Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Γιατί στα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας) η επιπλέον θερμότητα προέρχεται από το περιβάλλον.

 

Τι να ψάξεις; Είσαι ή δεν είσαι "Μηχανικός Eνεργειακής Τεχνικής". Έχεις πράγματι απορίες; Τα βιβλία σου τί λένε;

 

Το λινκ που μου έστειλες δεν αξίζει καν σχολιασμού. Αλλά αν είναι να σχολιαστεί, ας το κάνει ένας μηχανολόγος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι "μηχανικός ενεργειακής τεχνικής"

 

Τα βιβλία δεν νομίζω να λένε κάτι για λέβητες ιόντων και επαγωγικούς λέβητες, το μοναδικό σχετικό βιβλίο που είχαμε για λέβητες ήταν ένα βιβλίο από το ΕΜΠ για τους ατμολέβητες αλλά ούτε εκεί έχει κάτι σχετικό. Η πρώτη φορά που άκουσα για σύστημα θέρμανσης ιόντων ήταν από το ίντερνετ και συμφωνούσα απόλυτα οτι η θέρμανση με ηλεκτρισμό είναι ασύμφορη έναντι του πετρελαίου, απλά τώρα μου ανάφερε αυτός ο κύριος την επαγωγική θέρμανση που ούτε αυτό είχα ξανακούσει και είπα να το ξαναψάξω καλύτερα το θέμα.

 

Αφού μου ξεκαθάρισες οτι άλλο πράγμα ο επαγαωγικός λέβητας και άλλο η θέρμανση ιόντων δεν έχω απορίες, ο συγκεκριμένος κύριος πήγε να με παραπλανήσει απλά.

Link to comment
Share on other sites

Είτε το πεις θέρμανση ιόντων, είτε επαγωγική θέρμανση, είτε θέρμανση με laser, είτε θέρμανση plasma, η μέγιστη απόδοση που μπορούν να φτάσουν είναι το 99%... Πάνω σε αυτό λοιπόν, οποιοσδήποτε πει κάτι διαφορετικό, κοροϊδεύει!*

Ο μόνος τρόπος, μέχρι στιγμής, να λάβουμε ενέργεια μεγαλύτερη από αυτή που δαπανούμε, είναι να εκμεταλλευτούμε την ενέργεια του περιβάλλοντος.

Είτε αυτό ονομάζεται ΑΠΕ, είτε γεωθερμία, είτε αντλίες θερμότητος αέρα- νερού / αέρα-αέρα (κλιματιστικά)...

 

*μόνη εξαίρεση η πρόσδοση ενέργειας με φόρτιση ραδιενεργών υλικών και η εκμετάλλευση της ενέργειας που αποδίδεται κατά την σχάση των πυρήνων.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους, ελεος με ολες τις σαχλαμαρες πια. Οτι λεει ο Πανος 100%. Οτιδηποτε αλλο προσβαλλει τη νοημοσυνη μας και τα χρονια που εχουμε φαει στα θρανια.

Κριμα για τον κοσμο που την παταει, και για το γεγονος οτι δεν υπαρχουν ελεγκτικοι μηχανισμοι και ο καθενας μας πουλαει οτι θελει, ειτε αυτο ειναι λεβητας ιοντων ειτε βιομαγνητικες καλτσες και σαγιοναρες.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο, και στο προηγούμενο λίνκ που είχα μιλούσε και για τεχνολογίες αιχμής...... τρομάρα τους.

 

*μόνη εξαίρεση η πρόσδοση ενέργειας με φόρτιση ραδιενεργών υλικών και η εκμετάλλευση της ενέργειας που αποδίδεται κατά την σχάση των πυρήνων.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ....

 

Χμμμμ, δηλαδή να φτιάξουμε στο σπίτι οικιακό πυρηνικό αντιδραστήρα και να βρούμε υλικά στα οποία να μπορεί να γίνει σχάση? Αυτό και να θέλουμε να το δοκιμάσουμε δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό και να θέλουμε να το δοκιμάσουμε δεν γίνεται.

Μην το λες!!!

http://gizmodo.com/5827565/these-men-were-caught-building-homemade-nuclear-reactors

 

http://www.bbc.co.uk/news/10385853

 

http://3.14.by/en/read/building-nuclear-reactor-at-home

Μερικοί είναι για τα σίδερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ίσως θα έπρεπε να επανεξετάσουμε την θέρμανση με λέβητες ηλεκροδίων. Με τις νέες τιμές του πετρελαίου η ηλεκτρική ενέργεια ίσως είναι μια συμφέρουσα λύση.

Link to comment
Share on other sites

Να μιλάμε σε μια λογική βάση.

 

Με τις νέες τιμές πετρελαίου (αν εφαρμοστούν) ίσως είναι μια συμφέρουσα λύση κάτι από τα ακόλουθα:

Ηλεκτρικά καλοριφέρ

Αερόθερμα

Θερμοπομποί

Ηλεκτρικοί λέβητες

Λέβητες ηλεκτροδίου

 

Προσωπικά το σκέφτομαι για καλοριφέρ λαδιού που παρέχουν ωραία θέρμανση, δε θέλουν εγκατάσταση, είναι φτηνά και έχω ήδη κανά δυο, οπότε όταν αλλάξουν τα δεδομένα στο χρηματηστήριο των καυσίμων δε θα ξηλώνω μόνιμες και κάποιου σεβαστού κόστους εγκαταστάσεις.

 

Το θέμα αυτό όμως θα έπρεπε να συζητηθεί σε κάποιο άλλο topic. Το ζήτημα των ιδιοτήτων των λεβήτων ηλεκτροδίων έχει εξαντληθεί εδώ και πολύ καιρό.

Edited by miltos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην έκθεση "Οικονομική Θέρμανση" που θα πραγματοποιηθεί από 28 έως 30 Σεπτέμβριου 2012 στο Εκθεσιακό Κέντρο Κλειστού Φαλήρου TAE KWON DO θα ενημερωθεί ή θα παραπλανηθεί ο πελάτης σχετικά με τους επαγωγικούς λέβητες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.