Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Πέφτει πολύ διαφήμιση για τον λέβητα ιόντων.

Παραθέτω ένα pdf που μου έχει έρθει μέσω email .

To πρώτο πρώτο που παρατήρησα είναι ότι χρησιμοποιεί μόνο τη νυχτερινή χρέωση της ΔΕΗ.

 

Και από την κρατική τηλεόραση.

ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΙΔΩΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ _1_.pdf

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

dim10 ΔΕΝ φέρνει πιστοποιητικό για το 157%. Αυτό το έχω πει 10 posts πρίν.

Για COP η E.E. έχει πρότυπα, τα οποία ορθώς, αναφαίρονται σε κλιματιστικές μονάδες και αντλίες θερμότητας.

 

Δεν νοείται COP για ηλ. αντιστάσεις!

Το "πιστοποιητικό" για το COP είναι μια σελίδα που έχει την υπογραφή και ενός καθηγητή από ένα πανεπιστήμιο της Σεούλ, στην Ν. Κορέα, χωρίς αναφορά σε κανένα πρότυπο αλλά σε μια custom μετρητική διάταξη.

 

Τα CE τα έχει σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα και αφορούν το ηλεκτρολογικό μέρος όσον αφορά την ασφάλεια λειτουργίας.

Μην λέμε ό,τι θέλουμε.

 

Ναι ας πρόσεχαν τις ανακοινώσεις των φόρουμ των μηχανικών θα τους πούμε. Γιατί πιστεύουν τόσο εύκολα τους απατεώνες και τόσο δύσκολα τους μηχανικούς;

 

Τέλος για τις πατέντες, καθένας μπορεί να πατεντάρει ό,τι θέλει.

Ξέρεις πόσοι έχουν πατεντάρει μέχρι στιγμής το αεικίνητο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Alexis

Δεν μπορώ να έχω επιστημονικά/θεωρητικά επιχειρήματα για το θέμα αυτό από την στιγμή που φέρνει εργαστηριακά αποτελέσματα και εκδίδει πιστοποίηση CE και ΕΚ.

Ο μόνος αποδεκτός τρόπος για να είχα αντίλογο είναι να το δοκίμαζα σε εργαστήριο με την μεθολογία που επιβάλλεται.

Αν το προϊόν το είχαμε δει στο youtube να το συζητούσαμε. Αυτό όμως κυκλοφορεί στην αγορά μας.

Για το ΤΕΕ, επίσης δεν έχω τίποτε να πω. Το κατάντημα των μηχανικών τα λέει όλα.

Για τον λαό μας ναι, θα μπορούσα να πω ότι είμαι περήφανος για τους προγόνους μας...

 

mechpanos Η βασική μου διαφωνία δεν είναι για το προϊόν αλλά για την έλλειψη κρατικού ελέγχου.

Εγώ βλέπω άλλα εδώ από αυτά που αναφέρεις εσύ. Αν είναι απάτη ή πλαστά ή κάτ άλλο κι αυτά καλώς...

http://www.stafor.lv...boilers_COP.pdf

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, συνεχίζεις να μην παραθέτεις επιχειρήματα και να υιοθετείς στάση προσβλητική για τον κλάδο και τους φορείς του. Δεν είμαστε φόρουμ προγονόπληκτων πωλητών παράξενων συσκευών, είμαστε φόρουμ μηχανικών.

 

Πριν 11 μήνες είχα γράψει κάτι που -δυστυχώς- παραμένει επίκαιρο:

Δεν έχει κανένα νόημα να υποβιβάσουμε μία συζήτηση μηχανικών σε συζήτηση για τον καθένα.
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

..

To πρώτο πρώτο που παρατήρησα είναι ότι χρησιμοποιεί μόνο τη νυχτερινή χρέωση της ΔΕΗ...

 

 

Η απάτη στο pdf είναι ότι εσκεμμένα δεν καταγράφουν τις χρεώσεις δικτύου, ΥΚΩ, ΑΠΕ κτλ που αναφέρονται στην χρέωση του ηλεκτρικού ρεύματος και μόνο. Αν τις κατέγραφαν θα διπλασιάζονταν το κόστος.

 

Εν τω μεταξύ η προχειρότητα και η σοβαρότητά τους φαίνεται και από τις λάθος πράξεις που κάνουν σε φυλλάδιο και μάλιστα είναι και εις βάρος τους. Για παράδειγμα με τον τρόπο που υπολογίζουν το κόστος Φ.Α., η τιμή της kWh θα ήταν κοντά στα 10 λεπτά, ενώ την υπολόγισαν λίγο πάνω από 7 λεπτά. Απλά respect.

 

Με την ευκαιρία, το κόστος χρήσης του νυχτερινού τιμολογίου είναι 0,08146 Ευρώ/kWh

 

http://www.michaniko.../

 

Και φυσικά, τι σχέση έχει το boiler που όντως μπορεί να λειτουργήσει αποδοτικά με μειωμένο τιμολόγιο, με την θέρμανση που δεν είναι δυνατόν να λειτουργεί μόνο κατά τις ώρες του μειωμένου? Συνεχείς ακροβασίες για να εξαπατηθεί ο υποψήφιος πελάτης.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

alexis

Αν το μηχάνημα είναι απάτη, τότε προσβολή για τους μηχανικούς είναι ότι κυκλοφορεί στην αγορά μας και το αγοράζει ο κόσμος.

