Μετάβαση στο περιεχόμενο

Blog για τα δικαιώματα των αποφοίτων ΤΕΙ


GeorgeS

Recommended Posts

Δεν πιστεύω ότι σε κανένα ΤΕΙ έχεις το υπόβαθρο, για υποσταθμό. Αν δεν πιστεύεις εμένα, πίστεψε την ΔΕΗ, όπου σαν ΑΕ πλέον δεν έχει περιορισμούς!. Το ίδιο βέβαια έχει το ΥΠΕΧΩΔΕ για τα μελετητικά πτυχία για δημόσια έργα.

 

αγαπητέ GeorgeS, δεν νομίζω ότι έχεις πραγματικά αντιληφθεί τι σημαίνει επιστημονικό υπόβαθρο, και βάθος στην ύλη των μαθημάτων που διδάσκεσαι. Δεν μιλάμε για τίτλους μαθημάτων, μιλάμε για ουσία του μαθήματος, την οποία την βλέπεις συνολικά (ύλη, διδακτικό προσωπικο, προσόντα διδασκόντων, εργαστήρια, έρευνα, θεσμοθετιμένα εργαστήρια κλπ).

αν δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό τότε, πραγματικά δεν υπάρχει νόημα να προσθέτω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οτι και να σας πουμε κατι θα βριετε να πειτε, δεν μπορω πλεον ουτε να σας διαβαζω , εχω παθει πλακα με αυτα που διαβαζω ελεος πια.

ΝΑ καταλαβετε κατι πια, οτι δεν σπουδαζουμε 4 χρονια σε λυκειο αλλα σε ανωτατο εκαπαιδευτικο ιδρυμα, οπου εχουμε λιγο χαμηλοτερη γενικη θεωριτικη εκπαιδευση και αρκετα καλυτερη πρακτικη - εφαρμοσμενη εκπαιδευση!!

Επειδη μαλλον ειστε στον κοσμο σας ελατε με χαρα να σπουδασετε στο ΤΕΙ Πειραια που σπουδασα εγω , να δουμε ποσο ευκολα θα τα βρειτε, αφου ειστε πια τοσο ανωτερη απο μας. Εχουμε εξειδικαυμενη γνωστη του αντικειμενου και οχι γενικη και λιγο απ ολα, επειδη βολευει. Δυστηχως γι εσας στο τομεα μας ειμαστε πιο κατατοπισμενοι και πιο ειδικευμενοι.

Και αυτο ειναι που ενοχλει αγαπητοι, το οτι δινοντας μας δικαωματα καποιοι θα χασουν το ψωμι τους.

Χαρη αν δεν ξερεις να διαβαζεις τους νομους καλυτερα μην αναφερεσαι σ αυτους, ΑΕΙ σου ειπα τι σημαινει πιο πανω και υσχει απο το 2001

Α επισης lefterism τελικα μονο εσεις ξερετε τι σημαινει επιστημονικο υποβαθρο, γιατι στην Αμερικη που σπουδασα για μαστερ δεν το ξερανε και τους επιασα κοροιδα

 

Παρακαλώ διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum και ειδικότερα τον κανόνα 4.

Αν δεν μπορείς πλέον να μας διαβάζεις και έπαθες πλάκα όπως λες, να είσαι σίγουρος ότι δε θα μας λείψεις.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι σε κανένα ΤΕΙ έχεις το υπόβαθρο, για υποσταθμό. Αν δεν πιστεύεις εμένα, πίστεψε την ΔΕΗ, όπου σαν ΑΕ πλέον δεν έχει περιορισμούς!. Το ίδιο βέβαια έχει το ΥΠΕΧΩΔΕ για τα μελετητικά πτυχία για δημόσια έργα.

 

αγαπητέ GeorgeS, δεν νομίζω ότι έχεις πραγματικά αντιληφθεί τι σημαίνει επιστημονικό υπόβαθρο, και βάθος στην ύλη των μαθημάτων που διδάσκεσαι. Δεν μιλάμε για τίτλους μαθημάτων, μιλάμε για ουσία του μαθήματος, την οποία την βλέπεις συνολικά (ύλη, διδακτικό προσωπικο, προσόντα διδασκόντων, εργαστήρια, έρευνα, θεσμοθετιμένα εργαστήρια κλπ).

