Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Antiermitiane εχω κατι μπραβους αν θες πες μου να παμε μαζι λολ

 

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Άστα συνάδελφε, είμαστε εξαρτημένοι από όλα αυτά τα άτομα και πρέπει να κάνουμε και τους μ@λ@κες, γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να κάνουμε τη δουλειά μας στα σίγουρα. Άσε που έχω την εντύπωση ότι επειδή ήταν υποχρεωμένοι στο δημόσιο να προσλαμβάνουν ΑΜΕΑ και άλλα ανάπηρα άτομα (διαφόρων αναπηριών) - όχι ότι έχω κάτι με τους αναπήρους, απεναντίας μην παρεξηγηθώ - ότι είναι πάρα πολλοί πλέον έτσι ! Όλο κάτι περιπτώσεις πετυχαίνεις, ο καθένας με το ιδιαίτερο κουσούρι του.   

Υ.Γ. : Να δω πότε θα καταφέρεις να διαβάσεις/αναφέρεις σωστά το ψευδώνυμό μου ! 

Link to comment
Share on other sites

το εκανα κοπυ κ ησυχασα.... λολ

 

βασικα για μενα η εργασια δε πρεπει να ειναι δικαιωμα για ολους.....

αλλα αυτο θελει πολυ μεγαλη κουβεντα και σιγουρα σε αλλο νημα

και βασικη προυποθεση να ξερει κανεις πουκαι πως τοποθετει τον εαυτο του μεσα στον κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

συναδερφοι εχω διοροφη οικοδομη γραφειων με υπογειο με υψος 2.70μ με αδεια του 2011.ειναι δυνατον τμημα του (μικροτερο του 50%)να χαρακτηριστει ως κυρια χρηση με βαση το ΝΟΚ και να λειτουργησει εκει ΚΥΕ(κυλικειο)?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ερώτηση κι από μένα:

μου ζητήθηκε να βγάλω άδεια Κ.Υ.Ε. σε ισόγειο μαγαζί, το οποίο αποτελεί τμήμα ιδιοκτησίας. Δηλαδή με άλλα λόγια ένας ιδιοκτήτης έχει ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο με κτίσματα προ 55 (μάλλον τα περισσότερα από αυτά...) για τα οποία δεν έχει κάνει σύσταση οπότε θεωρούνται μία ιδιοκτησία...αλλά το καθένα το νοικιάζει σε διαφορετικό ενοικιαστή. Εγώ έλεγξα ως προς τη νομιμότητα μόνο το τμήμα που αφορά τον πελάτη μου, μήπως έπρεπε να τα ελέγξω όλα???????????????????

Link to comment
Share on other sites

....)να χαρακτηριστει ως κυρια χρηση με βαση το ΝΟΚ...

Κατ αρχήν έχεις υπόλοιπο συντελεστή δόμησης για να το πάρει?

Και μετά έχει επάρκεια φυσικού φωτισμού αερισμού κλπ?

Link to comment
Share on other sites

συναδερφοι εχω διοροφη οικοδομη γραφειων με υπογειο με υψος 2.70μ με αδεια του 2011.ειναι δυνατον τμημα του (μικροτερο του 50%)να χαρακτηριστει ως κυρια χρηση με βαση το ΝΟΚ και να λειτουργησει εκει ΚΥΕ(κυλικειο)?

Η άδειά σου εξεδόθη με βάση τις διατάξεις του ΓΟΚ 85 και όχι του ΝΟΚ.
Ακόμη και με βάση τις διατάξεις του νοκ να είχε εκδοθεί, το υπόγειο κατά το 50% θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως χώρος κύριας χρήσης γραφείων (δηλαδή της χρήσης του ειδικού κτιρίου)
Επίσης, θα έπρεπε το υπόγειο να πληροί τις προδιαγραφές του ΝΟΚ (ύψος οροφής 1.20 μ.). 
 
