Μετάβαση στο περιεχόμενο

sos βοηθεια για επιλογη σχολης!


-akis-

Recommended Posts

Στα δικά μου 18 πάντως το μόνο που είχαμε για ενημέρωση ήταν το... ΣΕΠ. Μακάρι να υπήρχε michanikos τότε. Που ξέρεις; Μπορεί να τελείωνα διακοσμητής. Δεν ξέρω για καριέρα αλλά σίγουρα θα γνώριζα περισσότερες κοπέλες από ότι γνώρισα στη ΣΤΕΦ...
Γιατί είσαι τόσο αρνητικός με τη σχολή που τελείωσες? Από τη δική μου εμπειρία, οι μηχανικοί ΤΕ που έχω γνωρίσει, έχουν πολύ υψηλό επίπεδο γνώσεων, και μάλιστα (ακόμα σπουδαιότερο) πρακτικών γνώσεων, κάτι που λείπει από τις πολυτεχνικές σχολές που το παίζουν υψηλή θεωρία.

 

Τι επαγγελματικά δικαιώματα θα ήθελες να είχες και δεν στα αναγνωρίζουν? Αν θέλεις να κάνεις μελέτη και κατασκευή π.χ. μιας Α/Γ ή μιας μονάδας Φ/Β, δε σου αναγνωρίζουν δικαιώματα? Υπάρχει κάποιο όριο σε KW?

 

Κοίταξα το πρόγραμμα σπουδών του ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας Καβάλας, κι είναι αντιγραφή από το αντίστοιχο του ΕΜΠ. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφορά. Αν συνεχίσει κάποιος στο ίδιο ΤΕΙ άλλα 2 χρόνια, και πάρει και πτυχίο Μηχανολογίας, θα έχει ένα πολύ ισχυρό επίπεδο γνώσεων για όλο το φάσμα των Ηλεκτρομηχανολογικών εργασιών που εκετελούνται στον ελλαδικό χώρο.

 

Μια συμβουλή μόνο. Πάμε στο Πολυτεχνείο ή στα ΤΕΙ για να ΜΑΘΟΥΜΕ κι όχι για να πάρουμε ένα πτυχίο που θα μας εξασφαλίσει κάποια (ασαφή συνήθως) ΕΔ. Κι απ' ότι παρακολουθώ, τα ΕΔ τείνουν να εξισωθούν ανάμεσα σε ΤΕΙ και ΑΕΙ, κάτι που δεν είναι παράλογο. Όλοι έχουμε πάρει τα ίδια μαθήματα, ας κριθούμε από τη δουλειά μας κι όχι από το πόσο βαρύ είναι το πτυχίο μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
...το θεμα των ΕΔ που ειναι το Α και το Ω στον τεχνικο κλαδο...

Σίγουρα είναι μια άποψη... υποκειμενική βεβαίως.

 

Από μια άλλη πλευρά, επίσης υποκειμενική, τα επαγγελματικά δικαιώματα έχουν πολύ μικρή σημασία, ειδικά στην Ελλάδα με την πληθώρα των μηχανικών με άμεσο αποτέλεσμα η αξία της υπογραφής να είναι επουσιώδης.

 

Σύμφωνα μ' αυτήν τη δεύτερη άποψη, το σημαντικότερο είναι να αγαπάς αυτό με το οποίο θα ασχοληθείς για τουλάχιστον οκτώ ώρες τις πέντε μέρες της εβδομάδας και για τα επόμενα 40 χρόνια από τη στιγμή της λήψης του διπλώματος σου.

 

Αν το αγαπάς έχεις περισσότερες πιθανότητες να γίνεις καλός στο αντικείμενο.

Η αγάπη σου ή η αδιαφορία για τη δουλειά σου θα φαίνεται.

Συνεπώς θα είσαι αντίστοιχα περιζήτητος ή όχι στον τομέα σου.

 

Πέρα από το αντικείμενο του μηχανικού υπάρχουν πολλές χρήσιμες γνώσεις σε οικονομικά, διοίκηση επιχειρήσεων και marketing που ίσως να σου είναι και πιο χρήσιμες προκειμένου να χτίσεις τη δική σου επιχείρηση ή έστω να πουλήσεις καλύτερα τον εαυτό σου ως ελεύθερο επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είσαι τόσο αρνητικός με τη σχολή που τελείωσες?

