Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Είμαστε πρόχειρος λαός. Δεν πιστεύω ότι το ion-boiler (τουλάχιστο αυτό που είδα πριν μερικούς μήνες) κάνει αυτό που λέει. Αλλά για να πει κάποιος με σιγουριά ότι είναι απάτη πρέπει να το βεβαιώσει ένας έγκυρος οργανισμός που έχει την άδεια να εκτελεί τέτοιου είδους πιστοποιήσεις.

Το να γράφει ο κάθε ένας από εμάς την ιδέα του, την γνώμη του, την θεωρία του για κάτι που δεν το έχει δει αλλά κυκλοφορεί στην Ευρώπη με πιστοποιητικά από διαπιστευμένα ( ;)) εργαστήρια http://www.stafor.lv...?part=12&lng=en , πατέντες και δεν συμμαζεύεται, επιβεβαιώνει αυτό που ανέφερα στην αρχή : Είμαστε πρόχειρος λαός.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε, δεν ξέρω σε ποιόν λαό ανήκετε, αλλά προσέχετε τις διατυπώσεις σας γιατί μπορεί να γίνει παρεξήγηση με τον δικό μου λαό.

 

Τέλος, όταν κάποιος διαστρεβλώνει την επιστημονική γνώση για να προωθήσει το προϊόν του, δεν χρειάζομαι την άδεια κανενός οργανισμού για να πω την άποψή μου.

Δεν χρειάζομαι την βεβαίωση κανενός "διαπιστευμένου" προκειμένου να μιλήσω περί ΑΔΕ, ή για να επισημάνω ότι το COP αφορά μόνο στις αντλίες θερμότητας, ή για να σχολιάσω τα πλασματικά στοιχεία κόστους ρεύματος και πετρελαίου που χρησιμοποιούνται.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ανήκουμε στον ίδιο λαό. Αναφέρομαι στον θόρυβο που έχει δημιουργηθεί επί μήνες και στις συζητήσεις για το ion-boiler ή όπως λέγεται.

Όσο διάστημα στην γρεκία ο κάθε ένας λέει την πολύτιμη γνώμη του, η εταιρεία αυτή έχει ιδρύσει καταστήματα σε γαλλία, γερμανία, ιταλία και γενικά σε όλες τις χώρες της ΕΕ. Που είναι λοιπόν το δικό μας επιστημονικό όργανο, το πανεπιστήμιο, ο φορέας ελέγχου, ο επιστημονικός σύλλογος όπως θέλετε πείτε το να εξετάσει το προϊόν αυτό και αν είναι απάτη να έρθει το κράτος και να επιβάλλει τις κυρώσεις που πρέπει στον εισαγωγές και να προστατεύσει εμάς τους ιθαγενείς που δεν έχουμε τις γνώσεις τις δικές σας (των μηχανικών που τα γνωρίζουν όλα).

Η επιστημοσύνη και το κύρος κατοχυρώνονται με συγκεκριμένους τρόπους και διαδικασίες.

Το ΤΕΕ και οι 'επιστημονικοί΄ σύλλογοι της συμφοράς αν επρόκειτο για κανά χαράτσι που θα επιβληθεί στις οικοδομές, πρώτο θα έλεγε την 'επιστημονική' του άποψη, σε ζητήματα τεχνικά όμως αργεί γιατί φαίνεται περισσότερο αρμόδια είναι η Νομική...

Edited by dim10
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ έχει ήδη εμπλακεί στο θέμα (με τον γνωστό πρόχειρο τρόπο, κατά τη δική μου εκτίμηση βεβαίως):

http://www.tdm.tee.gr/images/stories/Docs/nea_anakoinoseis/sillogoi-paratakseis/levites_ionton_panellinios_sullogos_mixanologon_ilektrologon_parartima_ditikis_makedonias_7_12_2011.pdf

Link to comment
Share on other sites

dim10 οι πιστοποιήσεις που έχει είναι ως προς το ηλεκτρολογικό μέρος.

Το πιστοποιητικό που παραθέτει αυτή η εταιρεία για το COP, προέρχεται από κάποιο πανεπιστήμιο, στην Κορέα, βάσει μη τυποποιημένης μεθοδολογίας.

Και μόνο που λένε στο site τους ότι "γιατί αμβισβητείτε αυτό που σας λέμε εμείς για το COP και δεν αμφισβητείται το COP των LED έναντι των λαμπτήρων πυρακτώσεως", προκαλεί και προσβάλει την νοημοσύνη μας.