ΝΟΚ Α/11/6/ια
δεν προσμετρά στο ΣΔ
ια. Για κτίρια μικτής χρήσης (άρα εννοεί ειδικά κτίρια αφού η χρήση κατοικία είναι μικρότερη-στη περίπτωσή σου μηδενική-από το 50% επιφάνειας), εφόσον κατασκευάζονται στο ισόγειο άλλες χρήσεις εκτός κατοικίας, ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει η άλλη χρήση, ποσοστό του οποίου μέχρι 50% μπορεί να προορίζεται για κύρια χρήση αυτού με την προϋπόθεση τήρησης των κανονισμών λειτουργίας του, ανεξάρτητα εκπλήρωσης προϋποθέσεων φυσικού φωτισμού - αερισμού. Το υπόλοιπο 50% διατίθεται αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις αποθηκών εφόσον λειτουργικά είναι προσάρτημα αυτών, με την προϋπόθεση ότι η οροφή του υπογείου ορόφου σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους. 
Στις περιπτώσεις κτιρίων κτιρίων μικτής χρήσης και για την εξυπηρέτηση των κατοικιών της ανωδομής μπορεί να κατασκευάζεται επιπλέον υπόγειος όροφος όπως ορίζεται στην παράγραφο ι΄. 
 
Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ
παρ.6ια 
Δεν προσμετράται στη δόμηση σε κτίριο μικτής χρήσης το 50% του υπογείου που έχει χρήση την ειδική χρήση του ισογείου χωρίς προϋποθέσεις φυσικού φωτισμού ή αερισμού. Για παράδειγμα, ένα εστιατόριο που καταλαμβάνει όλο τον ισόγειο όροφο, μπορεί να έχει χώρους υπογείου κατά το 50% της κάτοψής του, όπως μαγειρεία, wc, χώρο λειτουργίας εστιατορίου. Το υπόλοιπο υπόγειο διατίθεται για αποθήκες του εστιατορίου. 
Ομοίως ισχύει και για τμήμα ισογείου ειδικής χρήσης, όπου το υπόγειο που αντιστοιχεί στην κάτοψη ισογείου λειτουργεί κατά το 50% με τη χρήση ισογείου και το υπόλοιπο 50% διατίθεται για αποθήκες της ειδικής χρήσης. Το τμήμα ισογείου που είναι κατοικία αντιμετωπίζεται σύμφωνα με την παρ.6ι. 
Κάτω από τον όροφο υπογείου ειδικής χρήσης μπορεί να υφίσταται υπόγειος όροφος αποθηκών με επιφάνεια ίση με αυτήν της κάλυψης για την εξυπηρέτηση των κατοικιών της ανωδομής. Το σύνολο των υπογείων αποθηκών κτιρίου μικτής χρήσης που εξυπηρετούν κατοικίες, δεν μπορούν να υπερβαίνουν την κάλυψη του κτιρίου. 
Δεδομένου ότι ένα κτίριο μικτής χρήσης μπορεί να είναι και ειδικό κτίριο, η παρούσα παράγραφος ισχύει ομοίως και σε ειδικά κτίρια. 
 
ΝΟΚ άρθρο 2 παρ 21
21. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων η κύρια χρήση σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% της συνολικής επιφάνειας δόμησής τους δεν είναι η κατοικία. 

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Pavlos33 κατα αρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.

1/αν καταλαβα καλα μου λες οτι επειδη η αδεια εχει εκδοθει  με γοκ 85 δεν ειναι δυνατη σημερα η εφαρμογη των διαταξεων του Νοκ?ειναι ξεκαθαρο αυτο?

 

 

2/ το υπογειο αυτο ειναι ολο χωμενο στο εδαφος (αρα το υψος του ειναι εως 1.20μ βασει Νοκ) .το 2011 εγινε προσθηκη υπογειου περαν του περιγραμματος με χρηση συνεργειου αυτοκινητων και ειχε προσμετρησει στο σδ στο διαγραμμα καλυψης.

 

3/το ακινητο βρισκεται σε οικισμο προ του 1923  (οροφοι 2 ,υψος 7.50μ)

 

4/συμφωνα με τα λεγομενα σου ,αν καταλαβα καλα και αν ισχυει ο ΝΟΚ, μπορει αυτο το υπογειο που ειναι μικροτερο του 50%  και εχει προσμετρησει στη δομηση να λειτουργησει ως γραφεια?μηπως παραβιαζεται ετσι  η απαιτηση των 2 οροφων βασει του ΠΔ του 81 για τα προ του 23?

δηλαδη θεωρειται 3ος οροφος?αρα απαγορευεται?

 

 

δυστυχως δεν τα εχω ξεκαθαρισει !συγγνωμη αν σε κουραζω!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κατάστημα ισόγειο θέλω να βγάλω άδεια ψησίματος ξηρών καρπών και συσκευασίας χρειάζεται το κατάστημα να είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος και πόσα τετραγωνικά πρέπει να είναι? Θα περάσει από το υγειονομικό ή από το ανάπτυξης και με ποια διάταξη? Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.