Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάλογος για τις Αμοιβές του νέου νόμου περί Αυθαιρέτων 2011


Recommended Posts

Για μια απλή βεβαίωση του Ν4014 για μεταβίβαση (όταν δεν υπάρχουν αυθαίρετα) σε σπίτι και όχι για αδόμητα τι αμοιβές λέτε;

250-300 λέτε καλά είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 553
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συν ΦΠΑ (εξυπακούεται) θα μπορούσε απλά να αποτελεί βάση και υπό τον όρο ότι θα σου φέρει τα της άδειας έτοιμα στο χέρι ο πελάτης. Για καινούργιο διαμέρισμα αντικειμενικής αξίας 200 χιλιάδων είναι λίγα όμως. Ο συμβολαιογράφος θα κοπανήσει κανα 2χίλιαρο αν δεν κάνω λάθος και ο δικηγόρος άλλο ένα 500άρικο τουλάχιστον. Εσύ θα είσαι ο "καλός" της υπόθεσης (παρά το ότι έχεις τον ουσιαστικότερο ρόλο) και θα πάρεις 250;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

παρά το ότι έχεις τον ουσιαστικότερο ρόλο

 

Αυτό πώς γίνεται να το καταλάβουν οι ιδιοκτήτες ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ????????

Και όχι μόνο για την αμοιβή μας, αλλά και για το γαμώτο!!!! Θεωρούν σημαντικό τον δικηγόρο (χωρίς να θέλω να θίξω τον κλάδο τους) και του τα σκάνε και εμάς μας λένε... "έλα μωρέ, μια τζίφρα θα βάλεις".

Link to comment
Share on other sites

εμ βεβαια εμεις μια τζιφρα βάζουμε...ο δικηγόρος δεν βαζει ούτε αυτή.απλα παρείστατε στην υπογραφή.εγω ως βαση εχω αμοιβη για συνταξη τεχνικής έκθεσης κατα τα όσα αναφέρει το προεδρικο διαταγμα περι αμοιβών.ακουγετε τωρα για αμοιβη 1-1,5 ημερομισθιο.και αυτο σωστο το βλεπω.δηλαδη γυρω στα 300ευρω + φπα αλλα για το μεγεθος της ευθυνης νομιζω και παλι λιγα ειναι.εγω θεωρώ τιμή γυρω στα 500 σωστή.

 

οσο για προσφορές 500ευρώ μερικοι συναδερφοι κανουν την πονηριά (εξακριβωμένα απο πελατη που ηρθε σε εμένα)......περνουν 500 στην αρχη για να γλυκάνουν τον πελάτη , να παει στο γραφείο και να κλείσουν τη δουλειά, και μετα του σκανε το παραμυθι οτι στη β φαση αλλα 1500.οποτε εκει ειναι δικοπο μαχαίρι για τον πελάτη.σου λεει αν δεν τα δωσω πανε περιπατο ολα.το παραβολο ,η πρωτη δόση (μεχρι δεκεμβριο) και καρφωθηκα κιολας για το αυθαίρετο.

 

σιγουρα υπαρχουν 'κρούσματα' αθέμητου θεωρώ ανταγωνισμού όπως υπάρχουν και συνάδερφοι που λενε ενα μεγαλο ποσο για πρόστιμο αρχικά και μετά 'καταφέρνουν' να το μειώσουν.αυτα είναι γνωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μαθαίνω ότι κάποιοι συνάδελφοι συνεχίζουν να ξευτιλίζουν το επάγγελμα , δίνοντας τιμές του 500άρικου και παρακάτω γιά ολόκληρα κτίρια εκτός σχεδίου και όχι γιά μπαλκόνι 10 τμ που κλείστηκε , θέλω να υπενθυμίσω τα παρακάτω .

 

1. Οπως ίσως ξέρετε από το 2012 όλοι οι ΕΕ θα φορολογούνται σαν εταιρείες δηλαδή με 20-24 % επί των καθαρών κερδών χωρίς αφορολόγητο .

 

2. Παλιότερα είχαμε τα πιστωτικά σημειώματα και περνάγαμε σε αυτά τις εκπτώσεις .

Ε λοιπόν στους ελέγχους , η εφορία εκπτώσεις πάνω από 20 % και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 30 % ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ .

 

ΝΑ ΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ 60 ΚΑΙ 70 % .

 

Και τα πρόστιμα γιά εισόδημα , ΦΠΑ και ΦΕΜ θα είναι πολύ πονετικά .

 

Γιά συνέλθετε ορισμένοι λοιπόν .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.

 

1. Οπως ίσως ξέρετε από το 2012 όλοι οι ΕΕ θα φορολογούνται σαν εταιρείες δηλαδή με 20-24 % επί των καθαρών κερδών χωρίς αφορολόγητο .

 

2. Παλιότερα είχαμε τα πιστωτικά σημειώματα και περνάγαμε σε αυτά τις εκπτώσεις .

Ε λοιπόν στους ελέγχους , η εφορία εκπτώσεις πάνω από 20 % και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 30 % ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ .

 

 

1. Απο που προκυπτει αυτο??? Ειδες το νεο φορολογικο??

2. Ασε τα εκπτωτικα κουπονια... Αλλες εποχες τωρα..Εχει απελευθερωθει το επαγγελμα...Ελευθερη διαπραγματευση..

