Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Kλείσιμο οικοδομικής αδείας και ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας ! Θα ήμουν ευγνόμων εάν μπορούσατε να με βοηθήσετε σε μια σχετικά δύσκολη υπόθεση.

 

Το 2006 ανέθεσα σε μηχανικό την αναθεώρηση άδειας δυόροφης οικοδομής. Τον Φεβρουάριο του 2007 κατέθεσα στον ειδικό λογαριασμό του μηχανικού στην Εθνική Τράπεζα το ποσό της αμοιβής μελέτης. Ένα μήνα αργότερα δηλ τον Μαρτιο 2007 κατέθεσα σε λογαριασμό του μηχανικού στην Alpha Bank 3000 ευρώ τα οποία σκοπό είχαν να εξοφλήσουν την επίβλεψη. Αυτός με διαβεβαίωσε ότι θα καταθέσει τα χρηματα στην Εθνική τραπεζα.

Η αδεια εκδόθηκε με ημερομηνια Μαιος 2008 .Το εργοταξιακό ρεύμα έληγε τον Ιούνιο του 2010 οπότε και πήγα στην πολεοδομία για να κάνω τις απαραιτητες ενέργειες για την ηλεκτροδότηση. Εκεί με ενημερώνουν ότι το ποσό της επίβλεψης εκκρεμεί και οτι οφείλω να το εξοφλήσω ! Ζητάω να δω τον φάκελο της οικοδομής για να ελέγξω αν τα παραστατικα ήταν μέσα αλλά ο φάκελος ήταν άφαντος!

Πέρασαν 3-4 μηνες και ο φακελος δεν μπορουσε να βρεθεί !

Ο διευθυντής Πολεοδομίας με ενημέρωσε ότι μπορούμε απλά να κάνουμε ανασύσταση φακέλου. Εγώ με την σειρά μου του είπα ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά και ότι θα κινηθώ νομικά εναντίον της Πολεοδομίας εφόσον θεωρούσα πολύ σοβαρό γεγονός να χαθεί ολόκληρος φάκελος οικοδομής από την υπηρεσία ! Η αντοδραση του ? Με ενημέρωσε οτι θα κάνει αυτοψία κι εγώ δέχθηκα με χαρά γιατί δεν έχω καμία παρανομία στην οικοδομή μου.

Με τουτα και με κείνα ο φάκελος εμφανίστηκε ! Έλειπαν όμως τα παραστατικά της μελέτης τα οποία κι αυτα σε κάποια φάση εμφανίστηκαν !

Παραστατικα επίβλεψης όμως πουθενα ! Ο μηχανικός μου είπε οτι με 4 χιλιαρικακια καθαρίζω και παίρνω την σφραγίδα απο Πολεοδομία !

Εγώ δεν του έδωσα τίποτα και το ρεύμα είναι κομμένο !

 

Επίσης έκανα και μια ΥΔ ότι το εργο έχει ολοκληρωθει . Την δήλωση αυτη την κραταει ο μηχανικός . Ενω έχω όλα τα τραπεζικα παραστατικά που αποδεικνύουν τις καταβολές στον μηχανικο εν τούτοις αν κινηθώ νομικά, αυτό δεν θα μου εξασφαλίσει άμεση ρευματοδοτηση. Του έχω ήδη κοινοποιήσει εξώδικο...

 

Τα ερωτήματα μου ειναι τα εξής :

 

1) Μπορώ να απολυσω/καταγγείλω/ ξεφορτωθω τον ******-μηχανικό και να πληρώσω την επίβλεψη σε άλλον ?

 

2) Η ΥΔ ολοκλήρωσης έργου που έκανα δεν έχει κατατεθεί στην πολεοδομία

( μαζι με τα άλλα εγγραφα που απαιτούνται για ρευματοδότηση). Την κρατάει ο μηχανικός.

΄΄Εχει αυτο το διακαίωμα ή θα έπρεπε η ΥΔ να βρίσκεται μέσα στον φακελο μου στην Πολεοδομία ?