αν δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό τότε, πραγματικά δεν υπάρχει νόημα να προσθέτω κάτι παραπάνω.

 

Εγώ το μόνο που δεν αντιλαμβάνομαι είναι το πως εσείς αντιληφθήκατε ότι δεν υπάρχει το απαραίτητο υπόβαθρο στα ΤΕΙ και επιμένετε σε αυτή τη άποψη σε βαθμό που φτάνει τα όρια της προπαγάνδας και συκοφάντησης των ιδρυμάτων. Ειλικρινά αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Όταν τόσα ελληνικά και ξένα διακεκριμένα πανεπιστήμια στην Ε.Ε. και την Αμερική έχουν συνάψει συμφωνίες έρευνας και μεταπτυχιακών σπουδών με τα ελληνικά ΤΕΙ. Αυτοί, συμπεριλαμβανομένων των ελληνικών πανεπιστημίων φαίνεται ότι ουδέποτε διεπίστωσαν αυτό που "διαπίστωσε" ΜΟΝΟ το ΤΕΕ σε ολόκληρο τον κόσμο. Προσωπικά ειδικά στα ΠΜΔΕ θυμάμαι, πριν χρόνια βέβαια, τι ασκήσεις λύναμε, τι εργαστήρια, τι μιγαδικές εξισώσεις για να βρούμε τις ΄χωρητικές και επαγωγικές αντιστάσεις... Πραγματικά δεν ξέρω πως έχετε βγάλει αυτό το συμπέρασμα περί επιπέδου.

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι η συνεχής πλύση εγκεφάλου που γίνεται απο το 1ο εξάμηνο στα πολυτεχνεία και εν συνεχεία από τους γραφιάδες, ξενόφερτους ΄ψευτοεπιστήμονες του ΤΕΕ. Γιατί αυτό που είπε ο συνάδελφος ***** είναι αλήθεια. Οι χειρότεροι του κλάδου σας, ειδικά στο ΤΕΕ, είναι αυτοί με κάτι πτυχία από ξένες σχολές και πάει λέγοντας. Τους έχω ζήσει 8 χρόνια στις δημόσιες Υπηρεσίες. Τελείως άσχετοι και οι πιο προκλητικοί. Και πολλοί από αυτούς έχουν χωθεί μέσα στο ΤΕΕ και το παίζουν σουπερ επιστήμονες, πέρνοντας μάλιστα και το ανάλογο ύφος ειδικά μέσα στην ΕΜΔΥΔΑΣ.

 

Τώρα βέβαια, όταν ασπάζεστε απόψεις όπως αυτή του Χάρης, ότι δεν πρέπει να έχουμε κανένα δικαίωμα για μελέτη μετά από 4 χρόνια σπουδών σε ανώτατο ίδρυμα , ενώ οι διπλωματούχοι μηχανολόγοι να έχουν όλα τα δικαιώματα των ηλεκτρολόγων και οι πολιτικοί μηχανικοί άλλα τόσα με το φοβερό επίπεδο που λάβανε, δεν υπάρχει καμία ελπίδα να βρούμε άκρη ή έστω να συμφωνήσουμε σε κάποια βασικά. Πόσο μάλλον όταν η εμπειρία δείχνει ότι οι νέοι απόφοιτοι των πολυτεχνικών σχολών του "υψηλοτάτου" επιπέδου είναι τόσο καταρτισμένοι που δεν μπορούν να κάνουν μια μελέτη απλού κτιρίου όταν τελειώσουν τη σχολή τους.

 

Πολύ εύκολα λέτε για τα ΤΕΙ και το επίπεδό τους χωρίς να γνωρίζετε.

 

Επισημαίνω για ακόμα μια φορά ότι ουδείς, δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα φίλτατε lefterism, έχει ακόμα τοποθετηθεί για τη φοβερή αναβάθμιση του επιπέδου των πολυτεχνείων με την αιτούμενη εκ μέρους τους μείωση του βασικού κύκλου σπουδών όπου τα 5 χρόνια ζητούν να αναγνωρίζονται πλέον ως βασικός τίτλος + master. Ωραία αντίληψη έχουν στο πολυτεχνείο για την αναβάθμιση των πτυχίων

 

Συνδέσεις προς άλλα fora, blogs κ.λπ. στα οποία γίνονται προσβλητικές αναφορές σε μέλη του forum θα διαγράφονται. Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cna

 

Μήπως εκτός από τους νόμους πρέπει να δούμε και τι λέει το Σύνταγμα της Ελλάδας ?