 

Η σχολή που τελείωσα είναι άψογη. Έχει πολύ καλούς καθηγητές, επίπεδο και ήθελε κόπο για να το τελειώσω. Έλα όμως που και συναντώ ρατσισμό (συνήθως είναι κάτι φαντασμένοι/ηλίθιοι οπότε ούτως ή άλλως δε θα είχε καλό αποτέλεσμα η συνεργασία) και το κράτος με μειώνει καθημερινά είτε πχ δίνοντας παραπάνω δικαιώματα από μένα στους εγκαταστάτες, είτε πχ αναγνωρίζοντας πτυχία ακόμα και από τα Σκόπια, ανώτερα από το δικό μου, είτε πχ βάζοντας στους ενεργειακούς επιθεωρητές πάνω από μένα τους... τοπογράφους, είτε πχ με τα ασφυκτικά ΕΔ του 70 που αναγκάζομαι και δουλεύω, τις μισές μελέτες τις σφραγίζω εγώ και τις άλλες ένας φίλος μου...

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή που τελείωσα είναι άψογη.
Έχω τελειώσει ΠΜ από το ΕΜΠ αλλά εκτιμώ πραγματικά τους συναδέλφους ΤΕ. Υπάρχουν μηχανικοί διαμάντια ΤΕ όπως και ΑΕ, όπως επίσης υπάρχουν άσχετοι που έχουν χαρτιά από τα ποιό βαριά ιδρύματα. Το ζήτημα για μένα είναι το πόσο αγαπάει κάποιος τη δουλειά του και την κάνει με μεράκι. Αλλά και κατά πόσον διαβάζει κι ενημερώνεται συνέχεια για τις εξελίξεις στο χώρο του.

 

Έχω ασχοληθεί με τα προγράμματα σπουδών όλων των σχολών ΤΕΙ και ΑΕΙ προσπαθώντας να συμβουλέψω τα ανίψια μου, αλλά και το γιό μου που πάει στο Λύκειο. Θα ήθελα να μας πεις. αν γνωρίζεις, σχετικά με τους ηλεκτρολόγους ΤΕ, τι διαφορά ΕΔ έχουν σε σχέση με τους ΑΕ, κι αν υπάρχει η δυνατότητα επέκτασης αυτών των δικαιωμάτων.

 

Βλέπω π.χ. ότι οι απόφοιτοι ΠΜ Δομικών Έργων πρόκειται να αποκτίσουν ΕΔ σχεδόν ίδια μ' αυτά των ΠΜ ΑΕ. Ισχύει κάτι παρόμοιο και με τους Ηλεκτρολόγους και Μηχανολόγους?

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στα 100kW για συνήθεις εγκαταστάσεις. Και λόγω το ότι χρησιμοποιούμε ΕΔ άλλων σχολών βγαλμένα για άλλον αιώνα, σημέρα πρέπει να αποδεικνύουμε πως δεν είμαστε ελέφαντες και ξέρουμε να κάνουμε μία μελέτη.

 

Το θέμα των ΕΔ δεν βλέπω να λύνεται σύντομα (ή ποτέ) οπότε θα συμβούλευα στην χειρότερη τα ανίψια σου αν δεν τα καταφέρουν για Πολυτεχνείο να φύγουν εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στα 100kW για συνήθεις εγκαταστάσεις.

 

Σταύρο, τα 100KW νομίζω επαρκούν για το μεγαλύτερο ποσοστό των έργων ηλεκτρολόγου μηχανικού. Δεν ξέρω και πολλούς ΗΜ που έχουν υπογράψει μεγαλύτερα έργα, εκτός από παλιούς μηχανικούς με μεγάλα μελετητικά γραφεία. Ακόμα και 200 KW να είναι ένα έργο, υπάρχει πάντα η δυνατότητα να το σπάσουμε σε 2-3 μικρότερα.

 

Αυτό που λες "Και λόγω το ότι χρησιμοποιούμε ΕΔ άλλων σχολών βγαλμένα για άλλον αιώνα" δεν το καταλαβαίνω. Μπορείς να γίνεις λίγο πιό σαφής?