 

3)Μπορώ να ανακαλέσω την υπευθυνη δήλωση ? Μπορώ να κάνω κάτι για να μην παρουσιάζεται το έργο ολοκληρωμένο με σκοπό να τον απολύσω ?Υπάρχει τέλος πάντων κάποιος τρόπος να ξεφορτωθώ αυτόν τον μηχανικό ?:cry:

 

ειναι σημαντικό να σας πω οτι ο εν λόγω κύριος έχει βάλει λουκέτο στο γραφείο του και ζει από τέτοιες δουλειές εκβιασμού ! Εκτος από εμένα τον κυνηγούν κι άλλοι. Δυστυχως εγω δεν γνώριζα το ποιόν του διότι ζω Αθήνα και όχι στην επαρχία όπου έχτισα το δυόροφο. :oops:

Τέλος, σε όλα τα παραπάνω είναι εμπλεγμένος και ο Διευθυντής της Πολεοδομίας καθώς και 2-3 υπάλληλοι...Μια ωραιότατη συντεχνία !!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Είμαι ένας ιδιώτης που αποφάσισα να χτίσω μια μονοκατοικία. Είμαι στην διαδικασία σύνδεσης ρεύματος και ανακάλυψα οτι δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη απο τον μηχανικό (ο οποίος έχει εξοφληθεί με αποδείξεις και εξοφλητήριο). Τώρα ζητάει ακόμα 4000 ευρώ για την επίβλεψη. Εγώ τι μπορώ να κάνω απο την στιγμή που τον ξόφλησα; Αυτός χωρίς λεφτά δεν είναι διατεθειμένος να κάνει το παραμικρό.

 

Επίσης το σημαντικότερο είναι οτι λείπουν 20-40 πόντοι απο όλες τις διαστάσεις των δωματίων. Δηλαδή ενώ το σαλόνι φαίνεται στα σχέδια 9,60 επί 5,2 στην πραγματικότητα, μετρημένο απο εμένα αλλά και απο δεύτερο μηχανικό βρέθηκε 9,30 επί 4,85. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; 'Άλλο σπίτι παράγγειλα και άλλο μου έφτιαξε..

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα όσα αναγράφεις είναι ορθά ..

Μπορείς να αναθεωρήσεις την άδεια για αλλαγή επιβλέποντα Μηχανικού ,

στον οποίο όμως θα πρέπει να καταβάλεις και σχετική νέα αμοιβή.Όσο για τον συνάδελφο? θα πρέπει να σιγουρευτείς αν τα επιπλέον χρήματα που σου ζητάει είναι συνολικό κόστος άδειας αμοιβών και κρατήσεων ή και κάποια επιπλέον συμφωνηθείσα αμοιβή .

Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις καταγγελίες μας

Εάν ισχύει κάτι άλλο, αν διαπιστωμένα υπάρχει κύκλωμα συνεργασίας Μηχανικού και Πολεοδομίας , υπάρχει και Εισαγγελέας , Σύλλογος Μηχανικών και φυσικά μπορείς να απευθυνθείς και στο Τεχνικό Επιμελητήριο.

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να αλλαξει επιβλεποντα ετσι απλα, απαιτειται η συναινεση του.

 

Καμια βεβαιωση απωλειας φακελου υπαρχει, για να στηριχθει τυχουσα καταγγελια στο τεε?Οπως κ να χει το πραμα, περναει ο συναδελφος πειθαρχικο κ τελος η κουβεντα. Αν ειναι οκ, δεν εχει τιποτα να φοβαται, αν δεν ειναι τοτε την εβαψε.

 

Γενικα σε περιπτωσεις εκβιασμου απο μηχανικους χωρις καποιο συμφωνητικο περαν της ελαχιστης, καταγγελια στο τεε για πειθαρχικο. Να αραιωνουμε σιγς σιγα γιατι γιναμε πολλοι.

 

http://www.tee.gr

 

Ειναι ο κρατικος φορεας που μας ελεγχει εμας τους μηχανικους.

 

Για ονομα του θεου ρε ιδιωτες, πως διαλεξατε το μηχανικο σας? με ποια κριτηρια? τελως παντων, θα ξεμπερδεψετε σχετικα ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε [email protected]

Έχεις κάποια σχετική νομοθεσία για την αλλαγή επιβλέποντα ?

Σε ανάλογη περίπτωση δική μου που δεν υπέγραφα δήλωση Μηχανικού για ηλεκτροδότηση αν ο ιδιοκτήτης δεν αποκαθιστούσε κάποιες υπερβάσεις...

..άλλαξε επιβλέποντα και ηλεκτροδοτήθηκε ΙΙΙ

 

Θα σου ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από το site του ΤΕΕ

(

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36043/%D0%CF%C9%C1%20%C4%C9%C1%C4%C9%CA%C1%D3%C9%C1%20%C1%CA%CF%CB%CF%D5%C8%C5%C9%D4%C1%C9%20%C3%C9%C1%20%D4%C7%CD%20%C1%CD%D4%C9%CA%C1%D4%C1%D3%D4%C1%D3%C7%20.HTM )

Ποια διαδικασία ακολουθείται για την αντικατάσταση του Επιβλέποντος Μηχανικού και πώς υπολογίζεται η αμοιβή του;

 

Για την αντικατάσταση του Επιβλέποντος το έργο μηχανικού θα πρέπει να γίνει αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας. Ο νέος Επιβλέπων, σύμφωνα με τον Επαγγελματικό Κώδικα των Ελλήνων Διπλωματούχων Μηχανικών, θα πρέπει να αναλάβει την εντολή ανάθεσης μόνο μετά από τη νόμιμη παραίτηση του υπάρχοντος.