 

Άρθρο 16 παρ. 5 : Η ανώτατη εκπαίδευση κλπ.

Άρθρο 16 παρ. 7 : Η επαγγελματική και κάθε άλλη ειδική εκπαίδευση παρέχεται από το Κράτος και με σχολές ανώτερης βαθμίδας ....

 

Σου θυμίζουν τίποτε αυτά.

 

Δεν είναι κουτοπονηριά να βαφτίζουμε όλες τις σχολές ως Ανώτατες με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αυτήν τη στιγμή Ανώτερες Σχολές (στον τομέα μας) ?

 

Και γιά να έλθουμε στην ουσία :

 

Πιστεύεις ότι βγαίνεις από τα ΤΕΙ το ίδιο καταρτισμένος με τους απόφοιτους των Πολυτεχνείων ?

 

Πιστεύεις ότι δικαιούσαι ίσα δικαιώματα με αυτούς ?

 

Θα ήθελες να σου χαρίσουν εσένα κάτι γιά το οποίο οι άλλοι μόχθησαν ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cna

 

 

Πιστεύεις ότι βγαίνεις από τα ΤΕΙ το ίδιο καταρτισμένος με τους απόφοιτους των Πολυτεχνείων ?

 

Πιστεύεις ότι δικαιούσαι ίσα δικαιώματα με αυτούς ?

 

Θα ήθελες να σου χαρίσουν εσένα κάτι γιά το οποίο οι άλλοι μόχθησαν ?

 

Φοβερά καταρτισμένοι βγαίνεται από το πολυτεχνείο τι να σου πω. Οι μηχανολόγοι με ροή κατασκευαστική δεν έχουν διδαχθεί παρά ελάχιστη ηλεκτρολογία και έχουν άπειρα δικαιώματα ηλεκτρολογικών μελετών. Ομοίως, οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί με κατεύθυνση στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές έχουν όλα τα δικαιώματα των μηχανολογων χωρίς να έχουν έχουν διδαχθεί στοιχειώδη μαθήματα. Για δε τους πολιτικούς μηχανικούς που δεν ξέρουν τη διαφορά του kW από την kWh ούτε λόγος. Και που είσαι. Οι πολιτικοί μηχανικοί του πολυτεχνείου έχουν περισσότερα δικαιώματα από τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς ΤΕΙ που σπούδασαν 4 χρόνια αυτό το αντικείμενο.. Τι άλλο να σου πω. Όσο για το μόχθο, οι πτυχιούχοι ΤΕΙ μόχθησαν εξίσου 4 χρόνια για να τελειώσουν τη σχολή τους και τελικά τα επαγγελματικά τους δικαιώματα να τα έχουν άσχετοι με το αντικείμενο... μιλώ για την ειδικότητά μου, ηλεκτρολόγου.

 

Στου μηχανικούς ΤΕΙ κανείς δεν τους χάρισε τίποτα. Σε άλλους χαρίσανε απ ότι φαίνεται δικαιώματα που δεν θα έπρεπε να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνω ακόμα πιό λιανά:

 

ΑΕΙ -> Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα με δύο κατευθύνσεις

 

Α) Πανεπιστήμια και Πολυτεχνεία, χάριν συντομεύσεως ΑΠΕΙ.

Β) Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα και ΑΣΠΑΙΤΕ, χάριν συντομεύσεως ΑΤΕΙ.

 

Οπότε δεν εντάσσω τα ΑΕΙ στα ΑΠΕΙ αλλά τα ΑΠΕΙ και ΑΤΕΙ στα ΑΕΙ. Τα ΑΕΙ είναι το σύνολο, ο μεγάλος κύκλος, το οποίο εμπεριέχει τα δύο υποσύνολα ΑΤΕΙ - ΑΠΕΙ, οι μικροί κύκλοι.

