Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας - Εργασίες που καλύπτει & δικαιολογητικά έκδοσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 2 weeks later...

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγω, με εσωτερικό τοιχειο (όχι στο όριο). Στην πολεοδομία μου είπαν ότι δεν μπορώ με ΑΜΚ. Και για τις εργασίες χωρίς άδεια μπορώ μόνο λιθόκτιστο μέχρι 0,50 μ. Ούτε καν τσιμεντόλιθους! Απευθύνθηκα στε επικίνδυνα και μου απάντησαν ότι αν ζητήσω αυτοψία, απλά θε με υποχρεώσουν να το φτιάξω βγαζοντας άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Απευθύνθηκα στε επικίνδυνα και μου απάντησαν ότι αν ζητήσω αυτοψία, απλά θε με υποχρεώσουν να το φτιάξω βγαζοντας άδεια δόμησης.

Δεν έχουν δίκιο: Εάν χαρακτηριστεί κάτι επικίνδυνο σύμφωνα με τις διατάξεις του ΠΔ περί επικίνδυνων οικοδομών, έχει εφαρμογή το άρθρο 4 παρ. 4.β του ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.Θα τους το δείξω να δώ τι θα πούν.

 

 

Ξαναδιαβάζοντας το αρθρο 4 παρ.4 βλέπω ότι ουσιαστικά αφορά κατεδάφιση επικινδύνων ή εφαρμογή μέτρων ασφαλείας σε επικίνδυνα,και ισως όχι επανακατασκευή τους.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Εαν η έκθεση που θα κάνει η ΥΔΟΜ αναφέρει ως εφαρμογή μέτρου ασφαλείας επανακατασκευή πχ τοίχου γιά να παύσει η επικινδυνότητα, τότε σε καλύπτει.

Σε κάθε περίπτωση εξαρτάται τι μέτρα θα υποδειχθούν από την έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο πρώτο post αυτού του θέματος ο καλός συνάδελφος ηλίας αναφέρει περιπτώσεις που καλύπτει η άδεια μικρής κλίμακας όπως λεγόταν προ ΝΟΚ. Στο υπ'αριθμ 6 εκείνου του post περιλαμβάνεται και "η αντικατάσταση στέγης πλάτους <7,50 και ύψους <2μ σε κτίρια προ του 1955 χωρίς χρήση μπετόν".

Με τον ΝΟΚ επιτρέπεται ακόμη κάτι τέτοιο και δεν χρειάζεται κανονική οικοδομική άδεια?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

1.αν κάποιος είχε (που δεν υπήρχε ποτέ) πιθανόν παράνομα εντός οικοπέδου του αποθήκη λιθόκτιστη , ξηρολιθιά μικρή χωρίς λάσπη υποχρεούταν να βγάλει τουλάχιστον άδεια μικρής κλίμακας για την κατεδάφισή της το 2008 ακόμα και αν ήταν μικρή (π.χ 2χ2χ1,5) ή όχι?

2.υπάρχει κάποιος νόμος σίγουρα για αυτό?

3. αν έχεις άδεια για ένα σημείο αβγδ ενός οικοπέδου για ανέγερση κάποιου λυομένου αν κάνεις τομές με αρχαιολογία σε άλλο σημείο δεν χρειάζεσαι άδεια μικρής κλίμακας κανονικά για εκείνο το σημείο?

να προσθέσω στο προηγούμενο ποστ αν μπορεί κάποιος να απαντήσει και επιπλέον

4. η αποθήκη με ξηρολιθια χωρίς λάσπη στίς διαστάσεις που προαναφέρω το έτος 2005 τι άδεια απαιτούσε?

Edited by ilias
Συγχώνευση δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω στο προηγούμενο ποστ αν μπορεί κάποιος να απαντήσει και επιπλέον

4. η αποθήκη με ξηρολιθια χωρίς λάσπη στίς διαστάσεις που προαναφέρω το έτος 2005 τι άδεια απαιτούσε?

 

 

1.υποτιθέμενη κατασκευή αποθήκης από ξηρολιθιά χωρίς λάσπη το 2005 χρειαζόταν άδεια μικρής κλίμακας ή κάποια άλλη άδεια ή επειδή ήταν μικρή 2Χ2Χ1.5 δέν χρειαζόταν?

2. από ποιόν νόμο προκύπτει σίγουρα αυτό?

3. για την κατεδαφισή της αν ήταν αυθαίρετη χρειαζόταν κάποια άδεια ή όχι?

4. όταν κάνεις τομές (το 2005) σε χώρο που έχεις βγάλει άδεια, από την αρχαιολογία και κάνεις και τομές σε άλλο σημείο περιμετρικά του οικοπέδου κανονικά δεν ήθελε άδεια για τίς περιμετρικές τομές?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.