 

Ο υπάρχων Επιβλέπων θα πρέπει να αμειφθεί για τις εργασίες που επέβλεψε, με βάση την πραγματοποιηθείσα δαπάνη, μέχρι τη στιγμή της αποχώρησής του.

 

H αμοιβή επίβλεψης του νέου Επιβλέποντος θα καθορισθεί από τις εργασίες που θα επιβλέψει, από το χρόνο ανάληψης των καθηκόντων του μέχρι το πέρας της οικοδομής, με βάση την πραγματοποιηθείσα δαπάνη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε sdim

Ευχαριστώ

 

Αλλά πως προσδιορίζεται η νόμιμη παραίτηση Μηχανικού ?

Αυτή είναι η διαφωνία μου με την Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω στους κυρίους που έχουν τα προβλήματα να απευθυνθούν σε άλλους συναδέλφους , οι οποίοι θα ελέγξουν τα στοχεία αυτά και θα τους κατευθύνουν ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να αλλαξει επιβλεποντα ετσι απλα, απαιτειται η συναινεση του.

 

Καμια βεβαιωση απωλειας φακελου υπαρχει, για να στηριχθει τυχουσα καταγγελια στο τεε?Οπως κ να χει το πραμα, περναει ο συναδελφος πειθαρχικο κ τελος η κουβεντα. Αν ειναι οκ, δεν εχει τιποτα να φοβαται, αν δεν ειναι τοτε την εβαψε.

 

Γενικα σε περιπτωσεις εκβιασμου απο μηχανικους χωρις καποιο συμφωνητικο περαν της ελαχιστης, καταγγελια στο τεε για πειθαρχικο. Να αραιωνουμε σιγς σιγα γιατι γιναμε πολλοι.

 

www.tee.gr

 

Ειναι ο κρατικος φορεας που μας ελεγχει εμας τους μηχανικους.

 

Για ονομα του θεου ρε ιδιωτες, πως διαλεξατε το μηχανικο σας? με ποια κριτηρια? τελως παντων, θα ξεμπερδεψετε σχετικα ευκολα.

 

 

Καλησπέρα !

 

Ισχύει ότι θα μπορούσα να ζητήσω αυτοψία του ακινήτου μου από την Πολεοδομία με σκοπό να προχωρήσω την ηλεκτροδότηση παρακάμπτοντας τον μηχανικό ? :twisted:

 

Καλησπέρα.

Είμαι ένας ιδιώτης που αποφάσισα να χτίσω μια μονοκατοικία. Είμαι στην διαδικασία σύνδεσης ρεύματος και ανακάλυψα οτι δεν έχει πληρωθεί η επίβλεψη απο τον μηχανικό (ο οποίος έχει εξοφληθεί με αποδείξεις και εξοφλητήριο). Τώρα ζητάει ακόμα 4000 ευρώ για την επίβλεψη. Εγώ τι μπορώ να κάνω απο την στιγμή που τον ξόφλησα; Αυτός χωρίς λεφτά δεν είναι διατεθειμένος να κάνει το παραμικρό.

 

Επίσης το σημαντικότερο είναι οτι λείπουν 20-40 πόντοι απο όλες τις διαστάσεις των δωματίων. Δηλαδή ενώ το σαλόνι φαίνεται στα σχέδια 9,60 επί 5,2 στην πραγματικότητα, μετρημένο απο εμένα αλλά και απο δεύτερο μηχανικό βρέθηκε 9,30 επί 4,85. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση; 'Άλλο σπίτι παράγγειλα και άλλο μου έφτιαξε..

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

Γειά σου ! Νομίζω ότι έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα !! Μήπως έχουμε και τον ίδιο μηχανικό ? Λοιπόν, μετά από ενημέρωση την οποία είχα από δικηγόρο του ΤΕΕ Αθηνών ισχύουν τα εξής :

Εμείς όπως και να έχει έχουμε εξοφλήσει τον μηχανικό και έχουμε και αποδεικτικά γι'αυτό ( αποδείξεις κλπ) Το γεγονός οτι οι μηχανικοί μας δεν απέδωσαν τα ποσά στον ειδικό λογαριασμό που διατηρούν στην Εθνική Τράπεζα αποτελεί δική τους φορολογική παραβαση εφόσον δεν έχουν παραστατικά από ΤΣΜΕΔΕ, ΦΠΑ κλπ.

