Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, ερώτηση κι από μένα:

μου ζητήθηκε να βγάλω άδεια Κ.Υ.Ε. σε ισόγειο μαγαζί, το οποίο αποτελεί τμήμα ιδιοκτησίας. Δηλαδή με άλλα λόγια ένας ιδιοκτήτης έχει ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο με κτίσματα προ 55 (μάλλον τα περισσότερα από αυτά...) για τα οποία δεν έχει κάνει σύσταση οπότε θεωρούνται μία ιδιοκτησία...αλλά το καθένα το νοικιάζει σε διαφορετικό ενοικιαστή. Εγώ έλεγξα ως προς τη νομιμότητα μόνο το τμήμα που αφορά τον πελάτη μου, μήπως έπρεπε να τα ελέγξω όλα???????????????????

Μόνο όσο χώρο  καταλαμβάνει το κατάστημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dib ,αυτες τις προδιαγραφες περι φυσικου φωτισμου σε ποιο νομο υπαρχουν?

επισης σεπολλα s/m τα υπογεια ειναι χωροι πωλησης τροφιμων,με τεχνητο φωτισμο.....πως παιρνουν αδεια?

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Σαν συνταξιούχος και παλιός στο κουρμπέτι ..

 

Μέχρι και το 1984-85 σε κτίρια που ήταν με χρήση "καταστημάτων"

επιτρέπονταν και το υπόγειο να έχει την ίδια χρήση δηλ "κατάστημα"

Link to comment
Share on other sites

dib ,αυτες τις προδιαγραφες περι φυσικου φωτισμου σε ποιο νομο υπαρχουν?

 

ΥΑ 96967_(8-10-2012) - Υγειονομικοί όροι & προυποθέσεις λειτουργίας επιχειρήσεων τροφίμων + Κτηριοδομικό Κανονισμό

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Αν και το έχω ρωτήσει και σε άλλη συζήτηση το ξαναρωτάω και εδώ μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει...

Έχω ένα κατάστημα (έχει οικοδομική άδεια ως κατάστημα) και θέλω να βγάλω άδεια για καφετέρια (υγειονομικού ενδιαφέροντος).

Η ερώτηση μου είναι πρέπει να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι απαιτειται σωνει και καλα φυσικος αερισμος.δες αρθρ 5 της ανωτερω αποφασης  ΦΩΤΙΣΜΟΣ-ΑΕΡΙΣΜΟΣ.

 

Για δες τι έγραψα

 

..... μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα του αερισμού (μέσω μηχανικού αερισμου με κανάλια και φυγοκεντρική αντλία),......

Edited by dib
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι απαιτειται σωνει και καλα φυσικος αερισμος.δες αρθρ 5 της ανωτερω αποφασης  ΦΩΤΙΣΜΟΣ-ΑΕΡΙΣΜΟΣ.

Πράγματι βάσει του άρθρου 5 ισχύει η χρήση τεχνητού αερισμού σε ότι έχει να κάνει με τη λειτουργία του χώρου.

 

ΦΩΤΙΣΜΟΣ- ΑΕΡΙΣΜΟΣ 

Στις επιχειρήσεις τροφίμων και ποτών θα υπάρχουν κατάλληλα και επαρκή μέσα φυσικού ή τεχνητού αερισμού-φωτισμού σε όλους τους χώρους της επιχείρησης σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία. 
Αν δεν είναι δυνατή η εξασφάλιση πλήρους φυσικού αερισμού καθ΄ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας της επιχείρησης τροφίμων και ποτών, θα υπάρχει απαραίτητα ειδική εγκατάσταση τεχνικού αερισμού ικανή να ανανεώνει τον αέρα πλήρως και συνεχώς. 
 
Το ερώτημα είναι, όταν υπογράφεις μια βεβαίωση για χώρο κύριας χρήσης, θεωρείται δεδομένο ότι ο χώρος πληροί, και τις απαιτήσεις για  φωτισμό αερισμό από τον κτιριοδομικό. Άρα, αν ένας χώρος για παράδειγμα δεν πληροί τις απαιτήσεις αερισμού από ανοίγματα, μπορείς να δώσεις τη βεβαίωση μετά την τοποθέτηση των μηχανικών μέσων αερισμού? 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

- 1 γιατί δεν κάθεσαι να δείς τι σου απαντάμε εκει που το ρώτησες...

αν μπορούσα θα σου έβαζα ακόμα ενα -1 γιατί δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις τα θέματα.

 

σου απάντησα στην ερώτηση σου στο άλλο post.  ελπίζω να σε κάλυψα και να πάρεις την δουλειά...αλλά λιγο διάβασμα εδώ και  αλλου δεν βλαπτει!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.