 

Όσον αφορά τους αποφοίτους ΚΑΤΕΕ υπάρχει ένα μπέρδεμα γιατί αυτοί είναι σε ενδιάμεση βαθμίδα (3,5 έτη σπουδών). Θα επανέλθω αργότερα σε αυτό το ζήτημα γιατί και εμένα με προβληματίζει από πολλές απόψεις.

 

Συγνώμη cna εγώ δεν κατάλαβα καλά τι εννοείς. Τώρα έγινες απόλυτα αντιληπτός.

Να σε ρωτήσω όμως κάτι. Αυτή η ονομασία (ΑΠΕΙ) αναφέρεται σε κάποιον νόμο, κάποιο επίσημο έγγραφο;

Έπειτα από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο google και κυρίως στον ιστότοπο του ΥΠΕΠΘ δε βρήκα καμιά αναφορά σε ΑΠΕΙ (Ανώτατα Πανεπιστημιακά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα).

 

Εν κατακλείδι, μπορεί μεν ο Ν.3549/2007 να εντάσσει στα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ, καθότι πλέον ανώτατα είναι κι αυτά, αλλά:

α) πουθενά δεν αναφέρεται ο όρος ΑΠΕΙ αλλά γίνεται αναφορά σε Πανεπιστήμια, Πολυτεχνεία και ΑΣΚΤ (Ανώτατα Σχολή Καλών Τεχνών).

β) για λόγους "ιστορικούς", συντομεύσεως και οικονομίας της συζήτησης όταν αναφερόμαστε σε ΑΕΙ αναφερόμαστε στα ιδρύματα που αναφέρονται παραπάνω (α) και όχι στα ΤΕΙ.

γ) την παραπάνω άποψη φαίνεται ότι υιοθετεί και το ΥΠΕΠΘ που αναφέρεται σε ΑΕΙ και εννοεί ΜΟΝΟ τα ιδρύματα του (α). Στον επίσημο ιστότοπο του ΥΠΕΠΘ αναγράφει:

"Η δημόσια πανεπιστημιακή εκπαίδευση χωρίζεται σε ΑΕΙ και ΤΕΙ."

Δες και ΕΔΩ και πρόσεξε το κουτάκι που αναφέρεται σε μεταπτυχιακές σπουδές (ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΕΑΠ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε να τα ισοπεδώσουμε όλα, αλλά 4 χρόνια στο τμήμα Δομικών είναι αρκετά πιστεύω για να μάθεις το αντικείμενο που ακούει στο όνομα Δομοστατική. Όπως επίσης και στο τμήμα Υποδομής τα 4 χρόνια είναι αρκετά για το αντικείμενο της οδοποιίας. Των Δομικών δεν κάνουν λιμενικά έργα, και άλλα τέτοια μαθήματα γιατί δεν είναι στο αντικείμενό τους. Αλλά στα κτιριακά δεν πιστεύω οτι στα 4 χρόνια υπάρχει κάποιοσ που να αμφισβητεί τις γνώσεις για το αντικείμενο. Για κάποιον που τελειώσε και τις δύο σχολές (Δομικών και Υποδομής) καταλαβαίνετε ότι ο μηχανικός ο διπλωματούχος έχει σπουδάσει μόνο 5 χρόνια, ενώ ο άλλος 7. Το θέμα είναι οτι στην Γερμανία υπάρχουν παιδιά που με μεγάλο βαθμό κάνουν και απευθείας ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ !!!. Δηλαδή οι Γερμανοί είναι τόσο μ#$%##ς που δέχονται απόφοιτους ΤΕΙ να κάνουν διδακτορικό ??? Το θέμα δεν είναι βέβαια αυτό αλλά οτι το ΤΕΕ έχει ξεφύγει και υποβαθμίζει την ελληνική παιδεία. Υπάρχει διαφορά μεταξύ Πολυτεχνείου και ΤΕΙ δεν λέω κάτι αντίθετο. Αλλά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο την παρουσιάζουν μερικόι γιατί έτσι έχουν μάθει. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Σε άλλους χαρίσανε απ ότι φαίνεται δικαιώματα που δεν θα έπρεπε να έχουν.

