Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Σαλταπιδα πολυ ευκολα βγαινει off η μελετη...

Το οτι περασε απο πολεοδομια "χωρις ελεγχο των πραξεων" δεν λεει τιποτα..

 

Επειδη ειδα τη μελετη..

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ...

 

Οποιος την εκανε ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ...

(δεν βαζεις υψος ενισχυσης 9εκ.....)

 

Τωρα για το ηθικο, ειναι αλλο θεμα..

 

Σιγουρα ο "μελετητης" εκανε ΧΟΝΤΡΗ μλκ..

Γιαυτο ζητησα το τευχος...

Link to comment
Share on other sites

αλλα το να αμφισβητησεις μελετη συναδελφου, εγω το βρισκω βαρυ, ακόμα κι αν ειναι ολοφανερο οτι κανει χοντρες μ@κακιες.

@Saltapidas , για να καταλάβεις περίπου αναλογία , φαντάσου μία 4όροφη οικοδομή από σκυρόδεμα , χωρίς τοιχία , με υποστυλώματα 25x25 σε κάνναβο 5μ. και τσέρκια ανά 50cm.

 

τι ειναι δηλαδη η μελετη και δεν πρεπει να την αμφισβητησει? Καλυπτεται απο το αλαθητο του Παπα? .

Συμφωνώ , απόλυτα. Αλλά ο οποιοσδήποτε θεωρείται συνάδελφος , μόνο και μόνο επειδή έχει δικαίωμα υπογραφής ;

Δεν πρέπει να χαρακτηρίζεται και από τις βασικές αξίες του μηχανικού (....καλό ανέκδοτο για τον κλάδο μας)

 

Και να μιλησεις, να πεις στον πελατη τι; "Δεν σου εκενε καλη μελετη"; Μηπως και μονο με αυτο ο συναδελφος μπορει να σε παει πειθαρχικο αν θελει;

Για την περίπτωση ελέγχου των στατικών στις πολεοδομίες.

Υπάρχουν πολεοδομίες που δεν έχουν υπάλληλο για να κάνει τον έλεγχο των στατικών , οπότε υπόκεινται σε μελλοντικό έλεγχο.

Π.χ. στην περιοχή μας Πολεοδομία Τυρνάβου ,Ελασσόνας ,Φαρσάλων κτλ..

 

Το θεμα ειναι οτι ακομα και τη δοκο Gerber λαθος την εχει μορφωσει..

Φυσικα εχει κολλησει κομβοελασμα στις τεγιδες και το εχει συνδεσει με τα οριζοντια αντιανεμια...

Α , έτσι εξηγείται.

Τι συζητάμε οι διατομές βγάζουν μάτι. Είναι τουλάχιστον 4-5 διατομές κάτω.

Αν υπολογίσω και τα 10μετρα πλαίσια μπορεί και περισσότερο.

Τα παράπανω Terry είναι ψιλά γράμματα ,

 

Θα συμφωνήσω με τον pappos , ότι οι περιπτώσεις αστοχίας των στεγών είναι κυρίως λόγω χιονιού , τουλάχιστον για την ηπειρωτική Ελλάδα.

Ο άνεμος είναι κρίσιμος κυρίως στη Θράκη , στα νησάκια και σε υπόστεγα με μερικές πλευρές κλεισμένες.

 

Φαντάζομαι ότι και θεμελίωση δε χρειάζεται. Κατευθείαν αγκύρωση στην εδαφόπλακα. Μάλιστα με ένα βάρος μεταλλικού σκελετού 15kg/m2 , o παλαίουρας μειώνει το κόστος στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε terry, εγω δεν μιλω αν η μελετη ειναι για τα μπαζα που λες η όχι. Δεν μπορω να αμφισβητήσω την Χρυσα και δεν εχω λόγο.

 

Μιλώ μόνο για το ηθικό κομμάτι.

Αν παραιτηθώ όμως και εγώ και ο κατασκευαστής?

Εσυ πως ακριβως εμπλέκεσαι διότι εχω καταμπερδευει;

Τότε δεν παίζει το σενάριο - κερδος.