Αν το μηχάνημα δεν είναι απάτη, τότε προσβολή για τους μηχανικούς είναι ορισμένες από τις γνώμες που διατυπώνετε εδώ μέσα.

 

(απλή ψηφιακή λογική)

 

Αυτά.

Edited by dim10
Link to comment
Share on other sites

@Nίκο , έχεις δίκιο για το φυσικό αέριο το κόστος θα έπρεπε να είναι 0,10Ε/kwh.

 

@μηχανόλογους Ο παραπάνω πίνακας στέκει με την υπόθεση ότι το χρησιμοποιείς μόνο τις συγκεκριμένες ώρες ;

 

Πάντως με τη δική μου λογική και εμπειρία , τη θέρμανση δε την χρειάζεσαι τόσο πολύ τις νυχτερινές ώρες.

 

Εκεί είναι η δική μου ένσταση γιατί :

 

1. Το βράδυ κατά τη διάρκεια του ύπνου δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε θέρμανση ....με απλά λόγια σκεπάζεσαι με κουβέρτες κτλ.....

2. Το βράδυ τα δομικά στοιχεία (τοίχοι κτλ..) αποδίδουν ένα μέρος της θερμότητας που έχουν αποθηκεύσει , ανάλογα με τη θερμοχωρητικότητα του κάθε δομικού στοιχείου.

3. Το πρωί συνήθως οι νοικοκυρές αερίζουν το σπίτι , για να ανανεωθεί ο αέρας κτλ..

4. To μεσημέρι που ισχύει για κανένα δίωρο η νυχτερινή κατανάλωση , στο εξωτερικό περιβάλλον επικρατούν , συνήθως , οι υψηλότερες ημερήσιες θερμοκρασίες.

Άρα πηγαίνει χαμένη η θέρμανση κατά τις νυχτερινές ώρες.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Σωστότατες οι παρατηρήσεις του spy...Νομίζω ότι η ηλεκτρική θέρμανση έχει νόημα μόνο σε συνδυασμό με νυχτερινό τιμολόγιο και δοχείο αδράνειας, όσον αφορά εξοικονόμηση.

Τους τα έγραψα τους τα έγραψα και στο κανάλι τους στο youtube...

Τους έβαλα τιμή 1.60 €/lt για το πετρέλαιο και 0.15/kwh για το ρεύμα.

Επίσης η θερμογόνος ικανότητα του diesel είναι 11.9 kwh/lt.

 

 

Ο βαθμός απόδοσης των λεβήτων “ιόντων” (ηλεκτρικοί λέβητες) που ψευδώς ανακοινώνεται COP 1.57 (157%), είναι η = 0.99 (ή 99%).

Επίσης, η εξοικονόμηση προκύπτει αποκλειστικά για παλιό και κακοσυντηρημένο λέβητα πετρελαίου και χωρίς να συνυπολογίζουμε ενδεχόμενες αυξήσεις τιμών της ΔΕΗ, και είναι το πολύ 10% και σε καμία περίπτωση, 50-70% όπως ψευδώς διαφημίζεται.

 

Συγκριτική αξιολόγηση μεταξύ λέβητα πετρελαίου, και λέβητα “ιόντων”, για κατανάλωση 10.000 kwh.

 

Λέβητας πετρελαίου (καλοσυντηρημένος), βαθμός απόδοσης 0.9 ή 90%

Αποδιδόμενη ενέργεια 10.000 kwh

Απαιτούμενη ποσότητα πετρελαίου 933,7 lt

Κόστος/lt πετρελαίου 1,60 €

Κόστος αποδιδόμενων 10.000 kwh με λέβητα πετρελαίου: 1.493,93 €

 

 

Λέβητας “ιόντων”, βαθμός απόδοσης 0.99 ή 99%

Αποδιδόμενη ενέργεια 10.000 kwh

Απορροφούμενη ενέργεια 10101,01 kwh

Κόστος/kwh (τιμολόγιο Γ1) συμπεριλαμβανομένων όλων των χρεώσεων:

0,15 €/kwh, για κατηγορία κατανάλωσης >2000 kwh/τετράμηνο

Κόστος αποδιδόμενων 10.000 kwh λέβητα “ιόντων”: 1.515,15 €

 

 

Εξοικονόμηση: Προκύπτει επιβάρυνση κατά 21,22 €

Απόσβεση: ΠΟΤΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

Spy1551, έκανα edit που δεν θα πρόλαβες να δεις. Κάνουν μια σειρά από ακροβασίες, για να καταλήξουν σε αυτό που είναι προς το συμφέρον τους. Και φυσικά έχεις δίκιο. Εννοείται, ότι δε νοείται θέρμανση με αποκλειστική λειτουργία τις νυχτερινές ώρες

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πατέντες και πατέντες.

Ορισμένες έχουν μεγάλη επιτυχία και ορισμένες μένουν στα χαρτιά.

Εγώ θυμάμαι τα φωτοβολταϊκά Cool Earth που ήταν σαν μπαλόνια και δεν έπιαναν καθόλου χώρο αλλά δεν πέτυχαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.