Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαράδεκτη στατική μελέτη άλλου συναδέλφου.


 
xrysa1973

Recommended Posts

Χρύσα σκέφτεσαι σωστά...η ασφάλεια η δική σου και των υπολοίπων πρώτ' απ'όλα...στο κάτω κάτω της γραφής δεν είμαστε νεκροθάφτες (φτου φτου!) ... είναι το μόνο επάγγελμα που δεν φέρει ευθύνη αποτελέσματος απέναντι στον πελάτη ....

... καλύτερα να έρθεις σε ρίξη με τον άλλο παρά να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ ...

Link to comment
Share on other sites

να πω κ εγω τη γνωμη μου.

 

χρυσα, βαλε ορο για να συνεργαστεις, την επιβεβαιωση της μελετης απο τριτο γραφειο, επιλογη του κτε. την πληρωμη θα πρεπει να την αναλαβει ο κτε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας μηχανικός πιστεύω που θα επιβεβαίωνε τη μελέτη του συγκεκριμένου. Από την άλλη μπορώ να βρω 10 μηχανικούς τουλάχιστον που μπορούν να βεβαιώσουν ότι είναι για τα σκουπίδια. Οτι δεν είναι καν μελέτη θα έλεγα.

 

Πρώτον, μπορώ να σου βρω μηχανικούς που θα έλεγαν ότι η μελέτη είναι σωστή. Ξέρω -πχ- συναδέλφους που υπέγραψαν επάρκεια ετοιμόρροπου σχολείου.

 

Δεύτερον, στον κόσμο που ζούμε έχει βέβαια -δυστυχώς- μεγάλη σημασία τι λένε οι άλλοι κι αν συμφωνούν μαζί μας. Όμως σε ζητήματα σαν κι αυτό που θέτεις ο καθένας προχωράει μόνος του. Αν έχεις την επιστημονική επάρκεια να στηρίξεις την θέση σου, αν έχεις την ευχέρεια λόγου να μιλήσεις σε ανθρώπους που δεν σκαμπάζουν (ΚΤΕ), αν έχεις τα κότσια να συγκρουστείς με τον παλαίουρα, προχώρα. Εφόσον βρεθούν κι άλλοι μαζί σου καλύτερα, αλλά συνήθως οι άλλοι μαζεύονται για να χειροκροτήσουν όταν έχεις νικήσει.

Αν δεν είσαι σίγουρη για την έκβαση, μην προχωρήσεις. Θα είναι χειρότερα απ' ότι αν το άφηνες όπως είναι.

 

Τέλος, αν είναι τόσο φοβερά τα πράγματα όπως έχουν περιγραφεί, αυτό το πράγμα σχεδόν δεν κατασκευάζεται... Οπότε ο κίνδυνος είναι μικρός. Αν δεν κολλήσει σε εσένα, θα κολλήσει στον επόμενο υποψήφιο κατασκευαστή...

 

Άρα: Κατά την γνώμη μου ενημέρωσε διακριτικά τον ΚΤΕ ότι υπάρχει πρόβλημα, ότι την κατασκευή δεν την κάνετε λόγω λάθους μελέτης, και άσ' τον να βρει την άκρη μόνος του, ανάλογα με το IQ του...

Ξεκαθάρισε διακριτικά την θέση σου και με τον μελετητή, ώστε να μην έχει δικαιολογία να σε πρήζει εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, μπορώ να σου βρω μηχανικούς που θα έλεγαν ότι η μελέτη είναι σωστή. Ξέρω -πχ- συναδέλφους που υπέγραψαν επάρκεια ετοιμόρροπου σχολείου.

 

Αυτά βλέπω και θα πεθάνω πάνω στο άνθος της ηλικίας μου :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω -πχ- συναδέλφους που υπέγραψαν επάρκεια ετοιμόρροπου σχολείου.

 

Καταρχήν αυτοί δεν είναι συνάδελφοι. Αυτοί είναι λαμόγια.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες, αν είναι τόσο λάθος η μελέτη, υπάρχει περίπτωση να περάσει από πολεοδομία ???

 

Για πλακα περναει...

Ειπαμε "χωρις ελεγχο των πραξεων".....

Εγω απο αυτο καταλαβαινω οτι ΚΑΜΙΑ συσταση δεν μπορει να σου κανει ο ελεκτης περα απο τις βασικες παραδοχες...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παίδες, αν είναι τόσο λάθος η μελέτη, υπάρχει περίπτωση να περάσει από πολεοδομία ???

 

Ο συγκεκριμένος θα την περάσει σίγουρα. Μεταξύ μας να μην ρωτάμε τέτοια όμως. Ξέρουμε πως περνάνε αεροπορία όλα. Δεν περνάνε όταν είναι νέος μηχανικός, ή κολλάνε σε ΕΠΑΕ για να υπάρχει πάτημα ότι ο νέος είναι αργός ενώ ο τάδε είναι οργανωμένος και θα σου κάνει τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.