Και πάλι υπάρχει ενδεχόμενος δόλος! Διότι λες:

Γι αυτό είπα "Προσανατολίζομαι στο να μιλήσω ξεκάθαρα, ότι δεν αναλαμβάνω το έργο γιατί το θεωρώ επικίνδυνο".

Ωραία!

Αν πάει και κάνει άλλη μελέτη και σου ξαναέρθει, προφανώς αναλαμβάνετε, έτσι;

Ξαναρωτω: εισαστε παντου ηθικοι επαγγελματίες ή μόνο στο κομματι που σας ενδιαφέρει;

Δηλαδή, θα αναλάβετε το νεο project με την νέα μελέτη χωρίς αναθεώρηση;

Αν η απάντηση σου ειναι "ναι" sorry, δεν μπορω να συνεχισω την κουβέντα.

Αν η απάντηση σου ειναι πως θελεις ΚΑΙ αναθεώρηση, τότε ξαναρωτω: Ποιός θα την μελετήσει;;

 

Όπως και να έχει, στο ξαναλέω, το όνομα σου -μαλλον- θα φτάσει στα αυτια του παλαιου μαλετητη και τότε να εύχεσαι να μην έχει όρεξη για δίκες...

Διότι πρόσεχε τί κάνεις:

Δεν αναλαμβάνεις έργο με Χ κόστος και πιέζεις:

α) δίχως απτές αποδείξεις και

β) εις βάρος κάποιου συναδέλφου (με " " ή χωρίς)

να αλλάξει η μελέτη από το κόστος Χ σε κόστος Χ+Ν.

 

Με καταλαβαίνεις;

Βεβαια τα παραπάνω ισχύουν στην περίπτωση που αναλαβεις κατασκευη διχως αναθεωρηση...

@Saltapidas , για να καταλάβεις περίπου αναλογία , φαντάσου μία 4όροφη οικοδομή από σκυρόδεμα , χωρίς τοιχία , με υποστυλώματα 25x25 σε κάνναβο 5μ. και τσέρκια ανά 50cm.

E, μιλα στην γλώσσα μου ρε συ να εχω εικόνα του τι συζηταμε! :lol:
Για την περίπτωση ελέγχου των στατικών στις πολεοδομίες.

Υπάρχουν πολεοδομίες που δεν έχουν υπάλληλο για να κάνει τον έλεγχο των στατικών , οπότε υπόκεινται σε μελλοντικό έλεγχο.

Bασικά ΟΛΕΣ οι μελέτες υπόκεινται σε μελλοντικό έλεγχο .

Ωστόσο, "μία 4όροφη οικοδομή από σκυρόδεμα , χωρίς τοιχία , με υποστυλώματα 25x25 σε κάνναβο 5μ. και τσέρκια ανά 50cm" δεν θα επαιρνε άδεια ουτε με καλάζνικοφ! Αυτη διατι πήρε;; Οεο;

Link to comment
Share on other sites

Εσυ πως ακριβως εμπλέκεσαι διότι εχω καταμπερδευει;

 

Εμπλέκεται από την πλευρά του κατασκευαστή. Και είναι και λογικό γιατί αν πέσει θα ρωτήσουν ποιος το έφτιαξε και μετά ποιος το μελέτησε.

 

Από την άλλη υπάρχουν και κατασκευαστές που παρεμβαίνουν στην μελέτη. Μου έτυχε περίπτωση που για να κλείσει τη δουλειά ο κατασκευαστής με τον πελάτη , κατ΄αποκοπήν, πρότεινε στον πελάτη να χρησιμοποιήσει λεπτότοιχες για να βγει πιο ελαφρύ και πιο φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...

Πάντως, αφενός καλά κάνει και προσέχει, αφετέρου, θεωρώ το να πει ωμά "η μελετη ειναι επικίνδυνη", εχει μεγάλες πιθανότητες να την μπλέξει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με βάλατε ντάλα μεσημέρι να ψάχνω τον ( απαρχαιωμένο ) κώδικα των μηχανικών.

 

Σημεία πάνω στα οποία μπορεί να πατήσει είναι τα εξής :

 

-Να υποστηρίζει τα νόμιμα συμφέροντα του εντολέως του κατά τον καλύτερον δυνατόν τρόπον, συμφώνως προς τας γνώσεις του, την πείραν του και τας κειμένας διατάξεις,τηρών αυστηρώς το επαγγελματικόν μυστικόν και τους κανόνας του παρόντος Κώδικος.

