Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι σε αναζήτηση προγράμματος που να κάνει αυτόματη φωτορεαλιστική απεικόνιση.

Μου προτάθηκε το Revit της Autodesk αλλά λόγω μεγάλου κόστους το απέρριψα.

Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ Tekton και Archline. Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από αυτά τα δύο προγράμματα όσοι τα έχετε δουλέψει. Φαντάζομαι αρκετοί θα έχετε δουλέψει το Tekton. Το ζήτημα είναι αν υπάρχει κανείς που να έχει δουλέψει το archline:).

 

Η βοήθειά σας θα είναι σημαντική.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Περικλής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν κοιτάς και το Cadware? Εγώ αυτό έχω και είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση του φωτορεαλισμού, αλλά εγω είμαι ΠΜ και όχι αρχιτέκτων οπότε μπορεί οι απαιτήσεις μου να είναι λιγότερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι σε αναζήτηση προγράμματος που να κάνει αυτόματη φωτορεαλιστική απεικόνιση.

Μου προτάθηκε το Revit της Autodesk αλλά λόγω μεγάλου κόστους το απέρριψα.

Αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ Tekton και Archline. Θα ήθελα να μου πείτε εντυπώσεις από αυτά τα δύο προγράμματα όσοι τα έχετε δουλέψει. Φαντάζομαι αρκετοί θα έχετε δουλέψει το Tekton. Το ζήτημα είναι αν υπάρχει κανείς που να έχει δουλέψει το archline:).

 

Η βοήθειά σας θα είναι σημαντική.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Περικλής

Δεν νομίζω ότι ο αυτόματος φωτορεαλισμός είναι το δυνατό σημείο του Τέκτωνα, ούτε του Archline.

Είναι όμως το (πολύ) δυνατό σημείο του Revit.

Γενικά νομίζω ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Το Revit είναι ένα πολύ δυνατό και παραμετροποιησιμο πρόγραμμα με πληθώρα βιβλιοθηκών κλπ., το οποίο όμως απευθύνεται κυρίως σε μεγάλα γραφεία που αναλαμβάνουν σύνθετα projects με γυάλινους τοίχους, καμπύλες επιφάνειες, δουλεύουν με BIM, πολλά άτομα πάνω σε ένα project κλπ. Για γρήγορη παραγωγή ενός απλού διωρόφου ή κάτι ανάλογο, δεν θα το συνιστούσα. Συν το ότι ακόμα περνάει τις παιδικές του ασθένειες.

Σε αυτού του τύπου πρόγραμμα θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα Archicad!!!

Τώρα για το Archline, πέραν της δελεαστικής του τιμής, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο άλλο αξιοσημείωτο προσόν. Γιατί να μην πας σε λύση τύπου Idea της 4M, που έχει και intellicad ενσωματωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Αστο καλύτερα φίλε paktomene!!! Το IDEA περνάει ακόμα πιο παιδκές αρρώστιες από το Revit!!! Είμια δυστυχώς χρήστης του και ψάχνω τρόπο να ξεφύγω :evil:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ο αυτόματος φωτορεαλισμός είναι το δυνατό σημείο του Τέκτωνα, ούτε του Archline.

Είναι όμως το (πολύ) δυνατό σημείο του Revit.

Γενικά νομίζω ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Το Revit είναι ένα πολύ δυνατό και παραμετροποιησιμο πρόγραμμα με πληθώρα βιβλιοθηκών κλπ., το οποίο όμως απευθύνεται κυρίως σε μεγάλα γραφεία που αναλαμβάνουν σύνθετα projects με γυάλινους τοίχους, καμπύλες επιφάνειες, δουλεύουν με BIM, πολλά άτομα πάνω σε ένα project κλπ. Για γρήγορη παραγωγή ενός απλού διωρόφου ή κάτι ανάλογο, δεν θα το συνιστούσα. Συν το ότι ακόμα περνάει τις παιδικές του ασθένειες.

Σε αυτού του τύπου πρόγραμμα θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα Archicad!!!