Link to comment
Share on other sites

100kW πολλά; Δεν μιλάμε για σπίτι, μιλάμε εγκαταστάσεις τύπου βιοτεχνίας, ξενοδοχεία κτλ Και γενικά στις μεγάλες εγκαταστάσεις προβλέπεται υποσταθμός μέσης τάσης. Εκεί είναι μεγάλο το πρόβλημα. Τα ΕΔ που βγήκαν το 1970 (για τις σχολές υπομηχανικών της εποχής και τα χρησιμοποιούμε παρανόμως σήμερα καθώς δεν έχουν βγει εδώ και 28 χρόνια ΠΔ για τα ΤΕΙ) κάλυπταν τις τότε ανάγκες. Σήμερα τα ΕΔ αυτά σε υποσταθμούς μέσης τάσης έχουν πρακτικά ακυρωθεί αφού και ο μικρότερος της ΔΕΗ δεν καλύπτεται από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ο stayros έχει απόλυτο δίκιο. Τα 100 kW δεν είναι τίποτα. Ειδικά οι σύγχρονες κτιριακές εγκαταστάσεις που εξοπλίζονται με μεγάλες μονάδες κλιματισμού τα ξεπερνούν πολύ εύκολα. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στις βιοτεχνίες όπου αρκεί ένας μικρός αριθμός ηλεκτρικών μηχανών σε συνδυασμό με τα λοιπά φορτία για να ξεπεράσεις έυκολα τα 100 kW. Να μην μιλήσουμε καν για υποσταθμούς όπου ο πιο "μικρός" ξεκινά από τα 400kVA συνήθως.

 

Πρόκειτε για μια αδικία που κρατά εδώ και πολλές δεκαετίες σε βάρος των πτυχιούχων μηχανικών ΤΕΙ και η οποία ξεκινά, ενορχηστρώνεται και εκτελείτε απο τα τις συντεχνιακές κλίκες του Τεχνικού Επιμελητηρίου το οποίο πάντα προέβαλε εμπόδια και υπονόμευε κάθε προσπάθεια επίλυσης του θέματος. Έβρισκε βέβαια απέναντί του μια άκρως άτολμη πολιτική ηγεσία η οποία δεν τολμούσε -για πολιτικούς λόγους- να φέρει αντίρρηση στις συντεχνιακές απαιτήσεις και περιοριζόταν σε ευχολόγια και διάφορες άλλες ανοησίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα!

 

Τελειώνω διοίκηση επιχειρήσεων με ειδικοτητα στα διοικητικά-marketing. Τα τελευταία χρόνια με γοητεύει πολύ η αρχιτεκτόνικη λόγω δημιουργικότητας κυρίως. Καθυστέρησα τόσο διότι το εκπαιδευτικό μας σύστημα μας αναγκάζει να επιλέξουμε Νωρίς τη δουλειά μας. Με ενδιαφέρει πολύ να ξεκινήσω να μπω στο χώρο, αν και προέρχομαι από το χώρο των οικονομικών. Τι με συμβουλευέται, με γνώμονα βέβαια οτι δεν έχω ασχολειθεί ποτέ με σχέδιο και κάτι σχετικά με αυτό το χώρο. Κι αν θεωρείται οτι μπορώ να το κάνω, θα ήθελα να με συμβουλέψεται το τρόπο.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ !!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε PanosPepe, εντελώς συνοπτικά:

 

-Να μπαίνεις συχνά σε site σαν και αυτό, στα topics των αρχιτεκτόνων για να αποκτήσεις ιδέα για την καθημερινότητα ενός αρχιτέκτονα, διότι μπορεί να έχεις διαφορετική εικόνα από την πραγματικότητα. Ενημερώσου από όπου μπορείς, γνωστούς σου αρχιτέκτονες κλπ

 

-Αν κρίνεις ότι πραγματικά το θέλεις, κάντο. Η καλύτερη λύση για μένα είναι πανελλήνιες εκ νέου κ όχι κατατακτήριες, ιδιαίτερα εάν προέρχεσαι από ΑΕΙ. Θα κάνεις μερικά ιδιαίτερα έκθεση και τα υπόλοιπα μόνος σου με βοηθήματα Σαββάλα κλπ. Αυτό έκανα και πέρασα τοπογράφους στα 23 μου.

 

-Ξεκίνα σχέδιο ΧΘΕΣ. Από σεπτέμβρη εντατικότατα, με προοπτική να δώσεις τον Μάιο του 2012. Θέλει full time απασχόληση το σενάριο αυτό για 9 μήνες.

 

-Λάβε υπόψιν σου την πληθώρα των μηχανικών, την κάμψη της οικοδομικής δραστηριότητας κλπ. Αν όμως σου αρέσει θα το κάνεις. Απλά για να σου φύγει το απωθημένο και ας μην δουλέψεις ποτέ ως αρχιτέκτονας. Οι σπουδές του αρχιτέκτονα σου δίνουν δυνατότητες και για άλλες διαφορετικές δουλειές στον ευρύτερο artistic χώρο και διαμορφώνουν μία ιδιαίτερη, όμορφη κουλτούρα στα άτομα που τις ακολουθούν. Έχω πολλούς αρχιτέκτονες στον κύκλο μου, είναι λίγο γραφικοί, δηλαδή γ@@ώ τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.