 

-Να βοηθεί τον εντολέα του, διαφωτίζων αυτόν, όπως κατανοεί ορθώς την φύσιν και

πραγματικήν θέσιν της ανατιθεμένης εργασίας, αντιμαχόμενος πεπλανημένας απόψεις ,

τεινούσας να οδηγήσουν εις τεχνικά λάθη ή οικονομικήν ζημίαν

 

-Να μη υποτάσση τας απαιτήσεις της Επιστήμης και της Τάξεως του εις το ατομικόν του συμφέρον ή εις συμφέροντα τρίτων.

 

-Να προσπαθεί να βοηθεί το κοινόν, όπως τούτο κατανοεί ορθώς τα τεχνικής φύσεως δημόσια θέματα και να διαφωτίζει αυτό επί της πραγματικής θέσεως αυτών, αντιμαχόμενος αναληθείς ή εξωγκωμένας απόψεις, όταν αύται τείνουν να οδηγήσουν εις ζημίαν του δημοσίου συμφέροντος.

 

Bέβαια έχει άλλα τόσα που σου λένε να μην κάνεις τπτ εναντίον του συναδέλφου :shock:

 

Και επίσης υπάρχει κι αυτό (από την ορκωμοσία μου ) :

 

" Ούτω χρήσιμον εμαυτόν καταστήσω προς άπαντας τους δεομένους της εμής αρωγής και έν πάση ανθρώπων κοινωνία "

 

ΥΓ. Πάντως ο κώδικας θέλει σοβαρή αναθεώρηση.

Link to comment
Share on other sites

@xrysa1973

μιλάμε για μιά μελέτη τελειωμένη έτσι ; καθώς δεν έχω δεί τα τεύχη δεν μπορώ να μιλήσω με σιγουριά, αλλά, δεν καταλαβαίνω γιατί θα είναι δύσκολο να υποδειχθούν τα λάθος σημεία. Αν όχι όλα μερικά βασικά. Όπως λές τα λάθη είναι πολλά και χοντρά. Η η επίλυση είναι λάθος, ή η διαστασιολόγηση των διατομών η και τα δύο.

Γιατί αυτά δεν μπορεί να αποδειχθούν με χαρτί και μολύβι ; Στον μελετητή πρώτα και μετά και στον ιδιοκτήτη ;

Έχω ζήσει ανάλογες καταστάσεις. Στο γραμμένο χαρτί με νούμερα, δεν υπάρχει ούτε "παλαιός" ούτε "ονοματάρα". Κάνε μιά στατική επίλυση δώρο στον ιδιοκτήτη και έφτιαξες εσύ "ονοματάρα" για πολλά πολλά χρόνια, θα κυκλοφορήσει και θα σου αξίζει.

Για στατικές μελέτες μιλάμε και όχι "περί του φύλλου των αγγέλων", εάν ο άλλος έχει λάθος, και μάλιστα τόσο μεγάλο όσο λές, η επαγγελματική δεοντολογία λέει να τον καταρρίψεις, όχι να του φερθείς με αβρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτά δεν μπορεί να αποδειχθούν με χαρτί και μολύβι ; Στον μελετητή πρώτα και μετά και στον ιδιοκτήτη ;

 

Στο μελετητή όπως είπα έχω ήδη μιλήσει. Οχι μόνο μίλησα, του έδειξα ότι δεν μπορεί αυτό το κτίριο να σταθεί. Στατικά δεν έχει περάσει ακόμα και έτσι είναι εύκολο να αλλάξει απλά μελέτη. Η απάντηση του ήταν ότι δεν έχει πρόβλημα η κατασκευή. Εχει φτιάξει πολλά τέτοια. "Μην το κουράζεις, έχω κάνει πολλά κτίρια και κανένα δεν έχει πάθει τίποτα, άλλο τα χαρτιά άλλο η πράξη. Εσείς οι νέοι μόνο τι σας λέει το κομπιούτερ ακούτε" μου είπε για την ακρίβεια. Ελυσα το φορέα με μηδέν φορτία και πάλι αστοχούν και οι διατομές και οι ενώσεις. Είναι δραματική μελέτη όχι οριακή.