Τώρα για το Archline, πέραν της δελεαστικής του τιμής, δεν νομίζω ότι έχει κάποιο άλλο αξιοσημείωτο προσόν. Γιατί να μην πας σε λύση τύπου Idea της 4M, που έχει και intellicad ενσωματωμένο?

 

Πακτωμένε, έχεις δουλέψει το Archline? Ζήτησα σήμερα να μου στείλουν το Archline σε demo έκδοση. Θα ενημερώσω πως μου φάνηκε. Η τελευταία έκδοση του ΤΕΚΤΩΝ είναι αρκετά καλή. Έχω δει φωτορεαλισμούς από αυτήν και είναι πολύ καλές. Γνώμες δεκτές:)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κινήσε σε λάθος επιλογές.

Το Archline δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα πλήρως. Τα παιδιά που το δημιουργήσαν στην Ουγγαρία, φύγαν από την Graphisoft η οποία βγάζει το ArchiCAD. Πάνω στη φιλοσοφία του βασίζεται το Archline.

Γιατί να μην επιλέξεις το αρχικό πρόγραμμα που έχει και αντιπροσωπεία και έχει εξελληνιστεί εδώ και πολλά χρόνια?(ειδικά η έκδοση Start Edition είναι πολύ φτηνή).

Ο Τέκτων είναι μια φιλότιμη ελληνική προσπάθεια 2 1/2D, που δουλεύεται σε περιορισμένο αριθμό γραφείων για κάποιο διάστημα μέχρι να αγοράσουν μια πλήρη ολοκληρωμένη λύση τύπου Revit ή ArchiCAD. Από την εμπειρία που είχα είναι φανερό ότι δεν μπορεί να καλύψει με επάρκεια τις απαιτήσεις ενός αρχιτεκτονικού γραφείου και επιπλέον δεν έχει καλή διασυνδεσιμότητα με τα υπόλοιπα CAD προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά κατέληξα στο TEKTON 7. Το Revit καλό αλλά ακριβό (και δύσκολο), το Archline δεν με εντυπωσίασε σε φωτορεαλισμό. Επίσης είδα και το ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΑ 2007 τα οποία είχαν εντυπωσιακό φωτορεαλισμό. Η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τα υπόλοιπα προγράμματα (έχει και καλή τιμή). Το απέρριψα γιατί δεν το δούλεψα σε κάποιο demo ( η εταιρία δεν δίνει demo).

 

Προς το παρόν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το TEKTON (μάλιστα "βγήκε" και σε καλή τιμή).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη κινήσε σε λάθος επιλογές.

Το Archline δεν αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα πλήρως. Τα παιδιά που το δημιουργήσαν στην Ουγγαρία, φύγαν από την Graphisoft η οποία βγάζει το ArchiCAD. Πάνω στη φιλοσοφία του βασίζεται το Archline.

Γιατί να μην επιλέξεις το αρχικό πρόγραμμα που έχει και αντιπροσωπεία και έχει εξελληνιστεί εδώ και πολλά χρόνια?(ειδικά η έκδοση Start Edition είναι πολύ φτηνή).

Ο Τέκτων είναι μια φιλότιμη ελληνική προσπάθεια 2 1/2D, που δουλεύεται σε περιορισμένο αριθμό γραφείων για κάποιο διάστημα μέχρι να αγοράσουν μια πλήρη ολοκληρωμένη λύση τύπου Revit ή ArchiCAD. Από την εμπειρία που είχα είναι φανερό ότι δεν μπορεί να καλύψει με επάρκεια τις απαιτήσεις ενός αρχιτεκτονικού γραφείου και επιπλέον δεν έχει καλή διασυνδεσιμότητα με τα υπόλοιπα CAD προγράμματα.

 

Θα συμφωνήσω 100% σε ότι γράφεις. Φαίνεται οτι είσαι πολύ καλός γνώστης της αγοράς και εγώ ακριβώς αυτά θα έγραφα για συμβουλή εκτός από ένα σημείο. Το Archline υποστηρίζεται πλήρως από την ACE-Hellas η οποία κάνει καταπληκτική δουλειά σε μετάφραση, προσαρμογή, διασύνδεση και εξέλιξη του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.