Link to comment
Share on other sites

Καλά το τελευταίο ( δήθεν μείωση του προστίμου) είναι στα λογικά όρια που "πουλάς εξυπηρέτηση" σε κάποιους πελάτες... Μόλις πριν 5 λεπτά έφυγε ένας με το ίδιο ακριβώς αίτημα... Να κάνω ότι μπορώ να του μειώσω το πρόστιμο... Εγώ να του εξηγώ ότι δεν είναι στο χέρι μου, ότι έχουμε σχέδια και αποτυπώσεις και φωτογραφίες αλλά αυτός νόμιζε ότι το έπαιζα δύσκολος... Τέλος πάντων κι εγώ του είπα 1-2 χιλ. παραπάνω ότι εκτιμώ το πρόστιμο και του είπα θα δώ μήπως το κατέβασω.... Οπότε κι αυτός ευχαριστημένος θα είναι ότι πέρασε η "πίεση" που άσκησε αλλά κι εγώ φάνηκα ότι εξυπηρέτησα σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μαθαίνω ότι κάποιοι συνάδελφοι συνεχίζουν να ξευτιλίζουν το επάγγελμα , δίνοντας τιμές του 500άρικου και παρακάτω γιά ολόκληρα κτίρια εκτός σχεδίου και όχι γιά μπαλκόνι 10 τμ που κλείστηκε , θέλω να υπενθυμίσω τα παρακάτω .

 

1. Οπως ίσως ξέρετε από το 2012 όλοι οι ΕΕ θα φορολογούνται σαν εταιρείες δηλαδή με 20-24 % επί των καθαρών κερδών χωρίς αφορολόγητο .

 

2. Παλιότερα είχαμε τα πιστωτικά σημειώματα και περνάγαμε σε αυτά τις εκπτώσεις .

Ε λοιπόν στους ελέγχους , η εφορία εκπτώσεις πάνω από 20 % και σε εξαιρετικές περιπτώσεις 30 % ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ .

 

ΝΑ ΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ 60 ΚΑΙ 70 % .

 

Και τα πρόστιμα γιά εισόδημα , ΦΠΑ και ΦΕΜ θα είναι πολύ πονετικά .

 

Γιά συνέλθετε ορισμένοι λοιπόν .

 

 

Φίλε μου αν μιλάμε εκ του ασφαλούς ότι μπορούμε να συντηρήσουμε αξιοπρεπώς την οικογένεια μας, σαφώς και έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου.

Αν δείς όμως ότι μένουν ζευγάρια άνεργα και τις υποχρεώσεις να τρέχουν και τα παιδιά σου πεινάνε εκεί σαφέστατα δεν υπάρχουν επιλογές.

Πιθανόν να έχεις ακούσεις και για περιπτώσεις που γίνονται ανταλλαγές προϊόντων και παροχών ή ακόμα και τα κοινωνικά παντοπωλεία.

Τέλος σου εύχομαι να μπορείς πάντα να είσαι σε θέση να πληρωθείς τη νόμιμη αμοιβή και ίσως και παραπάνω και να μην βρεθείς ποτέ εσύ και η οικογένειά σου σε θέση που θα σε οδηγήσει να πληρώνεσαι με πολύ μικρότερη της νόμιμης για να φάνε τα παιδιά σου.

Το ερώτημα σε τελική ανάλυση είναι τι θα προτιμήσεις την ανάλογη στιγμή: να πάρεις μικρή αμοιβή για να μην πεινάσεις εσύ και η οικογένειά σου ή να μην ξεφτιλήσεις την νόμιμη αμοιβή. Διαλέγεις και πέρνεις!

Τέλος για να μην παραξηγηθούμε καλό είναι να μην είμαστε ισοπεδωτικοί σε μία στάση ζωής κάποιων ανθρώπως χωρίς να γνωρίζουμε άμεσα την θέση την οποία βρίσκονται, γιατί πιθανόν να βρεθούμε και εμέις εκεί.

Καλη σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι κανείς εδώ σε καλύτερη κατάσταση . Αλλωστε αν ήταν , τώρα η θα ήταν σε δουλειά η θα έπινε καφέ αναμένοντας την ορκομωσία των νέων υπουργών .

 

Ολοι είμαστε σε μεγάλο ζόρι , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα χάσουμε την αξιοπρέπεια μας , αλλιώς οι εκπτώσεις του 80 και 90 % θα γίνουν καθεστώς .

 

Σε συγγενή μου κλειστός εξώστης πρό του 83 βγάζει 400 Ε πρόστιμο . Εκεί τι να πάρεις . Λογικό το 500άρικο .

Σε άλλον με πρόστιμο 32000 Ε με βιλάρα εκτός σχεδίου 100 ΚΧ + 100 ΒΧ του 1997 θα του πάρεις τα ίδια ?

 

Είναι άδικο και ανήθικο γιά τον πρώτο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά ήθελα να ξεκαθαρίσω την βάση πάνω στην οποία σκέφτομαι και λειτουργώ. Απλά φάνηκε σε αυτά που έιπες αρχικά ότι ήσουν πολυ ισοπεδωτικός και χάρηκα για τη διευκρίνηση που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.