Κοινώς, ενώ σαν διατάξεις θέρμανσης μπορεί να είναι μια χαρά και να κάνουν δουλειά, το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ, σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει έννοια COP και πολύ δε περισσότερο της τάξης του 157 ή 204% και όλα αυτά είναι παραπληροφόρηση, παραπλανούν τον καταναλωτή και φυσικά, πρέπει να διωχθούν τόσο αγορανομικά όσο και ποινικά κατά την άποψή μου.

 

Όταν γράφω με στοιχεία και με ειρωνεύονται για τις γνώσεις μου επί της Φυσικής τότε ναι είμαστε όντως η χώρα της προχειρότητας, γιατί τους επιτρέπουμε να κυκλοφορούν στην αγορά τέτοια προϊόντα.

 

Τέλος να πω ότι έψαξα να βρω κι άλλες εταιρείες που εμπορεύονται λέβητες "ιόντων", και βρήκα. Οι περισσότεροι λένε περίπου τα ίδια.

Μόνο μια εταιρεία βρήκα που αυτοί διαφημίζουν βαθμό απόδοσης 0.98 και στηρίζουν την καμπάνια τους στο πόσο θα ακριβύνει το πετρέλαιο. Όχι στο ψέμα.

Μόνο μία!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

mechpanos

δεν μπαίνω σε συζήτηση για το αν ένα πιστοποιημένο προϊόν έχει ή δεν έχει τις ιδιότητες που λέει το πιστοποιητικό. http://www.stafor.lv/wpic/documents/testesanas_parskats_T37D08.pdf

Γνωρίζω από σήμανση CE και δηλώσεις πιστότητας ΕΚ γιατί ασχολήθηκα επαγγελματικά με πιστοποίηση μηχανών με την αρχική οδηγία περί μηχανών.

Αυτό που περιμένω είναι να βγει ένας επιστημονικός φορέας (δημόσιος ή ιδιωτικός- το υπαν και η ΓΓΒ έχει αυτή την υποχρέωση) και να κάνει ΕΛΕΓΧΟ με μετρήσεις, να πιστοποιήσει οποιοδήποτε μηχάνημα κυκλοφορεί στην αγορά και το αγοράζει κόσμος και ισχυρίζεται κάτι τέτοιο (157%) και να τελειώνουμε.

Εκεί φαίνεται η σοβαρότητα (και όχι η προχειρότητα) ενός επιστημονικού φορέα και όχι μόνον.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι πρέπει να υπάρξει παρέμβαση από τους φορείς ελέγχου της αγοράς.

Αλλά το 157% θέλει μέτρηση;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ανήκουμε στον ίδιο λαό.

 

Συνάδελφε, δεν καταλαβαίνω το "δυστυχώς"...

Δεν ντρέπομαι για τον λαό στον οποίον ανήκω.

Κι αν συμβαίνουν πράγματα που δεν τον τιμούν,

αγωνίζομαι να διορθωθούν, δεν καταριέμαι το ΤΕΕ.

 

Αλλά, βγαίνουμε εκτός θέματος.

Η συζήτηση είναι -και οφείλει να παραμείνει- αμιγώς

τεχνική και επιστημονική.

Αν έχεις -ως συνάδελφος- μία άλλη γνώμη και μπορείς να

την στηρίξεις με επιστημονικά επιχειρήματα, ευπρόσδεκτο.

Εγώ δεν λέω την "γνώμη" μου, παραθέτω επιχειρήματα.

Και το βασικότερο όλων των επιχειρημάτων είναι η ΑΔΕ.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σου φέρνει πιστοποιητικό από αδειοδοτημένο από κράτος της ΕΕ εργαστήριο, ότι έχει 157% και είναι πατενταρισμένο επίσημα

πρέπει κάποιος δικός μας επίσημος φορέας (με άδεια του κράτους εννοώ) να πάρει τα πιστοποιητικά και να τα ελέγξει ή να ελέγξει το προϊόν.

Δεν υπάρχει άλλη διαδικασία αποδοχής ή απαγόρευσης ενός πιστοποιημένου προϊόντος.

 

Καθώς όμως εμείς συζητάμε, κόσμος το αγοράζει από μαγαζιά και το τοποθετεί.

Τι θα τους πούμε αργότερα;

Ας πρόσεχαν τις ανακοινώσεις των φορουμ;

Γι'αυτό και έγραψα πόσο πρόχειρος λαός είμαστε κάτι άλλωστε που νομίζω ότι όλοι το γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.