δίκιο, κοντεύουμε τις 10 σελίδες με αυτό το ζήτημα...

Link to comment
Share on other sites

β) Αυτο γινεται μονο για τους οπλισμους στηριξης

 

Εννοείται ότι γίνεται μόνο για αρνητική ροπή, δηλαδή στήριξης ή όπου έχεις αρνητική ροπή. Αυτό πρέπει να επισημανθεί. Αν έχεις θετική ροπή ή διατομή που δεν μπορείς να βγάλεις οπλισμό εκτός διατομής (πεδιλοδοκός στην στήριξη δεν γίνεται γιατί έχεις αναστραμμένη διατομή) τότε κάτι τέτοιο προφανώς και δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παω παλι στην περιπτωση της θερμοπροσοψης..

 

Στην περιπτωση αυτη στην πλακα του τελευταιου οροφου θα διαμορφωνα αυτο το "δοντι"...

Ειναι η καλυτερη λυση για να προστατευτει η μονωση...

Αρκει να προσεχτει σε λεπτομερεια και η κατασκευη της τοιχοποιίας...

 

Στην περιπτωση μου εχω και στηθαιο υψος 0.8-1.0μ...

 

Πως θα οπλιζατε το "δοντι" αυτο???

Αν συνεχισει ο οπλισμος την πλακας (τα σπαστα) και στο δοντι ειναι αρκετος???

 

Ή να το οπλισω σαν κοντο προβολο??? :smile:

post-5598-131887264144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η "τυπική" όπλιση θα ήταν αυτή του σχήματος...

 

Εγώ πάντως σε μία περίπτωση που είχα δεν έκανα δόντι, συνέχισα την θερμομόνωση μέχρι πάνω... Ούτως ή άλλως είναι καλό να γίνει έτσι για να μειωθούν οι απώλειες της θερμογέφυρας.

post-33925-131887264157_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη η διαταξη που λες εχει τις δυσκολιες αλλα γινεται..

 

Αν το πας μεχρι πανω πρεπει να εξασφαλισης στο τελειωμα οτι δεν θα μπει υγρασια μεσα...Αν δεν κανεις το δοντι αυτο δεν γινεται..Με μαρμαροποδια και αλλες πατεντες παλι δεν γινεται...

Link to comment
Share on other sites

...Με μαρμαροποδια και αλλες πατεντες παλι δεν γινεται...

 

Βάζεις ένα "καπέλο" από στρατζαριστή λαμαρίνα και "καθαρίζεις"...

 

Αλλά και το σιδέρωμα γίνεται. Και μάλιστα τα σίδερα της πλάκας (κόκκινο) δεν χρειάζεται να διαμορφωθούν τόσο περίεργα, μιά που υπάρχουν οι συνδετήρες της δοκού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.