 

Μάλλον δεν διάβασες προηγούμενη τοποθέτησή μου γιά το πως φθάσαμε από τους υπομηχανικούς (το λεγόμενο Μικρό Πολυτεχνείο) στα ΤΕΙ.

 

Αφού μείωσαν τα έτη σπουδών από τέσσερα σε τρία και ελάφρυναν την ύλη στα ΤΕΙ, στην συνέχεια εξομοίωσαν τους αποφοίτους τους με τους υπομηχανικούς.

 

Και ενώ δεν είχαμε πρόβλημα με τους τετραετούς φοιτήσεως υπομηχανικούς (αλήθεια έχεις γνωρίσει κανένα γιά να δεις την διαφορά νοοτροπίας) είχαμε πρόβλημα με τους αποφοίτους των ΤΕΙ.

 

Στην αναγνώριση των δικαιωμάτων είχαμε το πρόβλημα πως να θεωρήσουμε ισότιμα τα ΤΕΙ με τους υπομηχανικούς αφού είχαμε μείωση χρόνου σπουδών και υποβάθμιση σε σχέση με τους υπομηχανικούς.

 

Αυτά γιά να μην σας παραμυθιάζουν με το επίπεδο των ΤΕΙ.

 

Υ.Γ. Έχω ξαναγράψει ότι δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα σημερινά ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτες οι επαναλαμβανομενες και ατερμονες οπως τελικα αποδεικνυεται συζητησεις για τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΤΕΙ εχουν και εναν βαθμο ασαφειας οπως "ζηταμε αυτα που δικαιουμαστε οχι παραπανω" θα ηθελα καπως αυτο να συγκεκριμενοποιηθει.

 

Για παραδειγμα οι πτυχιουχοι ΤΕΙ α.Δομικων εργων και β. Εργων Υποδομης , ποια ακριβως επαγγελματικα δικαιωματα θελετε και αν αυτα διαφοροποιουνται καπου απο αυτα που εχουν οι Διπλωματουχοι Πολιτικοι Μηχανικοι.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς κάποιοι από τους συναδέλφους των ΤΕΙ, δεν αντιλαμβάνονται την φιλοσοφία μου. προς θεού δεν είναι του χαρακτήρα μου να αντιδικώ με κανένα συνάδελφο. Και πρέπει να πούμε ότι αυτό το forum, δίνει ίσες ευκαιρίες έκφρασης σε όλους μας.

 

Και εγώ έχω κάνει ερευνητικό μάστερ σε 5 άστερο ίδρυμα της πρώτης πεντάδας στην αγγλία, για κάποιους που παρουσιάσανε τις επιδόσεις τους, όπως και έχω τελειώσει το ΕΜΠ (Ηλεκτρολόγος μηχανικός και με βαθμό διπλώματος στο τοπ 20% της χρονιάς μου). Αλλά δεν είναι προσωπικό το θέμα.

 

Απλά το θέμα της ποιότητας των σπουδών δεν είναι συγκριτικό (τι γινεται σε αλλες χωρες με άλλες προδιαγραφες/νόμους/κοινωνικούς θεσμούς) ,καθώς η ποιότητα γενικά δεν επιβάλλεται, αλλά εξασφαλίζεται με διάφορες δικλείδες. Και κατά την προσωπική μου γνωμη αρκετά τμήματα των ΤΕΙ δεν τις έχουν, ίσως και κάποια ΑΕΙ να είναι σε παρόμοια θέση. Πως είναι τότε δυνατόν να εξισωθούν τα ΤΕΙ του 80-90 με τα ΑΤΕΙ του 2008 και να έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα (και μην ξεχνάμε τις υποχρεώσεις) με διπλωματούχους εν μια νυκτή και με μια απόφαση κάποιου νομικου? Εκεί δεν θα πρέπει να μπουν και μεταξύ τους άλλοι περιορισμοί??? Ποιά είναι η γνώμη σας περί αυτού?

 

Αν θέλετε την γνώμη μου, όλα ξεκινάνε από την στιγμή που ο κλάδος είναι αρκετά κορεσμένος, και όλοι συναγωνιζόμαστε για τις δουλειές μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.