 

Καθόλου δύσκολο δεν είναι λοιπόν να αποδειχτεί. Δεν θα μπω στη λογική της στρουθοκαμήλου. Η συνάντηση με ιδιοκτήτη και μηχανικό ήταν χθες αλλά για κάποιο λόγο δεν έγινε. Σήμερα όμως θα γίνει και η απόφασή μου είναι να μιλήσω ωμά.

Για να απαντήσω και σε ένα άλλο συνάδελφο περί ονόματος και δυσφήμιση, θεωρώ ότι αν γίνει το έργο από άλλον και εγώ δεν έχω μιλήσει αλλά εντωμεταξύ κάτι συμβεί τότε κινδυνεύει το όνομα μου. Θα λένε ολοι "ε, βέβαια κορακας κοράκου ματι δεν βγάζει".

Το όνομα μας κινδυνεύει τόσο από τις πράξεις όσο και από την απραξία μας. Η σιωπή όπως έγραψα σε προηγούμενη απάντηση σημαίνει συναίνεση.

Ο τύπος απλά στήλωσε τα πόδια γιατί δεν μπορεί ένας άλλος μηχανικός και μάλιστα γυναίκα να του πει ότι έχει κάνει λάθος. Εγώ λέω λοιπόν ότι μπορεί.

Αφήστε που δεν χρειαζόταν να είναι μηχανικός καποιος για να καταλάβει κανεις ότι είναι μπαζομελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα μας κινδυνεύει τόσο από τις πράξεις όσο και από την απραξία μας. Η σιωπή όπως έγραψα σε προηγούμενη απάντηση σημαίνει συναίνεση.

Ο τύπος απλά στήλωσε τα πόδια γιατί δεν μπορεί ένας άλλος μηχανικός και μάλιστα γυναίκα να του πει ότι έχει κάνει λάθος.

 

Μπράβο ρε Χρύσα, χρυσές οι λέξεις αυτές που έγραψες κι εγώ μαζί σου είμαι! "The old fart", θα ονομάζανε τον κύριο στην Αγγλία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναλαμβάνεις έργο με Χ κόστος και πιέζεις:

α) δίχως απτές αποδείξεις και

β) εις βάρος κάποιου συναδέλφου (με " " ή χωρίς)

να αλλάξει η μελέτη από το κόστος Χ σε κόστος Χ+Ν.

 

Δεν υπάρχει κανένας μηχανικός πιστεύω που θα επιβεβαίωνε τη μελέτη του συγκεκριμένου. Από την άλλη μπορώ να βρω 10 μηχανικούς τουλάχιστον που μπορούν να βεβαιώσουν ότι είναι για τα σκουπίδια. Οτι δεν είναι καν μελέτη θα έλεγα.

Αναθεώρηση όπως είπα δεν χρειάζεται. Δεν έχει πάρει ακόμα την έγκριση των στατικών όπως έμαθα χθες. Αρα μπορεί να αλλάξει απλά μελέτη. Εχει τις διασυνδέσεις να περνάει "αέρα" τις άδεις στην πολεοδομία και γι αυτό μάλλον τον διάλεξε ο ιδιοκτήτης γιατί βιάζεται. Ούτε καν καθυστέρηση δεν θα υπάρξει δηλαδή.

Εγώ δεν είπα ούτε να πάρω τη μελέτη, ούτε να αναλάβω την άδεια. Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπορώ να βλέπω το παράλογο και να μείνω με σταυρωμένα τα χέρια, εις βάρος του ιδιοκτήτη όταν είναι επικίνδυνο.

Ο ιδιοκτήτης από την άλλη έχει δικαίωμα να ξέρει ότι με το +Ν κόστος δεν υπάρχει κίνδυνος και να επιλέξει αν το θέλει μόνο το Χ κόστος. Αρκεί να γνωρίζει. Δεν μιλάμε ότι δεν του έβαλε σωστα τα παράθυρα, εδώ είναι σα να του πουλάμε αυτοκίνητο χωρίς φρένα και να του λέμε οδήγησε, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.