Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τέλος επιτηδεύματος σε μισθωτό μηχανικό που διατηρεί ανοιχτά βιβλία


Recommended Posts

Ε3 έστελνες μαζί με τη δήλωση Ε1 ?

Πιθανά να υπάρχει " πρόβλημα " στην εικόνα που εμφανίζεις στο σύστημα μητρώου της ΔΟΥ (από αυτό αντλούν στοιχεία για το τέλος επιτηδεύματος ).

 

Στο taxisnet φαινεται οτι εχω στειλει αλλα ολα δεν εβαζα εισοδηματα αφου δεν ειχα...λες να εκανα κατι λαθος.;;Δεν εκοβα δελτιο οποτε απλα συμπληρωνα τα βασικα και το εστελνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου ρθε και μενα σημερα.... κοντευω να παθω εγκεφαλικο...

νομιζα οτι θα ειναι 300ε και μου ηρθε 760ε!!

 

εχω να κοψω απυ απο τον απριλιο... μηδεν εσοδα και ολο πληρωνουμε... ως ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε μηδεν πηγα στην εφορια και μου ειπαν αφου σου ηρθε μηδεν τι το ψαχνεις!!!!

Δηλαδη τους κυνηγαω να μου βγαλουν την εισφορα για να τους πληρωσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ερώτηση:Eνώ έχω κάνει διακοπή εργασιών και κλείσιμο βιβλίων τον Απρίλιο,μου ήρθε τέλος επιτηδεύματος.Υποχρεούμαι να το πληρώσω ή όχι?

 

Ρωτάω καθ'ότι άσχετος και άνεργος.

Link to comment
Share on other sites

απ ότι βλέπω εδώ πάνω στο εκκαθαριστικό η διακοπή για να μην πληρώσεις πρέπει να είναι προ 1.1.2010.

 

σε κάθε περίπτωση το τέλος επιτηδεύματος αναφέρεται στη διαχειριστική χρονιά 2010 όπου είχες βιβλία οπότε υποχρεούσαι

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο..

 

Αναγράφει 2 ποσά πάνω...Ενα Βεβαιωθέν ποσό και ένα ποσό Καταβολής...

 

 

Ποιο από τα 2 πρέπει να πληρώσω?

 

Αν γνωρίζετε αλλιώς θα μάθω στη ΔΟΥ...:-o

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ηρθε μηδεν πηγα στην εφορια και μου ειπαν αφου σου ηρθε μηδεν τι το ψαχνεις!!!!

Δηλαδη τους κυνηγαω να μου βγαλουν την εισφορα για να τους πληρωσω!

Σύμφωνα με την ΠΟΛ.1167/2.8.2011 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/12582 "Για όσους επιτηδευματίες φυσικά ή νομικά πρόσωπα δεν έχει υπολογιστεί τέλος επιτηδεύματος λόγω της προηγούμενης παραγράφου, ενώ στο μητρώο εμφανίζονται για την διαχειριστική περίοδο του 2010 ως ενεργές επιχειρήσεις θα αποσταλούν από τη ΓΓΠΣ ατομικές ειδοποιήσεις προς ενημέρωσή τους καθώς και το αντίστοιχο αρχείο σε ηλεκτρονική μορφή στις αρμόδιες Δ.Ο.Υ. προκειμένου οι ίδιοι να υποβάλλουν δήλωση διακοπής εάν έχουν διακόψει ή διαφορετικά να βεβαιωθεί το αναλογούν τέλος επιτηδεύματος από την αρμόδια Δ.Ο.Υ." θα σε ειδοποιήσουν.

 

Και κάτι άλλο..

 

Αναγράφει 2 ποσά πάνω...Ενα Βεβαιωθέν ποσό και ένα ποσό Καταβολής...

 

Ποιο από τα 2 πρέπει να πληρώσω?

 

Αν γνωρίζετε αλλιώς θα μάθω στη ΔΟΥ...:-o

Είναι απόλυτα φυσιολογικό να είσαι λίγο ταραγμένος αυτή την στιγμή. Αν προσέξεις λίγο καλύτερα θα διαπιστώσεις ότι το ένα αφορά εξόφληση με μια μικρή έκπτωση και το δεύτερο την 1η από όσες δόσεις γίνεται το συγκεκριμένο ποσό χωρίς έκπτωση.

 

 

attachment.php?attachmentid=4810&stc=1&d=1316029327

post-11566-131887277267_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι απαραδεκτοι

 

Χθες μου ηρθε και καταλαβα οτι το ποσο που φορολογείσαι ειναι ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΞΟΔΑ σου.

Υποολογιζουν ΤΣΜΕΔΕ εξοδα γραφειου, τα παντα!!!

 

Διπλασια εσοδα απο τα πραγματικα μου εβγαλαν. Βρε δε παν στο διαολο...

Φυσικα μου χρωστανε αρκετα (επιστροφη) αλλα ουτε λογος για αυτα. Εμεις μεχρι τελος του μηνα να τα σκασουμε αλλα συμψηφισμος γιατι να γινει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.