Με συμβούλευσε λοιπόν να στείλω ένα εξώδικο στον προιστάμενο πολεοδομίας ζητώντας αυτοψία και επισυνάπτοντας αντίγραφα των παραστατικών εξηγώντας όλα τα παραπάνω. Αν ο μηχανικός θεωρεί ότι δεν έχει εξοφληθεί μπορεί κάλλιστα να κινηθεί νομικά για να διεκδικήσει τα δεδουλευμένα του ή και εμείς με την σειρά μας. Παρ'όλα αυτά, εμείς έχουμε την δυνατότητα να προχωρήσουμε σε ηλεκτροδότηση.

Επίσης, καλό θα ήταν να μην υπάρχουν παραβάσεις στο ακίνητο. Αν πιστεύεις ότι έχεις σοβαρές παραβάσεις τότε νομίζω ότι έχεις τις παρακάτω λύσεις :

1. Nα κάνεις αυτοψία και να πάρεις το πρόστιμο σου

2. Να δεις μήπως αυτά που ζητάει ο μηχανικός είναι λιγοτερα από το πρόστιμο...

Εγώ μόλις έστειλα το εξώδικο και ο προιστάμενος της πολεοδομίας μου είπε ότι θα στειλει υπάλληλο για να κάνει την αυτοψία...Διαβάζοντας όμως την υπόθεση σου ....έχω μια ανησυχία...κι αυτό γιατί δεν έχω μετρήσει ποτέ τα δωμάτια για να δω αν συμφωνούν με τα σχέδια....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν όλα όσα αναγράφεις είναι ορθά ..

Μπορείς να αναθεωρήσεις την άδεια για αλλαγή επιβλέποντα Μηχανικού ,

στον οποίο όμως θα πρέπει να καταβάλεις και σχετική νέα αμοιβή.Όσο για τον συνάδελφο? θα πρέπει να σιγουρευτείς αν τα επιπλέον χρήματα που σου ζητάει είναι συνολικό κόστος άδειας αμοιβών και κρατήσεων ή και κάποια επιπλέον συμφωνηθείσα αμοιβή .

Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις καταγγελίες μας

Εάν ισχύει κάτι άλλο, αν διαπιστωμένα υπάρχει κύκλωμα συνεργασίας Μηχανικού και Πολεοδομίας , υπάρχει και Εισαγγελέας , Σύλλογος Μηχανικών και φυσικά μπορείς να απευθυνθείς και στο Τεχνικό Επιμελητήριο.

Καλό κουράγιο.

 

Καλησπέρα !

Απευθύνθηκα και σε εισαγγελέα ! Ήταν πραγματικά εξοργιστικό να μου λέει ότι καλύτερο και ταχύτερο είναι να δώσω τα χρήματα στον μηχανικό γιατί δεν πρόκειται να βγάλω άκρη !!!!! Έχω μιλήσει και με ΤΕΕ.

Επίσης δεν υπάρχει κάποια επιπλέον συμφωνηθείσα αμοιβή με τον μηχανικό. Όσο για το κύκλωμα μηχανικού-πολεοδομίας...σαφέστατα υπάρχει.

Βεβαίωση απώλειας φακέλου ο προιστάμενος αρνήθηκε να μου δώσει ! Μόλις τον ενημέρωσα ότι σύντομα θα απαντήσει σε εξώδικη πρόσκληση δική μου...ο φακελός μου ως δια μαγείας εμφανίστηκε μέσα στην επόμενη ώρα !!! Σημείωση: ήταν χαμένος για 5-6 μήνες !!!

Παρόλα αυτά αδυνατώ να καταλάβω το εξής : Όλοι εσείς οι μηχανικοί μας συμβουλευετε να τρεχουμε σε ΤΕΕ κλπ και ότι είναι αν όχι αδύνατον, τουλάχιστον πολύ δύσκολο να ξεμπλέξουμε από έναν απατεώνα-μηχανικό !!! Μα πως είναι αυτό δυνατόν ??? :rolleyes:

Δηλαδή αν εγώ ήμουν ο Μπόμπολας και έχτιζα ακίνητο και μου έβγαινε ένα "αλητάκι"-μηχανικος μπροστά μου, θα πάγωνε το έργο αν δεν υπέκυπτα στις ορέξεις του μηχανικού ???:twisted:

Είναι ποτέ δυνατόν ??? :confused:

Ισχύει ότι ΄μπορώ να παρακάψω τον μηχανικό ζητώντας αυτοψία από την πολεοδομία ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.